1918: Vražda na konci války

1918: Vražda na konci války
https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/554286/bmid_1918-vrazda-na-konci-valky.jpg 4 25 25

Vídeňské zločiny série

< 2. díl >

Kriminální román současného rakouského autora bestsellerů Andrease Pittlera 1918: Vražda na konci války je druhý ze série Vídeňské zločiny. Major David Bronstein ve velmi sugestivně vylíčené atmosféře rozpadajícího se mocnářství vyšetřuje dva případy: vraždu mladé ženy a záhadné zmizení generálporučíka Wilhelma Spitzera von Grabensprung, který byl shodou náhod jeho velitelem na bojištích první světové války. Při putování spletitými slepými uličkami obou případů se Bronstein strachuje o život svého otce, který onemocněl španělskou chřipkou, ale zároveň prožívá vášnivou - a tentokrát opětovanou - lásku ke krásné revolucionářce Jelce. Cítí také nostalgický stesk nad rozpadem staleté říše a obavy z nového světa, který vzniká na jejích troskách. Kniha líčí rozpad Rakouska-Uherska a vznik nástupnických států jinak, než je u nás obvyklé, a nabízí tak českým čtenářům zajímavý a nepředpojatý pohled z druhé strany.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: audiokniha , Tebenas
Originální název:

Chuzpe, 2010


Interpreti: Miroslav Táborský
více info...

Přidat komentář

brigita1501
28.08.2024 3.5 z 5

Po stránce detektivní opět (jako u Vídeňských zločinů 1913) nic převratného, i já - věčný to doktor Watson, eventuálně jeho prostoduší potomek kapitán Hastings – odhalila pachatele dlouho před pátráním pověřeným detektivem. Historický čas, v němž vyšetřování zločinů probíhá, hospodářský a politický rozklad a neodvratný zánik Podunajské monarchie, je vystižen ve všech svých zmatcích a ve vší své banalitě. Můžeme jej zažít prostřednictvím obav a nadějí (vesměs reálných obav a dnes značně úsměvných až naivních nadějí) účastníků onoho historického zlomu. Účastníků, kteří vesměs nemají pražádnou potuchu, že žijí v čase nějakého výrazného dějinného zlomu. Tak to patrně s dějinnými zlomy bývá, jsou na pomyslné časové ose paní Historie vyznačeny až zpětně. Jejich současníci je přečasto neočekávají (což je velmi oblíbený žert zmíněné to dámy, která je mimochodem nejneschopnějším pedagogem co znám). Když takové zlomové časy nastanou, přečasto nebývají lidmi, v nich žijícími, jako zlomové rozpoznány, ti jsou plně pohlceni svým životem a s ním spojenými trampotami a potěchami (trampotami a potěchami onou velkou, „vznešenou“ paní historií zcela pomíjenými). Veskrze mám s tímto dílem ze série „Vídeňských zločinů“ spojeno čtenářské uspokojení. Měla bych napsat posluchačské uspokojení, neb kniha byla vstřebána jako audio-kniha (tak jako většina detektivek), jenže zde mi plnou spokojenost hatí zvolený interpret, na vydavatelem zvoleného pana Táborského si prostě nezvyknu.

snimcibdim
04.11.2023 2 z 5

V podání M.Táborského opět lahůdka, ale jinak pro mě výrazně méně atraktivní než 1913. Detektivní zápletka (spíše záplAtka) už je tu hodně na pozadí, prioritnější jsou politické události a společenské klima té doby. Sice pravda jsem se dozvěděla spoustu věcí, které jsem netušila, ale ten bolševismus byl pro mne na hranici snesitelnosti.


Ulala
05.06.2023 4 z 5

Z prvního dílu jsem byla trochu rozpačitá. Neuměla jsem to zpracovat z toho správného pohledu. Tento už jsem četla jedním dechem. Nemohla jsem se odtrhnout od atmosféry Vídně v roce 2018, kdy docházelo k pádu monarchie a nastolení něčeho, o čem nikdo nevěděl co přináší, od neutěšené situace všech obyvatel Vídně po válce a dalších politických změn. Samozřejmě důležité jsou i vraždy, které David Bronstein řeší, ale ty jako by byly upozaděny, což nevadí. Zajímavý je i život majora D.B. a jeho nová láska. Pátou hvězdičku si šetřím na Horký červenec. I když tomuto dílu dávám 4 a 1/2.

