Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.09.2021 v 13:38

Keri.H: tu úplně nejnovější. Ale hraje tam idol mladých dívek, takže na recenzích nezáleží ;)
https://www.csfd.cz/film/740676-pribeh-popelky/recenze/?_fid=6g4q

keri.H
keri.H 22.09.2021 v 14:35

Lenka.Vílka: Tak tuhle jsem neviděla, ani nevím, že existuje. Naposledy jsem slyšela o DJ popelce a ani tu jsem neviděla. Tu taky lidi nehodnotí moc dobře, ale mojí neteři (8 let) se to prý líbilo.

reader.007
reader.007 22.09.2021 v 14:40

lenka: tak podle galerie je alespoň očividné, proč si princ vybral Popelku: byla jedinou ženskou na plese (nebo na ženskou alespoň vypadala).

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.09.2021 v 14:41

Reader.007: nahodou, bylo to tam alespoň rozmanitý! ;)

reader.007
reader.007 22.09.2021 v 14:46

To bezpochyby, určitě to trumflo i tu verzi kde Popelka byla černoška a princ Asiat. A to jsem myslela že tohle pohádkové dno nikdo už nepřebagruje...

R.E.M.
R.E.M. 22.09.2021 v 15:51

reader.007 - výborný postřeh a poznámka, která odhalila chybějící informací o výživové hodnotě, podílu tuku, bílkovin...
Můj odhad vycházel z životních podmínek dětí a předpokládané lehké podvýživy dětí vinou špatné péče, pak by ježibaba s ježidědkem logicky nechtěli mít pokrm samou kost a bylo nezbytné M & J trochu "vyspravit". :)

To nebylo myšleno jako omluva chamtivosti, jen prostý fakt, že je tato vlastnost běžná a v určitém % se objevuje i u rybářek.
Ovšem ženy rybářů by se mohly cítit dotčeny, že si neznámý autor vybral právě je ke kritice této nepěkné vlastnosti.



PanPredseda: To tedy ne, žádné procesy, žádné upalování - na to jsem příliš velký dobrák.


R.E.M.
R.E.M. 22.09.2021 v 16:29

Čím dál častěji se setkávám v komentářích ke knize s názorem ne na knihu, ale audioknihu - kde je mj. otázkou, zda je audiokniha nezkrácená, totožná s textem knihy, na dramatizaci (viz komentář u knihy Zločin a trest), rozhlasovou hru podle knihy atd.
Začíná být v komentářích chaos.

Audioknihy tu sice nejsou, ale názory a komentáře k nim ano.

Co si o tom myslíte?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.09.2021 v 16:35

R.E.M.: Co si o tom myslím? Že k tomuhle tématu není bezpečné se vyjadřovat, protože potom přiletí letka a je po hezkém odpoledni.
Ale nebudeme si lhát, tohle tam píše uživatel kvůli svému přehledu, ne kvůli databázi. Pro ní to má nulový přínos. Takže jo, dělá se v tom bordel, ale komentující má na svém profilu přehled. Což chápu. Já komentáře taky píšu hlavně pro sebe. Pokud pro někoho mají přínos, je to příjemný bonus. Ale občas to jsou fakt neskutečný plky, to zase jo :D

R.E.M.
R.E.M. 22.09.2021 v 16:45

Jde mi spíš o zpřehlednění. Aby bylo na první pohled zřejmé, že jde o názor na knihu, na text, a ne např. na hezký hlas a kvalitní přednes herečky, na kvalitu dramatizace a hereckých výkonů atd.
Ne vždy je v úvodu komentáře uvedeno, že se jedná o názor na jinou, než psanou formu díla.

