Alchymista

Alchymista
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532991/bmid_alchymista-65ddb3927412c.jpg 4 7448 7448

Největší brazilský bestseller všech dob – byl dosud přeložen do 34 jazyků a prodalo se ho na 10 milionů výtisků. Takřka pohádkové vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou (jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato) přetvořit samu svou osobnost.... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: audiokniha , Tympanum

O Alquimista, 1988

Marluksa
20.09.2018 5 z 5

Vskutku zajímavé dílo. Příběh sám o sobě mi přijde maličko naivní, ale styl a spousta nádherných slov, vět a odstavců mě doslova pohltil. ❤️ Pohled na život v pojetí Coelha je krásný a plnohodnotný. Konzum prostě ztrácí význam. Kdo umí "číst mezi řádky" si knihu zcela jistě vychutná.

veamertl
19.09.2018 5 z 5

Moje bible..Napsala jsem si do ní kdysi věnování, ať je mi světlem, až půjdu tmou a prozářil mi celé dlouhé roky. Věta, když si něco přeješ, celý svět se spojí, aby ti pomohl, byla mou mantrou. Zcela iracionálně jsem si pak nepřišla tak sama:) Pokaždé když jsem ji otevřela, našla jsem tam nový rozměr. Ale dost možná jsem ho tam pokaždé jen chtěla vidět, nebo ho našla v sobě. Třeba "vše je jedno", jsem si dlouho interpretovala tak, že je to vlastně šumák, netřeba se stresovat, nějak to dopadne a to pro mou, medicínou přestresovanou duši, byla taková útěcha. Až jednou mě napadlo, že ono je to spíš myšleno, že vše z jednoho vychází a do samého se vrací. A to se mi možná líbí ještě víc. Jednak k tomu jako doktor mám vztah, protože jsme energie, jsme, jsme a nejsme a ona se podle mě neztratí, ona se jen vrtne, mrška, jinam:) A druhak tomu s dětmi taky volně říkáme, pošli dobro dál, co vyšleš, vrátí se. Bordel v pokoji, matka naštvaná, blbě vyřešenej DÚ, protože blbě radila, naštvaná pančelka..a furt dokola:)

EmiClare
18.09.2018 5 z 5

Knížka pro hledače nikoliv literární dokonalosti, ale TÉ Krásy.

Maaarci
18.09.2018 3 z 5

No nevím.... každý říká jak je to super knížka, ale me to teda moc nebavilo.

kristyna3
12.09.2018 5 z 5

Knihu jsem tedy četla asi před rokem a půl, ale pořád si ji živě pamatuji. Nádherný děj, úžasný styl psaní a hlavně to ponaučení! Vřele doporučuji, není možné, aby se vám Alchymista nelíbil! :)

Janniska
09.09.2018 4 z 5

Knihu jsem četla už podruhé,letos po letech do čtenářské výzvy a moc ráda jsem se k ní vrátila.

Dixinka
08.09.2018 5 z 5

Nádherný příběh. Jednoduchý, s velkou duševní a životní hloubkou. Úžasné čtení na jedno odpoledne.

loskatos
05.09.2018 2 z 5

Kdysi jsem se pokoušel do Coelha začíst. I přesto, že jsem žádnou jeho knihu (asi 3) nedočetl do konce, tahle se mi z těch 3 líbila nejvíc. Ale stejně jsem ji nedočetl :-)

sarka45
02.09.2018 5 z 5

Nádherný filosofický příběh. Něco na způsob Malého prince. Můžete to poslouchat jako kouzelný pohádkový příběh nebo se můžete do příběhu ponořit a vnímat jeho filosofickou hloubku. Kniha, ke které se určitě budu vracet.

frantisek8863
27.08.2018 2 z 5

Jelikož je kniha vysoce hodnocena, pro mě osobně byla kniha zklamáním. Vláčná a dlouhá pohádka, která mi nic nedala, ale ani nic nevzala.

MilDuch
22.08.2018 5 z 5

Mozna mi usel hlubsi presah, ktery neumim popsat. Co jsem ale diky tehle krasny knizce pochopil je, ze nekdy mame to nejkrasnejsi nadosah ruky a neni treba hledat siroko daleko.
Cteno v Norsku, tak daleko od te, do ktere jsem se zamiloval.

MisaK81
22.08.2018 4 z 5

Hezká kniha, ani jsem to nečekala. Tak nějak jsem se jí dlouho vyhýbala, až letošní výzva mě k ní konečně přivedla. Měla jsem strach, že to bude těžké filozofické čtení, nic nebylo dál pravdě. Je to krásný příběh protkaný zajímavými myšlenkami, který přečtete jedním dechem.

d.a.s.a
22.08.2018 3 z 5

Jednoduchá motivační pohádka, která ukazuje, že to nejcennější máme přímo pod nosem,jen to nevidíme.

