451 stupňů Fahrenheita

451 stupňů Fahrenheita
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501978/bmid_451-stupnu-fahrenheita-3D9-501978.png 4 3732 3732

Nejslavnější dílo klasika science-fiction v novém překladu 451 stupňů Fahrenheita je teplota, při níž papír hoří. V Bradburyho temné vizi budoucnosti nejsou hasiči vybaveni vodními stříkačkami, ale plamenomety, které ničí poslední svědectví svobodného myšlení – knihy. Až do dne, kdy si hasič Guy Montag začne klást znepokojivé otázky… Román vychází v nově revidovaném překladu s úvodním slovem Raye Bradburyho. Kniha je doplněna původním doslovem Josefa Škvoreckého k prvnímu českému vydání a esejem Františka Novotného k současnému aktualizovanému vydání.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kniha Zlín

Fahrenheit 451 , 1953

Denisa.knizky
03.03.2019 4 z 5

Kraticke ac vyznamne dilo o tom, kam by svet opravdu nemel dospet ale zaroven ukazujici smer, kterym vseobecna spolecnost jde. Vymyvani mozku, spolehani se na media, automatizaci a na to, ze co nam “nekdo” rekne, je pravda, ztrata selskeho rozumu a vlastniho rozhodovani, aniz by to kdokoliv pocitoval. Nepalme knihy, zachovejme si vlastni nazor a nenechme se vymyvat hlavy, to je podle me hlavni poselstvi teto knizky. Mnohdy pribeh neni uplne ctivy ale vseobecne se jedna o dulezite dilo, doporucuji, v pripade, ze ma nekdo chut na kratkou klasiku.

Hoblinka
25.02.2019 5 z 5

Lezl mi mráz po zádech.

katakomb
11.02.2019 5 z 5

Nadčasová četba, která by měla být součástí té povinné. Člověka možná napadne spojitost s Orwellovskou společností poslušných ovcí z 1984, tentokrát je to však společnost dobrovolně nevzdělaná a nevzdělávající se. Rozhodně doporučuji každému.

Lolila
03.02.2019 5 z 5

Svet, kde sú zakázané knihy??? Našťastie je to utópia. Aj keď pri čítaní som si uvedomila, že ide vlastne o nadčasový román - vysedávanie pri televízii, výchova detí je otravná záležitosť, alebo vzdelaní ľudia sú pre spoločnosť skôr príťažou....skvelý román plný myšlienok, metafór s ponurou atmosférou. Určite odporúčam.

KlarisKaymin
26.01.2019 5 z 5

Utopická kniha, která mě naprosto dostala svým dějem i myšlenkou...stupeň, při kterém hoří papír, úžasné.

HannyC
26.01.2019 5 z 5

Neuvěřitelná budoucí vize, kterou bohužel už reálně prožíváme ... nezapomenutelná story o lidech, kteří se nebojí číst :)

bukyna84
18.01.2019 5 z 5

Klasika, která se zařadila mezi mé nejoblíbenější knihy...A to nejsem zarytým fanouškem sci-fi...Nádherný příběh o prozření, o bezduchosti konzumní společnosti, o samotě mezi věcmi i lidmi, o naději i lidské touze po vědění a svobodě. Vzbuzuje ve mně přesvědčení, že ve společnosti budou vždy existovat jedinci, jejichž touha po nezávislosti a poznání zabrání tupé mase v jejich zotročení...Nádherný jazyk plný metafor a lyrických obrazů nebrzdí děj a zároveň dokáže přesně popsat atmosféru, vůni, chuť i zvuk okamžiku...

ch.p.korb
16.01.2019 5 z 5

...........Krása.......................................................................................

StephenKingje
13.01.2019 5 z 5

Příběh hasiče Montaga, jenž však tak úplně oheň nehasí...naopak, jeho úkolem je najít knihy, které má poté zničit. Začne se však ptát sám sebe, proč lidi vůbec knihy uschovávají, i přes to, že je to protizákonné. Je doopravdy v knihách schované něco tak neuvěřitelného. V téhle knize určitě ano. Takže, 451 stupňů Fahrenheita...

