Alchymista

Alchymista
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532991/bmid_alchymista-65ddb3927412c.jpg 4 7448 7448

Největší brazilský bestseller všech dob – byl dosud přeložen do 34 jazyků a prodalo se ho na 10 milionů výtisků. Takřka pohádkové vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou (jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato) přetvořit samu svou osobnost.... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: audiokniha , Tympanum

O Alquimista, 1988

jengibre
21.07.2018 4 z 5

Alchymista je pro mě jakási pohádka pro dospělé plná hezkých myšlenek, které sice nejsou nijak převratné, ale přesto čtenáře obohatí.

„Když člověk opravdu něco chce, celý vesmír se spojí, aby svůj sen dokázal uskutečnit.“

RyonMathrin
20.07.2018 4 z 5

Cesta může být cíl.
Někdo hledá v knihách právě potvrzení, že život má nějaký smysl, něco optimistického. Každý z nás je jiný, každý má svou životní cestu (osobní příběh). Každý z nás si přece vybírá různé knihy a z různých důvodů.
Alchymista obsahuje několik jednoduchých poselství (ano, evidentně přeceďuje již známá moudra, ale to je přece jedno. O jednom tématu bývají stovky knih a stále se vydávají nové... ). Pro někoho to je ztráta času, někdo to naopak ocení (třeba ten, kdo má v osobním příběhu přečíst si tuto nebo podobnou knihu :-) ). Podle mne je to vidět i na hodnocení – často je hodnocena buď vysoko, nebo naopak nízko. Asi to souvisí i s tím, že se o knize hodně mluvilo – určitá část čtenářů pak může zažít zklamání...
Mě se kniha líbila, ale že by si z toho sedl na zadek, to bych neřekl. Jednoduché, moudré, trochu zabalené do pohádkového hávu. Tečka.

Podle mě se dá shrnout do pár slov a to shrnutí už jsem četl. Nečekaně v dětské knížce - „Obrázkové říkanky“. Paní Jelínková možná Alchymistu četla, protože tohle je podle mne v několika řádkách celá kniha (pozor, v podstatě je to trochu spoiler) :

Hloupý Honza
Hloupý Honza na své peci
cítil se jak ptáček v kleci.
Úspory si vybral v bance,
vzal si buchet čtyři rance.
I kdyby měl umřít hladem,
vypraví se za pokladem.
Opustil svou rodnou hroudu,
trmácel se na velbloudu.
Uprostřed té světa bídy
spatřil Honza pyramidy.
Marně zkoušel přijít na to,
kde by mohl najít zlato.
Pak uslyšel od mudrce,
unavený, ušlý:
To se skrývá v hloubi srdce,
jako perla v mušli.
Honza řekl: U sta hromů!
Podíval se do srdce.
Na zpáteční cestě domů
proměnil se v mudrce.

yenda1
20.07.2018 1 z 5

Kniha své doby. Coelho přesně v duchu svých esoterních kolegů vybrakoval co se dalo, rozstříhal, slepil a vydal. Pokud ke knize přijdete s jistou čtenářskou zkušeností, nejednou vás napadne: "Tohle jsem už někde četl. A tamto už jsem u někoho viděl." Vaše tušení budou správná. Coelho je chytrý a jistě četl a zná. A moc dobře ví, že lidé se nechtějí probírat tuny náročného textu. Tak všechno zředí, zjednoduší, zahraje na strunu narcismu. Líbivých lží je však po mém vkusu až moc.

Všichni jste skvělí, úžasní. Hrajete hlavní roli v Historii světa. Následujte svůj Osobní příběh (ty vole!!?), dokážete všechno o čem sníte, prostředky k tomu máte ani to nevíte. Jste chudí? Osud. Jste bohatí? Osud. Jste slavní? Vosud přeci. Hvězdy to chtěli.... a taky vesmír.

Máte rádi horoskopy? Alchymistu budete milovat. Stejně jako zmíněné z prstu vycucané předpovědí, velmi umně skládá vágní a dostatečně "hluboké" myšlenky, aby se v tom našel každý. A co se nestane? Zázrak! Sedí to.

Tak pravil NEW AGE.

(Tento komentář zmizel. Napsal u uveřejnil jsem ho už 8.3. 2016. Nasral jsem Vesmír nejspíše , ten se spojil a smazal ho. Ale já tě krutě přechcal kosmíre.)

tereza4164

25.06.2018 odpad!

Nekonecna nuda.

