Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


Eicherik
Eicherik 22.04.2017 v 10:56

To je opravdu zajímavé. Překlad beru taky jako kritérium při výběru toho jaké vydání si koupím - tedy pokud je to možné vyčíst z příspěvků ke knize.

Alienor
Alienor 22.04.2017 v 11:00

Lenže ja niekedy zistím, že preklad mi nevyhovuje až pri alebo po prečítaní a pokiaľ sa mi kniha inak páči a chcem ju mať doma, zháňam aj iný preklad, ak je. Takto som kúpila Cestu do Indie po slovensky aj po česky a diela Austenovej mám v dvoch slovenských vydaniach, lebo každý preklad má iné problémy. A to nehovorím o Pánovi prsteňov, ktorého mám asi v piatich vydaniach, ale tam mi išlo o výpravu kníh.

Text příspěvku byl upraven 22.04.17 v 11:02

encyklopedie
encyklopedie 22.04.2017 v 11:01

.....překlad u mne není kritérium, pokud je to kniha s obrázky Zdeňka Buriana /stále dokupuji, a to je někdy dost "mastná" záležitost....

Richie1
Richie1 22.04.2017 v 11:10

Pár knih, které mám dvakrát v různém vydání, také doma najdu. Některé mám náhodou či omylem, jiné cíleně koupené.
A nejvíckrát mám Kapesní atlas světa - asi 5x nebo 6x. Jako dítě školou povinné jsem si kupoval každé nové vydání a bavil se sledováním vývoje světa. :-)

Eicherik
Eicherik 22.04.2017 v 11:11

Téma "překladatelství" zní napříč vlákny. Ale jak hodnocení překladu včlenit do hodnocení ke knize? Asi se to nějak extra udělat nedá. Já si příspěvky pročítám a sleduju, jak se lidé (není jich mnoho, ale jsou) k překladům vyjadřují.
Dělá to na mě dojem, že je potřeba si dávat pozor hlavně na nové překlady. Starší vydání mají většinou překlad v pořádku. A nebo ne?

Text příspěvku byl upraven 22.04.17 v 13:04

tester
tester 22.04.2017 v 11:13

Prozření. Nedávno na TV Šlágr nějaký velmi známý dlouholetý muzikant, skladatel hudby DUCDUC , kántry a jiného řinčení dělal reklamu na CD atp. Nabízel dechovku, harmoniky atd. Ke konci reklamy sdělil divákům, že po mnoha letech řinčení prozřel a že poslouchá dechovku, Voraře atd., že teprve teď poznal o čem je hudba !! Pochopil to správně a teď je řada na dalších kuřátkách aby také prozřela.
Něco podobného se může stát i čtenářům, že se překlopí do staré literatury a vrhnou se na Komenského až pochopí o čem je četba. Určitě tato informace zní děsivě.

Text příspěvku byl upraven 22.04.17 v 11:22


Alienor
Alienor 22.04.2017 v 11:16

Starší preklad je síce väčšinou v poriadku, ale zato sa zvykli vyhadzovať celé odseky, niekedy až kapitoly.

Eicherik
Eicherik 22.04.2017 v 11:18

Alienor, Richie1: oba dva taktéž chválím a tak nějak jsem si tipoval, že odpovíte kladně na otázku vlastnictví vícero vydání. :-)

Alienor
Alienor 22.04.2017 v 11:19

Už nás poznáš. :)

Eicherik
Eicherik 22.04.2017 v 11:20

Alienor: to už jsem taky někde četl. Každopádně důležitá informace. :-)

Eicherik
Eicherik 22.04.2017 v 11:22

Alienor: to zdaleka ne. :-)

Debata zajímavá, později si novější příspěvky dočtu. :-) Teď mě čeká žehlení. Prádla. :-D

Marbo
Marbo 22.04.2017 v 11:27

ad starší překlady - půvabné je sledovat vývoj češtiny, někdy ještě nebyla slovní zásoba a tak se dělaly opisy, např. v knize Toulky s Charliem, nebo nedávno jsem narazil na výraz na černé peníze ( ve smyslu špinavé, holt Klaus evidentně nelhal, když říkal, že ten výraz nezná )
A chybějící pasáže jsou smutný fakt

Naias
Naias 22.04.2017 v 11:35

Chýbajúce pasáže sú rozčuľujúci fakt. Tiež mám niektoré knihy vo viacerých prekladoch, prípadne aj v originále. Čo sa týka starých prekladov, tie nemajú chybu. Milujem zastarané výrazy, či už slovenské alebo české. Niekomu to pôžitok z čítania kazí, ale mne ho znásobuje.

