Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Petass
Petass 07.08.2018 v 21:11

Vůbec netuším, co to je, ale je to čím dál víc zajímavý... Už to někdo uhodněte, ať si můžu knihu přidat do "chystám se číst" :-D Dohledávat to nechci, to jsou tak krásné nápovědy, že to někdo musí poznat!!!

Lenka27
Lenka27 07.08.2018 v 21:32

Ještě mě napadlo - mám knihu špatně zařazenou - zapomněla jsem odkliknout přečteno :-).

soukroma
soukroma 07.08.2018 v 21:35

Dohledáno (je nás tu málo hadačů a kniha nemá moc přečtení):
Etta a Otto a Russell a James
od: Emma Hooper
"Ettě je 82 let a celý život strávila na farmě uprostřed kanadské prérie. Vidět oceán je její největší přání."
Takže stále je víc možností - 1. tip Pacifik?

Text příspěvku byl upraven 07.08.18 v 21:35

intelektuálka
intelektuálka 07.08.2018 v 21:39

Etta a Otto a Russel a James ?

Lenka27
Lenka27 07.08.2018 v 22:01

Ano, první byla soukroma. Knihu jsem vybrala z důvodů právě výše zmíněných. Myslím si, že stojí za přečtení, je to spíše kniha k zamyšlení, ač by se dala zpracovat lépe. Mně se líbila, ostatně mám ráda knihy i filmy o lidech na sklonku života a obzvlášť o přátelství, která vzniknou mezi lidmi, které dělí několik generací (narychlo mě napadá S elegancí ježka). Předávám, je hezky chladno, tak se hned lépe vymýšlí.

soukroma
soukroma 07.08.2018 v 23:20

Nejkrásnější šlechtična, známá mecenáška, sepsala historii zámku, jehož byla poslední aristokratickou majitelkou.


VladiKlaisner
VladiKlaisner 08.08.2018 v 07:50

Jediné co znám je Cesta od Cecilie Sternberg a Zásmuky. Ale ta to pravděpodobně nebude.

soukroma
soukroma 08.08.2018 v 09:28

Ne, ta šlechtična je výjimečně krásná jaksi objektivně. Její jméno i dvouslovné jméno zámku jsou velice pěkná a zajímavá, ze 3/4 ryze česká.
Jedině křestní jméno autorky je latinského původu - a hodí se přesně do tohohle vlákna: označuje obyvatelku starověkého fénického obchodního města v dnešním Libanonu, jeho současný název je Saida.

Text příspěvku byl upraven 08.08.18 v 09:35

Ulriška
Ulriška 08.08.2018 v 10:16

Kronika Vrchotových Janovic, Sidonie Nádherná

soukroma
soukroma 08.08.2018 v 10:34

ano, úžasná dáma s báječným rodovým jménem: Sidonie Amalie svobodná paní Nádherná z Borutína (1. prosince 1885 Vrchotovy Janovice – 30. září 1950 Harefield, Hillingdon, Anglie) - česká šlechtična z rodu Nádherných z Borutína, mecenáška a organizátorka kulturního života, poslední šlechtická majitelka zámku Vrchotovy Janovice (a toto místo jsme hledali)

Lenka27
Lenka27 08.08.2018 v 11:37

Tato dáma mě neobyčejně zajímá - doufám, že se dostanu k této knize: https://www.databazeknih.cz/knihy/sidonie-nadherna-a-konec-stredni-evropy-47015
Omlouvám se za odbočku a těším se na další hádanku. Je problém to stíhat :-).

Ulriška
Ulriška 08.08.2018 v 11:53

Hledá se město a v něm místo, kde se počal rozvíjet příběh 5. dílu (zatím posledního) série thrillerů velmi známého amerického spisovatele.

soukroma
soukroma 08.08.2018 v 13:55

Pokud je prozatímní konec autorovy série Počátek, pak by to bylo Guggenheimovo muzeum v baskickém Bilbau.

