Američanka - Wojciech Dutka | Databáze knih

Američanka

Američanka
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/540147/bmid_americanka.jpg 4 43 43

Dojemný román o ženském údělu, lásce a balkánské Osvětimi. Studentka filozofie na Harvardově univerzitě Jane Coulfieldová se v roce 1936 vydá do Německa, aby se lépe seznámila filozofií Martina Heideggera a pochopila podstatu třetí říše pod vládou Hitlera. Tam si začne aférku s mladým Němcem, ale věci se zkomplikují a Jane musí uprchnout. Po vypuknutí války ji však minulost nečekaně dostihne… Na své cestě se Jane setkává s Josipem Titem, Hannah Arendtovou i dalšími historickými osobnostmi a zažívá peklo koncentračního tábora Jasenovac. Bude dost silná, aby přežila?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , CPress
Originální název:

Amerykanka, 2023


více info...

Přidat komentář

Marekh
včera 5 z 5

Od autora jsem již četl knihy ČERNÁ A PURPUROVÁ a SEN O GLIWICÍCH. Knihy se mi líbily. Autor píše dobře a doufám, že časem vyjdou od něj další knihy, které budou přeloženy do češtiny.

Autor je spisovatel, učitel, historik. Ve své tvorbě se zaměřuje na historické romány a populárně-naučnou literaturu. V roce 2014 obhájil doktorát na Jagellonské univerzitě v Krakově.

Kniha má 3 části.

Hlavní postavou je JANE COULFIELDOVÁ, která je studentka filozofie na Harvardově univerzitě. V roce 1936 se rozhodne odejít do Německa, aby se lépe seznámila s filosofií Martina Heideggera a pochopila podstatu třetí říše pod vládou Adolfa Hitlera. Jane musí prchnout z Německa po určitých událostech.

Jane ráda přemýšlí o filosofii a klade si různé otázky. Je inteligentní. Je americká Židovka. Respektuje svůj původ, ale zvyky a rituály vztahující se k tomu nepraktikuje. Má přehled o různých náboženstvích. Má v oblibě knihu Kouzelný vrch, kterou napsal Thomas Mann. Jane se dopustila určitého přešlapu, kterého následně litovala. Bylo mi ji líto.

Jane se na své cestě setkává s Josipem Titem, Hannah Arendtovou a dalšími historickými osobnostmi. Zažívá peklo koncentračního tábora Jasenovac. Jestli přežije v tomto koncentračním táboře či nikoliv se už dočtete v tomto románu.

Je to hodně silný příběh. Kniha mi určitě rozšířila obzory o 2. světové válce v Jugoslávii. Hrozivé bylo fašistické hnutí USTAŠOVCI, které bylo založené v Itálii v roce 1930 s cílem vytvořit samostatný chorvatský stát, což se podařilo za 2. světové války. Chorvatsko bylo spojencem Německa. Autor otevírá téma, o kterém jsem v knihách moc nečetl.

V románu se nacházejí scény, při kterých mi tuhla krev v žilách!! Vím, že Nacisti dělali různá zvěrstva na lidech, ale ustašovci dělali věci ještě mnohem děsivější a krutější vůči lidem – Srbům, Židům, Cikánům! Hraje v tom roli náboženství. Během čtení těchto událostí mi nebylo vůbec dobře, ale bohužel to byla realita.

V románu se vyskytují filosofické diskuse, ale bylo to stravitelné. V románu se nacházejí také překvapivé momenty.

Celkově se kniha četla dobře a knihu doporučuji k přečtení.

V knize se nachází PROLOG a EPILOG. V knize se nacházejí poznámky pod čarou.

V závěru knihy se nachází SLOVNÍK, ve kterém se vyskytují pojmy, které se v knize vyskytují.

Kniha má pěknou obálku.

Citáty:

Nejdůležitější je, aby se svět dozvěděl, co tady ustašovci dělají. Protože svět to neví a nechce vědět. Všichni se dívají na Rusko. Nebo na Londýn, když tam spadne nějaká německá bomba. Naše tragédie nikoho nezajímá. Ustašovci pářou břicha našim dětem a stínají jim hlavy.

