Skladačka
Ed McBain
Steve Carella a jeho kolegovia sa usilujú rozlúštiť záhadu okolo útržkov fotografie, ktorá ma zachytávať miesto, kde je niekoľko rokov ukrytý lup. Na pomoc im príde poisťovací agent, ktorému tiež záleží na odhalení tajomstva... Do vzrušujúcej hry sa okrem polície zapája aj poisťovňa.
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 2001 , Slovenský spisovateľOriginální název:
Jigsaw, 1970
více info...
Přidat komentář
Nádherný příběh, který mohl být stejně zničen jako díl předchozí kdyby vněm bylo o 50 stran více a obsahoval by jen vatu o vztazích detektivů s přítelkyněmi. Což se tady naštěstí neděje a vše hezky odsýpá jak má a jen okrajově naťukneme vztahy a to je za mě nejlepší cesta kterou autor mohl zvolit.
Klasika. To, co vymyslel Carella, a provedl Brown na konci knihy je skvělá scéna.
Nanejvýš uspokojivé.
Skvělá kniha, jediný (můj) problém byl, že jsem při čtení neustále paralelně v duchu sledovala Columba (Columbo v přestrojení), s nímž byl tento příběh zfilmován. :)
Keď si pomyslím, že detektívka bola napísaná v roku 1970, tak jej nie je v podstate čo vytknúť. Po bystrohlavých jedincoch (ktorých boli dovtedy plné regály v krimi oddelení v kníhkupectvách) tu máme inteligentnú skupinu detektívov, ktorí sem tam dostanú do držky, občas na nich niekto vystrelí, šéf ich patrične znosí, no je zároveň na nich hrdý. Skrátka je to krátke, úderné a priamočiare, na nič sa nehrajúce čítanie. Evan to jednoducho vedel napísať tak, aby bol čitateľ spokojný. Čo viac si priať? Asi len viac podobných kníh aj od iných a najmä súčasných autorov.
Kdysi jsem viděla v televizi film. Při čtení se mi děj vybavil i s rozuzlením.
Přesto mě kniha bavila a má za 5*.
„Kde asi tak můžeš být, když jsi fotografie? V albu!“
Další skvělý příběh 87.revíru. Puzzle podle Carelly a Browna. Rozstříhej fotku na malé kousky, rozdej je natvrdlým kriminálníkům, přidej pojišťováka, jižanskou broskvičku, zabal do rasových předsudků, a pozvi partu průměrně inteligentních detektivů!
Pozor hrozí úraz vysokým napětím!
Nejprve kritika. Nesouhlasím s tvrzením uvedeným v knize, že nejlepší lupiči na světě jsou policajti. Rozhodně bych věděl minimálně o dvou skupinách lidí, kteří jsou v tom lepší...
A teď klady. Místy skvěle poskládáno: „Hora nádobí strměla ve dřezu, postel byla neustlaná, kysele tam čpěl lidský pot, laciný chlast a ještě lacinější voňavky.“ No není to paráda? Je!
Také oceňuji docela slušný prostor pro Browna, který tomu dodával grády.
Kdekdo má svůj oblíbený revír, já nedám dopustit na ten osmdesátý sedmý, mimo jiné. Autor i v pokračování s pořadovým číslem 24 dokázal přijít s novou zápletkou, i když tenhle hlavolam tentokrát svou komplikovaností trochu připomíná vykonstruované historky staré britské školy. Typicky americké je ale prostředí a lidé, dokazuje to popis velkoměsta v drsném roce 1970, kdy upadající utopické ideály hippies vystřídal raketový nárůst městské kriminality.
80 % (hodnotilo 126 uživatelů, průměr vysoký - 89 %)
…
Nic nedokáže zmást člověka (policisty nevyjímaje) víc než spousta jmen a spousta ústřižků a spousta mrtvol. Zastavte na ulici kteréhokoli zákonů dbalého občana a zeptejte se ho, čemu dá přednost, zda spoustě jmen a ústřižků a mrtvol, nebo obyčejné vraždě sekerou, a uvidíte, co vám řekne.
P.S.
Hlavní vyšetřovatelská dvojka: Carella a konečně i Brown.
Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na styl psaní oproti moderním severským detektivkám. Skládačka ale nakonec byla docela zajímavá, napětí sice nebylo moc velké, ale připomínalo mi to ty klasické staré TV seriály typu To je vražda napsala a Colombo, které jsem měla vždy moc ráda.
