Ultimus
Ondřej Neff
Arkádie (Ondřej Neff) série
< 4. díl >
NEJDRSNĚJŠÍ VĚZENÍ NAJDETE NA MĚSÍCI! Na odvrácené straně Měsíce stojí Ultimus, vězení pro nejhorší zločince obydlených světů. Sem přijíždějí Kuba Nedomý a Dědek Čuchák, starožitníci se sídlem v Arkádii, v roli robotických specialistů. Měl to být nejlepší kšeft jejich života. Vyklubala se z toho bouda, kterou na ně nastražil jejich dávný kamarád, policejní hlavoun Mantella. V Ultimu spadnou do spárů Enigmy, nejmocnější zločinecké organizace Lunárního společenství. Najednou stojí proti všem – proti zločincům i dozorcům, proti robotům, zmutovaným paraorganismům i proti toxickému šrotu, který se vymknul kontrole. Když se pak do celé záležitosti vloží umanutá aktivistka Perla bojující za práva robotů, budou mít Kuba s Dědkem co dělat, aby si zachránili alespoň holou kůži… ____ Nový román z cyklu Arkádie je napínavý i humorný, jak už dobrodružství obou nehrdinských hrdinů bývají. Příběh volně navazuje na předchozí knihy Měsíc mého života, Rock mého života a Hvězda mého života.... celý text
Přidat komentář
Hu! Ale jo. Docela dobrý. Kdysi jsem od O. Nefa přečetl několik knih a bavily mně dost (včetně povídek či románu z Arkádie - Měsíc mého života, myslím). Teď mám rád především Neffovy úvodníky na Neviditelném psovi. Od Ultimu jsem čekal možná malinko víc (i když ne samozřejmě žádnou hlubokou literaturu), ale pobavilo mě to. Poukazování na nešvary a trendy dneška je docela trefné.
(SPOILER)
Hláškujících hrdinů není nikdy dost a starej dobrej šutrák Kuba Nedomý u mě bude vždycky na vrcholu žebříčku. Dědkovo Hu! se taky prostě nikdy neomrzí. A Mantella ex machina naše smolaře nakonec ze srabu vždycky vytáhne.
V tomhle díle si děláme prdel z rozbujelý hyperkorektnosti a co z toho vzešlo, tentokrát na Ultimu.
Sice je to relaxační hovadinka, ale Neffík je zárukou, že se nám dostane sem tam i kvalitního filozofování a hlavně je tak příjemný číst něco od někoho úplně normálního...!
"Dobře," řekl mi Dědek Čuchák. "To, co říkáš, odporuje logice a zásadám rozumného jednání. Typická masácká reakce. Lidský mozek je huspenina. Rosol. A podle toho lidské myšlení vypadá."
"Dneska se nemusí vůbec nic umět, a lidem z toho měkne mozek a plavnou křivkou se vracejí do opičího stavu, tak aspoň mi to připadá, když se na svět kolem sebe dívám ze širšího pohledu."
Nakladatelství taky dělá hezkou práci: knížky z téhle série jsou fajn do ruky a mají boží ilustrace. Akorát by je fakt nemuseli dávat vždycky kousek dopředu před děj...
Prostě a jednoduše, Vidlička připichuje nekritických zamilovaně blikajících vesmírných pět hvězd.
Když jsem audiobook kupoval v akci, tak jsem nějak nepostřehl, že to je 4. díl série, kterou jsem nenačal, nicméně to nijak nevadilo a fungovalo to celkem dobře i samostatně. Dvojka hlavních hrdinů sympatická, motivace jasná, i když nijak zvlášť bohulibá, ale to se mi na tom přesně líbilo. Fajn oddechovka, akorát mě dost vytáčela ta diskriminace lidí, která moc nedávala smysl. Ale ono asi žádná diskriminace moc nedává smysl.
Zajímavý námět, boj za práva robotů, pardon identit. Trošku děsivé, škoda zbytečných technických pasáží, které zpomalují děj.
Čtu knihy pana Neffa ne úplně časově po sobě. A zjišťuji, že to ničemu nevadí. Firma Nedomý&Prus je pořád skvělá. A vždycky spolehlivě zahučí do parádního průšvihu. A já jásám s nimi, když se z něj dostanou.