Text příspěvku byl upraven 22.09.21 v 16:47

reader.007
reader.007 22.09.2021 v 16:57

Audioknihy a (zvlášť) dramatizace mohou být sice zkrácené a upravené, jenže to už jsou dneska i knihy, viz převyprávění typu "abytonebylomocdlouhýprodětialínéčtenáře".
To si nevybereš... Ale není to vždycky pravidlo.
Každopádně je fajn, že to dotyčný přizná v komentáři, protože v případě, že tu audioknihu taky znáš (a znáš-li i samotnou knihu), můžeš posoudit, nakolik je jeho názor relevantní.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.09.2021 v 17:02

Reader.007: jenže informace o zkrácení knihy snadno dohledáš a zde se to píše do závorky. A doplňuje, co chybí. Protože to jsou ty drobnosti, kde mě prsty svrbí asi nejvíc. Když někdo přidá zrcadlovou četbu jako další vydání nějaké klasiky a vůbec ho netrkne, že to má jenom 120 stran a vlastně úplnej jiného autora :D
Že u starších vydání to nejde dohledat je věc jiná, tam to kolikrát není napsané ani v knize :( ani v nkc tím pádem občas :/

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.09.2021 v 17:05

Proto se tady lidi neshodnou. Protože hodnotí něco,co tady nemá záznam u něčeho jiného...ale když tohle napíšu, tak se ozve někdo, že špatně vidí a že je rád za tohle. Ale problém je v tom, že nejde porovnat, zda slyšel to samé, co ostatní četli. Přesně to stejné.

Zrovna včera jsem byla překvapená, že na csfd lze hodnotit film, který u nás neměl premiéru. Proč to lze hodnotit? No, jinde to už premiéru mělo. V zahraničí. (Ale tady jsme snad v Čechách, ne? Nemělo by tedy záležet na lokální premiéře?) Tj už je na internetu pirátská verze nedosahující parametrů toho, co se bude hodnotit v kině. A byť mě to smysl nedává, web povolit hodnocení.
Vím, že to není to stejné. Ale funguje u toho stejný princip zkreslení hodnocení jako u audia. Za mě.

Naias
Naias 22.09.2021 v 17:19

Aj tu môžeš hodnotiť a okomentovať české vydanie knihy, hoci ešte nevyšlo. Stačí, ak slovenské už vyšlo a šup, už je pri dosiaľ nevydanej českej verzii komentár "Četla jsem anglicky..."

reader.007
reader.007 22.09.2021 v 17:19

Lenka: vzhledem k tomu, že do kin jdou stejně verze v originále s titulky, zdá se mi celkem relevantní hodnotit film který je v podstatě nezměněný. To že ho někdo vidí doma na displeji/obrazovce/televizi a jiný v multikině přece rozdíl není, nebo jo?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.09.2021 v 17:23

Reader.007: ty chodíš nebo nechodíš do kina? Protože většina lidí to stejně viděla doma v nekvalitní verzi z cizí země, takže v obraze třeba slyšeli angličtinu a jeli jim německé titulky :/
Ale je pravda, že ten, kdo do kina nechodí, tohle podle mě pochopit nemůže...
(Ta otázka ve tvém příspěvku je něco jiného, než o čem píšu já.)

Text příspěvku byl upraven 22.09.21 v 17:31

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.09.2021 v 17:25

Naias: měla jsi dopsat do konce...
"Četla jsem anglicky, ale už je to tak dlouho, že si ani nepamatuji, o čem to bylo, takže asi průměr."

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.09.2021 v 17:34

Já se cítím nervózní, když jdu do kina jenom jednou za 14 dní. Já to potřebuju. Knihy jdou stranou. Tohle je důležitější papírový kamarádky :D

Terror
Terror 22.09.2021 v 17:37

Myslím, že když komentující napíše jasně: Poslouchal/a jsem jako audioknihu, je to v pořádku. Hnedle se pak ví, že je to jiná verze a skalní knihožrouti na takový komentář nemusí brát zřetel. Co mne ale naštvalo, že u jisté povídkové knihy si nějaký pišpunta poslechl dramatizaci jedné z povídek, načež si knihu dal do přečtených a v komentáři ji ohodnotil jako totální blbost. Takového lumpa bych bez milosti donutil naučit se nazpaměť Pilíře země!

