Šógun

Šógun
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15387/bmid_sogun-KYG-15387.jpg 5 936 936

Asijská sága série

1. díl >

Šógun (Shogun) je román Jamese Clavella z roku 1975. Je chronologicky první knihou v cyklu Asijská sága od Jamese Clavella. Děj je zasazen do feudálního Japonska někdy kolem roku 1600 a podává fiktivní svědectví o vzestupu Tokugawy Iejasua k moci tak, jak je viděl anglický námořník John Blackthorne, jehož postava je volně založena na osudech skutečného trosečníka Williama Adamse.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

Shogun, 1975


více info...

Přidat komentář

Mája777
14.11.2024 5 z 5

Kdysi dávno jsem ji četla a líbila se mi. Teď jsem si řekla, že je čas si děj osvěžit. A vyplatilo se. Obsáhlý román, ale perfektní čtení. Občas drsné, občas smutné i ta trocha lásky se najde. Seznámíme se s životem v Japonsku. Vše z pohledu anglického lodivoda, který se chvílemi nestačí divit, co se kolem něho děje. Tuhle knihu určitě doporučuji a já si přečtu další díl z této ságy.
(14. 11. 24 - 25 945 - 63)

Kovaros
12.11.2024 5 z 5

Fascinující děj! Knihu jsem četl před léty. Nedávno jsem se dodíval na seriál, který je fajn, ale kniha je kniha. V deníku mám z knihy opsané: „pamatuj v pokoji a míru, že Absolutno, Tao je v tobě samém, že mezi ním a tebou nestojí žádný kněz ani kult, dogma, výrok, žádné učení ani učitel. Mysli na to, že není podstatné dobro a zlo, já a ty, vnitro a vnějšek, život a smrt. Vejdi do sféry, v níž není strach ze smrti ani naděje na posmrtný život, kde jsi prost břemen života a potřeby spasení. Ty sám jsi Tao. Buď tedy nyní skálou, na niž marně narážejí vlny života."
Kniha mě obohatila a doporučuji.


Raverin
02.11.2024 5 z 5

Tuhle knihu jsem objevil až díky seriálu, který mi přišel úžasný.
Kniha byla ale i tak mnohem lepší. Úžasný děj, od kterého se nedá odtrhnout. Kniha plná zvratů, kde s napětím očekáváte co se stane dál. Nejde jen tak odložit.

šlejfířka
02.11.2024 5 z 5

Knížka má docela dost stránek.A proč je tak rychle přečtená?
Ona je nějaká práce a musím ven s pejskama?Musela jsem se od knížky přímo odehnat.A přiznám se,že se mi líbil i seriál .Jasně knížka je lepší.

Gracian1964
04.10.2024 5 z 5

Dlhé čítanie, malé písmenká, husté riadky, ale veľmi zaujímavá téma. Kedysi som už od tohto autora prečítal Potkan kráľ, to sa odohrávalo tuším tiež v Japonsku, ale bolo to obdobie druhej svetovej vojny. Ale Šogun, to bol stret dvoch celkom odlišných kultúr a svetonázorov. Samé intrigy, zrady, boj o moc, v tej spleti som sa čoskoro stratil, ale to nič, páčilo sa mi to. Šialené, za každú hovadinu si tam tí magori párali bruchá. Bol by som zvedavý na ďalšie osudy Blackthorna. Či sa mu niekedy podarilo dostať sa domov.

Lolila
03.10.2024 5 z 5

Skvelý príbeh, ktorý vás zavedie do sveta dvoch odlišných kultúr. Anglický kapitán postupne objavuje a časom aj začne rešpektovať japonské zvyky, zmysel japonskej kultúry, japonské vnímanie cti, lásky, dôstojnosti,... Bol to dosť drsný život z nášho pohľadu, úplne iný svet na chápanie, iná filozofia života. Stojí za prečítanie.

Kutcho
21.09.2024 3 z 5

V prvom rade, na to, že ide o takmer tisíc stranovú knihu, tak pôsobila, ako keby mala o tristo strán menej, vzhľadom na udalosti, ktoré sa v nej udiali. Prišlo mi, ako keby sa nič poriadne nestalo vzhľadom na dĺžku a ako keby pán autor ani nevedel, o čom hlavne chce písať, resp. chcel písať o mnohých veciach, ale okrem stretu dvoch kultúr to bolo veľmi povrchné. Keď sa na to pozrieme objektívne, tak stret kultúr bol spracovaný výborne, ale rovina lásky, nebodaj zakázanej, ako aj boj o moc a politikárčenie boli veľmi slabunké, a hoci postavy boli ok, tiež neboli výnimočne zaujímavé. Jednoducho, kniha mala veľa strán, málo deja, motanie sa stále okolo rovnakých vecí a nakoniec aj bez nejakého uspokojivého vyvrcholenia. Chcel som prečítať celú Asijskú ságu, ale ak je Šogún jej najlepšia časť, tak si to asi rozmyslím.