Proč musí být nacionalismus, který učí lásce k vlastnímu národu na úkor ostatních, příčinou takovýchto zločinů? Co se skrývá v myslích, srdcích a duších těchto lidí, kteří měli sadistické potěšení z masového podřezávání lidí, kteří se koneckonců nijak nelišili od nich samých? Jaké zlo dřímá v člověku, který se pod vlivem války, kdy se hroutí právní řád, který by si všichni lidé přáli jako univerzální zákon, uchyluje ke krutostem přesahujícím lidskou míru a pochopení? Kde se v člověku bere takové zlo, schované pod sutanou, náboženským zákonem, který nehledí na nedotknutelnost lidského života?

kuruteku
11.02.2025 5 z 5

Nechal jsem se nachytat, čekal jsem Amerikánku a přečetl Američanku. A žasl, od filosofie (jsem staromilec a z tam nikdy nenapíšu) k nacismu, od Heideggra ke Steinové a Arendtové, z Paříže do Jugoslávie. O zvěrstvech na Balkánu jsem tušil, ale že to bylo až tak, fakt ne.
Ten závěr je zcela pochopitelný ...jako i my odpouštíme naším viníkům... I když spíše je to ponechání je s jejich vinou napospas osudu.
Celkově jsem se toho hodně dozvěděl i citelnou formou.


dadlínak
08.02.2025 2.5 z 5

Docela zklamání. Autor nejprve píše filozofický román (to mu jde), pak filozofii opustí a přejde k milostnému tématu, aby vše zakončil pokusem o román historický. Jenže jeho vypravěč se vůbec nevěnuje pocitům a myšlenkám postav a jen stručně komentuje dění, a to v případě milostné zápletky není úplně dobrý nápad. Poslední část o zvěrstvech v koncentračním táboře je silná svým tématem, ale zpracování je takové naivní.

ydnac
04.02.2025 5 z 5

NACISTÉ PÁCHALI ZVĚRSTVA!
USTAŠOVCI ZABÍJELI HOLÝMA RUKAMA A MĚLI Z TOHO RADOST!!!

Tato kniha ve mně zanechala opravdu silné emoce.
Hlavní hrdinka Jane - Americká židovka, studovala na Harvardu filozofii a rozhodla se k cestě do Německa, těsně před 2. světovou válkou.
Její tamní setkání ovlivnilo její úsudek natolik, že pochopila, že musí z Německa pryč.
Pochopila, co je Hitler zač...
Osud jí zavedl mezi vlivné lidi, mezi nacisty i mezi vězně.
Viděla na vlastní oči neskutečnou krutost a nelidskost ustašovců, kteří po vzoru Němců chtěli vytvořit rasově čistou zemi.
Lidi neradi slyší špatné věci, špatné zprávy, ale lidi nesmí zapomenout!!!
Jak mohl člověk ženě, dítěti nebo starému člověku vytahovat střeva z boku, řezat mu končetiny, sekat hlavy....
Nemám slov...
Lidé nesmí být lhostejní ke zlu!

NEZAPOMENUTELNÁ KNIHA!

Lenka276
27.01.2025 3.5 z 5

Souhlasím s komentářem níže, že se jedná o těžkou knihu. Téma války, pronásledování, koncentrační tábory. Zajímavá pasáž z oblasti bývalé Jugoslávie, nicméně jsem se v historii Jugoslávie trochu ztrácela, bylo to na mě moc složité. Ale vcelku velmi zajímavá kniha.

maryska09
04.01.2025 4 z 5

Velmi silná těžká kniha o strašlivé době. Neměla jsem tušení, jaká zvěrstva se konala na Balkáně, o německých koncentrácích se napsalo spostu knih, o Chorvatském jsem slyšela poprvé. Lidé často zavírají oči před tím, co se v okolí děje a bojím se, že to platí i v současnosti.

VasnivaCtenarka
29.12.2024 5 z 5

Američanka od Wojciecha Dutky je mimořádný román, který zůstane s čtenářem ještě dlouho po dočtení. Tento příběh, zasazený do temných let druhé světové války, je nejen literárně silný, ale také nesmírně emocionální. Dutka zde mistrovsky kombinuje filozofické úvahy, historické reálie a osobní drama, čímž vytváří dílo, které je hluboké a zároveň strhující.


Jane je komplexní a fascinující hrdinka. Její cesta od studentky filozofie na Harvardu k ženě, která čelí peklu koncentračního tábora, je ohromující. Jane není jen pasivním svědkem událostí – je chytrá, odhodlaná a navzdory svým chybám i zranitelnosti bojuje o přežití s obrovskou silou. Její setkání s historickými osobnostmi, jako jsou Josip Tito či Hannah Arendtová, dodává příběhu autenticitu a dává Jane větší historický rozměr.


