Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


denib
denib 04.04.2017 v 21:29

Hm, nevadí ti, že většina děje asi nebude z Prahy? :-)
Jelikož jsem vůbec nevěděla, že měl Rudolf II. syna, tak už teď má kniha přínos - donutila mě hledat si info na netu :-)

Eicherik
Eicherik 04.04.2017 v 21:34

Nevadí, Krumlov je taky dobrej. :-)

denib
denib 04.04.2017 v 21:49

Trochu z jiného soudku. Pokud by Vás to zajímalo, od zítřka bude na webu ČT dostupný zajímavý dokument o zaměstnávání lidí s autismem: http://www.ceskatelevize.cz/porady/11370108826-zamestnani-s-autismem/
Na ČT2 ho budou dávat zítra ve 14:35.

Nevím, jak film ve finále vypadá, ale viděla jsem ho cca před dvěma lety těsně před dokončením a opravdu se mi líbil. Snad se nezlobíte, že se pokouším šířit "osvětu" :-)

R.E.M.
R.E.M. 05.04.2017 v 12:27

Vrátím se ještě ke golemům - její obdoby tj. hlíněné "postavy", oživené člověkem se prý objevovaly už ve skutečném středověku, dokonce nějaká obdoba oživeného pomocníka fungovala už ve starém Egyptě.
Pokud někdo doplní/upřesní mé útržky informací, co jsem kdysi kdesi zachytila, bezva.

denib: Dík za info - zajímá. Nebudu mít sice šanci dokument vidět přímo v TV, ale snad půjde později pustit z archivu.

Text příspěvku byl upraven 05.04.17 v 12:28

denib
denib 05.04.2017 v 12:39

Na wikipedii to taky pisou, i kdyz tam moc informaci neni. Proto jsem se Eicherika ptala, jestli mysli prazskeho golema. Zkusim zapatrat, az budu doma (ted pisu z mobilu). Tak me ted napada, ze vubec nevim, k cemu slouzila hlinena armada z Ciny - na to se taky musim mrknout.

Lector
Lector 05.04.2017 v 13:35

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


denib
denib 05.04.2017 v 16:01

Lector: To zní zajímavě, děkuju. Musím si o tom taky něco přečíst. Celkově vždycky obdivuji, když někoho napadne sjednotit něco důležitého jako jsou třeba ty míry. Ušetří to spoustu práce a zmatků. Pořád se vychvalují objevitelé, vynálezci atd., ale tito "sjednotitelé" mají taky obrovské zásluhy ... alespoň myslím. To, jestli jsou ti lidé obdivuhodní celkově, to už je jiná věc :-) Pálení knih - brrrr...

Eicherik
Eicherik 05.04.2017 v 18:40

R.E.M.: to, že ten pražský Golem nebyl asi první, jsem tak nějak věděl, ale já myslel toho pražského a nedošlo mi, že to není až tak stará záležitost. :-D Pokukuju po Golemovi od Gustava Meyrinka, to si určitě chci přečíst a případně i nějakou podobnou knihu o Golemovi. :-)

Teď si vzpomínám, že jsme jako starší děti s jedním kamarádem kdysi lezli po nějaký půdě starýho domu někde v centru Prahy a Golema jsme hledali. :-D

denib
denib 05.04.2017 v 19:07

R.E.M.: K Egyptským "golemům" jsem našla jen tento článek, ale tam také měly sloužit až v posmrtném životě - jako třeba ta terakotová armáda. A to mivlastně golema moc nepřipomíná. Skoro mi připadá, že do přítomného života se golem opravdu dostal až v židovských legendách ...
http://www.wikiwand.com/cs/Ve%C5%A1ebt

Chtěla bych si přečíst článek Člověk ze země od Vachaly, ale nemůžu ho nikde najít :-(

R.E.M.
R.E.M. 05.04.2017 v 21:57

Eicherik: A našli?

Eicherik
Eicherik 05.04.2017 v 22:09

Nenašli. Asi to nebyla ta pravá půda. :-)

SoboliUcho
SoboliUcho 05.04.2017 v 22:55

Pražský Golem asi plní nějaký dlouhotrvající úkol a až ho splní tak se vrátí. Jinak si nedovedu vysvětlit že se ještě nenašel.

denib
denib 05.04.2017 v 22:58

Možná ten úkol zněl "Ztrať se!" :-)

R.E.M.
R.E.M. 05.04.2017 v 23:04

Nebo se našel a nálezce to tutlá :-)).