Hobo
15.09.2024 5 z 5

Fascinující příběh plný napětí a dobrodružství. To je první rovina knihy. Pod ní jde však nejen o střet dvou kultur, ale i o politické reálie. Málo platné, ale v Japonsku se Andžin setkal i s čistým fašismem a je to nenápadně, leč zřetelně jasné i z porovnávání detailů obou kultur, pokud se čtenář nenechá pohltit třeba popisem hygienických návyků Evropanů a Japonců. Když půjdete do hloubky, vyjde vám, že japonský způsob života, vztahy mezi lidmi, vyplývá právě z fašistických reálií. Nesouvisí to s tím, že řada z nich jsou sympaťáci, tak či onak - popisovaná společnost je fašounská. Vlastně mi jsou sympatičtější ti špinaví, vulgární a primitivnější Evropané než distinguovaní (ale vysoce pokrytečtí) Japonci.

-Endy-
31.08.2024 5 z 5

Mistrovské dílo.
Velkolepé, a přece komorní.
Nacházím čím dál větší zalíbení v pomalu se odvíjejících zápletkách, ve spletitých vláknech příběhu, v komplikovaných postavách, které nejsou černobílé.
Je skoro až drzost, jak nás autor napíná s každým naléváním čaje, s pozorováním kapek deště na větvičkách sakur. Mnohé scény by se daly namalovat, než vůbec skončí, a stejně to nevadí. Taková je to nádhera číst.

Jonny
08.08.2024 3 z 5

Myslím, že dobrý.
Zajímavý vhled do japonské kultury. Místy mi to přišlo dost natahované - ale většinu času měl děj spád.

Deia
30.07.2024 5 z 5

Na túto knihu v rodičovskej knižnici som pozerala už dlho, ale nikdy sa mi do nej nechcelo. Ale teraz, keď okolo nej nastal kvôli seriálu taký rozruch, tak som si povedala, že prečo nie. A ešte, že som sa do nej pustila. Spočiatku som síce mala pocit, že zas pôjdem proti prúdu a budem len kritizovať, ale po pár desiatkach stranách ma príbeh úplne nadchol. Začiatok bol zložitý hlavne preto, že tam bolo veľa mien, veľa udalostí, Blackthorne nebol úplne sympatický a Japonci už vôbec nie... Našťastie sa to zlomilo. Síce v japonských menách a ich politických šarvátkach som sa strácala stále, ale čítalo sa to jedna báseň. Veľmi sa mi páčil ten stret kultúr, japonské vnímanie sveta vs. to európske. Okrem Blackthornovej posádky v Japonsku boli aj Európania z Portugalska a Španielska a ich rivalita, hlavne kvôli náboženstvu, bola tiež zaujímavá. Len škoda, že nikde nebolo napísané, že nakoľko sa príbeh skutočne odohráva podľa nejakých historických udalostí (Cornwellove historické poznámky na konci jeho kníh ma rozmaznali). Záver knihy mohol byť trošku uzavretejší, takto ani po tých skoro tisíc stranách som sa nedočkala poriadneho konca. Určite si prečítam aj ďalšie knihy z tejto ázijskej ságy.

Iva095
16.07.2024 5 z 5

Šogun, kniha, která má už několikáté vydání, ale pro mě byla letos naprostou novinkou.
Kníhu jsem četla, i poslouchala a obě verze byli skvělé.
Ano je to bichle a dala mi pořádně zabrat, ale stálo to zato.
Naprosto skvělí příběh z Japonské historie.
Já jsem spokojená a určitě se pustím do dalších dílů.
Jediné s čím jsem trošku bojovala byla délka kapitol, některé jsou hodně dlouhé.

Princezna22
09.07.2024 5 z 5

Posloucháno jako audio a musím říct že kdybych to měla číst jako klasickou knížku asi bych to po pár stránkách vzdala. Ale poslouchat se to dalo.

Meri47
27.06.2024 5 z 5

Kdysi jsem četla, teď jsem poslouchala jako audioknihu. Fascinující příběh z Japonské historie. Mohu jedině doporučit obě varianty, jak knižní tak audio. Jedna z nejlepších knih.

S.sidi
23.06.2024 audiokniha 5 z 5

Kdysi jsem četla, viděla Zajatce japonských ostrovů, nové zpracovani Šoguna a teď audiokniha. Úplně jiný fascinující svět, jiná filozofie života,jone myšlenkové pochody.. zkrátka jiný svět. Samozřejmě se tam vyskytují i křesťanství spasitelé, ale je to jen politika, moc a peníze. Výborně namluvena panem. Soukupem nutí k zamyšlení. Hodně obsáhlá, ale stojí to za to. Doporučuji.