Celá kniha mě bavila, mírné napětí, humor, oblíbená dvojice doplňujících se protagonistů, jediné, co mě zklamalo, byl slabší konec.
Po delší době zajímavá, čtivá, vtipná Sci-fi co jsem četl. Zápletka je tak akorát, charaktery barvité, trochu slabší konec.. 90%.
Vesmírné dobrodružné navazující na sérii Arkádie, která vychází už od konce osmdesátých let, ale jednotlivé díly lze číst samostatně bez předchozí znalosti. Ultimus sází na humor, akční scény a přímočarý příběh, takže se v něm nikdo rozhodně neztratí. Autor polemizuje o rovnoprávnosti robotů, hyperkorektnosti, ale třeba i o zajímavém svazku dvou osob, které jakožto altera představují dvě fyzická těla, ale vystupují a úředně jsou vedeny jako jeden člověk. Za mě příjemné počtení z netradičního vězeňského prostředí, jehož fungování je vám postupně odhalováno.
Za pozornost také stojí komiksové ilustrace od Karla Jerie. Audiokniha poutavě namluvena Sašou Rašilovem.
Huh. Dědek Čuchák je jednoznačně top postava celé knihy. Jeho hlášky jsou jednou z mála zábavných pasáží příběhu. Sci-fi je můj oblíbený žánr, ale tohle je dost těžkopádné čtení. Celý děj táhne myšlenka robofobie, která mě nadchla. Perla je luxusně vystavená postava fanatika, bohužel se mi jí nedařilo číst až s takovým nadhledem, ale spíš s děsem. Ona je takovou malou předpovědí naší budoucnosti. Celkově mě ale kniha nenadchla a že by mě nalákala k dalším dílům, tak to bohužel ne...
Tohle byla vážně pecka. Ústřední dvojice je originální a prapodivně sympatická. Vězeňský komplex na odvrácené straně Měsíce, super nápad.
Na tuhle knížku jsem se těšil a byl jsem hrozně zklamán, zůstala dokonce nedočtena. Děj neodsýpá, je to hrozně ukecané a plné nepřehledných dialogů a novotvarů, ve kterých se ztrácíte a po čase začnou jen otravovat.
Běžný úryvek z konverzace Perly a Nedomého:
"Měří jen pár základních parametrů kognitivního charakteru. Tahle kognice! To je nejhorší zdroj frustrace autonomních entit. Každý se zajímá o kappabyty paměti, ale jak se entita cítí, o to se nestará nikdo. My ale disponujeme nejnovější verzí Dwarfova testu ...
Je mi líto, to se nedá.
Kniha me zklamala. Podle vysokeho hodnoceni jsem cekal nejakou bombu, ale bohuzel. Nemohl jsem se zacist, text mi prisel jednoduchy...nemam rad kdyz si autor hraje na drsnaka a nebo vymysli novotvary...chybelo mi napeti, chybel mi vtip, chybelo mi to stahnuti pod hladinu.
Někdo se o této knize zmínil v nějakém podcastu (nebo to byl snad sám pan autor?) a tak jsem se začetl. Zase po delší době skvělé sci-fi ! Nápad super a zpracování vrcholně zábavné. Nemohl jsem se odtrhnout. Altera je skvělý vynález ! Vejde do dějin jako Čapkův robot :-) Příběh byl strhující a neodhadnutelný předem, závěr trochu ... ne tak strhující, ale výborný ! Ondřej Neff opět použil svoje oblíbené téma "zakázané technologie" a vlastně mě tentokrát tak moc nerušilo.
Autor dobre natlakoval zápletku, čakal som veľké finále, ale na záver to vyšumelo do stratena. Dvojicu som si obľúbil tak snáď na budúce....
Knihu jsem četl (poslouchal v audiu) jako první od autora, když nepočítám převyprávěné Verneovky. Knížka mi kápla do noty. Klasický koncept sci-fi. Přesvědčivě vytvořený svět v budoucnosti, včetně směru vědeckého rozvoje. Sympatičtí hlavní hrdinové. Jediné co mě trochu rušilo, byl zjevný záměr autora použít příběh jako paralelu k aktuální společenské situaci ve vyspělém světě. Abych vysvětlil proč: když jsem v budoucnu na Měsíci, nerad se v průběhu konzumace knihy myšlenkami vracím do současnosti a na Zem. :)
Začátek trochu pomalejší, ale jinak je to ta stará dobrá kniha z Arkádie, nesrovnatelně lepší než předchozí Reparátor.
