Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


woodward
woodward 30.07.2018 v 22:55

Ve dvoudílném příběhu tažení, jež přineslo dramatický, definitivní konec dlouhé války a neslavné ukončení jedné oslnivé kariéry, má své místo i nenápadná obec, ležící na důležité křižovatce, jejíž jméno v takřka doslovném českém překladu připomíná jistou charakteristiku vlastní opicím, leč o žádné opice nejde. Jde o literaturu faktu, autorem je dosti známý spisovatel – historik. Zmíněná „opičí“ víska s křižovatkou hraje důležitou roli zejména v první z obou knih.

Text příspěvku byl upraven 31.07.18 v 00:03

woodward
woodward 31.07.2018 v 10:06

První nápověda:
U místa, o němž je řeč, se pochopitelně bojovalo. Obránci nakonec ustoupili a útočníkům se podařilo dosáhnout částečného úspěchu, oddělit od sebe dvě části nepřátelského vojska.
K rozhodujícímu osudovému střetnutí však došlo až o dva dny později, nedaleko odtud. Dneska v místě, kde byla svedena ta definitivně poslední bitva, stojí velká památeční mohyla.

Text příspěvku byl upraven 31.07.18 v 10:08

woodward
woodward 31.07.2018 v 12:00

Furt nic? Tak já to urychlím.
Slavné bojiště, kde, jak již bylo řečeno, o dva dny později došlo k té definitivně poslední bitvě, leží nějakých 18 km severně od naší hledané obce na křižovatce. Jméno místa té poslední řežby je dodnes synonymem katastrofálního neúspěchu.

Text příspěvku byl upraven 31.07.18 v 12:02

soukroma
soukroma 31.07.2018 v 12:48

Napadli mě Křižáci, s tou hlavní bitvou u Grunwaldu/Tannenbergu/Žalgirisu 1410, ale po té poslední nápovědě si nejsem jistá (abych nedopadla jak sedlák u Chlumce). Ale stejně nemám nápad na malou vísku, jejíž název má něco společného s opicemi - dívala jsem se na Žmujdž, ale zda to něco znamená, mi kloudně nikdo neporadil.

woodward
woodward 31.07.2018 v 12:56

Jiná doba, jiná země. Ty opice je jen takovej vtípek. Zaměřte se na místo poslední bitvy, jejíž jméno se stalo synonymem pohromy. Hledaná víska s křižovatkou, kde se bojovalo dva dny předtím, leží, jak bylo řečeno, cca 18 km jižněji.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 31.07.2018 v 13:27

Mě napadá Napoleon a bitva u Waterloo - Napoleonem pojmenovaná bitvou u Mont-Saint-Jean. Knížku neznám, ještě budu přemýšlet.


soukroma
soukroma 31.07.2018 v 13:34

Ta křižovatka by pak byla Quartre-Bras (bitva 16.června 1815) a Kovařík, Waterloo: Směr Brusel.
"První díl dvoudílné práce popisující průběh Napoleonova tažení z června roku 1815 je zaměřen na první tři dny bojů francouzské armády a vojsk sedmé protinapoleonské koalice (k jejím nejvýznamnějším členům patřila Anglie, Rusko, Prusko, Rakousko a Švédsko). Monografie se věnuje Napoleonovu návratu do Francie v březnu roku 1815, reakci ostatních mocností na jeho návrat, rozboru válečných plánů obou bojujících stran, výzbroji a výstroji tří bojujících armád (francouzské, britské a pruské) i výsledkům střetnutí Francouzů se silami protivníka u Ligny a Quatre Bras. "

Text příspěvku byl upraven 31.07.18 v 13:36

woodward
woodward 31.07.2018 v 13:35

Jsi na správné stopě. Dodám, že autor je Čech. A pozor, nehledáme Waterloo, ale místo, kde se bojovalo dva dny předtím.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 31.07.2018 v 13:39

Mohlo by se jednat o knihy Jiřího Kovaříka Waterloo Směr Brusel a Poslední bitva.
Křižovatka by mohla být Quatre Bras?

woodward
woodward 31.07.2018 v 13:39

A hele, soukroma mezitím uhádla! Ten název je správně Quatre Bras - takže v doslovném překladu čtyři paže a o opicích se říká, že jsou čtyřruké.

