20 básní o láske a jedna pieseň zúfalstva

20 básní o láske a jedna pieseň zúfalstva
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142670/20-basni-o-laske-a-jedna-piesen-zufalstva-142670.jpg 4 14 14

Kolekce milostných básní z rané tvorby Pabla Nerudy.

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Veinte poemas de amor y una canción desesperada, 1924

JP
26.09.2024 4 z 5

Jestli chcete na poezii balit ženský (muž), nebo se rády rozplýváte nad básnickými metaforami-hrátkami o lásce (žena), nehledejte dále! Za léta jsem vždycky slyšel jedince zmínit Pabla Nerudu, tu a tam, jako kdyby to byl snad nějaký básnický bůh, samá superlativa, citace, navíc byl v Československu, které i vícekrát navštívil, relativně hojně (ač ne kvalitně) překládanou osobou, už jen skrz náhodnou podobnost jmen s Janem Nerudou... ale jak říkal Kevin Smith, "mám tendence pře-kompenzovávat věci, protože jsem vyrůstal tlustej" a Neruda nebyl od pohledu žádnej Don Juan, takže to doháněl básněním. A hned od začátku je vám jasné, proč z něho všichni tak tečou - umí to se slovy, s jazykem poezie, s tou pravou kýčovitostí lásky a erotiky, která se přelévá z jedné nádoby do druhé a funguje, zaměňuje se, je současně metaforou i realitou. Je to ale taky poezie náladová, pokud jste zamilovaní, najdete si tu hodně a vleje vám to krev do žil, pokud se nad láskou trápíte, nebo ji snad považujete za méněcennou, taky si tu něco najdete... pokud jste cynikem (nebo jen prostě máte doopravdy smysl pro humor), pobavíte se nad Nerudovými způsoby o tom, jak se něco někam strká, sune dovnitř, zalézá, vtlačí atd. Jakožto člověk vystavovaný podobným sexuálním narážkám velmi často jsem se nad podobným lišáctvím nejednou, nechci říct zasmál, ale dokázal jsem ho ocenit a stejně tak cením ten level (tu úroveň), cením volný verš.

lusila
12.11.2022 4 z 5

Klasické básne o láske. Táto zbierka bola spomenutá v knihe Tvoja neprítomnosť je tma, tak som si ju vypožičala z knižnice. Pre mňa však naďalej na 1. mieste zostáva zbierka Chvenie od Ľudovíta Fuchsa.

ophellia
27.10.2021 5 z 5