Galadwen
21.11.2022 5 z 5

Pozoruhodná kniha, která je spíše o konci starého světa než o jedné obyčejné vraždě. Oba kriminální případy, které Bronstein vyšetřuje nebo se k nim připlete, jsou z detektivního hlediska jednoduché a v případě vraždy mladé modistky Hannah i dost průhledné, ale to vůbec není důležité (a na zajímavosti to příběhu neubírá). Ještě lépe než v prvním díle je zachycena atmosféra Vídně, tentokrát v posledních dnech monarchie, kdy se všechno známé hroutí a ještě není jisté, zda se podaří vystavět něco nového. Naprosto doporučuji, čte se jedním dechem.

E_Lan
03.11.2022 4 z 5

Úctyhodné dílo, detektivka s pozadím rozpadu Rakouska Uherska s tolika detaily, které mě krásně dovzdělaly. Navíc z pohledu rakouského občana a velmi realisticky podaná. Krása, radost číst! Hvězdička dolu jen za tu detektivní část, ta tam je tak nějak navíc a vlastně není nic moc.

Vesmich
06.10.2021 5 z 5

Už první díl mě nadchnul dobovými reáliemi a zachycením všedního dne nějakých normálních lidí, běžných. Pokračování je snad ještě sugestivnější. Taky ta doba! Popis den po dni, jak se rozpadala monarchie je parádní!

Ventimiglia
15.08.2021 5 z 5

Dlouhé popisy pěších pochodů po Vídni (tramvaje totiž nejezdí) představují pro toho, kdo Vídeň moc nezná, poněkud nudné pasáže, pátrání po tom, kdo zavraždil Hanni, je spíše v pozadí, ale i tak mi tento román připadá pozoruhodný: ožívají historické události listopadu 1918. Tak bych se ráda učila dějepis. Zima, hlad, nejistota, pocit, že věci se mění a obyčejní lidé na to nemají žádný vliv (Bronstein se vždycky usadí v kavárně a přečte si noviny a nestačí se divit, co se to s monarchií děje). Policejní úředník jeden den pracuje pro císaře, druhý den je všechno jinak (a řeší, jak je to s loajalitou a komu vlastně být loajální). Zajímavá je také epizoda, ve které se řeší potrestání důstojníka, jenž poslal na jistou smrt celou jednotku; otázky morálky a práva, spoluúčasti nás všech na tom, co se ve světě děje špatného (kdo jsi bez viny? - pracuješ ve zbrojním průmyslu, na železnici, která vozí vojáky na frontu, jsi úředník, který plní příkazy shora a neptáš se...). Milostný vztah s revolucionářkou zase dovoluje vtáhnout do děje levicovou tematiku. Fakt dobré, ne strhující, ale dobré (což není málo). A že se dějem mihne E. E. Kisch, to mi přijde jako interesantní třešinka na dortu.

katy238
02.06.2021 4 z 5

Vražda na konci války je druhým dílem série Vídeňské zločiny a hlavní hrdina knihy, nyní již major David Bronstein, se opět směle pouští do vyšetřování zločinu, tentokrát do pátrání po vrahovi mladé švadleny. V případu nedává zpočátku nic smysl, ovšem David se opět nevzdává a rozplétá klubko spletitých osudů, které vedly k násilnému ukončení mladého života. Kolem něj se boří a bouří nový svět se starým a závěr 1. světové války nerezonuje jen Davidem, ale také celým světem kolem něj. David se však ve všem tom zmatku soustředí na to hlavní a to je vykonání spravedlnosti.

Oproti předchozí knize je děj již vážnější a na hlavním hrdinovi je možné vidět posun směrem ke zralosti muže. Náhle to již není roztěkaný a divoký Bronstein, ale mnohem uvážlivější David, který pečlivě studuje situaci kolem sebe a přitom nepouští ze zřetele ani rozpad monarchie ani mladou komunistku Jelku, se kterou si odvážně začne mnohem více, než by zpočátku doufal. Je to o něco náročnější čtení oproti minulému dílu, a pokud se budete orientovat v problematice politiky Velké války, bude to pro vás výhodou. Jedná se však hlavně o zajímavou historickou detektivku z Vídně počátku 20. století a svéhlavý hlavní hrdina vás opět provede jejími uličkami i zákoutími, kde se tají nejenom dech.