Adam a Eva

Adam a Eva
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431828/mid_adam-a-eva-2rL-431828.jpg 4 119 119

Básnická skladba Karla Šiktance, pocházející z druhé poloviny šedesátých let, je inspirována klasickým starozákonním biblickým příběhem. Na příběhu Adama a Evy se Karel Šiktanc pokusil svébytným básnickým jazykem ilustrovat vztah mezi mužem a ženou. V dávné legendě spatřuje básník podobenství o věčném vztahu, jenž i přes vyprahlost určitých ér a údobí nikdy nezmizí z lidské historie a i když bude procházet nejrůznějšími proměnami, vždy s ní bude propojen. Neboť právě v této vazbě, v tomto poutu je zároveň obsaženo i dramatické napětí, vášeň, vnitřní neklid a pochopitelně i láska - tedy vše, co patři k emocionálnímu základu člověka. Celá skladba je pak komponována až elegickými barvami, připomínajícími mnohdy chrámové zpěvy, do nichž se promítá jak zoufalství a beznaděj, tak i křehkost a víra v nesmrtelnost milostného citu, jenž se v každých dobách a časech neustále obnovuje.... celý text

Přidat komentář

Mauricie
22.10.2024 2 z 5

Znovu jsem se přesvědčila, že lyrická poezie není nic pro mě.
Nechápu ji, nedokážu rozpoznat, co tím autor chtěl říci nebo naznačit a jediné mé pocity při čtení byly: "co ten autor, sakra, bere za drogy?!" Dočetla jsem jen kvůli výzvě a protože to bylo krátké.

To však nemusí znamenat, že je to špatné, jen to není pro mě.
Jinak mám poezii celkem ráda a čtu ji docela hodně, ale dávám přednost epice.

Hatshepsut
06.10.2024 3 z 5

V rámci letošní čtenářské výzvy moje poslední volba padla na poezii Karla Šiktance inspirována biblickým příběhem Adama a Evy. Nebudu zastírat, že pro mě bylo jednoduché porozumět čtení. Jsou to verše o vztahu mezi mužem a ženou a jsou zde cítit emoce jako je láska, vášeň, radost, strach, beznaděj. Nelituji přečtení této skladby a jsem ráda, že jsem zkusila i něco jiného než běžně, ale přiznávám, že mě to neoslovilo.


jarkaska
28.07.2024 4 z 5

Díky ČV se dostanu i ke knihám, které by mě nenapadly si přečíst. Pěkná poezie.

Zuzvil
12.06.2024 3 z 5

3,5* Po dlouhé době jsem se přesvědčila, že poezie bohužel není pro mě, neumím se do ní asi ponořit a pochopit ji. Mé hodnocení bude znít divně, ale tak to vnímám. Jednotlivých slovům jsem rozuměla, ale dohromady v textu jsem tomu příliš nerozuměla. I přesto mám z četby dobrý pocit a její lyričnost na mě dýchla. Nedovolím si knížku doporučovat či nikoliv, vůbec mi to v tomto případě nepřísluší. Rozhodně jsem ale ráda, že jsem ji četla, zase jsem si rozšířila obzory.

kopeceli
31.01.2024 5 z 5

Z duše mi mluví SSTknihy.
Mám nový objev - Karla Šiktance!

„nic už nezbývá,

než hledat les, kde ještě dříví.
A křepelku.

A pět peněz.
A déšť,

co nikdy nevěřil, že staré lásky nereziví.“

Zajímalo by mne, jestli Jarek Nohavica našel slovo Darmoděj v této sbírce...

SSTknihy
04.01.2024 4.5 z 5

Krásná lyrická skladba, jejíž slova plynou jako řeka. Základním poselstvím je tu podobenství vztahu mezi mužem a ženou. Prolínají se zde motivy jako naděje v zázrak bytí, víra v překonání strachu, strnulosti a prázdnoty, odvěký strach ze stereotypu, nicotnosti a konečnosti, umění otevřít své srdce a nitro. Adam, coby zosobnění mužského principu, bezstarostný, okouzlený nádherou života. Eva jako jeho ženský protipól, mnohem váhavější, rozvážnější a úzkostlivější. Společná radost, bolest, strach, naděje, beznaděj a zejména snaha o nalezení společné řeči a překlenutí osudových rozdílů. Adam a Eva coby symboly starozákonního motivu prvních lidí, ale zároveň jako současný stárnoucí milenecký pár. Moc hezké.