Ulriška
Ulriška 08.08.2018 v 15:01

Do puntíku tak.

soukroma
soukroma 08.08.2018 v 16:35

Jako má televizní Sherlock svůj palác myšlenek, tak má současný literární komisař svou katedrálu hrůzy, do které odkládá všechny nepříjemnosti, zrůdy všeho druhu, kterých chce sebe (a svět) zbavit (a v jedné knize série se mu skoro přeplnila a zrůdy hrozily vypadáváním z vysokých gotických oken věže).
Je to sice jeho čistě soukromé mentální cvičení, ale ta katedrála je zcela skutečná a vybral si ji proto, že - i když je v jeho zemi - se mu velmi nelíbí. Na vlastní oči jsem ji neviděla, ale z fotografií opravdu nepůsobí zrovna příjemným dojmem - příliš vysoká a výrazně asymetrická.
Hrdina sám je rodilý Pyrenejan, pracuje ovšem v hlavním městě. My hledáme město, které měnilo často majitele, a jeho jméno, byť poupraveno, maličko ladí se jménem komisaře (jedno jméno se týká hory, druhé města). To hledané město s katedrálou není sice metropolí dnešního státu, ale je označované za de facto jedno z hlavních měst vyššího celku.
Hledáme současně sérii se zmíněným hrdinou, jehož autorem je žena (historička a archeoložka), i když to tak podle jejího pseudonymu nevypadá.
(Hádanka je dlouhá, protože nejde o notoricky známou autorku ani dílo; kdo četl, hned pozná, kdo ne, musí být postrčen - a stojí to za to. Některé díly byly zfilmovány.)

woodward
woodward 08.08.2018 v 18:44

Je to jasně Strasbourg, ale autorku ani její díla jsem nevypátral.

soukroma
soukroma 08.08.2018 v 19:30

Je to skutečně katedrála ve Strasbourgu. Takže máme i zemi komisaře; podle toho komisaře se jmenuje i celá série, a lze ji tady odhalit i bez znalosti jeho jména či jména autorky... Odpověď je vzdálená jen ten pověstný krůček.
(Zkusila jsem i jinou možnost: vyhledat komisaře podle uvedeného místa narození a máte ho prakticky hned).

Lenka27
Lenka27 09.08.2018 v 13:00

Spisovatelka je Frédérique Audouin-Rouzeau alias Fred Vargas a komisař Adamsberg? To jsou - jestli se nepletu - velmi bizarní knihy, alespoň Záhadu mrtvých nohou (už jen pro ten název) bych si chtěla přečíst.

soukroma
soukroma 09.08.2018 v 13:06

Komisař Jean-Baptiste Adamsberg (Jan Křtitel z Adamovy hory - můj překlad) je správně (hrdina série s názvem Komisař Adamsberg): originál každým coulem (ta Strasbourgská katedrála hrůz je jen jednou z mnoha jeho specialitek) a jeho případy jakbysmet, já je vřele doporučuji (i druhá autorčina série je skvělá - tam navíc využívá své znalosti historičky/archeoložky).

předávám - Lenka27 a woodward to mají napůl

Lenka27
Lenka27 09.08.2018 v 13:11

Ráda přenechám woodward - přeci jen je erudovanější. Ale děkuji za tip.

woodward
woodward 09.08.2018 v 13:22

No... erudovanější... spíš jde o to, že jsem v tom Štrasburku jeden čas bydlel... ale dobrá, tak já něco vymyslím.

woodward
woodward 09.08.2018 v 13:46

Na vrcholné sportovní události je to, jak už to tak bývá, samá reklama. Jedna z nich upozorňuje na módní kolekce "gala oblečení" - Londýn, Paříž,...
Když uhádnete i třetí významné centrum výrobců módních oděvů, zmíněné v reklamě, nebude těžké dobrat se i názvu knihy - je to několikadílný román, ovšem vy byste měli uhádnout název konkrétního dílu, kde se ta reklama vyskytuje.

Text příspěvku byl upraven 09.08.18 v 13:48

soukroma
soukroma 09.08.2018 v 13:56

Tak to mi nedalo a musela jsem to najít:
Reklama: • Kouzelnické gala oblečení - Londýn, Paříž, Prasinky •
Harry Potter a Ohnivý pohár - Kapitola 8. Mistrovství světa ve famfrpálu

woodward
woodward 09.08.2018 v 14:16

Systém mě zase vypek, už jednou jsem tu napsal, že je to správně, ale někam to zmizelo. Tak to tedy zopakuji. soukroma má babu.

soukroma
soukroma 09.08.2018 v 15:23

Mezi obsáhlým cyklem románů, které čtenáře zavádějí na mnohá zajímavé místa, aby tam spolu s hrdiny zažíval nebývalá dobrodružství, najdeme jeden se zeměpisným označením (ne jménem) v názvu. Konkrétně se pak jedná o místo v oblasti (dnes i) českým turistou oblíbené. Odehrává se tam boj za nezávislost.



Vložit příspěvek