Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


EmmaKrizova
EmmaKrizova 16.11.2017 v 10:44

Správně

soukroma
soukroma 16.11.2017 v 11:49

KOMBINOVANÁ HÁDANKA - hledá se POSTAVA + MÍSTO (obě vlákna)
Mimořádná osobnost 16. století měla zpočátku veliké štěstí na mecenáše, kterým byl její vlastní král. Dostala od něho mnohé, takže si mohla vytvořit takové podmínky pro výzkum šité na míru, které jsou záviděníhodné i dnes. Nic netrvá věčně, změna na trůnu znamenala pro hledanou osobnost i vlastně vyhnanství, které ovšem po určitých strastech také velice zúročil a měli z toho hodně i našinci.
Z původních výzkumných prostor už dávno nic nezbylo, jen krásné jméno, které přesně popisuje, čím budova byla a k čemu sloužila. Hledáme toto jméno v originále; v češtině tvoří název hledané knihy na pomezí literatury faktu a fikce.

soukroma
soukroma 17.11.2017 v 15:01

Tak postavu už jsme na vedlejším vlákně odhalili, takže nalézt správné místo se vzletným názvem je otázkou jednoho kliknutí, a tím už také budete mít zároveň titul knihy...

soukroma
soukroma 19.11.2017 v 10:15

Šmánkote, tak už to někdo dorozlouskněte. Knihu máte (vše ostatní z vedlejšího vlákna už také víte) - tak copak nikdo neví, jak se dánsky řekne Hvězdný hrad ;-)))? Brahe měl dvé výzkumných laboratoří na svém ostrově Hven..., hledaná je ta méně známá.

soukroma
soukroma 19.11.2017 v 11:57

Tak sláva, takže máme místo Stjerneborg a/i knihu Hvězdný hrad, která nabízí spoustu zajímavých informací o době, kdy působili Brahe, Kepler a další vynikající matematici, astronomové, a povětšinou i astrologové a alchymisté. Jejich osudy byly pohnuté, osobnosti dosud nepříliš poznané.

soukroma
soukroma 19.11.2017 v 13:52

Dotyčný bude Jan Antonín Baťa, takže nejspíš Markéta Pilátová - S Baťou v džungli, kde založil města jako Batatuba, Indiana SP, Mariapolis, Bataguassu nebo Batayporã.
Koukám překvapeně na informace wikipedie: nejen že nechal postavit most přes řeku Paraná, který spojuje brazilské státy Mato Grosso a São Paulo, ale krom jiného byl roku 1957 byl dokonce navržen na Nobelovu cenu za mír, to jsem vůbec netušila!
(Já jsem před časem nechala hádat jeho knihu z roku 1938: Budujme stát pro 40 000 000 lidí, tu tedy už vůbec nikdo nezná ;-(


soukroma
soukroma 19.11.2017 v 15:18

Města, která nesou na sobě "značku" velké obuvnické rodiny, najdeme i ve výrazně bližším okolí. Jedno (občas i okresní) město vzniklo kolem továrny založené jedním z bratrů (paradoxně se tamní a naše wikipedie neshoduje v tom, který to byl!), a to na úpatí jednoho pohoří.
Hledáme původní jméno města, jeho nový název po znárodnění, jméno pohoří a samozřejmě název současné knihy (doma vyšla vloni, u nás letos), která má se zvláštnostmi tohoto pohoří hodně co do činění.

soukroma
soukroma 19.11.2017 v 18:09

Ano, je to vše zcela správně - hádanka se nechala inspirovat předchozí Vaší a rozhodně neslouží k doporučení této knihy (nelíbila se mi a o samotném "případu" mám velké pochybnosti). A zůstává také pochybnost o přesném zakladateli Baťovan - zatím jsem dál nepátrala, ono se to snad někde vynoří.

soukroma
soukroma 21.11.2017 v 21:37

Nikdo nic, asi to bude chtít nápovědu...

Isserley
Isserley 21.11.2017 v 22:17

Město je Drážďany, knížka Noční rozhovor, autor Ladislav Mňačko. 88% taky sedí.

woodward
woodward 25.11.2017 v 18:11

Isserley je už čtyři dny mimo, někdo by tu měl zahájit provoz!

soukroma
soukroma 25.11.2017 v 18:28

Tak zkusíme knihu jednoho Nobelisty, který se tu snad v hádankách vůbec neobjevil.
Oceňovaný román popisuje celkem věrně vznik významné církevní stavby (nepříliš daleko od hlavního města autorovy země), která je dnes součástí celého impozantního, původně královského komplexu, v mnohém připomínajícího El Escorial. Stavba z 18. století je opředena řadou legend, například o lidožravých krysách.
V originále je hledaný název přímo v titulu knihy, ve slovenském překladu najdete pro změnu typ stavby a v českém překladu dvojici hrdinů...