VercaK88
16.08.2018 3 z 5

Asi pro mne nejlepší z jeho knih

Ruxandra
13.08.2018 2 z 5

Po reklamní masáži kolem Coelha jsem se jeho knihám léta cíleně vyhýbala a Alchymistovi především. Na střední škole mi pak spolužačka doslova vnutila Ďábel a slečna Chantal a Veronika se rozhodla zemřít. Přečteno, ale dnes si z knih nepamatuji prakticky nic (dle hvězdičkového hodnocení, zkopírovaného z jiného literárního serveru, to tenkrát tak špatné evidentně nebylo).
A teď po letech Alchymista... Nečekala jsem žádné duševní obohacení, ezoterické vzkříšení nebo cokoli podobného, chtěla jsem spíše pochopit tu oblíbenost, vynášení až do nebes a skoro fanatické doporučování fanoušků Coelha.
Pominu-li základní milý pohádkový příběh Santiagova putování za štěstím (kolikrát šel takhle u nás Honza do světa, s rancem buchet, hledat ten svůj příběh…), je celá kniha slepencem šlechetných a hlubokých myšlenek, pro ty, kteří hledají pro život nějakou „berličku“. Není to vyloženě špatné, ale tyto myšlenky jsou tak obecně známé a byly napsány a řečeny již tolikrát, že běžný člověk už je snad musel slyšet či číst a Alchymista tak nepředkládá nic nového, jen více zafungovala reklama a „obyčejní“ lidé objevili něco „filozofického“.
Zkrátka líbivé a podbízivé, autor ví jak příběh sestavit, ale není to nic jiného, než celkem krátká motivační pohádka, jakých je plno.
Ke stylu psaní - z tohoto ohledu nejde o moc povedenou knihu, jednoduchý sloh, časté opakování slovních spojení. Jak zde již někdo napsal, stylisticky na úrovni slohové práce žáka základní školy.
Shrnuto a podtrženo, toto není nic pro mě.

P.S. Přirovnání k Malému princi mě doslova vyděsilo, nejsem žádný fanatický fanoušek, přečetla jsem MP pouze jednou, ale toto skutečně srovnávat nejde…

P.P.S. Fanoušci a nadšenci neberte prosím můj názor zle, pokud se vám Alchymista líbil a třeba vám i nějak pomohl, jste na tom lépe než já, přečtením jste něco získali a já odešla s prázdnou ;) Tisíc lidí, tisíc chutí.

Sykorka10
07.08.2018 3 z 5

Alchymista se dobře čte, ale to je tak všechno. Asi to není kniha pro mě.

Kamcatak
07.08.2018 4 z 5

Čím vším si musíme projít, co všechno zažít, abychom pochopili, že to nejcennější máme přímo pod nosem..

Nádherný příběh s velice důležitým poselstvím.
Dávám "jen" 4 hvězdičky, protože styl předání poslání této knihy byl až moc okatý.. A pro mě, kdo se těmito tématy zabývá už nějakou dobu, to bylo velice základní.
Rozhodně ale doporučuji každému!

adramelech
06.08.2018 1 z 5

Dle mého názoru je to takový okultně-beletristický kýč. Meyrinkovi nesahá ani po kotníky. Literárně průměr.

Yunnx
04.08.2018 3 z 5

Knížka je plná milých a úsměvných myšlenek. Nijak mě neobohatila, ale ani nepobouřila. Brala jsem ji jako takovou oddychovku (možná spíš pohádku).

jakafe
26.07.2018 3 z 5

Ona by to vážně mohla být taková jednoduchá, leč milá pohádka pro dospělé. Po x letech jsem Alchymistu přečetla znovu a jasně vidím, jak jsem čtenářsky i duchovně dospěla.
Když to vezmu čistě literárně, tak je to psáno velmi jednoduchým stylem, některé věty a slovní obraty se opakují tak často, až je to trapné. To si snad autor myslí, že je tolik čtenářů natolik psychicky zpomalených, že je třeba líbivé výrazy jako Osobní příběh, Duše světa nebo vše je jedno opakovat do zblbnutí? Čtivé to jistě je, příběh se odehrává v atraktivním a tajuplném prostředí, ale tolik nastavované kaše a slovní cukrové vaty bylo až moc. Ačkoli v tomto žánru jsou dnes vydávány daleko kýčovitější dílka, pravda.
No a co se týče duševního a duchovního přínosu. Je tam snůška lží a blábolů, ale také perličky moudrosti, jen je v tom najít :-). Oproti dřívějšímu čtení hodně okouzlení zmizelo, ale určité postřehy mají stále něco do sebe a vidím je nově. Kdo potřebuje dávku optimismu, pro toho bude kniha nejspíš přínosná. Ale kdo neustrnul na jednom místě plném duhových bublin štěstí, bude se ptát: "Toť vše?"
Ono každé dosažení snu, každá úžasná zamilovanost a každý dotyk štěstí jsou nějak vykoupeny. Více či méně, dříve nebo později. Znáte Charlieho příběh cesty za snem v Růži pro Algernon? Četl autor kdy knihu Jóbovu? Teď, s prožitými zkušenostmi, už nemohu přijmout Alchymistu tak, jako před x lety. Své čtenáře si jistě najde. Pustím se znovu ještě do dvou jeho knih a domnívám se, že taková Veronika ode mne dostane hodnocení o stupeň vyšší. Tam ten příběh neklouzal tak po povrchu. Ale uvidím.