Hádejte autory:)

DISKUZE » Volná diskuze


soukroma
soukroma 01.09.2020 v 10:40

Ano, gruzínský epos Muž v tygří kůži z 12./13. století od autora Šota Rustaveli (შოთა რუსთაველი, to písmo je kouzelné). A hlavní hrdina je ... Ind.
A jak dál správně uvedla stju, přeložila jej hraběnka Berta Kinská, spolu s manželem, tedy už jako baronka von Suttner, první nositelka Nobelovy ceny míru. V Gruzii strávili (na zapřenou) skoro deset let (nejen o tom je pěkná kniha Ozvěna).

stju zadává

stju
stju 01.09.2020 v 17:08

Trochu mě inspirovala "soukromá "- stářím a alkoholem :-):-):-)

Takže, autor je ještě starší než ten předešlý. Pro mnoho lidí byl alkoholikem, ale také géniem. Tématem jeho děl byl i on sám, včetně pocitů při pití alkoholu, dále láska, přátelství a také příroda. O jeho smrti koluje mnoho legend, v některých hraje roli opět alkohol.
Pro Vás, kteří jste starší generace: já jsem se s ukázkou z jeho díla poprvé setkala v čítance, a už tenkrát mě okouzlilo a to nejen exotickým původem autora. Takových se v čítance příliš nevyskytovalo, ani děl, ani autorů.

soukroma
soukroma 01.09.2020 v 17:59

Nevím, kde byl v mé hádance alkohol (že by gruziňák, anebo nemírná spotřeba prince Ladía na trase Gruzií?), ale tady tipuji čínského pijáka vína Li Po, kterého jsem si sama objevila, sama oblíbila i sama zde zadala, kdysi. Ale pokud v čítance, pak jistě nezapomenutelné jméno.

stju
stju 01.09.2020 v 18:11

Ano, je to Li Po ( nebo také Li Paj, Li Tchaj-Po) :-)
soukromá : já jsem myslela na předešlou Vaši hádanku - Smil Flaška... .
V čítance byly "Perly a růže ", dodnes si báseň pamatuju. Tenkrát mi přišla taková pohádková, tajuplná a to jsem netušila nic o básnikově zálibě v měsíčním svitu. Přesto jsem právě tohle viděla.

soukroma
soukroma 01.09.2020 v 18:23

... a podle všeho právě ta koupající se luna ho stála ve vodě život, ale kdoví, pokud to tak bylo, třeba to vlastně pro něj byla (relativně docela) pěkná smrt v náruči luny

soukroma
soukroma 01.09.2020 v 18:31

HÁDANKA

Tohohle autora nelze podezřívat ani náznakem z nějaké lenosti, ani lenost ve svém díle nijak nepropagoval, nicméně sám připustil, že její jistá dávka člověka účinně zpomalí, aby se neřítil příliš rychle k samotnému cíli, a místo toho si povšiml miriády věcí kolem. A právě to on uměl skvěle ve svém širokém repertoáru tvorby.


stju
stju 01.09.2020 v 20:02

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 01.09.2020 v 22:25

Miroslav Horníček?

soukroma
soukroma 01.09.2020 v 23:52

Ne, ten ne. Hledaný byl nominován na Nobelovu cenu za literaturu, a to hned sedmkrát.

stju
stju 02.09.2020 v 07:36

V tom případě by to měl být Karel Čapek???
"Je potřeba jisté lenosti k plnému ocenění života. Člověk, který tuze spěchá, dojde jistě k cíli, ale jen za tu cenu,že se nepodíval na tisíceré věci, které cestou minul".

Text příspěvku byl upraven 02.09.20 v 07:51

soukroma
soukroma 02.09.2020 v 09:06

ano, přesně - i s citátem

stju
stju 02.09.2020 v 20:35

Autor napsal téměř sto knih, v některých mu byl svými zážitky inspirací i vlastní syn, který sám řekl, že byl takovou otcovou múzou. Zvláštností je i to, že syn, který je také spisovatelem, ve svém pseudonymu používá otcovo jméno.

Eicherik
Eicherik 02.09.2020 v 20:39

Stephen King

stju
stju 02.09.2020 v 21:59

Ne, není to on... doplním :
Autorova asi nejpopulárnější kniha byla přeložena do sedmi jazyků. Například ve Francii se dočkala takřka 30ti vydání a pro děti zde byla i povinnou školní četbou.

soukroma
soukroma 02.09.2020 v 23:21

Eduard Petiška - překvapil mě úspěch Starých řeckých bájí a pověstí za hranicemi...

stju
stju 03.09.2020 v 07:48

Ano, je to on :-):-):-)
a doplním: syn PhDr. Martin Petiška (spisovatel, básník, dramatik, vydavatel) používal pseudonym Eduard Martin, Eduard P. Martin, Martin P. Edwards.

soukromá : a zvlášť, když se srovná reálná znalost tohoto spisovatele u českých školáků...

soukroma
soukroma 03.09.2020 v 10:32

stju: copak znalost spisovatele, ale spíš znalost mýtů (ne že bych v tom zrovna byla sama dobrá)

soukroma
soukroma 03.09.2020 v 10:46

Český autor tmavé pleti nedávno vydal sebrané příběhy a rčení z exotických končin. Získal je z první ruky, když se několik let v domovině svého královského otce stal jeho pokračovatelem a zejména ochráncem vlastní rodiny. O této zkušenosti napsal rovněž knihu.

stju
stju 03.09.2020 v 16:01

Obonete S. Ubam???

soukroma
soukroma 03.09.2020 v 17:33

ano, to je on

stju
stju 03.09.2020 v 20:14

Autor pod vlivem zážitků z vlastního dětství vnesl do literatury dosud opomíjený rozměr dětského reálného světa v době jeho života. Dětství nepodává jako idylické období, ale nevyhýbá se realitě zahrnující skutečnou chudobu, umírání, sociální problémy.
Zajímavostí je, že ve svém pseudonymu prezentuje názor na osobní prožívání války.

stju
stju 04.09.2020 v 11:33

Tak upřesním :
Autor již jako chlapec rád četl a vyučil se knihařem. Ačkoliv jeho jméno, které později přijal jako druhé křestní, je symbolem jeho odporu proti válce, bojoval na italské frontě. Po pokusu o dezerci a zajetí ho z válečných útrap "vysvobodil" zápal plic. Literární činnosti se poprvé věnoval během studia učitelského ústavu.

soukroma
soukroma 04.09.2020 v 12:44

Josef Věromír Pleva

stju
stju 04.09.2020 v 15:09

Ano, je to on:-)

soukroma
soukroma 04.09.2020 v 16:40

Životopis předchozího se nápadně podobá životopisu hledaného (dělí je 15 let) - knihař vyučený i praktikující, krvavé zážitky z italské fronty. Jejich dílo ale je velice rozdílné a změny ve vnímání veřejností také nemohou být větší. Byť hledaný byl rovněž prohlášen "zasloužilým umělcem" (a poté hned skonal), nebylo to pro jeho angažovanost a souznění s komunistickým režimem. Proto se své renesance taky dočkal až v naší nové době.



Vložit příspěvek