Maevie
16.06.2018 4 z 5

Alchymista patří ke knížkám s určitým poselstvím, které si musíte přečíst v určitém věku a ve správnou chvíli. Leč uznávám, že autor moudry nešetří a na čtenáře je valí jedno za druhým, což může u někoho vyvolat otravný pocit zaseknutého kolovrátku. Mně se knížka líbila, ale taky jsem možná jen ve "správné" etapě života pro tuhle knihu.

lena2653
05.06.2018 3 z 5

Moje první setkání s autorem. Dost možná i poslední. Moc mě jeho styl nezaujal.

LenkaK666
21.05.2018 5 z 5

Známá knížka, která na mě vykukovala opravdu dlouho z různých míst. V rámci čtenářské výzvy (bod č. 1 - kniha, která byla zmíněna v jiné knize – zmíněno v knize Zkrocení bouřliváka) jsem ji konečně přečetla a musím říci, že opravdu nelituji. Knížka je plná moudrosti a ti, kteří nevěří na žádné vyšší vědomí a neocení její symbolismus, si ji mohou užít díky pěknému příběhu. Já osobně se k ní nejspíš budu ještě vracet a je to taková ta kniha, kterou si asi koupím domů i když jsem j měla půjčenou z knihovny…

channah007
18.05.2018 5 z 5

První kniha v mém životě, kterou když jsem dočetla poslední stránku jsem otevřela od začátku a četla ihned podruhé. A baví mě i potřetí a myslím, že bude bavit stále.

Allla9
18.05.2018 5 z 5

Tak útlá knížka - a co je v ní moudrých myšlenek.

zuzis
15.05.2018 1 z 5

Jako... asi takhle. Knížku mě fakt bavilo číst, a měla jsem slabší momenty, kdy jsem si říkala, jak vlastně se dá život žít jinak, že stačí jenom chtít...... A na druhou stranu mi to ale přijde jako hrozná snůžka keců. Jednohubka na dovolenou, ale člověk to asi nesmí brát moc vážně.

Twinny
12.05.2018 2 z 5

Čteno na doporučení. Trvalo mi asi tři týdny, než jsem ji přelouskala. Po asi dvou? letech si z ní moc nepamatuji, což asi mluví za vše.
Další knihy od autora si nechám v klidu ujít.

clovak
10.05.2018 odpad!

Ech... horsiu stratu casu s knihou si nepamatam. Netalentovany grafoman, a este aj vykradac. Nikdy viac.

alena755222
05.05.2018 5 z 5

Není to žádný fanatický příběh o víře, přesto ji v něm najdete,tak jako filosofii o životě vpletenou do příběhu o putování za vlastním štěstím.Možné spojené s neskutečným,pohádka s důvtipem a moudrostí.Nic složitého,pro určitou skupinu čtivé, uvolňující.

ditul
29.04.2018 5 z 5

Jednoduchá čtivá knížečka plná zamyšlení.. Několik myšlenek jsem si opsala.. Člověk musí číst příběh srdcem, ne rozumem.. ;)

Wargo
23.04.2018 3 z 5

Prečítané, odškrtnuté... Asi niesom 100%-ná cieľovka, nakoľko sa sám považujem za neveriaceho... ale najmä vďaka nie príliš veľkému počtu strán som to prečítal viac menej so záujmom, ako sa to celé vlastne skončí. A nebola to až taká tragédia.

theMarty
19.04.2018 5 z 5

Knížka o životní filozofii, navíc psaná srozumitelně.

belgeran
17.04.2018 5 z 5

Alchymista je opravdu výjimečná kniha. Příběh o Santiagovi je na první pohled docela jednoduchý. Chlapec se vydává hledat vysněný poklad a cestou musí překonat všelijaké útrapy. Důležitý je ale spíše ten druhý pohled. A třetí a čtvrtý a pátý a kdovíjaký ještě. Jde o jednu z těch knížek, kterou kdykoliv v životě si přečtete, najdete v ní jiné poselství a jinou moudrost. A moudrost se v ní ukrývá velká, jenom se jí musíme trochu snažit hledat.

Pedias
16.04.2018 1 z 5

Až neuvěřitelná podobnost s Malým princem a vzhledem k tomu, že ten je moje srdcovka, tak jsem Alchymistu neustále srovnávala.
Kniha jako taková špatná nebyla, příběh byl dobrý, ale ve finále skončil stejně tak, jak už všichni od začátku tušili. Ke knize se určitě vracet nebudu, k autorovi možná někdy časem.