Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


denib
denib 10.04.2017 v 19:22

Oblíbené ani ne, spíš neoblíbené. V poslední době mi moc nesedí současná francouzská literatura. Ale netuším proč a rozhodně to neplatí na všechny autory. Např. na Roberta Merleho nedám dopustit. A detetivka od Miniera se mi taky líbila. A starší autory jako Hugo nebo Zola mám taky moc ráda. Ale tak nějak se moderním francouzským románům spíš vyhýbám. Vím, že to bude znít hloupě, ale mně ten styl psaní některých francouzských autorů připadá tak trochu nafoukaný.
Obecně ale myslím, že posuzovat celkově literaturu podle země původu je hloupost. Mně samé moje "francouzská averze" vadí :-)

Koka
Koka 10.04.2017 v 19:36

denib mě předbehla s těmi Francouzi - zdá se mi, že francouzská literatura konce 20. a začátku 21. století se vysloveně míjí se životem a nedovede dostát věhlasu děl svých slavných předchůdců. V mých očích to poněkud "zachraňují" francouzsky píšící autoři jiných národností.
Pak jsem dost "rezervovaná" vůči japonské literatuře - tu mi dost zošklivil Murakami.
A také vysloveně nesnáším (v literatuře ale zejména ve filmu), když Američané zpracovávají evropská témata - mám dojem, že pokaždé z toho vznikne paskvil, třeba i paskvil vysoké úrovně, ale ....
Každopádně - snažím se čtenářsky postihnout co nejvíce teritorií co do národnosti autorů i co do místa děje. Nevyhýbám se bulharským, polským, bosenským či belgickým autorům, ráda si občas přečtu něco z africké literatury; vysloveně vyhledávám můj objev posledních let - islandskou literaturu; vždy mě zaujme, když je něco hodně z daleka (Oceánie, N. Zéland, Indonézie). Je mi jen líto, že nemám možnost soustavněji sledovat (moji rodnou) soudobou slovenskou literaturu.

Text příspěvku byl upraven 10.04.17 v 20:03

newtory
newtory 10.04.2017 v 19:47

Mňa kedys’ zvádzal svet, mi hovoriac: Reč, ktorú z domu vieš, ó, jak je lichá! Jak biedny nástroj ona pre snem prác, čo žitím srdca sú a duchu pýcha… Tak pohoď totú handru, odev vetchú, do ktorej hriech je haliť pomysly; máš krídla, známe, — no máš ich var’ k letku? Jak však, keď strapy tebou ovisly!?
Pavol Országh-Hviezdoslav

newtory
newtory 10.04.2017 v 19:50

Súhlasím,francúzska literatúra,kinematografia,filozofia,politika...sa akosi dosť silne míňajú so životom.

denib
denib 10.04.2017 v 21:31

Ještě jsem nad tím dumala a vlastně vůbec odpovědět nemůžu - vždyť já asi z většiny zemí vůbec nic nečetla. Nemám potuchy, jak píše někdo třeba z Čadu nebo ze Surinamu. Třeba by mi to sedlo ještě míň než Francie, co já vím.
Možná si to dám jako bobříka, i když plnit se to bude dost těžko ...

newtory
newtory 10.04.2017 v 22:11

Vybrali ste dobrý príklad. S literatúrou v Čade to nebude také zložité,patria medzi desať štátov s najnižšou mierou gramotnosti:
http://skompasem.cz/clanky/statistiky---obyvatelstvo/10-statu-s-nejnizsi-urovni-gramotnosti-petr-daubner-mali-burkina-faso-cad-unesco-afghanistan-niger-guinea-benin-sierra-leone.html
Tam keď autor povie,že má 26% čítanosť,tak to znamená,že ju má 100% a ešte aj kúsok za hranicami.

Text příspěvku byl upraven 10.04.17 v 22:14


denib
denib 10.04.2017 v 22:26

No jo, ale třeba tam někdo sepsal alespoň životopis prezidenta ... ale i kdyby se nějaká kniha našla, je otázka, jestli jí někdo přeložil. Jinak než česky číst neumím. No tak nic, no :-)

Eicherik
Eicherik 10.04.2017 v 22:39

Můžeme literaturu rozškatulkovat do kategorií podle kvality? Než se pustíme do sestavení žebříčku navrhuji nominovat jednotlivé položky. Třeba: "škvár", "brak", "klasika", "vysoká literatura".... Nějaké další?

newtory
newtory 10.04.2017 v 22:39

Čítali by ste životopis prezidenta Čadu,keby bol v češtine ?

newtory
newtory 10.04.2017 v 22:42

Kombinácia všetkých vymenovaných...

