Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


soukroma
soukroma 21.02.2017 v 17:28

Dům v Rotschildově aleji, Frankfurt http://www.databazeknih.cz/serie/dum-v-rotschildove-aleji-3646 ?

Sarah01
Sarah01 21.02.2017 v 17:37

Ano, je to tak a předávám.

soukroma
soukroma 21.02.2017 v 17:42

Která ulice pojmenovaná podle stromu přináší špatné spaní čtenářům a aktéři příběhu by raději neměli zamhouřit oči vůbec?

soukroma
soukroma 21.02.2017 v 22:28

Třeba pomůže, že jde o dílo i filmové, dokonce v sérii...

Hun
Hun 21.02.2017 v 22:30

No vlastně Noční můra v Elm Street by na to seděla, protože elm znamená jilm. Ale fakt nevím o knize... :-(

soukroma
soukroma 21.02.2017 v 22:33

Ale ano, Jilmová ulice, http://www.databazeknih.cz/knihy/nocni-mury-v-elm-street-61567


Hun
Hun 22.02.2017 v 12:36

Aha, tak to jsem se poučil.

Teď hledáme město, které autor obdařil tímto vtipným popisem:

„Patřilo k těm četným místům povrchu zemského, která Bůh nemilosrdně zbavil osvěžující vláhy nečekaných událostí a vzrušujícího dobrodružství, přikryv je šedivým poklopem nudy. Lidé, domy, život, to vše zde povstávalo, trvalo a zanikalo, podobno línému přežvykování dobytčete. Nenalezli jste tady nic neobyčejného, nic, co by vás zaujalo. Ostatně nikdo také nevěděl, proč se zde vlastně člověk usadil. Nebylo tu ani zlato, ani petrolej, ba ani dobrá půda. A přece zasluhovalo, abyste je nazývali městem. Měl jednu dlouhou, slušně širokou podélnou ulici a čtyři méně dlouhé a ne tak slušně široké ulice příčné. Měl tři bary, banku, metodistický kostel, noviny. Neležel ani daleko od živé dobytkářské cesty, směřující k severozápadu, ale všichni kovbojové – ochotni jinak utratit své peníze v kdejaké díře – tvrdili, že prázdná a plochá step je ve srovnání s místními bary učiněným zábavním parkem, a vyhýbali se nešťastnému město jako morové ráně.“

Text příspěvku byl upraven 22.02.17 v 12:36

Hun
Hun 22.02.2017 v 19:55

V důsledku jisté významné okolnosti se brzy atmosféra města zcela změnila. Již o několik stran dále čteme:

„Třesk pistolí burácel nocí. Lidé chvatně uléhali pod stoly, tiskli se ke stěnám a z nových barů, páchnoucích čerstvým nátěrem, odnášeli denně nehybná těla. Lékař, ale ještě častěji ohledávač mrtvol, měl plné ruce práce. Na východním okraji města, v zasmušilé kotlině, vzdouvaly půdu – v stále větším počtu – zlověstné pahrbky. Zde zahrabávali muže v botách, bez rakví; pověstný hřbitov obutých.“

Hun
Hun 22.02.2017 v 23:09

Myslel jsem, že sloh autorův jej sdostatek prozrazuje... Kdo jako první odhalí místo vyvrcholení dobrodružného příběhu protkaného humorem?

soukroma
soukroma 22.02.2017 v 23:17

Místo bych měla - Tombstone, ale pořád nevím knihu.

Hun
Hun 22.02.2017 v 23:26

No už se hodně blížíme. Tombstone to sice není, ale v hledané knize se část děje odehrává i v Tombstone. Nebo taky v Dodge City. Ale hledané město je na rozdíl od těhle vymyšlené.

Autor totiž využil své znamenité znalosti historie Divokého západu a zasadil svůj smyšlený příběh do reálných kulis a zaplnil jej vedlejšími postavami, jež opravdu žily.

biki
biki 22.02.2017 v 23:46

Téměř stoprocentně jsem poznala, že se jedná o výňatky z Limonádového Joea. Určit město už bylo obtížnější, taky jsem nejprve tipovala Tombstone. Ale protože jsem knihu nedávno našla, po chvilce hledání (tedy spíše delší chvíli, protože jsem při listování neodolala četbě) jsem narazila na to správné místo - mělo by se jednat o Cowtown.

Významnou událostí by měly být podvodné spekulace z pozemky, ve kterých měl své dlouhé prsty starý známý Horác Jouett Greenwood z Tennessee.

