Anna zo Zeleného domu

Anna zo Zeleného domu
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393000/bmid_anna-zo-zeleneho-domu-ek4-393000.png 5 1650 1650

Anna ze Zeleného domu série

Veselé i smutné príbehy siroty Anny, ktorú si adoptujú dvaja prostí vidiečania - súrodenci Marilla a Matej Cuthbertovci. Temperamentná Anna s bohatou fantáziou a predstavivosťou spôsobí Marille a Matejovi spočiatku veľa starostí svojimi neuvedomelými výčinmi, no napokon majú z nej radosť, ich život dostane nový zmysel a čoskoro si ho už bez Anny ani nevedia predstaviť. Spisovateľka v celom rade týchto kníh naplno rozvinula svoj rozprávačský talent, fantáziu, zmysel pre humor, a tak sa Anna stáva hrdinkou všedných i nevšedných príbehov, odohrávajúcich sa na Ostrove princa Eduarda v prostredí nádhernej prírody.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Mladé letá

Anne of the Green Gables, 1908

pichova.veru
22.04.2020 5 z 5

To je tak líbezná a milá kniha. Miluju jí ????

MisaK81
20.04.2020 4 z 5

Přesto, že je to dětská kniha, v dětství mi, nevím proč, unikla. Přitom vím jistě, že by se mi moc líbila. Líbila se mi dokonce i teď. Musím však přiznat, že mě ke čtení kromě knižní výzvy nasměroval také televizní seriál Anne with E. Nedrží se stoprocentně knižní předlohy, ale co zůstalo je bezprostřední upovídaná hlavní hrdinka. Určitě doporučuji dospívajícím dívkám, věčným snílkům a romantikům.

Aria131
20.04.2020 5 z 5

Na doporučení své kamarádky jsem si pustila nový seriál Anne with E a absoluně jsem se zamilovala. Nevím přesně do čeho, ale myslím, že se k němu budu muset vrátit.
Ale sem nepíšu kvůli seriálu, ale kvůli knize, kterou jsem si bez dlouhého otálení přečetla.
A byla pro mě pohlazením po duši. Hltala jsem každé slovo a toužila jsem se k onomu Zelenému domou podívat abych mohla nasát vůni Opojení a projít se Mileneckou alejí.
A hlavně poznat tak čarovnou osůbku jako je Anne. Samozřejmě se v nejbližší době chystám přečíst další díly, které pro mě konečně budou překvapením, protože jsem si vybrala špatné pořadí a místo knihy jsem první sáhla po velice odlišné seriálové adaptaci.
Chápu, že seriál musí být poutavější, aby diváky bavil. Ale jako by se po prvních 40 min scénáristé rozhodli napsat vlasní dílo se všemi prvky moderního úspěšného seiálu (LGBT, problémy mladých, alkohol(v mírné míře), depresivní scény z minulosti, láska o které ví všichni kromě hlavních hrdinů, nějaký ten zločin, a takhle bych mohle pokračovat...)
a občas si vybrali nějakou kapitolku, kterou by se alespoň inspirovali. I když musím říct, že seriál měl spád a skvělé obsazení.
No ale dost o seriálu. Co se týče autorčina stylu psaní, tak jsem si ho zamilovala. Každý popis Anniny představy ve mě probouzel stále větší touhu vrátit se do dětsví, abych si ho mohla znovu vychutnat.
No skrátka nemůžu než dát dát knize 5 hvězdiček a uš se těším na další díly.

Daura
07.04.2020 5 z 5

Moje nejmilejší Anna... Tato kniha mi pomohla překonat mé těžké dětství. A stále se k ní vracím i v dospělosti. Četla jsem ji snad 1000 krát. A stále nemám dost. Nejhezčí knížka pro duši.