Eicherik
Eicherik 10.04.2017 v 22:43

Je to vůbec možné?

denib
denib 10.04.2017 v 22:46

Eicherik: To ne prosím. Debat o tom, co je brak tu už bylo dost a ovbykle neskončily dobře. Jednak to není objektivní měřítko (kdo je ta dobrý, aby mohl knihu odsoudit do kategorie brak?) a jednak to podle mě není ani důležité. Určitě by se strhly hádky.
Newtory: Proč ne? Mohlo by to být zajímavé. O Čadu nic nevím, tak proč si nerozšířit obzory. Ale samozřejmě toho, co chci ještě v životě přečíst je zřejmě už teď víc, než kolik můžu stihnout ...

Eicherik
Eicherik 10.04.2017 v 22:51

Dáme tedy brak k ledu. :-)

denib
denib 10.04.2017 v 22:55

Je jedno, které kategorie se to bude týkat. Jak třeba definuješ rozdíl mezi klasikou a vysokou literaturou? A proč vůbec knihy takto škatulkovat? Pokud se do toho opravdu chceš pustit, bránit ti nebudu. Ale mám potřebu tě varovat :-)

newtory
newtory 10.04.2017 v 22:55

Ale čo so škvárem ?

Eicherik
Eicherik 10.04.2017 v 22:56

Škvár dáme taky k ledu. :-)

R.E.M.
R.E.M. 10.04.2017 v 22:58

A tak nám podchlazený brak a škvár déle vydrží.

newtory
newtory 10.04.2017 v 23:00

Brak a škvár,podávejte chlazené.

R.E.M.
R.E.M. 10.04.2017 v 23:03

Marbo: Občas se najdou zajímavé kousky v knihovničce na svinovském nádraží. Sice jsou to knihy určené do vlaku, ale...
Už jsem si jich pár do vlaku a domů půjčila, přečetla, i vrátila. Objevila jsem tam K. May, Steinbecka, Asimova...

R.E.M.
R.E.M. 10.04.2017 v 23:05

Tak, tak. Chlazené, s šampusem, kaviárem apod.

Marbo
Marbo 11.04.2017 v 03:16

REM - Svinov mám trošičku z ruky, ale kdyby náhodou, kde tam je ta knihovnička ?
Koka - Ruskou literaturu si prostě nejde nezamilovat, ta pestrost a kvalita ! Hm, že bych Šolochova zase jednou oprášil ?
Bamba - jak se ta ulice jmenovala ?
Eicherik - co se týče státní příslušnosti literatury, ač se považuju za Rusofila, tak knihovna je národostně pestrá a možná, že ti Rusové ani nejsou nejpočetnější. Rád čtu "exotickou" literaturu - ne ve smyslu vábení dálného jihu, ale literaturu pro mne méně známou - Belgie, Srbsko, Bulharsko atd. A snažím se dohnat rest a číst více Slováků a Rakušanů

R.E.M.
R.E.M. 11.04.2017 v 09:57

Marbo: Ve staré části (cihlové, ne v novější přístavbě ze skla) vlakového nádraží, při vstupu od fontány to je v pravé části budovy, kousek od lavic pro cestující. Pravidelně tam doplňují knihy, má to, myslím, pod patronací, místní knihovna.

R.E.M.
R.E.M. 11.04.2017 v 10:05

Mám přečtené knihy autorů z východu na západ. Slabší je to u autorů některých jižnějších států Evropy, to samé platí pro severské autory. A ze vzdálenějších zemí se mi v přečtených objeví sem tam, spíš výjimečně, nějaký titul.

Nevybírám speciálně knihy podle národnosti. I když - trochu nadržuji českých a slovenským autorům. :))

Marbo
Marbo 11.04.2017 v 11:54

No severští autoři jsou pro mne zatím Terra Incognita. Hlavně proto, že detektivky a podobné knihy mne nelákají. Až bude možnost, rád bych si přečetl - http://www.databazeknih.cz/knihy/muj-boj-muj-boj-1-smrt-v-rodine-301494 -
Národnost je takový sekundární pomocník, když mne nic nezaujme, skočím právě po knižní exotice

newtory
newtory 11.04.2017 v 13:05

Bez ruskej a anglickej literatúry by to bola v literatúre pekná nuda.
Ak chcete skúsiť severskú literatúru,skúste toto:
http://www.databazeknih.cz/knihy/vanocni-oratorium-40724
možno Vás to zaujme.

Text příspěvku byl upraven 11.04.17 v 13:06



Vložit příspěvek