Off topic a pověry a bludy všeho druhu

DISKUZE » Volná diskuze


woodward
woodward 02.09.2016 v 12:57

Cogitum hergot clobuco.

Jen si povídejte. :)

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 02.09.2016 v 12:59

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 02.09.2016 v 13:03

Nedělám, já čtu Magický Prazdroj a jenom sem tu a tam hodím voko.

Ellbereth
Ellbereth 02.09.2016 v 13:04

Jeden velký podstatný rozdíl je a to je pohlaví....a z tohoto rozdílu daného biologicky v některých záležitostech vyplývá hodně moc :-) Muž některé věci zkrátka nedokáže pochopit, natož popsat, protože mu dány biologicky nejsou. Nikde jinde asi ani rozdíl nevidím, je to jinak tak jak říkáš. Tohle je ten jediný nesmazatelný rozdíl :-)
hihi sleduje jo? :-D

woodward
woodward 02.09.2016 v 13:14

ellbereth: nešpekuluj nad rozdílnostmi. Muž i žena umějí zaznamenanou skutečnost definovat. To, že ji definují každej jinak, je jenom důsledkem rozdílnosti priorit - které jsou dané, jak říkáš, biologicky. NICMÉNĚ vnímají oba tutéž realitu ve všech detailech, jen reakce bývá (někdy) rozdílná. Poctivej spisovatel nebo spisovatelka se přes to dokáže přenést. A jak říká Hanka, bude to asi o zkušenosti a "zběhlosti" v řemesle. To co chlapi vzhledem k většímu množství mužských autorů v dějinách literatury už dávno objevili, ženy objevují až o dost později. Ale žádnej strach, ony na to přijdou.

Ellbereth
Ellbereth 02.09.2016 v 13:32

Nemůžu prostě úplně souhlasit a řekla jsem to zjednodušeně, aby to bylo pochopitelné. Schodneme se asi v tom, že zkušenosti člověk nabývá prožitými zážitky a pokud se prožitek v některých ohledech liší, tak nikdy není úplně stejný. A některé věci mohou prožít ženy a některé muži, tak to prostě příroda zařídila. To, jestli se muž dokáže díky empatii vcítit i ne do osobně prožitých událostí je věc jiná. Copak chcete, abychom všechno viděli a prožívali na stejné úrovni? Tak to prostě je a tento malilinkatý rozdíl se nám tady přeci stará o kouzelné věci i konflikty :-D A mluvím teď v naprosto obecné rovině a ne o spisovatelích, tam je to asi opravdu o tom, že více prostoru měli vždy muži.
jo a proč nemůžu špekulovat? Mě špekulování baví :-D

Text příspěvku byl upraven 02.09.16 v 13:33


woodward
woodward 02.09.2016 v 13:43

protože žádná rozdílnost v základním vnímání skutečnosti neexistuje. a rozdílnosti v interpretaci jsou dané jen rozdílností priorit. to znamená, že oba sice prvoplánově hodnotí stejnou skutečnost rozdílně, ale stačí se jen zamyslet, a nakonec se doberou téhož výsledku - i když nejspíš různými cestami. to "zamyslet se" je důležitý. proto jsem použil pojem "poctivej spisovatel". Asi jsem měl dodat "nebo poctivá spisovatelka". to je holt ten chlapocentrismus.

Ellbereth
Ellbereth 02.09.2016 v 13:52

To s tebou souhlasím, ale... je pár malých věcí, které chlap nezažije, takže je hodnotí pouze zvenčí. Přeci neříkám, že se muž a žena nedoberou stejného výsledku různými cestami nebo nepoužijí jen jiný popis. Fakt ti to musím říct úplně natvrdo, co tím myslím? Ty chlapocentristo :-D :-D
A jinak Hanka to pochopila, jak to myslím....také nebudu tvrdit, že je to nemožné, ale že to není spíše obvyklé a rozhodně větší část společnosti takto primárně nastavená není.

Text příspěvku byl upraven 02.09.16 v 14:01

woodward
woodward 02.09.2016 v 14:04

řeč je o autorech. o dobrých, poctivých autorech. to není vůbec běžnej úkaz.

Ellbereth
Ellbereth 02.09.2016 v 14:13

Njn to je pak těžké se dohodnout, když jsem pak přešla do obecné roviny. Pokud je autor dobrý, tak je fuk jestli je muž či žena. Jen jsem uváděla konkrétní jeden román, kde by mi prostě jako autor prostě více seděla žena za předpokladu, že by dokázala psát jako on s tím, že by tam v popisu některých záležitostí byl trochu....jak to říct...ženštější přístup :-D když to řeknu úplně na plnou hubu, tak chlap mensturační cyklus kromě lékařského hlediska asi jinak nepopíše. A už mlčím :-D

Ikkju
Ikkju 03.09.2016 v 13:54

První co mě k tématu napadne je Valérie a týden divů.. Zajímavé, že na spojení menstruace u upírů by se našlo víc filmů a knih, ale jak se píše výše, raději se to nesnažím posuzovat, zda je to autentické aspoň v přeneseném smyslu :o

Austenová je super, Pýchu jsem nejdřív shlédl a vzápětí přečetl raketovou rychlostí, je dokonalá.. Líbila se mi i Brigit Jonesová, snad je se mnou vše v pořádku... Když o tom přemýšlím, vymyslel bych spoustu autorek, které mě svým psaním dostaly, Rowlingová, James Tiptree Jr (mužský pseudonym), Clarková (Jonathan Strange), Amelie Nothomb..