Text příspěvku byl upraven 22.09.21 v 17:47

keri.H
keri.H 22.09.2021 v 17:47

Mám pocit, že ohledně audioknih tu byla dlouhá debata. Audioknihy poslouchám a hodnotím knihu. Jsou to načtené verze knih, beru to prostě jako knihu. Komentáře nepíšu, takže si to napíšu jen do svých poznámek. Tam si třeba píšu, i když kniha je pro mě na 3,5 nebo 4,5 hvězdičky.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.09.2021 v 17:48

Nebo těma Pilířema dostat po hlavě :D

keri.H
keri.H 22.09.2021 v 17:51

Lenka.Vílka: Když jsem šla po roce do kina, byl to pro mě nepopsatelný zážitek, jak moc mi to chybělo. :) Do kina chodím rada, ale spíš na filmy ve 3D. :) 3D verzi přeci jen doma neuvidím. Ale i tak, jít na film do kina a dívat se doma je rozdíl.
Navíc ještě v tom kině u nás ve městě, kde je plno místa na nohy a skvělý zvuk. Mohla jsem porovnat s Prahou (byla jsem 2x v Cinema City a zklamání).

Text příspěvku byl upraven 22.09.21 v 17:52

reader.007
reader.007 22.09.2021 v 17:55

Už nechodím... za posledních 15 let se neobjevil film který by mne zlákal.
Svou reakcí jsi mi ale v podstatě sdělila, že jediný podstatný aspekt filmu je jeho vizuální dojem a s tím já nesouhlasím, tak proč se zbytečně hádat...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.09.2021 v 18:06

Reader.007: zpomal! Nepochopila jsi, co píšu. Fakt ne.
Je rozdíl, když jde film do kina a ten stejný den, jde na stream. Ale když někdo vidí ušmudlanou tmavou verzi doma na televizi, nemůže si všimnout věcí (kolikrát i zvuk stojí za prd) jako na velkym plátně. Ty jsi začala psát o něčem jiném, než o čem jsem psala já. Ty jsi psala o první mnou teď uvedené situaci, já psala o té druhé. ("To že ho někdo vidí doma na displeji/obrazovce/televizi a jiný v multikině přece rozdíl není, nebo jo?") O tom, že někdo hodnotí onu ušmudlanou verzi. Proto to přirovnání k audio/kniha hodnocení
Nikdo se nehádá, jenom jsi nepochopila, o čem píšu...

Text příspěvku byl upraven 22.09.21 v 18:26

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.09.2021 v 18:23

Keri.H.: pátá řada to jistí. Už nejsou slyšet pubertálové z poslední sedmnáctý, co si fotí snad celou první polovinu selfie na instagram, že tam byly, ale hlavně se jich neptej, vo čem to bylo :D
Asi na tom něco bude. Protože jak bylo zavřeno poprvé, šli jsme na první film na Tenet. Což je film, kterej dá zabrat sám o sobě. Ale atmosféra kolem bylo asi z tý radosti ještě lepší :) a potom nám to zavřeli znovu :D ale už znovu ne. Kdyby jo, asi by mi hráblo.
Přiznám to, měla jsem absťák. Sice jsem za ten rok viděla spoustu filmů z netflixu, ale nebylo to ono :(

keri.H
keri.H 22.09.2021 v 18:35

Lenka.Vílka: Já si většinou vybírám čtvrtou až šestou řadu, ty jsou nejlepší. :) Jestli si někdo v posledních řadách fotí selfie během filmu, to netuším. Moc se mi nestâvá, že by v kině dělal někdo rámus..

Já doufám, že už ne. Máme tam v plánu nějaký filmy, co by měli ketos dávat.
Byla doba, kdy jsem v kině byla skoro každý měsíc. :D
Taky jsem viděla filmy na Netflixu za ten rok, ale ráda si občas do toho kina zajdu. :)

Text příspěvku byl upraven 22.09.21 v 18:37



Vložit příspěvek