Hádejte autory:)

DISKUZE » Volná diskuze


VladiKlaisner
VladiKlaisner 09.03.2020 v 14:53

Přihořívá, zvířátko tu hraje prim, ale jen jedno.

Lenka27
Lenka27 15.03.2020 v 07:47

Napadnul mě T. Michel: Co mě naučil tučňák, ale pokud vím, více knih nenapsal????. Mám čas, tak se alespoň snažím. Mimochodem doporučuji všem.

Text příspěvku byl upraven 15.03.20 v 07:48

woodward
woodward 15.03.2020 v 08:56

Lenka27 Co nám doporučuješ? Abychom se snažili? :)

Koka
Koka 15.03.2020 v 09:14

Tipuji: Jack London (a tím kamarádem mohl být Bílý tesák)

VladiKlaisner
VladiKlaisner 15.03.2020 v 09:20

Lenka27: jsi blízko, ale těch knih s jedním zvířetem, které je mj. v názvu knihy je víc.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 22.03.2020 v 19:31

Nějak se to tu nehýbe, tak já to ještě jednou shrnu:
Nejedná se o spisovatele v pravém smyslu, je to spíš hudebník, který se dostal na šikmou plochu. Napsal (zatím) tři knihy o svém čtyřnohém příteli, má zde min. 85% oblíbenost a dokonce podle prvního dílu byl natočen film.
Pokud se nikdo nechytne, nechávám tu prostor pro jiné.


Hun
Hun 22.03.2020 v 19:54

Ježkovy voči, vždyť já to teď četl! :-)

Hledáme Jamese Bowena a jeho báječného kocoura Boba!

VladiKlaisner
VladiKlaisner 23.03.2020 v 08:53

Po třech týdnech konečně bingo!!!
Hun má velký obdiv, že mu svitlo a je na řadě.

Hun
Hun 24.03.2020 v 03:21

Děkuju. Knížky se mi docela líbily, film máme s manželkou v plánu.

Tak nová hádanka: Hledáme autora, který pocházel z dnes již neexistujícího státu. Měl řadu společných rysů s Poem (pvrky fantastiky a hororu, proslul hlavně povídkami...) a dožil se taky jen o málo vyššího věku než Poe.

Jedna z postav jeho románů bývá označována za předchůdkyni paní Marplové. (Fanynky Agathy, zbystřete.) :-)

soukroma
soukroma 24.03.2020 v 10:47

A proč jen fanynky a ne fandové??? Aha, udělals' z Jane paní, a ona je to pořád slečna, a navždy zůstane!!!

Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann

Text příspěvku byl upraven 24.03.20 v 10:50

Hun
Hun 24.03.2020 v 11:43

No proč: Já se rozhodně nedomnívám, že by dílo Christie bylo jen pro dámy, ale tady v hádankářských vláknech se k ní hlásí jen čtenářky. Nevím proč, ale je to tak...

Buď jak buď, je to opravdu E. T. A. Hoffmann a jeho mademoiselle de Scuderi. Je to tvoje.

tatjana1737
tatjana1737 24.03.2020 v 14:05

No vida, a to jsem dokonce četla, neb tam vystupuje Desgrez (a La Reynie, a z obou autor dělá pěkné voly!).

Text příspěvku byl upraven 24.03.20 v 14:06

soukroma
soukroma 24.03.2020 v 15:26

Tak když vedle je něco těžšího, tak i tady ještě přitvrdíme.

Zůstaneme žánrově blízko předchozímu autorovi, ale posuneme se o víc než sto let směrem k naší době. Hledaný autor je Anglosas, u nás je ale jeho dílo - především povídkářské, tajemné a napínavé, ba hororové - velice málo známé, pohříchu téměř nevydávané. Ale před pár lety vyšla drobná perla, která kloubí poetiku, přírodní romantiku s hororem neskutečně dokonale. A navíc se odehrává na majestátní řece, která byla pro nás dříve takřka domácí. (A pro hádankové fajnšmekry a jazykozpytce velká nápověda: jméno hledaného vlastně udává, kde právě tahle řeka pramení...). Hledaný patří mezi mistry svého žánru, ocenil jej také jeho následovník Lovecraft.

soukroma
soukroma 27.03.2020 v 10:31

Stále hledaný autor se narodil o měsíc později než autor Chodské trilogie a zemřel ve stejném roce jako první americký nositel Nobelovy ceny.
Jeho křestní jméno sdílí i známý hrdina vtipného díla autorova známějšího krajana, vrstevníka. Jeden ze dvou hlavních hrdinů, kteří si se "svými" jmény hodně vyhráli.
A příjmení hledaného jsem skoro přímo sdělila výše v zadání. ;-)

Text příspěvku byl upraven 27.03.20 v 11:06

Hun
Hun 28.03.2020 v 21:57

Zatím pátrání nic nepřineslo, ale jsem zvědav (stejně jako v zeměpisném vlákně), co se z toho vyklube.

soukroma
soukroma 29.03.2020 v 00:43

Nápověd k autorovi je už habakuk, tak ještě k tomu dílku, které u nás konečně vyšlo: originál z roku 1907 vyšel 2018. Odehrává se, jak řečeno výše, na veletoku nedaleko našich současných hranic, takže nepřekvapí, že v titulu najdeme vlasaté stromy milující lužní lesy (které se v příběhu možná chovají trochu nadpřirozeně).

tatjana1737
tatjana1737 29.03.2020 v 09:12

Algernon Blackwood??

