Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


soukroma
soukroma 27.11.2018 v 23:56

Zmrzlinová královna se narodila v Rusku a do zmrzliny dělala až v USA (Orchard Street). Tak tomu rozumím dle anotace, tak to možná někoho popostrčí.

Kaspiy
Kaspiy 28.11.2018 v 07:56

Já bych to uznala, doplnila jsi navíc ulici v Americe, kde s rodiči chvíli bydlela. Vesnice v Rusku, kde se narodila a žila do svých cca 5-6 let je Višněvo.

Knihu můžu vřele doporučit, hezky zpracovaný pohled na život přistěhovalců na začátku 20. století a jejich možnosti, jak se v Americe usadit a prosadit.

Soukromá - je to tvoje

soukroma
soukroma 28.11.2018 v 10:07

Nekorunovaná královna začala své životní vzpomínky psát ve svých padesáti letech. Proto není divu, že úplně první kapitolu nepsala v rodné zemi, ale v exotickém vzdáleném místě, kde byl momentálně její "domov". Místě velice starobylém, připomínajícím svou impozantností říši silnou, ale dávno zaniklou, na místě, kde se pak vystřídaly další velmoci...a co z dávných dob přežilo více než tři tisíce let, to se podařilo pár fanatikům téměř zničit jen před třemi lety.
Nápověda: jméno hledaného největšího města starobylé říše silně připomíná jméno starozákonního krále, který se chtěl postavit naroveň samotnému Bohu. A my i po těch tisíciletích jeho odbojnost nepříjemně pociťujeme každou chvíli, když si nerozumíme.

Text příspěvku byl upraven 28.11.18 v 10:07

Hun
Hun 28.11.2018 v 12:32

Myslím, že hledáme Nimrud (opravdu téměř totožné se zakladatelem Babylónu Nimrodem). A samozřejmě jde o autobiografii Agathy Christie.

soukroma
soukroma 28.11.2018 v 13:17

ano, asyrské velkoměsto Nimrud (s kterým si v roce 2015 poradili za pomocí buldozerů, a za všeobecného, tedy i našeho přihlížení, tušíte správně kdo)
kniha: Vlastní životopis či Môj životopis Agathy Christie-Mallowan
Obě vydání mám, tak si můžu "rochnit" dvojnásobně - zajímavé je, že ho psala čtvrt století a k vydání jej už dávali její dědicové, sama ho už neviděla - proto možná jen takové opravdu neprůstřelné pojmenování.
Ještě zajímavější než zážitky a život sám jsou snad její filosofické úvahy a literární výlety (třeba jen dílčí citáty).

Raksa.A
Raksa.A 28.11.2018 v 19:21

Tedy, mě se víc líbilo Pověz mi jak žijete naž ten životopis.
A bohužel jsem neposlachla radu, vzít si archeologa - protože čím jste starší, tím víc ho zajímáte.


Hun
Hun 29.11.2018 v 20:38

HÁDANKA:

Hledáme královské město, v němž žije panovník se svými dvěma dcerami. Když do města přibude hrdina z daleké země, nabídne oběma princeznám, že je naučí létat. Celé to ale dopadne jinak, než hrdina zamýšlel.

Hun
Hun 01.12.2018 v 00:17

Tak přidáme: Hrdina putuje po světě s věrným pobočníkem. Chce vzít princezny do oblak, ale nakonec sleduje jejich let povětřím pouze ze země, protože princezny se vznesou pouze s jeho společníkem. Ve kterém městě, jehož sám název je synonymem pohádek, se tento příběh odehrává?

soukroma
soukroma 01.12.2018 v 15:53

vůbec netuším, ale když jsme tu tak zbyli jen my dva (jak to tak vypadá hádanky upadají, tedy přesněji odpadají hadači), tak se aspoň dotáži, zda je to pohádka, fantasy, sci-fi, realita, klasika...?

Hun
Hun 01.12.2018 v 19:30

Nevypadá to, ale je to realita. Realita 20. století...