Text příspěvku byl upraven 03.09.16 v 14:07

kní
kní 03.09.2016 v 14:26

I když "dobrý autor" je termín silně subjektivní, domnívám se, že každý mužský nebo ženský člověk má v sobě různý podíl tzv. mužské a ženské části. A rozvoj muže do budoucna vidím v tom, že podíl té tzv. ženskosti se u něho bude zvyšovat. A možný rozvoj civilizace je možná v tom, že pejorativním termínům jako zženštilost, nebuď baba, atp., v budoucnu už nikdo nebude rozumět.
Zajímavé by bylo neznat před přečtením knihy pohlaví autora. Co bychom asi pak tipovali třebas nad románem Kvítek karmínový a bílý?

woodward
woodward 03.09.2016 v 19:18

Kní: Ale u Mužů v ofsajdu by to asi tak těžký tipování nebylo. ;-p

Raksa.A
Raksa.A 04.09.2016 v 13:10

Ikkju, já bych ještě přidala nepříliš známou Jolán Földés - alespoň za Zlaté náušnice, když už za nic jiného.

woodward
woodward 04.09.2016 v 13:14

Hanka: ahoj už jsi dotmelila?

woodward
woodward 04.09.2016 v 13:24

po kom to dítě je? :D

Raksa.A
Raksa.A 04.09.2016 v 13:33

Hanko, musím se pochlubit, učinila jsem rostlinopisný objev. Lípa, co máme na chalupě, si pořídila cosi, co vypadalo, jakoby se jí z listů líhli ježci. Bylo to fakt divné a já to nikdy předtím neviděla i když tu lípu pamatuju od dětství jako ohromný strom - bude jí cca 150 let. Ale objev mě moc nepotěšil - je to nějaký parazit, jménem vlnovník lipový. Prý se to něčím stříká, ale neumím si představit, jak tu lípu oblézáme s postřikem. Taky psali, že to není nebezpečné - doufám, že nekecali a že se nám holka vzpamatuje.

woodward
woodward 04.09.2016 v 13:35

vlnovník lipový vypadá takhle - teda, podle googlu:
https://www.google.cz/search?q=%22vlnovn%C3%ADk+lipov%C3%BD%22&lr&as_qdr=all&tbm=isch&imgil=8a-yFf4p_nZC5M%253A%253BxiqlkUl-0Yj6TM%253Bhttps%25253A%25252F%25252Fcs.wikipedia.org%25252Fwiki%25252FVlnovn%25252525C3%25252525ADk_lipov%25252525C3%25252525BD&source=iu&pf=m&fir=8a-yFf4p_nZC5M%253A%252CxiqlkUl-0Yj6TM%252C_&usg=__fh8kw4XE5eKiJasHcglonZzyxRU%3D&biw=857&bih=391&ved=0ahUKEwja1ZORzvXOAhWBWhQKHWMZA7MQyjcIOg&ei=tgXMV9qiAoG1UeOyjJgL#imgrc=sr7PETUM1zWelM%3A

woodward
woodward 04.09.2016 v 13:40

hálek? co to je?

woodward
woodward 04.09.2016 v 13:45

já jsem si to mezitím našel, čarověník je taky hálka. a ten vlnovník je prej roztoč:https://cs.wikipedia.org/wiki/Vlnovn%C3%ADk_lipov%C3%BD

Raksa.A
Raksa.A 04.09.2016 v 13:45

Ono to nebylo celé červené, spíš do zelena a červené byly jen některé špičky - tedy začátkem července, možná se to teď dobarvilo.

woodward
woodward 04.09.2016 v 13:46

Budeš si muset pořídit stříkačku poháněnou kompresorem, zabalit barák a zahradu do igelitu a tu lípu postříkat. ;)

Raksa.A
Raksa.A 04.09.2016 v 13:51

Vzhledem k její velikosti myslíš hasičskou stříkačku?

Ikkju
Ikkju 04.09.2016 v 13:53

Raksa.A: Dík za typ, kouknu na tí. Ty ženské co jsem jmenoval mě prostě dostaly...

Jinak než sem stačil uklidnit mlaďáska, popojelo zas téma zas jinam, ikdyž přesně tam, kde má být - tj úplně někde jinde x). Nic, dám si nedělní moučník (v týdnu jsem měl sen o tom, že mi někde nabízeli becherovku s lentilkama, tak jsem to musel zkusit :), a jdu zase hrkat svištěm...

woodward
woodward 04.09.2016 v 13:53

Hanka: to se používá na jóžina. nevím, jestli i na vlnovníka.

Raksa A: spíš něco jako sněžné dělo, co se s ním zasněžují sjezdovky. obrovskej rozprašovač, kterej vychrlí mrak insekticidu a vlnovníci budou mít po žížalkách.

Text příspěvku byl upraven 04.09.16 v 13:55



Vložit příspěvek