Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


encyklopedie
encyklopedie 22.01.2022 v 17:56

Kája Mařík....oblíbená četba mojí matky....já se nikdy nedostal dál jak na stranu 3 prvního dílů .....

Eicherik
Eicherik 22.01.2022 v 20:09

R.E.M.: Já už s Fidelmou skončil a z Adélie jsem nadšenej. :-)

Text příspěvku byl upraven 22.01.22 v 20:09

R.E.M.
R.E.M. 22.01.2022 v 21:13

Eicherik: S Fidelmou jsem se teď setkala po několika měsících a je to příjemně pohodové čtení. Za chvilku si už snad na ni najdu čas.
Celý den mi to nevycházelo.

Adele jsem si vložila do tipů na čtení, ale... není to moc drsné? Myslím tím brutálnější popisy.

Text příspěvku byl upraven 22.01.22 v 21:22

Eicherik
Eicherik 22.01.2022 v 21:32

R.E.M.: Není to moc drsné. Kdyby to bylo brutální, tak to nepropaguji a do dalších dílů už nejdu. Nehezké věci autorka nerozpitvává. Je to hodně čtivé a pestré. Čekal jsem něco trochu jiného, ale zklamaný rozhodně nejsem. :-)

Text příspěvku byl upraven 22.01.22 v 21:34

R.E.M.
R.E.M. 22.01.2022 v 21:38

Eicherik: Dík, tak to ji někdy zkusím.

Eicherik
Eicherik 22.01.2022 v 21:55

Myslel jsem si, že si dám Měsíční kámen do "Kniha autora, který prožil 1. světovou válku", ale William Wilkie Collins zemřel příliš brzy. :-(


Terror
Terror 23.01.2022 v 08:27

Eicherik: Ale zemřel. To je taky téma do ČV.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.01.2022 v 09:13

Přesně, člověk si musí umět správně poradit ;)

PanPredseda
PanPredseda 23.01.2022 v 12:33

Ale zas by to neměl přehánět, třeba zabít autora, aby si mohl dát jeho knihu do příslušného tématu čtenářské výzvy...

alekis
alekis 23.01.2022 v 12:48

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

PanPredseda
PanPredseda 23.01.2022 v 13:16

Jsem rád, že jsem pobavil, i když poněkud morbidně.
Teď mám ale filozofickou otázku: Pokud má knížka pro děti jako hlavního hrdinu dítě (nebo i více hlavních hrdinů-dětí), jak úzce souvisí věk tohoto hlavního hrdiny s cílovou věkovou skupinou čtenářů?
Můj názor je takový, že děti budou chtít číst o postavě ve svém věku, nebo o fous starší. Asi jen málokdy bude hlavní hrdina knížky o dost mladší než cílová skupina.
Co si o tom myslíte vy?

Raksa.A
Raksa.A 23.01.2022 v 13:33

Eicherik - kniha autora, který prožil I.světovou válku můžou být i Tři muži ve člunu. Jen po té válce napsal už jen jednu knihu (jinou) a ne tak veselou.

pavlinda
pavlinda 23.01.2022 v 14:00

Když je řeč o těch knihobudkách-není tu někdo, kdo se zbavuje poezie?

Terror
Terror 23.01.2022 v 14:18

Predseda: Můj názor se v zásadě shoduje s tvým. Pouze mne napadá varianta, kdy postavy v knize nejsou lidé, ale třeba zvířata. Tam je otázka věku nepodstatná.

denib
denib 23.01.2022 v 14:24

PanPredseda: Pamatuji si, že jsem jako dítě četla i knihy s mladšími hrdiny. Ale to bylo převážně ve chvílích, kdy už jsem vážně neměla co číst, všechno jsem měla přečtené snad pětkrát a tak jsem z nouze sáhla i po těchto knihách.

PanPredseda
PanPredseda 23.01.2022 v 15:00

Děkuji Terrorovi i denib.