Dutka brilantně vykresluje temnou atmosféru nacistického Německa a děsivou realitu koncentračního tábora Jasenovac, přezdívaného „balkánská Osvětim“. Popisy jsou natolik živé a intenzivní, že čtenář téměř cítí hrůzu a beznaděj, které musely oběti zažívat. Autor zároveň klade důraz na filozofické a etické otázky, které přidávají příběhu hloubku a nutí čtenáře k zamyšlení nad podstatou lidskosti a zla.



Filozofické pasáže na začátku knihy mohou působit pomaleji a náročněji na čtení, ale jakmile se děj rozjede, příběh nabírá na tempu a síle. Dutkova schopnost propojit filozofii s konkrétními událostmi a lidskými osudy dodává knize zvláštní kouzlo, které ocení zejména čtenáři, kteří mají rádi literaturu s přesahem.


Američanka je kniha, která si nebere servítky. Některé scény jsou neuvěřitelně silné, emocionálně náročné a zároveň působí hluboce lidsky. Dutka nevytváří jen příběh o hrůzách války, ale také o lásce, síle přežít a hledání smyslu v době, která smysl ztrácí.


Američanka je kniha, kterou by si měl přečíst každý, kdo hledá příběh s hlubokým poselstvím, nádhernými literárními momenty a emocionální intenzitou. I když začátek může být náročnější, příběh Jane Coulfieldové vás nakonec pohltí a zanechá ve vás hluboký dojem. Wojciech Dutka dokázal spojit historická fakta s lidským příběhem do díla, které je nezapomenutelné.

Stepanka897
28.12.2024 3.5 z 5

První kniha od pana Dutka a hned pokračuji další knížkou Sen o Gluwicich. Knížka mě nadchla od začátku do konce. Filozofie i historické reálie. Skvělé, čtivé.

Kanylka
09.12.2024 2.5 z 5

Příběh se mi vlekl, těch zbytečných stran...Hlavní hrdinka ze všeho záhadně vyvázne a to mě prostě nebavilo. Ovšem část o KT JASENOVAC...To byla opravdu silná káva.

holiz
16.10.2024 4 z 5

Knize ubírá vleklý začátek, zejména pobyt Jane v Německu. Třetí část, věnovaná převážně táboru Jasenocac, je popsána bez příkras, snažící se dodržet historické reálie.

Kortez
13.10.2024 5 z 5

Třetí kniha od pana Dutku a plná spokojenost.
O táboře v Jasenovaci jsem věděl už dřív, ale jen okrajově. Rozšířil jsem si informace a díky knize jsem tak trochu pátral i na netu.
Samozřejmě kniha nebyla jenom o Jasenovaci, s trochou nadsázky bych ji přirovnal k Forrestu Gumpovi ohledne střetu se světově významnými lidmi během událostí v knize.

Gabriela143
04.10.2024 4 z 5

Celkový dojem z knihy je veľmi dobrý aj keď musím priznať, že začiatok bol pomalší a chvíľu mi trvalo než som sa začítala. Opäť som sa dozvedela kopec nových a zaujímavých faktov.

Nikola086
02.10.2024 3 z 5

Téma, o kterém jsme věděla mnoho a přitom tak málo. Autor se opět zaměřil na období 2. sv. války, ale přesouváme se na Balkán - do koncentračního tábora Jasenovac.
Klobouk dolů před autorovou precizností. Kniha byla našlapaná informacemi, nechyběli ani vysvětlivky nebo slovníček. Osobně mi kniha přinesla mnoho nových informací.
Se čtivostí knihy to už bylo horší. Hlavní hrdinka studuje filozofii - takže začátek knihy se docela vlekl skrze všechny možné filozofy, kteří jsou zde představeni. Věřím, že to někdo ocení. Já si filozofií prošla, takže začátek knihy pro ně nebyl ničím novým.
Natož, jak se začátek vlekl, tak závěr knihy byl přečtený jak lusknutím prstu. Říkám si, že se ke konci dělo fakt hodně a taky mi přišlo, že to nějak skončilo tak příliš rychle, jak kdyby to autor usekl...
V porovnání s knihou Černá a purpurová jsem na vážkách... každá má do sebe, ale Černá a purpurová mě dokázala daleko více do děje vtáhnout a nemusela jsem se tak nutit jako tomu bylo u Američanky.

EvikU.
02.10.2024 3 z 5

Jak už je z názvu patrné, příběh pojednává o Američance Jane Coulfieldové, která se zabývá filozofií a studuje na Harvardově univerzitě. Ze svého rozmaru odjíždí do Německa, aby poznala učení Martina Heideggera. A pochopila, proč tolik lidí následuje hitlera. A proč nenávidí Židy.