Text příspěvku byl upraven 25.11.17 v 19:43

Isserley
Isserley 25.11.2017 v 19:55

Díky za záskok, tohle vlákno mi nejde, ne že bych nechtěla, ale laťka je vysoko.

soukroma
soukroma 25.11.2017 v 20:23

Asi takhle, někdy je laťka vysoko, jindy nízko, někdy chybí, jindy ji zlomíme a často skáčeme třeba i do dálky (spíš než o tyči). A když to vázne, vakuum je třeba vyplnit ;-)

soukroma
soukroma 25.11.2017 v 20:25

HÁDANKA

Tak zkusíme knihu jednoho Nobelisty, který se tu snad v hádankách vůbec neobjevil.
Oceňovaný román popisuje celkem věrně vznik významné církevní stavby (nacházející se nepříliš daleko od hlavního města autorovy země), která je dnes součástí celého impozantního, původně královského komplexu, v mnohém připomínajícího El Escorial. Stavba z 18. století je opředena řadou legend, například o lidožravých krysách.
V originále je hledaný název přímo v titulu knihy, ve slovenském překladu najdete pro změnu typ stavby a v českém překladu dokonce jen dvojici hrdinů...

Isserley
Isserley 25.11.2017 v 20:53

Tak jsem to asi našla podle autora, nobelisty José Saramago. Mělo by jít o klášter v portugalské městě Mafra, kniha Memorial do Convento, slovensky Povesť o kláštore,česky Baltasar a Blimunda.

soukroma
soukroma 25.11.2017 v 20:59

Ano, je to ono, impozantní stavba https://cs.wikipedia.org/wiki/Mafra_(pal%C3%A1c)

Isserley
Isserley 25.11.2017 v 21:38

Takto vidí hrdinka knihy v roce 1930 dnešní památku UNESCO:

“Ostré věžičky kremlu vypadají jako homole z cukru. Z kulatého křídla bílé Spasské věže s hodinami hledí přísná tvář: moudře přimhouřené oči pod sokolím obočím, široký vlněný knír. Kdo je to? Kŕesťanskému bohu se nepodobá (jednou ho viděla na obrázku, ukazoval jim ho v mešitě mulla-hazrat).”

Z města nic jiněho neuvidí, jen vnitřek vězení a potom nádraží, z kterého se vydá na dalekou cestu na východ.
Uhodnete, o které jde město?

soukroma
soukroma 26.11.2017 v 21:25

Město nemůže být žádné jiné než Moskva, knihu jsem nakonec dohledala: Zulejka otevírá oči.

Isserley
Isserley 27.11.2017 v 07:48

Knížka je dobře, město ne, přiznám se, že jsem do citace svévolně přidala jedno slovíčko, aby bylo jasné, že to není Moskva.

soukroma
soukroma 27.11.2017 v 09:26

Tak podle národnosti autorky by to tedy mohla být Kazaň, Tatarstán. Knihu číst nebudu, hrůz máme kolem aktuálních příliš na to, abych si přidávala hrůzy minulé, které - snad - už skončily...
Do "citace" z knihy - svévolně - přidáno tedy co?

Isserley
Isserley 27.11.2017 v 09:34

Teď je to správně, je to Kazaň.
Svévolně přidané slovo je "bílá", protože kazaňská Spasská věž (někde je nazývaná Spasská věžová brána) je na rozdíl od moskevské bílá.
Předávám a slibuji napsat takovou recenzi, že vás přece jen přesvědčím, abyste si knížku Zulejka otevírá oči přečetla. :)

Text příspěvku byl upraven 27.11.17 v 09:35

soukroma
soukroma 27.11.2017 v 09:35

Hodně štěstí ;-)))

soukroma
soukroma 27.11.2017 v 09:50

Tak zkusíme něco jiného: bohyně mohou mít různé tvary - tahle je mimořádně vysoká (přesto ji řadí k "malým"!?), krásně zbarvená (má to i ve jméně) a majestátně stojí na místě (a to nás právě zajímá). Jakkoli je krásná a mírná, dovede být i smrtelně nebezpečná pro - pro ni nepatrné - člověčí pachtění.
Dvě knihy (s jejím jménem v titulu) jsou jen a jen o ní, a to od autorů, kteří ji znají velice dobře, každý po svém.

Text příspěvku byl upraven 27.11.17 v 09:56

soukroma
soukroma 28.11.2017 v 10:54

Dvě knihy (s jejím jménem v titulu, ve dvou transkripčních variantách, jedna s prozaickým popisem a druhá právě s odkazem na bohyni) jsou jen a jen o ní, a to od autorů (muže a ženy), kteří ji z 80. let znají velice zblízka, nezávisle na sobě, každý po svém a po svých.
Hledané místo je zajímavé nejen jako hranice mezi státy, ale také nedalekým výskytem vůbec nejvyššího bodu světa.



Vložit příspěvek