Acamar
14.02.2023 4 z 5

Láska se svými vzlety i propady, planutím i úzkostmi pochyb, prolnutím i cizotou oddělení...vztah coby metafora stvoření světa, věčnou přítomnosti ráje i vyhánění z něj.
Slovně velmi hravé a vynalézavé, expresivní, naléhavé... přístupnější a snáze uchopitelné než Český orloj, ten mne přesto oslovil více.

marketa3815
23.06.2022 5 z 5

Tady je mi Šiktanc nejblíž, proměny lásky v čase a prostoru musí oslovit snad skoro každého.

PoetickaM
05.02.2022 5 z 5

Vracím se celý život. Přes 40 let čtu znova a znova a nalézám tolik lásky vášně zklamání...
Pokaždé je to jiné. Snad věk, snad zkušenost, snad lítost nad něčím...
Volala
A celá čekala. A
lesy
hřmely:
"- - - kdo ví- - -"
A
šli a šli.
A nahlas modlili se....
.
.
.
A ona smála se,
jako když plakat chce.
Jako by ji Pámbu trhal
andělovi ze srdce.

matej.kulistak
15.03.2021 5 z 5

Při čtení, jako by mi někdo položil ruku na hruď a celou dobu ji tam držel.
Forma básně je tak úchvatná, že působí téměř organicky, jako by takto jazyk sám zatuhl po nějaké strašné erupci. Jako by takto měl prapůvodně vypadat.
A právě taková forma v sobě nese sdělení, jež jiným jazykem nelze uchopit. Vystihnout takový archetyp jako je vztah muže a ženy, to je výzva výzev. A tady to je! Zastřené a nahé. Po dočtení každého dalšího dne jsem se bál, aby další báseň nebyla slabší, a nepohřbila tak vše, co předcházelo. A pokaždé znovu jsem byl zasažen novostí a stejností toho, co čtu.
Básní se odvíjí příběh - jaksi nelineární, téměř bych byl v pokušení říct, že by bylo možné básně přeházet, protože se vše jakoby odehrává zaráz. A možná ne. A už se v tom zamotávám. Pokud Vás tento komentář provokuje (mě ano), snad Vás vyprovokuje alespoň k přečtení Adama a Evy.

matej.kulistak
15.03.2021 5 z 5

Při čtení jako by mi někdo položil ruku na hruď a celou dobu ji tam držel.
Forma básně je tak úchvatná, že působí téměř organicky, jako by takto jazyk sám zatuhl po nějaké strašné erupci. Jako by takto měl prapůvodně vypadat.
A právě taková forma v sobě nese sdělení, jež jiným jazykem nelze uchopit. Vystihnout takový archetyp jako je vztah muže a ženy, to je výzva výzev. A tady to je! Zastřené a nahé. Po dočtení každého dalšího dne jsem se bál, aby další báseň nebyla slabší, a nepohřbila tak vše, co předcházelo. A pokaždé znovu jsem byl zasažen novostí a stejností toho, co čtu.
Básní se odvíjí příběh - jaksi nelineární, téměř bych byl v pokušení říct, že by bylo možné básně přeházet, protože se vše jakoby odehrává zaráz. A možná ne. A už se v tom zamotávám. Pokud Vás tento komentář provokuje (mě ano), snad Vás vyprovokuje alespoň k přečtení Adama a Evy.

jejda.majda
21.12.2020 5 z 5

Jeden z mých nejoblíbenějších Šiktanců. Jednou za čas mám náladu na to si připomenout tenhle příběh přesně tak, jak ho napsal Šiktanc, takže se ke knížce často vracím. A vždycky tam objevím zase něco nového...