Hun
Hun 23.02.2017 v 00:27

Přesně tak. Až mě překvapilo, že tento notoricky známý skvost bylo tak těžké poznat. Já to četl snad desetkrát. Velká švanda!

A stalo se m přesně to, co tobě – při opisování textu jsem prostě neodolal a přečetl 30 stránek. To se nedá!

Zadáváš...

biki
biki 23.02.2017 v 15:17

Právě jsem s hrůzou zjistila, že můj příspěvek s hádankou zmizel. Nejprve jsem v něm opěvovala Brdečků literární styl v případě Limonádníka, ale k tomu se už vracet nebudu.

Hádanka: hledáme reálné místo, kde se odehrála naprosto ostudná událost, která se stala symbolem tragického osudu původních obyvatel jednoho velkého území. Byla také jistým završením velmi smutné kapitoly dějin velkého státu, který vůči původním obyvatelům porušil snad všechny smlouvy a zákony, které zástupci onoho státu podepsali.

woodward
woodward 23.02.2017 v 15:37

Vzpomínám si na starou píseň, kde se zpívá: Poraněný koleno to místo jméno má...

http://www.databazeknih.cz/knihy/me-srdce-pohrbete-u-wounded-knee-34425

biki
biki 23.02.2017 v 15:52

Zásah do černého, předávám slovo.

woodward
woodward 23.02.2017 v 16:19

Muž, jehož popis následuje, zemřel při jednom dlouhém obléhání. Kde to bylo?

Byl to muž tak vysoký, že sahal hlavou ke stropu, a protože byl neobyčejně hubeny, vypadal ještě delší. Jeho široká ramena a žilnatý krk prozrazovaly neobvyklou sílu, jinak byl však jen kost a kůže. Břicho měl pod hrudníkem tak vpadlé, že by ho bylo možno považovat za vyhladovělého, ačkoli byl dobře oblečen. Měl šedavý přiléhavý kabát ze swiebodziňského sukna, s úzkými rukávy a vysoké švédské boty, jaké se začínaly na Litvě nosit. Široký a dobře vycpaný losí opasek neměl na čem sedět, takže mu spadal pod boky; k němu měl připevněny křižácký meč tak dlouhý, že tomu obrovi sahal právě do podpaždí.
Kdo by se byl polekal meče, byl by se uklidnil, jakmile by pohlédl jeho majiteli do tváře. Vyhublý obličej, ozdobený obočím spadajícím šikmo dolů a párem stejně spadajících knírů barvy konopí, měl vyraz dětsky poctivy a upřímný. Sešikmení knírů a obočí mu dodávalo ustaraný, smutný a směšný vzhled.

Text příspěvku byl upraven 23.02.17 v 16:21

woodward
woodward 23.02.2017 v 22:24

Napovím vám, že výše popsaný hrdina zahynul při pokusu projít skrz obléhatele a přivést pomoc. To obléhání i místo, kde k němu došlo, jsou skutečné. Hrdina je fiktivní.

biki
biki 23.02.2017 v 22:48

Trochu mi to připomíná Potopu od H.Sienkiewicze. Tam se mimo jiné jednalo o obléhání kláštera Jasná Hora v Čenstochové. Ale četla jsem to strašně dávno a podrobnosti si už nepamatuju. Tak zkusím.

woodward
woodward 23.02.2017 v 23:02

zatím jsi trefila jen autora.

woodward
woodward 24.02.2017 v 09:08

Poznamenám, že obléhání, o kterém je tu řeč, se odehrálo o šest let dříve než výše zmíněné obležení jasnohorského kláštera.
Dále napovím, že místo obléhání se nenachází na území dnešního Polska. A popsaný hrdina nepocházel ani z dnešního Polska, ani ze země, kde se dnes nachází místo, kde zemřel.

Sarah01
Sarah01 24.02.2017 v 11:24

Zbaraž? A zahynuvší by měl být litevský rytíř Longin Podbipięta.

Text příspěvku byl upraven 24.02.17 v 11:26

woodward
woodward 24.02.2017 v 11:35

ještě název románu, který nepochybně znáš, a bude to.

Sarah01
Sarah01 24.02.2017 v 11:37

Jo, jasně, Ohněm a mečem. A nebudu zdržovat, takže...
Hádanka - v nejslavnějším románu oblíbeného autora literatury pro mládež první pol. 20. stol., který byl hlavně úspěšnými pedagogem, se píše o putování skupiny odněkud někam a přes něco.

Text příspěvku byl upraven 24.02.17 v 11:51

woodward
woodward 24.02.2017 v 12:47

pro upřesnění: my máme uhádnout knihu + odkud, kam a přes co?



Vložit příspěvek