Co na této knize nejvíce obdivuji je vykreslení Bradburyho světa. Ten se z dnešního pohledu zdá až tak reálný, že mi místami šel mráz po celém těle. Například že lidi již pouze sedí celé dny před obrazovkami, že se výchova dětí stává otravnou povinností a že už mnozí lidé ani děti nechtějí mít...
Doopravdy se jedná ne jenom o nadčasový román, ale snad ten NEJVÍC nadčasový román, který jsem kdy četl. Opravdu skvělé a ty myšlenky naprosto zastíní tu částečnou zdlouhavost.

HODNOCENÍ: 9/10

Kakho-Oto
04.01.2019 4 z 5

Sci-fi nečtu vlastně vůbec, v tomto případě jsem udělal výjimku vzhledem k proslulosti titulu. Jedná se o výbornou knihu, avšak jen ten závěr byl příliš překotný a rychlý. Na druhé straně lepší závěr této knihy než rozuzlení knihy 1984 od G. Orwella.

Yardak
27.12.2018 5 z 5

Bradburyho nejslavnější dílo je dnes již světová klasika sci-fi, přitom díky hlavní myšlence románu je kniha přístupná i širšímu okruhu čtenářů (nejen milovníkům sci-fi). Věřím, že i v budoucnu budou lidé vědět, že knihy se nepálí!:o))

Krukron
26.12.2018 5 z 5

Konečně jsem se k tomu dostal a doplnil vzdělání tak potřebné v oboru SF. No a je to jasný. Láska na první pohled i u mě. Strhující, ohromující, absolutně okouzlující záležitost. Přečteno jak se říká jedním dechem a pak to v člověku tak nějak doznívá. Ten den jsem nebral do ruky hned další knihu a prostě jsem to musel ještě dožít.. Ne nadarmo je to už dneska bráno jako klasika. Pět hvezd je málo.

Faither
17.12.2018 4 z 5

Orwell je Orwell, ale i tahle antiutopie je velmi zajímavě a originálně sepsaná. Ani filosofování, kterým některé knihy podobného žánru trpí, zde ve své lyrické verzi nemá rušivý element, ale spíše naopak nutí čtenáře k zamyšlení nad směřováním společnosti a obdobně jako Orwellovo 1984 je díky nadčasovosti v mnoha ohledech více aktuální než v roce 1953. České audioknižní zpracování je navíc také velmi dobře namluveno a hudební podkres podtrhuje ponurou atmosféru. (Audiokniha)

Atlantis
12.12.2018 4 z 5

Opravdu unikátní sci-fi. Tolik lyriky jsem snad ještě v science fiction žánru nezažil. Občas ruší, občas skvěle sedne. Vzadu se dočtete, že Bradbury byl považovaný za básníka sci-fi a já musím rozhodně souhlasit. Příběh samotný je poměrně zajímavě postavený, i když mě osobně staré předtuchy budoucnosti nikdy moc nebavily. Rozhodně ale doporučuji, 451 stupňů Fahrenheita je prostě jedinečný výtvor.

Lenka.Vílka
12.12.2018 5 z 5

Koukám, že tady nemám komentář, tak napravuji. Četla jsem vydání z roku 2009 pár let zpátky. Bohužel mi něco sežralo papírový obal knihy. Ale hnědý obal knihy s vizuálem dobře usušeného dřeva na podpal místo knih, taky není špatný.

Bylo to skvělé. Víte, jak myslím to "skvělé". I přes ten všechen oheň vás bude mrazit. Knihu doporučuji stejně jako film z roku 1966, "modernu" z roku 2018 ani nezkoušejte.

