Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


Eicherik
Eicherik 20.09.2021 v 20:14

Lenka.Vílka: S knihou Satanské verše jsi mě překvapila, to bych do Tebe opravdu neřekl. :-D

Text příspěvku byl upraven 20.09.21 v 20:15

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.09.2021 v 20:22

Eicherik: prapodivné knihy čtu furt :D

R.E.M.
R.E.M. 20.09.2021 v 20:58

Lenka.Vílka: Všeobecně na prvním vydání netrvám.

Někdy preferuji první vydání (člověk neriskuje další úpravy textu, často k horšímu), u populárně-vědeckých dávám přednost novějšímu, přepracovanému, doplněnému vydání.
Taky mi záleží na kvalitě překladu konkrétního vydání i na nakladatelství, na grafické úpravě knihy.
V dalším sledu vybírám podle druhu vazby a obálky.

Text příspěvku byl upraven 20.09.21 v 20:58

keri.H
keri.H 20.09.2021 v 21:21

Nemusím mít nutně první vydání, ale jak už tu někdo psal, u nových vydání může být problém se změnou některých slov, takže u těch starších knih bych si radši přečetla to první vydání.

Mám ráda, když má kniha hezkou obálku. A třeba u sérií bych nechtěla mít každý díl s úplně jinou vazbou nebo jiným překladem od někoho jinýho.
I u Agathy Christie jsem se snažila sehnat knihy, které měly stejnou vazbu a stejný styl obálek. Ale mám i jiný vydání a už mi to třeba přijde škoda a nelíbí se mi to v knihovně tolik.

reader.007
reader.007 21.09.2021 v 09:42

keri.H vidíš... a já zrovna u té Agathy pasu spíš po starých vydáních. Nejde to zdaleka u všech, protože toho před rokem 89 nevyšlo moc, ale i když má většina brožovanou obálku (kterou já moc nerada) dávám jim přednost, protože se mi i tak líbí víc než ta uniformita a zádumčivost Knižního klubu

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.09.2021 v 09:49

Už jste videli novou Popelku? Já jo, možná proto jsem poslední tři dny tak nevrlá, musela jsem to zpracovat :D


Naias
Naias 22.09.2021 v 09:54

To máš za to, že čumíš, na čo nemáš. Angláni tomu hovoria "curiosity killed the cat" a my "kto je zvedavý, bude skoro starý".

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.09.2021 v 10:05

Naias: a víš, co je na tom nejhorší? Že to co na tom bude vadit nejspíš lidem úplně nejvíc, na to jsem udělala "meh"... :D
Během těch dvou hodin jsem zestárla o dvěstě let :/

PanPredseda
PanPredseda 22.09.2021 v 10:07

Na druhou stranu: budeš mít hodně svíček na dortu... ;-)

Naias
Naias 22.09.2021 v 10:08

Už si si podala žiadosť o starobný dôchodok?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.09.2021 v 10:11

Chci vidět ten dort, kam se to vejde :D tolik svíček :O

Žádost již podaná. Nenechám nic náhodě...

R.E.M.
R.E.M. 22.09.2021 v 11:15

Lenka.Vílka: Čím pak je Popelka tak pozoruhodná?

PanPredseda: :-)) ... správně optimistický přístup.

Text příspěvku byl upraven 22.09.21 v 11:16

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.09.2021 v 11:24

R.E.M.: že to není pohádka o Popelce. Vlastně je to jako když současné autorky píšou "fantasy", kde si vypůjčí pohádkový základ, ale nepojmenují to podle té pohádky. Což byla chyba zde :( Popelka je feministka, která si nesedne z prince na zadek. Ale asi jsem u toho nedávala pozor. Protože v tom filmu měly ženy zakázánou živnost. Ale i tak se jí splnil její sen, protože s princem asi budou žít na hromádce, aby si ona mohla splnit ten svůj sen, a být módní návrhářka. Ale proč tedy neprotestovala? Stejně jí to akorát z postu prince potom zajistí chlap. Z lásky, ne ze správného postupu věcí. Aby ji měl dřív doma. Než se vyblbne nebo jí začnou tikat biologické hodiny. Mohla by bejt dvojka. Aby nám to dovyprávěli do konce.

Text příspěvku byl upraven 22.09.21 v 11:25

R.E.M.
R.E.M. 22.09.2021 v 11:37

Lenka.Vílka: To, že Popelka z prince nepadne, hm, do mdlob, by mi nevadilo, naopak - taková byla i česká filmová Popelka, ale nelogická slátanina bymě naštvala.

