Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


Marika Vanova
Marika Vanova 06.05.2022 v 07:46

Eicheriku - pak musíš napsat, jestli se do ní mám pustit, hezké čteníčko.

Eicherik
Eicherik 06.05.2022 v 20:06

keri.H: Koukám, že se chystáš na magický realismus viz Magický průvodce městem pod pahorkem. Také ho mám už nějaký pátek v plánu. :-)

keri.H
keri.H 06.05.2022 v 21:24

Eicherik: To mě zaujalo u jedné kamarádky. Ale nevím, kdy to budu číst, teď toho mám na čtení až moc. :)

Marika Vanova
Marika Vanova 07.05.2022 v 09:01

Včera jsem přišla z práce a na stole mě čekal balíček z Knižního Klubu. Divila jsem se, neboť jsem si objednávala před časem a to už přišlo. A ona to výhra v soutěži Velikonoční pomlázka, vyhrála jsem knížku a měla jsem takovou radost, že jsem taky jednou vyhrála. Je to kniha o Marii Montessori, i když o tuhle osobu jsem se nikdy nezajímala, ráda si to přečtu.

Eicherik
Eicherik 07.05.2022 v 09:23

Marika: To potěší. :-)

denib
denib 07.05.2022 v 09:53

Marika: Tak to gratuluju :-)


keri.H
keri.H 07.05.2022 v 10:09

Marika: Gratuluju, to potěší. :)

alekis
alekis 07.05.2022 v 10:17

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

PanPredseda
PanPredseda 07.05.2022 v 10:38

Také se připojím k seznamu gratulantů k Maričině výhře. :-)

Marika Vanova
Marika Vanova 07.05.2022 v 10:44

Vy jste moc hodní, přátelé. Vykouzlili jste mi úsměv na tváři a hned je den lepší, ale je jasné, že knihomolové tohle ocení.

Marika Vanova
Marika Vanova 07.05.2022 v 10:45

alekis - jako zpívá Korn - jednou jsi dole, jednou nahoře..

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 08.05.2022 v 10:38

Jelikož minulý týden mělo nedělní zamyšlení úspěch, dávám další perlu do oběhu. Děkuji za zpětnou vazbu a tudíž za motivaci pokračovat :)

Takže další díl nedělního okénka zamyšlení. A tentokrát se zaměřím na téma, které u mě nerozhoduje na prvním místě, ale u někoho může víc. Já osobně tomu říkám syndrom opuštěného štěněte u cesty. Ano, mám na mysli knihy, které jsou až moc vidět, a knihy, které nejsou vůbec vidět.

Nechci nikomu prasknout bublinu ideálů, ale to že je kniha vychvalovaná a všude se o ní mluví, neznamená, že je VŽDY (s důrazem na slovo vždy) špatná, a proto se o ní musí mluvit, aby se začala víc prodávat, protože to je v někoho zájmu. Nemyslím si, že když se něčemu dělá velká reklama, je to automaticky důvod, proč se knize vyhnout. Co když je prostě jenom dobrá kniha, tak jí uděláme pořádnou reklamu?

Protože tady nastupuje právě onen syndrom. Protože co je vychvalovaný, je vždy špatný. A co je přehlížený, je vždy dobrý.
Je to asi něco, co je v nás hluboce zakořeněný. Pomáhat slabšímu a menšímu. Dávat mu větší šance. Odpustit mu víc věcí. Je to vlastní náklad? Tak jsme hodnější na chyby v textu. Vydal knihu vydavatel velkého molocha? To tam nemají někoho na kontrolu?! No, fuj!

Jde o knihy a text v nich. Ale na druhou stranu je to byznys. Drsný byznys. Ale stále je zábava. Čtení je zábava. Velká. A i když sice ráda podpořím malé vydavatele, není nic špatného ani nemorálního přečíst si něco od někoho velkého. Kdo má třeba na pořádnou PR masáž. Když je ta kniha dobrá...

