Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Hun
Hun 11.12.2018 v 14:56

Děkuji tak zamíříme jinam:

Hledáme město. A nejsme v tom sami, protože tohle město hledá kde kdo, jenže nikdo netuší, kde je. A jestli vůbec je. Ale prý bylo postaveno po vzoru města jiného, staršího, daleko vzdáleného.

soukroma
soukroma 11.12.2018 v 15:07

Šangri-La jsem tuhle zkoušela, tak to asi ne, ale co třeba El Dorado?

Hun
Hun 11.12.2018 v 15:24

Ne ne, ani jedno z nich. To město, které posloužilo jako vzor městu hledanému, leží na druhé straně oceánu a zakladatel města se tam narodil. Město stavěl přes 50 let.

soukroma
soukroma 11.12.2018 v 18:26

Mne zaujala ta posloupnost (jak tomu rozumím, vše se týkalo vzorového města): 50 let stavěl město, které založil a kde se narodil...

Text příspěvku byl upraven 11.12.18 v 18:35

woodward
woodward 11.12.2018 v 18:47

To je nesmysl! :D V jednom městě se narodil, to posloužilo jako vzor, podle kterýho pak na jiném kontinentu padesát let stavěl jiný město. Nebo ne?

soukroma
soukroma 11.12.2018 v 18:56

No, viď, ale pomni: "nikdo netuší, kde je. A jestli vůbec je." Tak jak můžeme vědět, že se teda stavělo 50 let?


woodward
woodward 11.12.2018 v 19:04

Co já vím, já tu hádanku nevymyslel. Vot dialektika! ;)

Hun
Hun 12.12.2018 v 10:39

Ech, napsal jsem to opravdu nešťastně. Woodward to dobře vysvětlil (však taky knihu četl). :-)

V tom městě se děly zajímavé věci. Mimo jiné tam shodili ze skály jednoho chlapa za to, že při pokusu zabít svého syna omylem zabil svou ženu.

woodward
woodward 12.12.2018 v 11:24

To jsem rád, že jsem tu knihu četl... ehm... a která to byla? Přečetl jsem mnoho knih a už mi paměť moc neslouží. :D

Hun
Hun 12.12.2018 v 17:14

Uvažujte: Jestli někdo žil ve městě za mořem, pak přijel jinam, půl století stavěl město a pak v něm ještě vládl, musel žít hodně dlouho. Nezvykle dlouho, že? To je vodítko.

Jinak město nakonec bylo objeveno, což vedlo k jeho zkáze. Zakladatelova dcera však přežila. Autor napsal příběh hledaného města skoro přesně před 100 lety.

Jo, a město má vlastní heslo ve Wikipedii, i té české. Takže hledáme dost slavné dílo.

Text příspěvku byl upraven 12.12.18 v 17:14

woodward
woodward 12.12.2018 v 18:49

Že by Gondolin a Silmarilion?

Hun
Hun 12.12.2018 v 18:56

Ano ano, první příběh Ardy vznikl v první verzi už roku 1916 či 1917. Skryté město noldorského krále Turgona v údolí Tumladen zaniklo zradou Maeglina.

Jsi na tahu!

woodward
woodward 12.12.2018 v 20:43

Statečný zakladatel hledaného hlavního města, které již víc než čtyři staletí nese jeho jméno, proslul zejména jako vítězný velitel obránců své země proti drtivé přesile obléhatelů; bitva trvala skoro čtyři měsíce. Město ovšem založil až po tomto vítězství; sám položil základní kámen, ale dokončení stavby se nedožil.
Příběh slavné bitvy vypráví skvělá kniha českého autora.

woodward
woodward 13.12.2018 v 10:27

Ta země, jejíž obránci udatně čelili obléhatelům, leží v místech, které k podobným útokům jaksi vybízí. Ve dvacátém století stejně statečně odolala jiným nájezdníkům - a stejně jako v případě, o němž hovoří hledaná kniha, tím přispěla i k obraně západní civilizace.