Nedokážu tuto knihu úplně posoudit, protože jako větší znalec Columba než McBaina znám dobře zfilmovanou verzi. Jak jsem teď zjistila, podle předlohy McBaina jsou natočené dva díly Columba a oba patří k těm, které se mi v seriálu moc nelíbí. Asi to naroubování Carrery na Columba není úplně ono, chybí tam ta Columbovitost.
Přesto jsem se od představ ze seriálu nedokázala odpoutat a do příběhu místo Columba zasadit zpátky policajty z 87. revíru. Takže dojem z knihy mám poněkud rozpačitý.
Druhou zfilmovanou s Columbem (Dokud vás smrt nerozdělí) už asi raději číst nebudu.
Toto je moje druhá kniha od autora. Kniha se mi četla dobře, ale za mě je to spíš taková oddechovka.
Opět poněkud netypická detektivka. Četl jsem šest autorových knih těsně po sobě, a tak jsem se jednak namlsal, ale zároveň si trošku i zkazil žaludek. Za nespornou originalitu dávám autorovi tentokrát téměř plný počet bodů. Pokud vyšetřím potřebnou chvilku, pokusím se přidat vhodnou citací. Příběh se tentokrát opět liší od schéma detektivky na které jsme zvyklí.
Autora i jeho hlavní postavu jsem vždy pokládal za známku kvality. Přečtení šestice příběhů těsně po sobě s tímto mým postojem do značné míry zacloumalo. Komentář píši se zhruba měsíčním odstupem od okamžiku, kdy jsem obě knihy (3 x ...,) dočetl. Prapůvodně jsem byl rozhodnut po dočtení všech šesti příběhů dát každému z nich stejně, čtyři hvězdy. S odstupem jsem se snažil každý příběh hodnotit samostatně. Pokud bych chtěl hodnotit opravdu pečlivě a přesně, bylo by to za 4,4 z 5 možných.
Samu podstatu příběhu odhaluje již sama anotace. Koníček velice dobře vystihuje zásadní odlišnost od mnoha dalších podobných příběhů. Případ je vyšetřován, lépe řečeno znovu vyšetřován celých šest let po tom co se odehrál. Postupně sledujeme, jak při spolupráci celého vyšetřovacího týmu pomalu, ale jistě postupujeme vpřed. Vynikající záležitost, ale vzhledem k tomu, že jsem knihu četl vždy večer před spaním, a co nejhorší, nepoužíval jsem tentokráte záložku, četl jsem mnohé úseky opakovaně, a děj na mne působil poněkud rozvláčněji, nežli je zdrávo. Asi zejména proto je moje hodnocení v tomto případě nepatrně horší, nežli u druhých dvou příběhů, které vyšly spolu v edici 3 x jako jedna kniha.
Detektiv z 87. revíru Brown dostal konečně prostor uplatnit své schopnosti. S pány kolegy krásně obrátili předsudky některých podezřelých ve prospěch pátrání. Nevím, jestli se u toho bavili, já ano.
Tradiční detektivka, minimum technických prostředků při vyšetřování. Jen výslechy, dedukce, trocha psychologie - a dokonce i já jsem odhalila vraha. Audionahrávka z roku 1987 v podání Milana Neděly nezklamala. Poohlédnu se po dalších.
Ed McBain patří ke klasikům detektivního žánru a jeho příběhy, zejména ty z 87.revíru, jsem v mládí doslova hltal. Čím mě natolik upoutaly? Byl to především živý civilní jazyk a dialogy vycházející z reality běžného života, kriminalisté "z masa a kostí" se svými každodenními starostmi a problémy pracující jako jeden tým. Oceňuji také, že autor dokázal rozehrát své případy na relativně malé ploše (150-200 stránek). Skládačka je detektivka, která všechny tyto atributy obsahuje.
Na svou dobu nový typ detektivního příběhu - v čele vyšetřování není geniální jedinec, ale sehraný vyšetřovací tým, který krůček po krůčku trpělivou každodenní prací se dostává ke konečnému vyřešení. Na této detektivce se mi moc líbily dialogy vedené policisty se svědky a podezřelými - každý dialog má jinou úroveň slovní zásoby - podle vyšetřované osoby!
Moje první kniha od tohoto autora, takže nemám srovnání, ale mě to prostě bavilo. Klasická poctivá detektivka s dobrou zápletkou a sympatickymi vyšetřovateli.
Skládačka je opravdu povedený díl série. Napsaná je svěžím stylem s humornými dialogy. I samotná zápletka potěší, k tomu ještě finta s rozstříhanou fotkou a seznamem jmen.
I já jsem kdysi viděl zfilmovanou verzi v seriálu Columbo. Knížka mě bavila a dávám 85%.