Ortie
09.04.2020 5 z 5

Biblický příběh v hávu poezie - ach, to je taková krása.
Přemýšlím, co více napsat, co ještě dodat. Zamilovala jsem si hru se slovy, s metaforami, ale to hlavní byly pocity, které ve mně verše zanechaly, a ty nejdou popsat slovy...

Gweny
19.01.2020

Nedokážu říct, co mi tahle outlonká sbírka přinesla. Možná jen další metafory pro vztah muže a ženy a biblického ráje. Nemohu ale hodnotit hvězdami, nejsem odborník na poezii a vše, co je jí vlastní. Dokážu ocenit jen to, že ji s malými výchylkami rozumím.

LenkaKT
30.11.2019 5 z 5

Jedna z mála sbírek, ze kterých dokážu recitovat celé stránky. Tak často se k ní vracím.

Ronnie68
30.10.2019 5 z 5

byla to hezká poezie

BarboraJir
17.09.2019 3 z 5

Nebudu předstírat, že jsem všem těm metaforám rozuměla. Ale rozhodně to bylo krásné, nádherná práce s jazykem. Hlavně jsem skutečně měla před očima obrazy různých podob vztahu ženy a muže, metaforu Ráje, prostě to bylo moc hezké. Asi si to přečtu ještě jednou, až si budu s poezií více rozumět.

aralka
13.01.2019 5 z 5

básnická symfonie, miluju !

triatlet
14.04.2018 4 z 5

Po prologu (Modlitba k bohyni paměti) následuje vlastní skladba Adam a Eva, jejíž rámec tvoří podobně vystavěné básně.

„Byl Den.
A byla Noc.
A Země byla nesličná
a pustá.
(…)
Žal i vděk
jak vydražený nábytek
v ní mrtvě ležel – naskládán
až po poslední vrásku.“ (s. 17 – 19)

Základ textu tvoří šest částí, které i pomocí biblických citátů odkazují na stvoření světa.
Autor v náročných metaforických obrazech charakterizuje nejen vztah – ať už mezi partnery, zeměmi (vznik r. 1968…), člověkem a Bohem, případně člověkem a Zemí.
Opakovaně autor zaujme jazykovými hříčkami.

„a jemu bylo znenadání,
jak by ho nesli nad hlavami
(…)
a v ní bylo jak po vymření,
jak by ji nesli přes kamení“ (s. 25)

„Nehýbal se. Hlavu v klíně, trnul, jak
se lehce hýbá. Jak ho líbá. Jak ho
prosí.“ (s. 34)

„Jsi
Milost má! Můj kříž! Můj stín!
Jsi letmo hvězd, ach na podzim!“ (s. 45)

„Žehrali. A jak by lkali.
Žebrali. A jak by láli.“ (s. 50)

„Mlčeli. Slova staletá
však lezla šeptem ze tmy dál.
Jak plst. Jak rybí kosti.“ (s. 51)

„Couvali na Zem. Leklí. Mdlí.
A slunce, spadlé do polí,
Zakrvácelo hlínu.“ (s. 55)

Líbilo se mi, jak autor pracoval s refrénem.
„Lilo.
Lilo. Bíle lilo.
Bez milosti. Bez lítosti.
Liliově bíle lilo.
Až se slilo, co kde bylo.
Hlad. I hněv. I krev.
I kosti.“ (s. 73)

„A Bůh se modlil – neslyšen –
byv stvořiv pozdní lásku - - -" (s. 76)

Lessana
07.12.2017 2 z 5

Hoci som romantická duša, obľubujem archaický poetický jazyk a češtinu ako takú, no toto dielo si ku mne nenašlo cestu. Nič mi nepovedalo... Nijak vo mne nezarezonovalo. A neostal mi po ňom nijaký pocit. Mrzí ma to.

Autorovy další knížky

Karel Šiktanc
česká, 1928 - 2021
1990  88%Adam a Eva
1962  94%Heinovské noci
1990  71%Český orloj
1957  80%Básnický almanach 1956
2000  86%O dobré a o zlé moci