Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


sikope
sikope 13.02.2017 v 15:46

Takže budeme hádat název jednoho domova důchodců, který se nachází v anglickém Sliptonu. Svou prababičku tu navštěvoval malý, téměř nevidomý chlapec s Hamletem.

soukroma
soukroma 13.02.2017 v 15:55

Dohledala jsem - asi - Pomněnkové domovy - Jak to vidí Milo

sikope
sikope 13.02.2017 v 15:58

Tak to byl fofr. Správně.

soukroma
soukroma 13.02.2017 v 16:08

Tuhle se tu hledalo dlouho jedno sci-fi dvojměstí, tak se dáme do hledání jiných souměstí na Zemi v (pro dnešní čtenáře nedohledné) budoucnosti: jedno u nás (má 9,6 miliónů obyvatel), dvě jinde po světě, která najdeme v románu o nás a o budoucnosti z domácí literární dílny.

soukroma
soukroma 13.02.2017 v 17:58

Název knihy v sobě nese i rok, v němž se příběh odehrává.

soukroma
soukroma 13.02.2017 v 20:00

A je to příběh milenecký (více než sci-fi) - a to také napovídá název knihy...


biki
biki 13.02.2017 v 20:18

Když je to z českých luhů a hájů, tak mě napadl Vladimír Páral a jeho kniha Romeo a Julie 2300, souměstí Praha-Ústí, Melsyd (Melbourne a Sydney) a Dressden-Leipzig .

soukroma
soukroma 13.02.2017 v 22:56

Výborně, gratuluji a předávám.

biki
biki 14.02.2017 v 21:19

Omlouvám se za dlouhou prodlevu.
Nyní budeme hledat fiktivní svět, který spolu s lidmi obývají bytosti vyskytující se vesměs v pohádkách a fantasy. Ovšem v tomto případě se jedná o geneticky vyšlechtěné potomky jednoho z druhů, které se v přírodě tohoto světla vyvinuly již v dávné minulosti.

soukroma
soukroma 14.02.2017 v 22:36

Zní to jako Isla Nublar - Jurský park nebo Isla Sorna - Ztracený svět od Michaela Crichtona.

biki
biki 14.02.2017 v 23:03

Bohužel ne, musíte hledat daleko mimo naši Zemi. Ještě napovím, že se jedná o sérii, v níž dotyčné bytosti spolupracují s lidmi na ochraně jejich světa před cyklicky se objevujícími "útoky" z hlubin jejich planetárního systému.

woodward
woodward 15.02.2017 v 08:17

Planeta Pern, Dračí úsvit. (Další díly jsem už nečetl.)

biki
biki 15.02.2017 v 09:31

Správně. předávám štafetu.

woodward
woodward 15.02.2017 v 11:57

Téměř před devadesáti lety kotvila v zálivu u ostrova daleko na severu italská loď, řídící rozsáhlou pátrací akci. Dva z těch, po nichž se pátralo, o tom později napsali, jeden z nich jen jednu knihu, druhý o událostech té doby napsal taky jednu, ale zmiňuje se o nich dosti obsáhle i v dalších dvou. Jak se tehdy jmenoval onen záliv? (On se dnes jmenuje v podstatě stejně, jenom v jiném jazyce). A jak se jmenuje ta jediná kniha jednoho ze zmíněných dvou autorů?

soukroma
soukroma 15.02.2017 v 12:34

loď Citta di Milano - Kingsbay (dnes Kongsfjorden, Špicberky) - záchrana vzducholodi Italia - přežili a psali o tom jak Nobile, tak Běhounek, ale asi ten náš je hledaný:
Trosečníci polárního moře
od: František Běhounek

woodward
woodward 15.02.2017 v 12:49

Uhádla soukroma a jako vždycky plní plán na tisíc procent. asi ráda ťuká do kláves. :)

soukroma
soukroma 15.02.2017 v 13:00

Asi chci být užitečná, protože některé odpovědi, které sice plně vyhovují pravidlům (a o to jde především, že ;-) mě osobně neuspokojují (postava+autor bez knihy, místo+ kniha bez autora, název knihy bez čehokoli) musím si pro sebe to neznámé zbytečně složitě dohledávat, přitom uvést autora u knihy je snad to nejmenší (a sluší se to - autor a jeho dílo jedno jsou).
A věz, že do kláves ani moc ráda neťukám, protože v rychlosti dělám překlepy a musím se stále opravovat ;-(, navíc v rámci své práce také musím hodně psát, takže bych si opravdu raději od toho odpočinula.

Hun
Hun 15.02.2017 v 13:01

Za sebe děkuji za doplňování historických souvislostí i občasných zajímavostí. Nahrazuje to google. :-)

woodward
woodward 15.02.2017 v 13:02

no právě, tak to nech na těch, kdo mají potřebu se dovědět víc. ať si to dohledají.

soukroma
soukroma 15.02.2017 v 13:15

A proč? Chceš minimalizovat spotřebu prostoru tady, nebo o co ti jde - že musíš číst celý odstavec "navíc" pro schválení odpovědi na svoji hádanku?

woodward
woodward 15.02.2017 v 13:22

ani nevím, nějak mi to připomíná podlejzavozu úslužnost některých mých dávných spolužaček. šly mi na nervy. ale dělej, jak rozumíš.

soukroma
soukroma 15.02.2017 v 13:37

"Podlejzavou úslužnost" - vůči komu? Ta poslední poznámka od woodward mě vede k názoru, že je tak trochu mysogin; mně jde často taky na nervy, ale snažím se být slušná, ostatně muže mám ráda ;-) A samozřejmě budu dělat to, co považuji za vhodné :-)))
Autor a název knihy je absolutní minimum vedle dalších požadovaných odpovědí - mirektrubak je tu relativně nový a dělá to sám od sebe od začátku, a to se mi líbí.

Text příspěvku byl upraven 15.02.17 v 14:19

soukroma
soukroma 15.02.2017 v 14:37

HÁDANKA (k uhodnutí, nikoli hádce ;-)

Česká lékařka, s velice cizokrajným křestním jménem, ostatně i s ne zrovna česky znějícím příjmením, emigrovala v roce 1968 do země, kde v jedné oblasti (ne asi zrovna nejvyhledávanější) provozovala lékařskou praxi. Na důchod se s manželem vydali do jiné země, na jejích krásy a památky se celý život těšili a kde strávili celé dva roky.
Hledáme obě destinace, související knihy a autorku.

shenandoah
shenandoah 15.02.2017 v 14:55

Sice jsem autorku neobjevila, ale zajímavou knihu (která také neřeší hádanku) ano, a to Dopis Alexandrovi od Renáty Laxové.

soukroma
soukroma 15.02.2017 v 15:10

Autorka už hodně překročila devadesátku (doufám, že informace na webu neklamou a ještě žije), narodila se v Charkově, pracovala jako internistka v Čechách i na východním Slovensku. Cizokrajná putování a dlouhodobé pobyty, z nichž vzešly hleané knihy, ji zavedly za oceán a zpět do kolébky západní kultury.



Vložit příspěvek