K Jane jsem si nedokázala vytvořit žádný vztah, proto ani příběh na mě pak nezapůsobil tak, jak by asi měl. Možná mi i nesedl styl psaní, ale kniha se mi četla opravdu pomalu.

Kniha je rozdělená do třech částí. První část je hodně pomalá. Druhá už byla lepší. Třetí část se mi četla nejrychleji. Hrdinka se dostává v Jugoslávii do koncentračního tábora Jasenovac. Prožívá spolu s ostatními peklo. Dokáže to vůbec někdo přežít?

O této části války jsem ještě nečetla, takže jsem ráda, že jsem knihu četla. Získala jsem tak další dílek vědomostí do mozaiky o druhé světové válce. Za mě je to průměr, tak půjdu proti davu. Četla jsem hodně knih o válce a všechny mě rozloží na prach. Tato ne. Neříkám, že je špatná, ale není vynikající. Je dobrá.

skalek
28.09.2024 5 z 5

úžasná jako vždy p.Dutko.....
Filozofické otázky....2. světová válka na chorvatském území...to bylo pro mě zatím neznámé...
Z Vašich knížek stále získávám nové a nové historické informace....děkuji

denisa7430
26.09.2024 4 z 5

Za mne patří autorova "Černá a purpurová" k jednomu z nejlepších románů vůbec. "Američanka" líčí běsnění ustašovců, kteří v sadismu mnohonásobně převyšovali konání nacistů. Dávám o hvězdičku méně za pomalejší rozjezd. Avšak jedná se o skvělou knihu!

Verida
18.09.2024

Pro mě to bylo velmi silný a dojemný příběh. Kniha vás od samého začátku drží v napětí a nutí vás číst dál a dál. Příběh se dotýká velmi hlubokých lidských citů a vjemů.
Ukáže se zde velmi silný příběh krásné filozofky Jane kterou studia filozofie zavedou do počátků předválečné doby v Německu. Když začne gradovat síla Německa,uprchne do Paříže a nakonec se objeví v Jugoslávii kde se ocitne v pekle Jasenovace,jednoho z nejkrutějších táborů spravovaných chorvatskými ustašovci, kde byl velitelem katolický kněz, bývalý františkán - Miroslav Filipovič-Majstorovič, nelítostný a krutý válečný zločinec, zvaný bratr Satan.
Barbarské, bestiální, prostě nepředstavitelné metody zločinu používané chorvatskými ustašovci, které, jak se chlubili, převyšovaly svou krutostí i zločiny páchané německými okupanty, kterých byla Jane svědkem. Tady v té části jsem knihu louskala postupně protože i na mě jako čtenáře to bylo silný kafe. Určitě knihu vřele doporučuji .

veverka@ořech
01.09.2024 5 z 5

Srovnám-li tuto knihu s Černou a purpurovou, tak musím konstatovat, že tato se mi líbila mnohem více. Zajímavé téma, které není v beletrii tolik zpracované (tábory na území bývalé Jugoslávie). Děj nepostrádá napětí a překvapivé dějové zvraty. Sledujeme nejen životní osudy Američanky Jane, ale i jejího bratra a rodičů. Autor velmi přirozeně proplétá příběh Jane s reálnými historickými postavami - ať už to jsou filozofové v Německu nebo Getrude Stein ve Francii a Josip Broz Tito.

knihomol1819
26.08.2024 5 z 5

Mam nacteno spoustu knih z druhe svetove valky,ale tato je vyjimecna tim,ze popisuje jake zo bylo v tehdejsi Jugoslavii. Zverstva,ktera tam delali chorvatsti Ustasovci byly i otrlym nemcum proti srsti. Hrdinka,ktera prijizdi z Ameriky do Nemecka na studijni pobyt filozofie,protoze je okouzlena filozofii tamejsiho rektora,musi tajit svou zidovskou identitu a pote, kdy je odhalena uprchnout do Francie,kde se potka po okupaci Parize se synem bytne,u ktere bydlela v Nemecku. Bohuzel ten je ted v SS,ale sexualni chtic ji k neme popohani. S nim odjizdi do Jugoslavie,kde pozna tamejsi koncentrak a plati za sva spatna minula rozhodnuti.

Autorovy další knížky

Wojciech Dutka
polská, 1979
2020  92%Černá a purpurová
2023  83%Sen o Gliwicích
2024  81%Američanka