Už opravdu dlouho jsem si nedala žádné echt sci-fi, ale když jsem narazila na nový román Ondřeje Neffa, nějak se mi zastesklo a s chutí jsem se začetla. Přestože z předchozích knih série jsem zatím nic nečetla, nepůsobilo mi to nějaké zvlášť velké problémy. Velké plus je opravdu hezká čeština-po řadě překladů, které jsem teď měla v ruce, je to nebetyčný rozdíl. Narážky na dnešní politicko-společenské klima mi přišly vtipné, někdy tedy až děsivě, protože kdoví, jestli ty největší excesy nebudou za pár let smutnou realitou. Zatím se tedy dobře bavte :-)
Štítky knihy
akční cesty na Měsíc útěky z vězení
Autorovy další knížky
1998 | Tma |
2007 | Tma |
1989 | 3x Kája Saudek |
1988 | Měsíc mého života |
2007 | Jeruzalémský masakr motorovou pilou |
„Náš plán se nemění.
Jenom se trochu komplikuje.
Nepotřebuju žádné elementy,
abych viděl,
že to dobře dopadne.“
Ultimus je další příběh ze světa „Arkádie“, respektive ze života na Měsíci. A protože je „Ultimus“ nápravné vězeňské zařízení, myslel jsem si, že to je ten velký nevysvětlený časový úsek, na který narazíte v knize „Rock mého života“. Ne, není. Jakoby na něj pan spisovatel zapomněl. Tak jsme sice na Ultimusu NZ, ale v jiném časovém období. Tak že něco málo na vysvětlení, ať nepropadnete očekávání vysvětlení jiných událostí. A ať se z toho ne . . . Hu.
Citát: Kdo je roztavený nezlobí.
Příběh je opět prošpikován spoustou technických „vymožeností“ jejichž názvy mi mnohokrát vůbec nic neřekly a ani jsem si nedokázal představit, co dělají nebo spíš, jak to dělají. A představit si je vizuálně byl také docela problém. A když už jsem u těch „záporů“ musím upozornit, že v příběhu je jedna velmi osudová a dost důležitá nelogičnost. Jako by pan spisovatel zapomněl, co napsal v jiné kapitole, a v dalším běhu událostí si protiřečí. Událost nebudu dále vysvětlovat, ať neprozradím děj. Jen si postěžuji, že nebýt této „události“ příběh by se vyvíjel jiným směrem. A tady je asi zakopaný ten pes . . . Čuchák.
Citát: Zase ty tvoje zbytečné otázky. Všechno, co Dědek ví, je jisté.
Tak a teď klady. Nedomého a hlavně Čuchákovo hlášky má asi každý rád. Nikdo pak ani neřeší, že jsou někdy úplně mimo kontext, ale potěší, pobaví a čtenář se uvolní a zasměje. Příběh celkem rychle plyne a nenajdete tu nějaká zvlášť nudná místa. Geniálně je vyřešená strava všech vězňů a „bachařů“ na Ultimusu. Tohle byla skvělá myšlenka. Zvláštní mi však přijde vztah Nedomý & Čuchák a kapitán Mantela. Ovšem funguje, i když mnohdy skřípe. Kecy, které pak vždycky po akci má Kuba Nedomý už čtenář ignoruje, protože ví, že v dalším příběhu se stane skoro to samé.
Citát: Máma mi vždycky říkala: Nevrtej se v tom a žer!
V tomto příběhu najdete tuším tři odkazy na povídky, to aby jste byli v obraze, kdo je ta nebo ta postava a nebo z jakého příběhu je událost, která se děje. Problém je však v tom, že všechny povídky jsou v antologii „Hu! Povídky Dědka Čucháka“, která však vyšla až rok po Ultimusu. Vědět to dřív, tak si nejdříve přečtu tuto antologii a pak teprve Ultimus. Přeci jenom pořádek musí být . . . Hu. No a tak mě teď čekají právě tyto povídky. Ultimus je, skoro se mi chce říci, „průměrný“, ale je to vlastně skvělé dobrodružství, které za to stojí.
Citát: Kdo je roztavený nezlobí.