Hun
Hun 02.12.2018 v 12:16

Jde o vícekrát zde hádanou knihu i autora. Příběh je z prví poloviny minulého století. Hledané město je synonymem pohádkovosti, přestože v posledních desetiletích prožívalo spíš drsné časy.

soukroma
soukroma 02.12.2018 v 12:35

Tak to musí být Teherán, a protože se jedná o realitu, tak to bude Létající koberec (jakkoli to takkhle zní zvláštně ;-)-

Hun
Hun 02.12.2018 v 18:21

Já ti to uznám, abychom se už posunuli, a také jak projev uznání za projevené úsilí. :-) Ale nešlo o Teherán (v Íránu se zase stala ta legrace, že se mu ve vězení líbilo víc než na hotelu). Tím městem, kde Moy vzal do letadla postupně obě princezny, byl Bagdád. Jenže obě dívky byly tak „orientálně krásné“ (tj. obézní), že chudák Halliburton se k nim do letadla už nevmáčkl. A sen o tom, že se proletí se skutečnou princeznou, se mu nesplnil...

soukroma
soukroma 02.12.2018 v 19:00

pozn.: já se tedy nechala zmást, myslela jsem na Bagdád, ale protože jsi nijak nezůraznil že nejen kniha a autor, ale i místo bylo již víckrát hádané, tak jsem se spokojila s Teheránem (někde byla dokonce informace, že v Bagdádu "svezl" následníka a v Teheránu 3! princezny)

soukroma
soukroma 02.12.2018 v 20:45

HÁDANKA

Dánové by originál neprodali.

woodward
woodward 02.12.2018 v 21:05

Kodaň, H.Ch.Andersen: Malá mořská víla?

soukroma
soukroma 02.12.2018 v 22:48

Ne, není to socha literární postavy, ale existující místo nesmrtelně vyobrazené ve slavném díle, navíc cizího autora.

bamba
bamba 02.12.2018 v 22:56

bitka a vyšívaná ?

soukroma
soukroma 03.12.2018 v 00:08

To hledané místo je stavba, z níž je pěkný výhled na veliký průliv. A Dánové by svůj originál neprodali.

Kaspiy
Kaspiy 03.12.2018 v 08:19

Že by Hamlet a hrad Elsinor?

soukroma
soukroma 03.12.2018 v 18:23

Ano, Elsinor, tedy v reálu hrad/pevnost Kronborg v dánském městě Helsingør na ostrově Zealand v nejužším místě úžiny Øresund (uf, takhle nám to zajímavě a detailně nabízí wikipedie).
Úvodní slova hádanky jsou citátem z knihy s shakespearovskou tématikou: shakespearoložka navštívila velice zámožnou Američanku, samozřejmě také zatíženou slabostí pro starého mistra. Prohlédla si její dům a strnula: "To je přece Elsinor". Majetná dáma jen skromně podotkla: "Jen replika, Dánové by originál neprodali." ...

Kaspiy
Kaspiy 04.12.2018 v 10:26

Ta replika je dobrá :-) Ale teď nevím, jestli jsem uhodla Hamleta nebo jestli se měla hádat t kniha, ze které je použita ta replika :-)

soukroma
soukroma 04.12.2018 v 11:00

Ne, tj. ano, Hamlet je zcela správně - dějiště Elsinor

předávám

Text příspěvku byl upraven 04.12.18 v 11:01

Kaspiy
Kaspiy 04.12.2018 v 15:32

OK, jdeme na to:

Ve kterém evropském městě se odehrávají knihy autorky, která má na svědomí detektivní sérii s vyšetřovatelkou B.K. v hlavní roli? Nemusíme od nás cestovat moc daleko, rozhodně se držíme na pevnině :-)

Lenka27
Lenka27 05.12.2018 v 12:11

Ursula Poznanski je z Rakouska, napr. Erebos se odehrává v Londýně. Vyšetřovatelka Beatrice Kaspary - četla jsem Hlasy - odehrávaly se v psychiatrické léčebně. Vídeň???



Vložit příspěvek