Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Sarah01
Sarah01 24.02.2017 v 12:53

Stačí ta místa, vzhledem k tématu diskuze. Ovšem pokud se uhodou místa, je kniha a autor jasný, zná ho každý.

woodward
woodward 24.02.2017 v 12:55

kniha se musí uhádnout vždycky. jen jsem chtěl vědět, jestli máme uhádnout všechna tři místa.

Sarah01
Sarah01 24.02.2017 v 15:03

Ještě možná pomůže informace, že autor se věnoval i archeologii a jeho sbírky vlasní Národní muzeum.

soukroma
soukroma 24.02.2017 v 15:49

Lovci mamutů Eduarda Štorcha popisuje putování pravěké lovecké tlupy od jejich sídla na břehu Dyje u současných Dolních Věstonic přes Macochu a Brno až po Libeň na území dnešního hlavního města Prahy.

Sarah01
Sarah01 24.02.2017 v 16:00

Jasně, předávám.
Ješě dodám, že pro mě teda bylo překvapením, že se Štorch věnoval problémové mládeži a už tenkrát z toho byl za pár let fyzicky i duševně vyčerpán.

Text příspěvku byl upraven 24.02.17 v 16:05

soukroma
soukroma 24.02.2017 v 16:30

Hledá se jméno vily, v níž se schyluje ke zločinu, kterému se hrdinka chytře vyhne využitím tehdy ještě omezených možností Bellova přístroje pro přivolání pomoci. Jméno místa je současně titulem povídky mistra detektivního žánru.


verbula
verbula 24.02.2017 v 22:03

Slavičí hnízdo - Agatha Christie

soukroma
soukroma 25.02.2017 v 00:30

ano, Slavičí hnízdo, v originále Philomel Cottage (podle Pitavalu povídka vyšla u nás také jako Vila Slavík nebo Vila Filomela)

Text příspěvku byl upraven 25.02.17 v 00:41

verbula
verbula 25.02.2017 v 09:37

Docela mě překvapilo, že jsem uhodla, tuto povídku jsem nečetla, jen jsem ji před lety slyšela v rozhlase.

Se kterým městem je spojeno jméno malířky, hrdinky dvou románů českého autora?

Text příspěvku byl upraven 25.02.17 v 09:37

verbula
verbula 25.02.2017 v 14:12

Trefa! Předávám slovo a jdu do masopustního průvodu.

soukroma
soukroma 25.02.2017 v 15:58

Lübeck
Buddenbrookovi
od: Thomas Mann

(už jsme je tu taky párkrát měli, i město i autora ;-)

soukroma
soukroma 25.02.2017 v 17:38

Tři šikovní mladíci velmi rádi společně luští nejrůznější záhady, podivnosti až hororové rébusy. Však je také na scénu přivedl (alespoň tak to naznačuje název nejméně čtvrt století dlouhé série, postupně s mnoha autory) světový mistr filmového hororu a v souladu s tím žijí všichni na dohled světového centra filmového průmyslu a v jeho dosahu se také příběhy - alespoň prvních dílů série - odehrávají.
Vzhledem k počtu nejméně sedmi desítek dílů se neptám na konkrétní knihu, ale rovnou název série. A protože tato série vycházela až na výjimky pouze ve slovenštině, správná odpověď si žádá slovenský název série. Hledané reálné místo má však celosvětově jen jeden uznávaný název ;-)

soukroma
soukroma 26.02.2017 v 11:10

Nikdo nic? Tady by stačily opravdu jen tři indicie jasně specifikované výše:

tři - mistr filmového hororu - světové centrum filmového průmyslu

Na poslední se ptáme, takže nic složitého, a první dvě tvoří název série , opět nic složitého - snažte se trochu ;-)

biki
biki 26.02.2017 v 11:29

Což o to, Alfred Hitchcock a Hollywood byly od začátku jasné, ale ta série ... Tady na DK jsou antologie, které sestavil, vesměs obsahující slovo strašidla. Ale to asi nemáš na mysli. Třeba bude někdo znalejší.

Isserley
Isserley 26.02.2017 v 11:34

Traja pátrači , AlfrédHitchcock a to mimsto by měl být teda asi Hollywood.