soukroma
soukroma 13.12.2018 v 10:44

To bude Valetta a českou knihu jsem našla tuto:
Ta zatracená skála - Obléhání Malty 1565
od: Luboš Taraba

woodward
woodward 13.12.2018 v 12:53

Tos našla správně. Je to tvoje.

soukroma
soukroma 13.12.2018 v 13:01

A protože ostrovů není nikdy dost, hledáme hned další, který ale na mapě nenajdete. Byl rozmetán spojeneckou marinou při osvobozování zajatých výzkumníků, na obranu proti megalomanským lumpům, kteří chtěli ovládnout svou připravovanou zbraní svět. Byl mrňavoučký a tvářil se jako sopečný - stále dýmil. Ve skutečnosti se právě uvnitř žilo a pracovalo a skryté spojení s okolním mořem bylo.
Jaký ostrůvek mám na mysli a v jakém románu nám ho autor s bezbřehou fantazií představil?

woodward
woodward 13.12.2018 v 13:43

Black Cup - Vynález zkázy?

soukroma
soukroma 13.12.2018 v 14:23

Skoro, on to byl Back Cup (v Bermudách). Ani jsem netušila, že v originále se tahle Verneovka jmenuje Tváří k praporu.

předávám

woodward
woodward 13.12.2018 v 15:13

Kniha, odkud pochází následující úryvek NENÍ příběhem o lodích a lodnících. Měli byste uhádnout její název, obsahující i zeměpisné pojmenování, které je druhou částí hádanky.

Byl žhoucí červnový den, táhlo k polednímu a mohutná lopatková
kolesa parníku Dogfish, Žralok, jednoho z největších nákladních a
osobních plavidel na řece Arkansasu, už od rána usilovně tepala
hladinu říčního proudu. Vyplul velice časně, za úsvitu, z Little Rocku
a jeho nejbližším cílem a zastávkou byl Lewisburg.
Udělalo se vedro, úmorné parno, a tak většina cestujících první třídy se uchýlila do kajut a do kabin. Ti, kdo zaplatili jen palubní lístky, se poschovávali za sudy, bedny nebo porůznu složená zavazadla, aby si tam ve stínu aspoň trošku odpočinuli.
Pro jejich občerstvení tu kapitán dal zřídit pod napjatou plachtou docela slušně zásobený výčepní pult. Za sklenicemi a lahvemi s pořádně ostrými lihovinami
posedával vedrem zmožený číšník.

Text příspěvku byl upraven 13.12.18 v 15:14

Kaspiy
Kaspiy 14.12.2018 v 07:46

Ha, že by Poklad na Stříbrném jezeře?

woodward
woodward 14.12.2018 v 08:10

VELMI správně. Ze bychom tu kromě HTO měli dalšího experta na mayovky?
Máš babu.

Kaspiy
Kaspiy 14.12.2018 v 08:25

To rozhodně ne, ale ten úryvek mě nějak nakopl a vybavily se mi další báječné knihy z dětství, takže děkuji za babu, už mám připravenou další hádanku:

Zůstáváme na stejném kontinentu, jen se přesuneme trochu severněji. Příběh se odehrává v době války dvou velmocí, které o dané území vedly spor. Místo, které hledáme, a děj, který se v příběhu kolem této lokality odehrává, jsou založeny na skutečných historických událostech. Román je to dobrodružný a hlavní linkou je přátelství dvou mužů rozdílného původu (podobně jako v těch zmíněných mayovkách).

woodward
woodward 14.12.2018 v 08:46

To bude nějakej J.F. Cooper, Natty Bumpoo a Čingačkúk, čili Velký Had. Jenže těch románů a míst o který se v nich píše, je spousta.

Kaspiy
Kaspiy 14.12.2018 v 08:53

Ano, jdeš správným směrem, tady se jedná asi o nejznámější, byl i film natočen.



Vložit příspěvek