Trkly mne ty Vrby.

soukroma
soukroma 29.03.2020 v 11:45

sláva, sláva :-)
předávám

ale ještě pro ty, kdo zkoumali všechny indicie a/nebo je to prostě zajímá:
Blackwood = Schwarzwald = Černý les - prameniště Dunaje, neb Vrby se odehrávají na Dunaji, konkrétně v lužním lese nedaleko Prešpurku, ale autor nádherně popsal cestu budoucího veletoku od malých pramínků až k místu děje

Text příspěvku byl upraven 29.03.20 v 12:37

tatjana1737
tatjana1737 29.03.2020 v 13:16

Nevím, jak je to možné, ale poslední příspěvek se mi ztratil...

Jednak jsem děkovala soukromě, protože při čtení komentářů k The Willows jsem si uvědomila, že jsem o tom již kdysi četla a zaujalo mne to. A pak se zcela ztratila nová hádanka!

Hledá se dvojice autorů. Jeden je duchovním tvůrcem, který zpopularizoval svůj obor, druhý mu k tomu kreslil ilustrace. Obchodní ředitelka jejich sérii, která inspirovala i stejnojmenný seriál, označila za klenot vydavatelství. Zajímavé ovšem je, že první z hledaných se velmi nelichotivě vyjádřil o školství, které podle něj neučí děti praktickým dovednostem. Dal se slyšet (parafrázuji), že to, co ho od 11 let učili ve škole, mu v praktickém životě bylo k ničemu. Trigonometrie ho nepřipravila na to, jak vydělat peníze nebo budovat vztahy.

Koka
Koka 29.03.2020 v 13:50

tatjana1737 - nehádám, jenom tomu"prvnímu z hledaných" bych ráda položila otázku, že když jej škola za 11 let žádným praktickým dovednostem, co by byly k něčemu, nenaučila, kde tedy vzal schopnost slovy vyjádřit a napsat tu kritiku?
Naučil se psát na kluzišti, nebo ve stájích či pozorováním maminky u mandlu? (Takovýto kritikové vzdělávacího systému jsou opravdu k "nezaplacení", možná i proto má dotyčný potíže s vyděláváním peněz :=)))
(Promiňte ten vstup mimo hlavní téma, každopádně jsem zvědavá an vyluštění hádanky.)

tatjana1737
tatjana1737 29.03.2020 v 14:12

Koka: Tak on tvrdí, že to bylo OD jeho 11 let, nikoli ZA 11 let docházky :-). Tedy, když to beru do důsledku, se naučil číst v nějaké první třídě, vystudoval první stupeň, a pak už mu to ostatní přišlo k ničemu... V tomto kontextu je samozřejmě lehce vtipné, že své vzdělání zúročil při psaní knih, kterými - řekla bych - si ty peníze vydělal docela hezky :-). V citátu, který jsem parafrázovala, žehral na trigonometrii a Boylův zákon.

reader.007
reader.007 29.03.2020 v 15:10

Když se řekne autor a jeho ilustrátor, vždycky mě napadne duo Goscinny a Sempé

tatjana1737
tatjana1737 29.03.2020 v 15:12

Ti to nejsou, byť je to dvojice mnohem slavnější a taky mi vždy vyskočí (jako školačka jsem ty dva pány měla za jednoho, který se křestním jmenoval Goscinny a příjmením Sempé - odhalení toho omylu bylo pro mne velkým zklamáním).

Z hledané dvojice je asi více známý autor, než ilustrátor (ten dokonce nemá ani vlastní heslo na wikipedii, a to už je co říct). Zmiňovaný seriál byl vysílán i u nás, a to na ČT Déčko :-).

soukroma
soukroma 29.03.2020 v 15:53

Myslela jsem, že to bude nějaký doktor (chystám se na Lékař léčí a příroda uzdravuje, v domnění, že se pobavím, ale ona je to "děsivá" historie lékařství - takže zatím odloženo), ale podle upřesnění jsem mrkla na pořady D a padly mi do oka Děsivé dějiny. Pár jsem jich četla (kreslený díl neviděla ani jeden), ale sázím na dvojku:

Terry Deary a ilustrátor Martin Brown

tatjana1737
tatjana1737 29.03.2020 v 16:04

Jsou to oni! Podotýkám, že Brownovy ilustrace fakt za to stojí! Na Dearym je znát, že je to přece jenom Brit, takže informace o národních dějinách jiných zemí jsou podávány trochu odlišně od toho, jak se dějepis vyučuje u nás. Jinak ale souhlasím s tím, že Děsivé dějiny jsou klenot, minimálně za nahlédnutí stojí.

Deary sám je učitelem dějepisu, o to víc mne udivil jeho příkrý odsudek britského školského systému:

Školy mě nezajímají. V 21. století nemají význam. Byly jen viktoriánským nástrojem, jak dostat děti z ulic. Kdo rozhodl, že je poslání třiceti dětí téhož věku do školní třídy s jedním učitelem tou nejlepší vzdělávací metodou? V mojí třídě bylo 52 dětí a vše, co jsem se naučil, bylo jak udělat Eleven plus exam*. Zkoušení je smrtí vzdělávání. Děti by měly v jedenácti letech opustit školu a jít pracovat. Nikoliv kutat v dolech nebo čistit komíny, ale pracovat na počítačích nebo něco jiného zajímavého. Vše, co jsem se naučil od jedenácti let, byla ztráta času. Trigonometrie, Boylův zákon - nikdy mi to k ničemu nebylo. Měli mě učit to, co jsem pak opravdu potřeboval, jako budování vztahů, rodičovství a vydělávání peněz. O těhle věcech jsem v osmnácti neměl ani ponětí. Školy se musí změnit.

*zkoušky, které povinně skládají jedenáctiletí britští školáci



Vložit příspěvek