Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


bamba
bamba 18.11.2016 v 19:15

Vince Flynn ?

soukroma
soukroma 18.11.2016 v 19:36

Hard Times - Vítejte do zlých časů - E. L. Doctorow

Isserley
Isserley 18.11.2016 v 19:47

Soukroma uhodla a má slovo.

soukroma
soukroma 18.11.2016 v 19:52

Velice drsný příběh podobného westernového charakteru se odehrál i v jiném městečku mnohem prostšího jména, od méně slavného amerického autora, který zemřel o 10 let dříve než Doctorow. Jméno města je v názvu českého překladu uvedeno anglicky a souvisí se vzdáleností na trase. Autor psal zásadně pod jednoslovným pseudonymem.

soukroma
soukroma 19.11.2016 v 10:47

Lámete si hlavu? Pokud autora neznáte, pak to půjde asi ztuha, tak jsem chtěla poukázat na hádanku ze sousedního vlákna, kdy jsem jej před pár měsíci zadávala. Jaké bylo moje překvapení, že ani tam se v současné (a asi trvalé podobě) odpověď nedozvíte (uprostřed stránky http://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/hadejte-autory-972/str-134 zejí totiž jasné "díry"). Vymazaly se zřejmě - již nenávratně - všechny komentáře uživatelů, kteří mají zrušený profil (zde to byly dvě časté přispěvatelky - jedna odešla, možná se vrátila?, druhá byla odejita adminem). Přitom po zrušení jejich profilů jsem se divila a vzápětí ocenila, že veškeré jejich příspěvky zde ve veřejném prostoru zůstaly.
Teď už je ale nevidím. Je to víc než divné, samy totiž mazat své komentáře po zrušení profilu nemohly, a ostatní jejich práce na DK jistě zůstala (nikdo z adminů rozdhodně nemazal vložené knihy apod.), tak proč komentáře, když to pak udělá zcela nesmyslné díry nejen v diskusích (asi ve stylu hesla "žijeme dneškem", kdo by se hrabal ve všerejších příspěvcích), ale chybí zejména komentáře u knih! Takže jsem z toho celá rozložená...

Šikovný pátrač ale při prohlédnutí komentářů ve středu odkazované stránky a přehlédnutí zející díry (prostě se musí číst ne mezi, ale přes chybějící řádky) najde řešení současné hádanky, jak doufám, stojí to za to. Prozrazovat nic dalšího nebudu, další indicie nepomohou...

Isserley
Isserley 19.11.2016 v 11:08

Incident v Twenty-Mile, Trevanian.
Začínám mít těžký komplex. Považujeme se s manželem za celkem sečtělé, co se týče americké literatury, ale o tomhle spisovateli jsme v životě neslyšeli. Kolik toho je, co jme ještě nepřečetli? A času je málo...


soukroma
soukroma 19.11.2016 v 12:21

Výborně, je to Dvacátá míle - Incident v Twenty-Mile (doporučuji jen silným nervům, pro mě stále jedna z nejdrsnějších literárních zkušeností).
Právě komentáře u knih (vyplatí se sledovat nové komentáře průběžně, občas člověka něco opravdu zaujme a jde za tím dál) i tyhle hádanky mohou být užitečné (zejména ohledně "starších" autorů, kteří už dnes nechrlí další a další díly nějakých sérií). Času je jistě omezeně na čtení, ale co to vzít obráceně, výběrem mezi miriádami popsaných papírů si ušetříme hodně (nejen času) a můžeme si poblahopřát, být na sebe pyšní - naše pečlivá volba, která stejně zůstává jen kvalifikovaným odhadem, protože co se líbí jiným, nemusí být naše gusto a obráceně, navíc samotným anotacím a prohlášením o bestselleru se nedá plně věřit.
Samozřejmě se při výběru mockrát spleteme - já měla nedávnou zkušenost u autora, na jehož druhou knihu po senzační první jsem se tak těšila a pak zažila takové zklamání, úplně jsem se mohla na sebe vzteknout, že jsem se nechala unést a knihu doslova přelouskala, i když se mi hrozně nelíbila...no nic.
Ale zpět ku hrám, předávám ;-)

Isserley
Isserley 19.11.2016 v 13:21

Díky za povzbuzení a za slovo.
Autor, kterého teď budeme hledat, rozhodně není neznámý či polozapomenutý, je proslulý hlavně historickými romány. Ale o těch teď řeč nebude.
Autor se na čas nedobrovolně ocitl na velmi nevlídném místě, byť uprostřed nádherné krajiny ("kopcovitý terén, modrý a zelený, tiché říčky, staré statky, olivy, vinohrady, hodně trávy..."). Svědectví o tomto pobytu podává v působivé knize.
Hledáme název toho místa, název knihy a jméno autora.

woodward
woodward 20.11.2016 v 10:29

co takhle nápovědu?

