Anglické hodiny
Henry James
Henrymu Jamesovi je v Anglii dobře, tak dobře, že ji poctil magií výřečnosti, v níž svého času nenašel mezi Američany konkurenta. Při objevování krás země, kterou coby odchovanec měšťanského New Yorku na sklonku života přijal za náhradní vlast, se jeho bystrozrak uplatní nejen ve chvílích, kdy se fascinovaně zahledí na Londýn, babylonskou podstatou děsivý a zároveň lákavý mumraj lidských typů. Jasnozřivě se projeví i na vrcholcích majestátních útesů, na sedačce obyčejné lokálky, na chodbách sirotčince nebo na výpravách, při nichž spisovatel z pozic vlažného křesťana glosuje zdánlivě ustrnulý klid zdejších katedrálních městeček. Stranou od projevů rodícího se masového turismu putuje autor pěšky, na bicyklu i ve člunu za dávnou historií ostrovní velmoci, jelikož malebné trosky ohlodané zubem času ho odedávna vábí nejvíc. Kráčí ve stopách kolegů Thackerayho, Dickense či Scotta a všímá si pozůstatků „veselé Anglie“ ze Shakespearových dob. To dědictví je přece patrné i nadále: v rozkochání pozdní viktoriánské éry, která se navzdory útlocitně pěstěné uměřenosti tak ráda baví, zvlášť když se namane neděle, park, neřkuli dostih v Derby. Angličan svého času vynašel způsob, jak pohodlně žít a současně si uhájit čest i svobodu volby – a o tom jednadvacet črt láskyplně ostřených Jamesovou „dvojitě broušenou ironií“ vypovídá ze všeho nejvíc.... celý text
Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: 2017 , LedaOriginální název:
English Hours, 1905
více info...
Přidat komentář
Jamesův způsob psaní byl chvílemi trochu nudný a chvílemi, díky občasným sáhodlouhým odstavcům, poněkud únavný. Přesto z jeho článků zcela evidentně čiší nadšení pro Ostrovy, v čemž si s ním rád podám ruku. A bylo příjemné číst postřehy nadšeného pozorovatele nejen z míst, ale i doby, kam se člověk jen tak nedostane. Dovedu si představit jít po jeho stopách a kochat se momenty, parky, architekturou a koloritem, který takovou kanonádou slov autor popsal. Chválu si zasluhuje i poznámkový aparát, který byl doprovodný tzv. akorát. Nerušil, občas jsem ho použil, párkrát si jen osvěžil danou skutečnost.
Že by mě to nějak nadchlo, to tedy ne. Autorův mnohomluvný styl neustále se pohybující na hranici ironie mi nesedl a bez rozsáhlých poznámek, případně znalostí britských reálií jsou dnes některé části esejů obtížně pochopitelné.
Ale na druhou stranu je to zajímavé svědectví současníka o době a zemi, ke které chovám vřelé city.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2006 | Utažení šroubu |
2012 | Strašidelné příběhy |
1991 | Portrét dámy |
1987 | Washingtonovo náměstí |
2006 | Daisy Millerová / Daisy Miller |
To bylo tak upovídané, až to bylo nudné. Přemíra slov při čtení spíše rušila, těžko jsem se soustředila.