Můj skromný názor máte. Budu ráda, když se ke mně přidáte s tím svým :)

Text příspěvku byl upraven 08.05.22 v 10:48

alekis
alekis 08.05.2022 v 11:21

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Terror
Terror 08.05.2022 v 11:58

Lenka: Snažím se v komentářích, když už tedy nějaké vypotím, být objektivní. Takže štěně, neštěně, tumáš krumpáčem! Když ale vezmu pohled čistě čtenářský, více mne lákají právě ty méně profláklé tituly. Jasně, Kinga si přečtu vždycky rád, ale když sáhnu po nějakém zapomenutém autorovi a ono se ukáže, že jeho rozdrbaná kniha z antikvariátu za deset korun je skvost, moc to potěší. U těch hodně reklamou vyzdvihovaných věcí se tak nějak očekává, že by mohly být dobré, ale pravidlo to opravdu není.
Když jsem ještě četl recenze, podle nichž jsem se orientoval, vždycky mne docela štvalo, když se recenzent netrefil do mého vkusu, zvlášť v případě, kdy se mu to povedlo xkrát předtím. Stejné je to, myslím, i u reklamy a nálepek bestseller, které jsou na každé druhé knize. Já vím, že je to těžké, ale snažím se od těchto vlivů oprostit. Někdy se to povede, někdy naletím, to už je život.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 08.05.2022 v 12:06

Terror: děkuji za názor, trochu se to propletlo s minulým týdnem. Protože vše je propojené :)

siena
siena 08.05.2022 v 13:36

Lenka.Vílka, považuji za stejně "chytré" nečíst tyto knihy, jako je právě proto číst. Nevím, nakolik v tom hraje syndrom opuštěného štěněte, ale mnohdy za tím proklamovaným "rozhodně nečtu" vidím jen pózu. Ono stačí se podívat, co ti, co to říkají, čtou...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 08.05.2022 v 14:03

Siena: Ano, pochopila jste to, co jsem nechtěla napsat na plnou hubu. Já v tom též vidím i pozérství a tváření se jako někdo lepší. Bohužel si člověk neuvědomuje, že tímhle přijde o dost hezkých kousků. Ne všechno, co je od velkého vydavatele, je automaticky špatný.

siena
siena 08.05.2022 v 14:10

Lenka.Vílka, každý svého štěstí strůjce:)

Marika Vanova
Marika Vanova 08.05.2022 v 15:16

Lenka.Vilka - co k tomu dodat, tak nějak souhlasím. Ta nálepka Bestseler na obalech knih mě trochu vadí a rozčiluje, jako by mi to má ukazovat, že tohle se mi bude líbit, no, kolikrát jsem přišla na pravý opak. A tak jsem ráda za vás čtenáře DK a spřízněné duše, že mě inspirujete knihami. Někdy se spálim a knížka se mi nelíbí, tak ji nedočítám, už to nedělám, na to mi přijde škoda času.
Je fakt, že jedu spíš na osvědčené spisovatele, nakladatelství a vás čtenáře.

PanPredseda
PanPredseda 08.05.2022 v 18:10

Nálepka bezceler je pro nás, kteří celer moc nemusíme (ve vývaru ho snesu) k nezaplacení...
Ale vážně: Mariko, souhlasím, DK a hlavně aktivní uživatelé zde jsou zdrojem inspirace i varování.

alekis
alekis 08.05.2022 v 19:27

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

keri.H
keri.H 08.05.2022 v 21:42

Je mi úplně jedno, jestli je kniha známá nebo neznámá. Kniha mě něčím zaujme, narazím na ní u uživatelů na DK, v knihkupectví nebo v knihovně a to, jestli kniha je od velkého nakladatelství, od malého nebo má velkou reklamu, to neřeším. I když stalo se mi, že třeba kniha byla hodně propagovaná, lidi o ní mluvili a doporučovali a mě se do ní nechtělo, protože jsem o ní slyšela všude. Buď jsem se do knihy nepustila vůbec nebo po delší době a zjistila jsem třeba, že kniha je skvělá nebo i že to není noc pro mě. :)
Dobré knihy se dají najít i u knih propagovaných, i u těch zapadlých. Stejně je to jen o tom, jak tu knihu pak vnímám já jako čtenář. :)

Text příspěvku byl upraven 08.05.22 v 21:43

Marika Vanova
Marika Vanova 08.05.2022 v 23:37

PanPredseda - díky za odezvu
alekis - vtipné, jako vždy :-)
keri.H - souhlas

alekis
alekis 09.05.2022 v 08:10

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

keri.H
keri.H 09.05.2022 v 17:58

Při příspěvku Lenky mě napadla jedna otázka. Pokud je v knize zmíněná nějaká jiná kniha, kterou neznáte, hledáte zmíněnou knihu?
Já se většinou dívám, co je to za knihu a jestli by mě třeba mohla bavit. Stejně tak to dělám i při zmínce hudby nebo filmu a někdy se stane, že mě něco zaujme. :)



Vložit příspěvek