Isserley
Isserley 20.11.2016 v 11:02

Hun by napsal, že se autor na tom místě v Evropě ocitl na "státní útraty". Strávil tam necelý rok, potom se mu podařilo, hlavně díky tomu, že v té době byl už dost známým spisovatelem, dostat za moře, kde pak žil až do své smrti.

woodward
woodward 20.11.2016 v 11:11

Internační tábor Les Milles ve Francii, http://www.databazeknih.cz/knihy/dabel-ve-francii-72576

soukroma
soukroma 20.11.2016 v 11:11

Ďábel ve Francii - Lion Feuchtwanger - asi Les Milles u Aix-en-Provence, kde byl nějakou chvíli internován
Tenhle autor mě včera ještě nenapadl, studovala jsem životopisy pár jiných, zda byli někde zadržováni, ale pak mě čím dál víc mátl autorův popis místa "...olivy, vinohrady, hodně trávy" - první dvě indicie vedly k jihu Francie celkem slušně, ale kde vzal tu spoustu trávy? To je spíš víc na západě, možná delta Rhony, ale tam zase scházejí kopce...

Text příspěvku byl upraven 20.11.16 v 12:52

Isserley
Isserley 20.11.2016 v 11:13

Oba správně, tak teď se domluvte. :)

woodward
woodward 20.11.2016 v 12:10

Koukám, že mám náskok 31 vteřin, tak já to zkusím:

Hledá se umělec (nikoliv spisovatel) který toho moc nenapsal, ale jednu jeho knihu tady na DK najdete. V té knize se mj. zmiňuje o slavné budově ve slavném městě, kde byl nějaký čas vězněn z vůle velmi důležité osoby, a podařilo se mu odtud uprchnout, o čemž ve své knize vypráví se zřejmým potěšením. Tenhle pán prožil dost rušný život, svého času pracoval i pro francouzského krále, ale nebyl to Francouz a přestože dost cestoval, nakonec zemřel ve městě, kde se narodil.

Otázky jsou nasnadě: Z kterého vězení náš autor uprchl a jak se jmenuje kniha, kde o tom (mj.) vypráví?

biki
biki 20.11.2016 v 12:25

Hned se mi vybavil Benvenuto Cellini a jeho Vlastní životopis. Podařilo se mu uprchnou z Andělského hradu v Římě, kde byl dva roky vězněn pro údajnou zpronevěru. Sice tehdy asi neprávem, ale jinak nebyl žádné neviňátko a v průběhu života měl na triku i několik závažnějších činů.

woodward
woodward 20.11.2016 v 12:30

no prosím, a já myslel, jak dlouho vám to nepotrvá. Jsi na forhontu. :)

biki
biki 20.11.2016 v 17:55

Teď budeme hledat fiktivní tropický ostrovní ráj, obydlený roztomilými, poněkud excentrickými obyvateli, který jen o chlup unikl nenapravitelné devastaci pod záminkou strategických zájmů jedné západní mocnosti.

Raksa.A
Raksa.A 20.11.2016 v 18:51

biki, Zenkali je můj obzvlášť oblíbený ostrov!!!

soukroma
soukroma 20.11.2016 v 18:53

Ehm, Zenkali kde? V jaké knize?

Raksa.A
Raksa.A 20.11.2016 v 18:56

No přece Gerald Durrell - Ostrov v nebezpečí!!!

Naias
Naias 20.11.2016 v 18:59

Odkedy som Ostrov v nebezpečí čítala, túžim sa na Zenkali presťahovať.

Raksa.A
Raksa.A 20.11.2016 v 19:01

Já taky!!!

biki
biki 20.11.2016 v 19:04

No výborně, je to Zenkali. Raksa.A má babu.
Jo,jo, Naias, kéž by se tam dalo aspoň na čas uniknout naší realitě.

soukroma
soukroma 20.11.2016 v 19:11

Jméno mi pořád nic neříká, Ostrov v nebezpečí jsem četla asi moc dávno. Herriota a Durrella si schovávám pro opětovná čtení na horší časy - pro povzbuzení, takže se mám nač těšít.

Raksa.A
Raksa.A 20.11.2016 v 19:14

Hledáme jedno skutečné hlavní město. V knize se seznámíme s bohatou rodinou, jejími přáteli a příbuznými a poučíme se o místním životě a zvycích, v našich krajích nepříliš známými a změnami v průběhu XX.století až do II.světové války. I v názvu knihy jméno toho města najdete.



Vložit příspěvek