Eicherik
Eicherik 22.04.2017 v 12:48

Zastaralé výrazy jsou fajn. :-)

Naias
Naias 22.04.2017 v 15:23

Niektoré vydania mám dvojmo nedobrovoľne. To keď vydajú knihu a po rokoch ju vydajú znova aj s voľným pokračovaním v jednom zväzku. V potravinách človek môže požiadať, aby mu chlieb prekrojili napoly, ale žiadať v kníhkupectve o prekrojenie knihy, to akosi nejde.

denib
denib 22.04.2017 v 15:35

Žádnou knihu nemám dvakrát. Nějak to pro mě není důležité, ale naprosto chápu a obdivuji všechny knižní fanoušky, kteří to mají jinak. A když mám nějakou knihu dvakrát omylem, tak jí daruji knihovně nebo v případě dětských knih nějaké neziskovce.

tester
tester 22.04.2017 v 15:40

Dnes je moderní sdílení všeho možného. Složí se např. 5 čtenářů na 1 knihu a navzájem si ji půjčují. To je vhodné pro lokality kde žádaná kniha není v místní knihovně. Koupit jednu knihu jen pro sebe je neekonomické. Koeficient využití knihy je 0.00000000001 promile a ještě to doma zabírá místo. Zde by se zájemci o sdílení asi dali najít. Bude to výhodné i pro seniory tam kde je místní doprava zdarma, kteří jsou mikrosolventní a mají možnost laciného cestování atp. Dnes je historický den, začíná sdílení knih na DK. A na to musí přijít senior.

Naias
Naias 22.04.2017 v 15:57

Koeficienty v práci počítam často, ale doteraz som netušila, že sa udávajú v promile. Človek sa holt učí celý život. No a pokiaľ ide o to zdieľanie kníh, so mnou nikto nerátajte. Som syseľ a svoje milované knihy nedám z ruky.

Alienor
Alienor 22.04.2017 v 16:21

Na zdieľanie sú verejné knižnice. Súkromné knižnice sú na potechu vlastníka.

Eicherik
Eicherik 22.04.2017 v 16:29

Kdo chce sdílet ať sdílí a kdo chce syslit ať syslí. :-)

Eicherik
Eicherik 22.04.2017 v 16:34

denib: když se zbavuji knih, tak některé ty dražší prodám do antikvariátu, ale většinu jich pustím "do oběhu" zdarma. Mám místo, kde jsou oddělené knihy pro dospělé a knihy pro děti. :-)
Neziskovkám nedůvěřuji.

tester
tester 22.04.2017 v 17:05

Sdílení je i to, když si lidé půjčují knihy mezi sebou. To je objev. Chce to být sdílný, chodit k lidem na návštěvu a tam jim probrat knihovnu a naopak. Zdá se mně, že se lidé dřív víc navštěvovali a teď čumí doma do bedny.

Alienor
Alienor 22.04.2017 v 17:07

Jasne. Oni si požičajú a ja to budem najbližších 5 rokov vymáhať späť a budem ešte rada, keď sa mi to vôbec vráti, nehľadiac na stav. Ďakujem, neprosím.

denib
denib 22.04.2017 v 17:15

Eicherik: Vůbec žádným neziskovkám? Já mám trochu zkušenosti z nezisk sektoru - je to asi jako v jiných oblastech, někomu se věřit dá, někomu ne. Faktem ale je, že bez NĚKTERÝCH neziskovek by NĚKTEŘÍ lidé s různým znevýhodněním byli úplně nahraní ...

encyklopedie
encyklopedie 22.04.2017 v 17:15

Aklienor - o co jde? ...když nejde o život, tak jde o .... Já jsem skoro 40 roků dělal knihovníka....celou tu dobu jsem půjčoval kamarádům v knihovně SVOJE knihy, které jsem neměl v knižním fondu....jednou se mi třeba vrátila kniha, která se vykoupala ve vaně ...
no a co?....mám ji do dneška....číst se dá

Text příspěvku byl upraven 22.04.17 v 17:17



Vložit příspěvek