Paulika
07.12.2018 4 z 5

Zajímavě podaný dystopický příběh. Kniha přímo srší lyričností a melancholií. Autor se přímo vyžívá v navozování určitých nálad a pocitů. Samotný apokalyptický příběh je velice jednoduchý, ale je protkán myšlenkami, různými přirovnání a metaforami, že čtenář se musí několikrát vracet a přečíst stejné místo znovu a znovu. Novela se snaží upozornit na několik nebezpečných rysů, které se mohou stát společnosti nebo i jen jednotlivci a jejich nevratných důsledků. Brainwashing, pokrytectví, vymazání dějin a kultury, dennodenní otupující stereotyp nemyslících mas lidí, kteří nechávají svůj vlastní osud v rukách pár jedinců, povrchní spotřeba, život bez empatie, krátké a rychlé ukojení životních potřeb ... Zkrátka vše, co v trochu jiné podobě naleznete i ve Farmě zvířat, 1984 nebo Konci civilizace (Krasný nový svět). Témata v dnešní době stále víc a víc aktuální.

krevetinka
30.11.2018 3 z 5

Za mě tak 50 na 50. Nebylo to špatný, myšlenka jistě nadčasová (až děsivě), ale třeba takový Kaleidoskop mě prostě bavil daleko více...

danny_21
28.11.2018 3 z 5

Nezměrná autorova láska k tištěnému slovu, která proudí z této knihy mě jako čtenáře nemohla neoslovit. Stejně jako orwellovská utopistická big brother společnost budoucna, která se stává skutečností. Bohužel pro mě ( a Bradburyho ) je servírováno kostrbatě a neatraktivně a já se u knihy chci taky bavit a ne jen sledovat filosofické myšlenky - 55 %

Tanja00
27.11.2018 5 z 5

Kniha předčila má očekávání. Bála jsem se, měla jsem radost, byla jsem smutná, byla jsem napjatá...zkrátka nenechá vás chladnými. Nebudete ji číst, ona vám bude vyprávět.

anna0480
22.11.2018 4 z 5

Jako knihomolovi už od dětství se mi tahle knížka nečetla snadno. Když si člověk představí, že by se něco takového klidně mohlo stát, že síla davu je kolikrát silnější a lidé pak na úkor toho přestávají samostatně přemýšlet... člověka při tom až mrazí.
451 stupňů Fahrenheita je podle mě jedna z těch kultovních knížek, který by si měl každý, kdo alespoň trochu čte a literatura jako taková ho zajímá, určitě přečíst. Samotnou mě žánr science fiction nikdy moc nebral a knihám do něj spadajícím jsem se vyhýbala, ale jak říkám, tohle je prostě skvost, žánr nežánr. Skvělý jazyk už od prvních stran, odstavce, u kterých máte přímo nutkání si je ofotit a následně vylepit na nějaké dobře viditelné místo, jak jsou pravdivé.

Kolikrát jsem v tomhle antiutopickém díle viděla i Orwella. Taky je zajímavé, jak je kniha nadčasová, vzhledem k tomu, že ji Bradbury napsal v padesátých letech minulého století.
Co říct na závěr, snad abychom si uvědomili, že to my máme ovládat techniku, ne ona nás. Že jí nemáme nechat řídit naše životy, podřizovat se jí a trávit na ní hodiny a hodiny svého času. Protože bychom mohli skončit právě tak, jako lidé v této knize. Prázdní.

„Představ si to. Člověk devatenáctého století se svými koňmi, psy, kočáry, pomalým pohybem. A pak, ve dvacátém století - pusť svou kameru rychleji! Knihy se zkrátily. Zkondenzovaly. Vykuchali je. Víc obrázků než textu. Všechno se sesychá na vtip, na senzační závěr." (…) „Seškrtali klasiky na patnáctiminutový rozhlasový program, pak je znova seškrtali, aby se vešli na jednu stránku, a nakonec to dotáhli na deseti - nebo dvanáctiřádkové heslo v naučném slovníku. (...) Výtah z výtahu, výtah z výtahu výtahu. Politika? Sloupek, dvě věty, palcový titulek! A pak jde všechno k čertu! Roztočte lidskou mysl, rozpumpujte ji rukama vydavatelů, literárních zlodějů, rozhlasových podnikatelů asi tak rychle, aby ta odstředivka odmrštila všechny nepotřebné myšlenky, které jen ukrádají čas!" (monolog Beattyho - s. 61/62)