Zdá se, že sledování zmodernizovaných děl je jen pro odolné lidi se silným žaludkem.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.09.2021 v 11:41

R.E.M.: splňuje to ve všech bodech pravidlo "udělejme radost každému", ale dohromady to nefunguje :(

Text příspěvku byl upraven 22.09.21 v 11:41

Naias
Naias 22.09.2021 v 11:42

Ja som čítala, že je fajn, že sa dozvieme, prečo bola macocha taká zlá (zatrpknutá), psychologické vysvetlenie a tak. Ja si teda prosím psychologický rozbor, prečo ježibaba chytala malé deti na perník a jedla ich, prečo sudičku rozčúlilo nepozvanie na krst až tak veľmi, že sa vyvŕšila na úplne nevinnom dojčati a prečo bola rybárova žena taká chamtivá. A k tomu samozrejme rozpitvávanie súčasných svetových problémov, čím viac, tým lepšie. Starým nepresvedčivým rozprávkam odzvonilo! Sú tu nové rozprávky supra!

PanPredseda
R.E.M.
R.E.M. 22.09.2021 v 12:20

Naias: Psychologickým rozborem nedisponuji, ale pár nápadů a tipů bych měla:
- malé děti s perníkem je dietní a zároveň docela levné jídlo s malým obsahem tuku, s vyšším podílem bílkovin
- chamtivost je běžnou vlastností, stejně jako je běžná touha po moci. Proč by právě rybářova žena měla být výjimkou?!

No a kdyby mě nepozvali na křtiny, svatbu nebo jinou oslavu, kde bude spousta dobrého jídla, také bych se naštvala.
Ale nezapomeňme! Zakletí vedlo ke šťastnému konci. Růženka sice musela počkat pár roků na vysvobození, ale díky navršeným protivenstvím získala skvělého, odvážného a vytrvalého muže. Růžence ve spánku roky čekání rychle utekly. Další výhodou je, že nezestárla ani o den. Podmínky zakletí mohly být mnohem drsnější
No a rodina a obyvatelé království byli s princeznou solidární, i když uznávám, že nedobrovolně a bez možnosti vlastního rozhodnutí.

Text příspěvku byl upraven 22.09.21 v 12:23

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.09.2021 v 12:30

Nevím, já mám problém s tím ocucáváním pěkný holky v bezvědomí :( bejt mrtvá, je to pojmenovaný. Ale neví někdo, jak se jmenuje to, když někdo touží po někom v komatu? Fuj!

R.E.M.
R.E.M. 22.09.2021 v 12:34

Kdeže ocucávání.
To byl letmý, něžný, téměř cudný polibek! Zachraňující. Osvobozující.


Něco by pravděpodobně mohla osvětlit tato kniha: https://www.databazeknih.cz/knihy/za-tajemstvim-pohadek-78274

Text příspěvku byl upraven 22.09.21 v 12:37

PanPredseda
PanPredseda 22.09.2021 v 12:36

Hlavně jí ten čuňák líbal bez jejího souhlasu a to by mělo být postaveno na roveň znásilnění!

R.E.M.
R.E.M. 22.09.2021 v 12:49

Princ nelíbal Růženku z plezíru nebo z nějakých nemravných pohnutek a už vzhledem k situaci nemohl mít souhlas.
Já bych ho tak přísně nesoudila. :)

PanPredseda
PanPredseda 22.09.2021 v 13:02

R.E.M., politicky. Myslete politicky R.E.M.!

keri.H
keri.H 22.09.2021 v 13:25

Lenka.Vílka: Jakou verzi Popelky přesně myslíš z těch novějších? Je to nějaká úplně nová teď v poslední době?

K té Šípkové Růžence, to samé je i u Sněhurky, tam ji taky princ políbí a ona procitne. Slyšela jsem však i verzi, že princ, když ji uviděl v rakvi, tak se do ní zamiloval a chtěl si ji odnést na zámek, aby se na ni mohl dívat. Jak ji nesli na zámek, jeden z trpaslíků zakopl, rakev upadla a Sněhurce vypadlo z úst otrávené jablko.
Takže potom si říkám, jaká verze je vlastně lepší? V té jedné ji políbí, i když ona o tom neví, ve druhé si ji chce odnést na zámek. No odnést si někoho mrtvého v rakvi, ta představa je děsná.

Text příspěvku byl upraven 22.09.21 v 13:26

reader.007
reader.007 22.09.2021 v 13:34

Že vám tak do toho tárám, děti s perníkem budou asi stěží nízkokalorická dieta když si je nejdřív vykrmovala (teda jen Jendu, Mařenka se činila coby pracovní síla).

Sudička nebyla ani tak nepozvaná, jako spíš v některých verzích nepodarovaná zlatým talířem a to už jednoho dokáže naštvat. Koneckonců když je chamtivost logickou omluvou pro rybářovu ženu, proč ne pro sudičku...



Vložit příspěvek