Text příspěvku byl upraven 26.02.17 v 11:34

soukroma
soukroma 26.02.2017 v 11:40

název série: Alfred Hitchcock a traja pátrači
nejznámější (první) díly série: Záhada strašidelného zámku, Záhada zajakavého papagája, Záhada šepkajúcej múmie
tři chlapci žijí kousek od Hollyboodu
celkem přehledný popis celé série v souvislosti s postavami, autory a u nás vydanými díly lze nalézt na http://www.tri-patraci.estranky.cz/clanky/o-serii.html
takže to bylo i nebylo tak snadné

Isserley je na řadě

Isserley
Isserley 28.02.2017 v 20:18

Rodiče spáchají zločin a musí do vězení, děti mají jít do ústavu pro mladistvé, což se rozhodnou nepřipustit. Dcera uteče a protlouká se všelijak, chlapec je podivným ochráncem odvezen do cizí země, zažije tam zvláštní věci. Hledáme jméno země, které je zároveň titulem románu.

Text příspěvku byl upraven 28.02.17 v 20:24

Isserley
Isserley 01.03.2017 v 12:41

Země je to veliká a sousedí se zemí původu rodiny.

Isserley
Isserley 01.03.2017 v 15:44

K autorovi: ve své zemi dosti oceňovaný (i literárnímu cenami), u nás ale velmi málo známý.
Příjmení stejné jako světoznámý průmyslník a také jako slavný charismatický herec.

Text příspěvku byl upraven 01.03.17 v 18:32

soukroma
soukroma 01.03.2017 v 20:02

Kanada
od: Richard Ford

- až po dlouhém hledání, přitom "Kanada" jsem zadala hned zpočátku - a tuhle knihu, jako obvykle, mi zdejší vyhledavač mezi mnoha vůbec nenabídl ;-(

- pak jsem si našla žebříček 100 nejcharizmatičtějších herců světa - a H. Ford tam taky nebyl (jak mě upozornil jeden z komentářů, kteří žebříček studovali přede mnou) - co se to děje?

suma sumárum - nejen že bych se sama nedomyslela správného výsledku, ale výdobytky informační techniky mi také všemožně bránily

Isserley
Isserley 01.03.2017 v 20:42

Samozřejmě to je správně.
Koukám na ty žebříčky nejcharismatičtějších herců, je to zřejmě věc vkusu sestavovatele - v jednom dokonce vede Rowan Atkinson. :)))

soukroma
soukroma 01.03.2017 v 22:40

Tak teď se přesuneme do Evropy, i když ne kontinentální - anglický spisovatel, původně novinář, se v novém století už věnuje výhradně psaní své detektivní série se dvěma zajímavými protikladnými hrdiny z policejního sboru. Knihám dává speciální šmrnc prostředí, kde se odehrávají - Derbyshire, Peak District, vrchovina, venkov a spousta osamělých nebo dokonce opuštěných farem, kde se lehce rozhodně nežije a kde se dějí divné až zločinné události.
Přestože autor prakticky každý rok vydává novou detektivku (má jich na kontě 16), naši vydavatelé zaspali a u nás vyšly jen čtyři. Každá má název slibující i nějaký další význam a jedna z nich nepřímo označuje přírodní místo, kde se odehrál zločin, i když by to podle názvu nikdo neřekl.
Ptáme se na jméno/a vymezující místo zločinu včetně objasnění, oč se fyzicky jedná, a na název knihy z těchto typonym odvozený.

Text příspěvku byl upraven 01.03.17 v 23:09

Hun
Hun 02.03.2017 v 01:09

Měl bych před spaním takový tip: Nehledáme Bluebell v knize Colina Galtreye? Znamená to zvonek/hyacint, ale zároveň je to i lesnatá oblast...

soukroma
soukroma 02.03.2017 v 11:32

Ne, to není ono. Autora neznám a ani ho nemůžu na DK najít - vyšlo od něj něco v češtině (našla jsem jen originál - 5 dílů detektivní série z Peak District do loňska)?
My hledáme jiného autora 16 dílů detektivní série, v jejímž názvu jsou jména obou spolupracujících policistů, u nás vyšly díly čtyři.
V názvu hledané knihy je číslovka, která naznačuje, jakoby oběť byla v pořadí dalším morfologickým útvarem - stejného jména - v místě nálezu.
Jméno autora má význam malého objektu, s nímž se setkáváme velice často v různých podobách - od výstav po trhy a tržnice... (zatímco jedno použití už skoro zmizelo ze světa).

Isserley
Isserley 02.03.2017 v 20:38

Desátá panna. Oběť nalezená ve skalním útvaru v oblasti Peak District zvaném Devět panen. Autor Stephen Booth (=stánek nebo telefonní budka)



Vložit příspěvek