Alex.Barunka
09.03.2020 4 z 5

Netflixová Anne si mě omotala nekompromisně kolem prstů. A v tomto případě jí patří prvenství před knihou. Bylo to skvělý, ale seriál zkrátka nabízí víc, i když se do toho pletla fikce :)

HerrPilot
03.03.2020 4 z 5

Mmno…
Na vysokoškolská kolena jsem si přečetl i tuto dětskou klasiku, jakkoliv jsem už byl z hlediska této knihy po záruce.
Kniha jako taková se mi docela líbila, postavy byly celkem věrohodné, prostředí bylo dost podařené, vtip tu byl taky zastoupen, ale cosi mi tam nehrálo. Chvíli jsem přemýšlel, až mi to došlo- Anna takřka v každé kapitole brečela. Fakt! Někdy i třikrát za JEDNU kapitolu. Měl jsem v úmyslu udělit tři hvězdičky (přece čeho je moc, toho je příliš), ale díky pekelně sadistickému konci celého příběhu o jednu hvězdu zvyšuji.

I přes mé výhrady se (podle mne) jedná o jednu z nejlepších knih pro děti (a nejen), která se navíc odehrává v krásném prostředí (což jsem zmínil výše), nicméně kvůli oné neustálé uslzenosti opravdu nemůžu dát plný počet hvězd, ta mne fakt štvala.
Ale v budoucnu se ke knize ještě vrátím (ačkoliv pokračování číst nebudu), protože přinejmenším popisy Avonlea za to stojí.

P.S. Vydání z roku 2017 je opravdu pěkné, nejen díky padnoucím ilustracím, ale také díky tomu, že se jedná o jedno z mála (zatím) necenzurovaných vydání.

Jass
22.02.2020 5 z 5

Nové čtení Anny ze Zeleného domu - tentokráte v angličtině... A Anna je stále krásná, ne-li krásnější - možná proto, že tentokrát je necenzurovaná... :) Vážně velké nadšení... Jedna nádherná citace, která jsem si jistá, se do původního českého vydání nedostala...
"...The world looks like something God had just imagined for his own pleasure, doesn't it?"

Mensa627
22.02.2020 5 z 5

Moc hezký příběh. Ráda se ke knize vracím.

Barik05
13.02.2020 5 z 5

Pokaždé na konci brečím jak želva! Je to neuvěřitelně nádherný příběh, který bych mohla číst stále dokola. Miluji tu knihu!

ali_223
11.02.2020

Moc hezké. Mám i rozšířené vydání

rozina351
06.02.2020 5 z 5

Jedna z mých dívčích TOP knih. Nechybí jemný humor, věrné přátelství, vznešené ideály ani silné city! Krásné popisy kanadské přírody i mezilidských vztahů na pozadí viktoriánské éry. Anna je hrdinka, se kterou se lze dobře identifikovat, takže pro dospívající dívky se zájmem o historizující čtení ideální četba.

kajčamach
26.01.2020

Neskutečně silná kniha... o lásce, beznaději, smutku, štěstí...
Při čtení se mi míchaly emoce, které jsem cítila, jednou jsem se smála o kapitolu později brečela. Určitě doporučuji

JErle
11.12.2019 5 z 5

Četla jsem ji nyní podruhé, po cca 30 letech. Přesný dojem z prvního čtení už si nepamatuju, jen mi kdesi v podvědomí uvízlo, že se mi to líbilo. Musím říct, že i teď, "na stará kolena", jsem byla nadmíru spokojená. Jedenáct mi není už dávno, ale když jsem to četla, jako by mi chvílemi i bylo :-)

Kniha2006
03.12.2019 4 z 5

Příběh je o milé, zvídavé dívce s velkou fantazií. Moc se mi kniha líbí.