soukroma
soukroma 31.07.2018 v 17:58

Čím bylo Waterloo pro Napoleona, tím bylo jiné místo o hodně dříve pro ještě silnější zemi, která byla přes 30 let už císařstvím. Do léčky vlákaný schopný vojevůdce musel své muže nechat bojovat v podmínkách pro ně tak nepříznivých, že prostě neměli šanci. Ztráty byly mimořádné, i císař zaplakal.
Kde se tato bitva odehrála, kde toto místo z dnešního pohledu najdeme a v jaké knize je boj vylíčen (hledáme román, kde je titulní postavou poražený vojevůdce)?

woodward
woodward 31.07.2018 v 18:10

Teutoburský les se nachází v dnešních spolkových zemích Dolní Sasko a Severní Porýní - Vestfálsko. Tím poraženým vojevůdcem, kterému tam Germáni zmasakrovali tři legie, byl Publius Quinctilius Varus, správce provincie Germania za vlády Octaviana Augusta.
Román Varus napsala Iris Kammererová.

soukroma
soukroma 31.07.2018 v 23:15

Výborně, komplet správně: bitva v Teutoburském (pra)lese roku 9 n. l. vyvolala u Oktaviána Augusta takovouto reakci:
„Vare, Vare, vrať mi mé orly!“

Jindy jinde jsem prohlásila, že bych si nevybrala válečnou knihu z pera autorky-ženy, a ejhle, už dávno jsem to udělala.

woodward
woodward 01.08.2018 v 08:19

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

soukroma
soukroma 01.08.2018 v 10:09

woodward zadává

woodward
woodward 01.08.2018 v 12:27

Hledá se město (současné), které vzniklo sloučením dvou částí v 18. století. Starší část, pocházející z antických dob, se v roce 1095 stala dějištěm důležitého církevního koncilu, provázeného velkým shromážděním lidu, ke kterému tehdejší papež osobně promluvil. Důsledkem tohoto projevu byla mj. série válečných tažení. Zmiňuje se o něm autor, americký publicista, v jedné z úvodních kapitol své knihy, věnované zrodu, činnosti a zániku významné, vlivné a bohaté středověké církevní instituce. Ta byla založena asi o čtvrtstoletí později.

Text příspěvku byl upraven 01.08.18 v 12:32

soukroma
soukroma 01.08.2018 v 12:47

Koncil se konal v tehdejším Clermontu (dnes Clermont-Ferrand), Francie, a tu knihu tipuji: Templáři (Piers Paul Read).

woodward
woodward 01.08.2018 v 13:02

tipuješ správně. jsi na tahu.

VlKa
VlKa 01.08.2018 v 13:06

Můžu mít dotaz? O jakou knihu šlo? P. P. Read není Američan, nebo jo?

soukroma
soukroma 01.08.2018 v 13:10

hádanka posunuta níže

Text příspěvku byl upraven 01.08.18 v 17:49

woodward
woodward 01.08.2018 v 16:08

VIKa: omlouvám se, to byl úlet; Piers Paul Read je opravdu Brit. Bůhví na co jsem myslel... ale jinak soukroma uhádla všechno správně.

VlKa
VlKa 01.08.2018 v 17:16

woodward: Díky za vysvětlení, to je v pohodě; takže to můžu pustit z hlavy. :-)

soukroma
soukroma 01.08.2018 v 17:48

HÁDANKA

Dějištěm únosu mladé politické aktivistky (a milenky ministerského předsedy) je ostrov (hledáme), kde dlouhá staletí bují vášně (nikoli nízké zločiny) a který jeho nejslavnější rodák poznal na dálku podle vůně.
Politický thriller nás pak zavádí na mnohá jiná místa, včetně sídla Institutu pro výzvědné a zvláštní operace a domoviny rodiny bývalého agenta této organizace, který je hlavním hrdinou celé dlouhé série (dnes 17-dílné). Hledaná kniha má velice prostý název specifikující národnost unesené ženy.

Lenka27
Lenka27 01.08.2018 v 18:10

Korsika - Anglická dívka.

soukroma
soukroma 01.08.2018 v 19:21

Ano, výborně



Vložit příspěvek