KristinTj
KristinTj 23.01.2022 v 15:21

PanPredseda: Myslím, že to není tak jednoznačné. HP čtou klidně i starší děti. Babička pozdravuje a omlouvá se taky není tak úplně pro devítileté. Je tu pár skutečností:
- Standardní dětské postavy se chovají jako standardní děti ve stejném věku. Pak je to jasně dané.
- Jsou ale postavy, které jsou něčím výjimečné, zvláštní, pak záleží spíš na žánru a stylu psaní a vyprávění.
- Někdy se věk proflákne v anotaci, což starší děti může odradit.
- Někdy je jednání zcela neúměrné věku hlavní postavy v neuvěřitelném slova smyslu (myslím v rámci příběhu), a to je za mě úplně špatně.
- No a někdy je kniha tak slavná a pro určitou cílovou skupinu bez ohledu na věk tak zajímavá, že to čtou i o dost starší děti nebo dospělí...
Asi mě k tomu ještě napadá spousta věcí, ale tohle je asi to hlavní. Za mě.
Takže odpověď zní: U obyčejných knih souvisí. Ale věk postavy rovná se věk čtenářů nemusí být u dětských knih pravidlem. Si myslím.

PanPredseda
PanPredseda 23.01.2022 v 15:35

Ad KristinTj:
Díky za postřehy.
HP znám jen z fimů, které jsem viděl v dospělosti (nedávno, rok či dva zpátky), ale pokud se nemýlím, tak s jednotlivými díly série stárne. Tudíž má série rozpětí od tuším 11 do 17 let (pokud se mýlím, klidně ať mne milovníci HP po(o)praví). Určitě jsou dětští čtenáři, kteří s HP rostli, ale chápu, že když si chce někdo začít se sérií třeba v 15 letech, tak bude číst zpočátku o hrdinovi mladším.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.01.2022 v 15:43

Navazuji knižní sérií Stmívání. Hlavní hrdinka je středoškolačka. Podle mě v rámci popisu a naivity je to kniha pro děti. Já četla ve dvaceti, ale sérii jsem nedočetla. Ve třinácti bych nejspíš dočetla. V práci četla moje vedoucí. Rozumná matka dvou pubertálních dětí. A potom jsem v mhd načapala číst osmiletého kluka. Jelikož už louskal třetí díl a byl zhruba v polovině, asi to nebyl omyl...

keri.H
keri.H 23.01.2022 v 19:48

PanPredseda: Můj názor je takový, že na věku postav nezáleží, spíš jde o to, co zrovna dotyčný chce číst. Sice jsem četla hodně knih s lidma v podobnèm věku, ale klidně jsem si četla i knihy, kde byly postavy mladší než já a nevadilo mi to. :)
A teď mi je mi taky celkově jedno, v jakém věku jsou postavy, klidně si přečtu něco i pro mladší čtenáře, když chci něco odpočinkového. :)

PanPredseda
PanPredseda 23.01.2022 v 19:52

Ad keri.H:
Děkuji. Moje otázka byla původně zaměřena na dětské knihy s hrdiny-dětmi a dětské čtenáře.

denib
denib 23.01.2022 v 19:56

Eicherik: Dočetla jsem Zmizení Sáry Lindertové a moc se mi to líbilo. Narazila jsem na ní díky tobě, děkuju :-) Musím říct, že mi na rozdíl od tebe vůbec nevadily fiktivní stanice metra. Naopak to u mě spouštělo fantazii a asi mi to vyhovovalo víc, než kdyby psaly o skutečných stanicích.

PanPredseda
PanPredseda 23.01.2022 v 19:59

Tak už jsem ze země Qinrai pryč.

Eicherik
Eicherik 23.01.2022 v 20:04

denib: To jsem opravdu rád. :-)

Eicherik
Eicherik 23.01.2022 v 20:06

Já jsem se vrátil z Cambridge a pomalu se chystám do Brna roku 1945.



Vložit příspěvek