Vendulis
27.11.2019 4 z 5

Milá, čtivá kniha z pohledu dospívající dívky. Anna mi strašně přirostla k srdci...takový problémy-přitahujicí snílek. Také prostředí, ve kterém se příběh odehrává, je nádherné. I když to je kniha určená dětem, určitě se zalibi i starším čtenářům. :)

Verida
27.11.2019 5 z 5

Úžasná kniha.Sice se ke mě dostala až teď v dospělosti a taky díky seriálu,ale i tak jsem knihu velmi ocenila.Nádherný příběh,čtivý a myslím že jako teenager bych jí milovala.Určitě to bude jedna z těch knížek,ke kterým se ráda vrátím.

marky7739
17.11.2019 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha.... Někde jsem tu četla, že je škoda, že kniha se někomu nedostala do ruky v době věku Anny.... já ji četla ve svých 12cti a nedokázala jsem jí ocenit.... prostě puberta. Teď miluju tu zrzavou holčinu a její pohled na svět.

EvelineGray
20.10.2019 5 z 5

Trošku lituji, že jsem se k Anně dostala až v dospělém věku, protože mé mladší já by bylo naprosto nadšené. Ale i v tomhle věku jsem si tu pihatou holku zamilovala a zařadila do žebříčku nejoblíbenějších hrdinek.

MaggieR
04.10.2019 5 z 5

Ó, keby som nemala v takej úcte knihu ktorá mi ovplyvnila život, povedala by som, že je to tá najúžasnejšia kniha na svete. Toľko lásky. Moje top 5. Nádhera, dokonalá, doporučujem.

ju01
01.10.2019 5 z 5

Příběh vypráví o sirotkovi, dívce jménem Anna, která poprvé nalézá pravý domov u dvou hospodářů v Zeleném domě na ostrově prince Edwarda. To ji velmi nadchne. Stane se z ní ještě více optimistická a živá dívka, než jakou bývala předtím. Oba dva stárnoucí hospodáři, sourozenci Marie a Matěj, si jí zamilují i přes nadmíru její fantazie a časté nehody, které se jí díky jejím ukvapeným rozhodnutím stávají. Anna se stane součástí rodiny. Brzo si najde nejlepší kamarádku Dianu, a tak se jí splní jeden z jejích snů. Začne chodit do školy, kde se stane hodně oblíbenou a vytvoří si spoustu nových kamarádek. Škola jí jde a baví ji, proto se také rozhodne udělat přijímačky na akademii, kam jí vezmou. A jak postupně dospívá, učí se nejen novým dovednostem, ale také tomu, že musí být trpělivá. Na konci knihy se staví před velké osobní rozhodnutí: má využít stipendia, které získala po vystudování akademie a učit se dál, nebo zůstat v Zeleném domě a pomoct Marii, která zůstala sama na hospodářství?

Hlavní postava je hubená, pihovatá a rusovlasá Anna Shirleyová, která je sirotkem. I přes její nelehkou minulost je Anna optimistická, veselá a stále živá mladá dívenka, která má nadmíru fantazie a často je zasněná. Díky jejímu otevřenému a přátelskému chování se snadno spřátelí a dokáže se otevřeně bavit. Její chování jí však i někdy dostává do potíží, které se stávají většinou kvůli jejím ukvapeným rozhodnutím. Nakonec se ale Anně vždy podaří najít nějaké řešení a z potíží se dostat. Jedna z jejích dovedností se ukáže při recitaci, v níž vyniká nad svými vrstevníky. Postupně se z Anny stává chytřejší, vyspělejší a rozumnější dívka, která je nejen schopná ve všech domácích pracích, ale je také neobyčejně nadaná ve škole. Díky své píli a chytrosti se dostane až na akademii, kde začne studovat.

Na knize mě zaujalo, že i když je příběh už přes sto let starý, pořád se čte a patří mezi dětskou literární klasiku. Líbila se mi svým příběhem a nadchla mě nejen způsobem, jakým je napsaná, ale například i prostředím, do kterého je příběh zasazen. Kniha je napínavá a dokáže čtenáře pohltit do svého vtipného, ale i poutavého příběhu. Čtenář se dívá očima malé holky, jaké to bylo vyrůstat před sto lety. Rozhodně bych tento dívčí román doporučila všem mladším čtenářům.