nightlybird
nightlybird 06.04.2017 v 00:34

denib - Vachalův článek Člověk ze země : Golem ve staroegyptské povídce, byl publikován v časopise Dějiny a současnost, ročník 31 (2009), č.3, s. 25-27 - možná by se dal text dohledat v archivu (?) na netu nebo přímo v časopise v některé UK (pokud máte možnost některou navštívit).
Jinak Vachalova bibliografie včetně odborných textů je k nahlédnutí tady - https://cegu.ff.cuni.cz/cs/ustavkatedra/vyucujici/vachala/
Eicherik - Golem je pochopitelně nejznámější, za přečtení ale stojí i knihy Zelená tvář (z té je kousek citace v Bergiérově Jitru kouzelníků) nebo Anděl západního okna (s postavou Johna Dee) oboje jsou prodchnuty svébytnou Meyrinkovou mystikou a odrážejí mimo nepoutané fantazie i jeho hluboké teoretické (možná i praktické) znalosti alchymie, magie a kabaly.
Ach jó, zajímavých knih je spousta. ale čas vyměřený člověku je krátký.

tester
tester 06.04.2017 v 03:08

Volím moruši. Listím se krmí housenky bource morušového a z jejich zámotků je kvalitní přírodní hedvábí. Moruše se dají jíst, jsou dosti sladké. Vzhledově je to strom pěkný a velmi užitečný. Mám s morušemi osobní zkušenost, housenky jsem pěstoval úspěšně. Zámotky jsem prodával.

Eicherik
Eicherik 06.04.2017 v 06:23

nightlybird: já jsem od Meyrinka četl pouze
http://www.databazeknih.cz/knihy/valpurzina-noc-bily-dominikan-60230
a líbilo se mi to. Určitě si přečtu i další jeho díla.
Zase sebe říkám, že je určitě spousta zajímavých knih - jen to člověk nestíhá číst. :-)

denib
denib 06.04.2017 v 08:05

nightlybird: Děkuju :-)
Taky bych si toho chtěla přečíst víc, než stíhám. Občas se tím dokonce utěšuju, když mě mrzí, že u nás v knihovně nemají všechno :-) (Na meziknihovní výpůjčky bych toho myslím chtěla až moc.)

tester
tester 07.04.2017 v 15:25

Zdá se, že jsou zde také čtenáři typu "čtení pro čtení", takoví čtenářští maratonci, kteří proběhnou knihami a nevnímají co v nich je a co jim chce autor sdělit a také nestíhají z knihy nic pro život využít. Přečetli tisíce knih a nezanechalo to v nich žádnou stopu v mysli. Neurony v mozku se nestihly v tom kvaltu synapsemi propojit s ostatními. Mozek plný buněk, ale volně a neúčelně plovoucích v lebečním prostoru. Až se objeví tento příspěvek využijí jediné funkční propojky dvou paměťových buněk. A ty produkují varovný signál: "Pozor, Tester ohrožuje naše privilegia, do něho !"

Eicherik
Eicherik 08.04.2017 v 14:28

Instalatér z Tuchlovic
https://www.youtube.com/watch?v=nA_l7mrRahU
Docela dobrej film, zasmál jsem se. Vorel umí. :-)
Na chvíli jsem si odskočil ze středověku. :-D

Eicherik
Eicherik 08.04.2017 v 18:27

LUCREZIA BORGIA - Kalich do pavéz vrýt
https://www.youtube.com/watch?v=SXwGZRC98i0
Má to i pěkný klip. :-)

Eicherik
Eicherik 09.04.2017 v 12:44

Malá úvaha o šmejdění v antikvariátech. Už jako mladej kluk jsem rád navštěvoval krámky s různou veteší, burzy a antikvariáty, kde se mezi spoustou předmětů dali najít opravdové poklady. Dneska máme internet a můžeme ze svého pokoje brouzdat třeba po stránkách antikvariátu, který je na druhé straně republiky. Samozřejmě není to úplně ono, protože antikvář také všechno na netu nevystaví a chybí tu ta atmosféra namačkaných knih na malém prostoru. Stejně tak můžeme brouzdat v knihkupectvích, kde se prodávají nové knihy a pátrat po pokladech můžeme i na stránkách naší DK. Pomáhají nám k tomu třeba žánry, štítky, podobné knihy a jiné pomůcky.
Přeji příjemné šmejdění. :-)

denib
denib 10.04.2017 v 14:18

Já ani do antikvariátů chodit nemusím. Dneska jsem byla v knihovně a zase jsem si z regálu "Zdarma k rozebrání" přinesla něco domů. Mj. knížku Goya aneb Strastná cesta poznání od Liona Feuchtwangera. Bude nějakou dobu trvat, než se k ní dostanu, ale už se na ní těším. Mám ráda knihy o životě slavných malířů, spisovatelů, vědců a tak.

Marbo
Marbo 10.04.2017 v 15:47

Goya, ostatně jako všechny Feuchtwangerovky, které jsem četl, je super.
Já tyhle budky etc plením rád a často - rozpočet se mi zmenšil a není ani na antikvariát. Poslední úlovek jsou nebezpečné známosti - ukořistěno v obchodním centru

denib
denib 10.04.2017 v 15:50

V nějakém obchodním centru se dávají knihy zdarma?



Vložit příspěvek