Mona-Lisa
10.06.2024 5 z 5

65 hodin poslechu ve společnosti tohoto eposu.
Šógun je opravdu rozsáhlá bichle, která si dala za úkol nejenom ti předestřít osudy mnoha, MNOHA postav, ale zaplavit tě i tisícem zvyklostí, historickými souvislostmi a hlavně naprosto jiným pojetím života s smrti.

Je to 16. století, kdy si svět mezi sebou díky zámořským výpravám a ovládnutím obchodu rozdělovali Portugalci, Španělé, Nizozemci a Angličani.
I když se celá kniha odehrává v Japonsku, díky vzpomínkám jednotlivých postav a snaze knihy narvat ti do hlavy historický kontext - nejsi politiky a mocenských čachrů ušetřen a dostaneš se i do Evropy.

Zabere ti spousty času to vstřebat - ať už přečíst nebo poslouchat.
Já doporučuju přednes Pavla Soukupa. Na audiotéce to máš v rámci předplatného v ceně zdarma.

Geniální koncept knížky podle mě tkví v tom, že si vržen do děje/Japonska spolu s Angličanem -Johnem Blackthornem, který tu na své lodi ztroskotá. A čučíš na všechno v němém úžasu jak on. Sotva se oklepeš ze skoro utopení, kosí ti kamarády, seberou ti důstojnost, vyštárají tajemství a lup- najednou si to rozmyslí a jsi jeden z nich. JUPÍ!! Počkej, nebo ne? Cpou ti do postele cizi ženské a ty jsi křesťan. Zakážou ti maso, dají ti deadline pro naučení jejich řeči a ke všemu se přichomítneš k velkému převratu a možná válce.
Dlouho na to nezapomenu, takových knížek přečteš pár za život. Že tě vzdělají, rozšíří ti obzory, omráčí tě napětím, vezmou ti dech bojovými scénami a zvraty, zapojí tvoje mozkové buňky množstvím postav, bolí tě pusa od peprných vtipných dialogu.

Je to za mě veledílo srovnatelné se Hrou o trůny, fakt špica. Hrozně moc pohledů postav, jejich minulost, propojení. Jejich jiná kultura je dechberoucí.

Elapheg
04.06.2024 5 z 5

Na tento román jsem byl moc zvědavý při jeho koupi a tak hned, jak jsem dočetl jinou rozečtenou knihu, padla volba jen na něj: na Šóguna od Jamese Clavella.
Kniha pojednává o posádce holandské lodi Erasmus, která při pokusu obeplout svět v roce 1600, ztroskotá u japonských ostrovů. Na lodi se rovněž nachází anglický lodivod John Blackthorne. Posádka je zachráněna, ale Japonci s nimi ze začátku zachází jako s barbary. Nicméně John Blackthorne dostane možnost přes jezuitského překladatele vysvětlit, jak a proč se do Japonska dostali a jaké mají úmysly, protože loď Erasmus má na palubě děla. Začátky jsou pro anglického lodivoda velmi krušné, ale právě jeho znalosti ohledně námořních cest a válečného umění na moři budou chtít využít i mocní vládci tehdejšího feudálního Japonska, kteří jsou spolu na meče doslova. Celá posádka se stává zajatci japonských ostrovů, jak byl o tom seriál za komančů v osmdesátých letech myslím. Kniha pojednává o střetu dvou naprosto odlišných kultur a i o dvou typech křesťanského smýšlení a nepřátelství a sice katolíků, jezuitů a protestantů, takže Blackthorne, protestant, je trnem v oku ještě mnoha jezuitům, kteří jsou na území Japonska. Kniha je plná intrik, evropský náhled na život a smrt je konfrontován se samurajskými hodnotami a jejich náhledem na život a smrt. Kniha je to velmi poutavá i poučná. Má sice slabší místa, kde se toho zase tolik neděje, ale to je hojně vykompenzováno zbylou částí knihy. Je to mé první knižní setkání s japonskou kulturou, ale zároveň i kniha s nějvětším počtem stran pro mne doposavaď. Je to ale věrná výpověď o tom, jak tehdejší Japonci smýšleli a je to velice zajímavé, pro nás Evropany mnohdy nepochopitelné, tedy ne zcela. Je zde krásně zpodoben tehdejší samurajský kodex pro povinnost, oddanost, ale i nasledký spojené s tím, kam vede odhalená zrada na lenním pánovi. John Blackthorne mi byl velmi sympatický, stejně jako jiní hrdinové tohoto velkolepého románu a mně bylo velkou ctí tuto knihu moci číst, je zde rovněž dobře popsán vzestup Johna Blackthorna na společenském žebříčku v Japonsku se všemi poctami, ale i povinnostmi. Rovněž jeho katarze náhledu na japonský způsob života z pohledu Evropana je úchvatný, ale nejlepší jsou ty mocenské boje o tom, kdo bude nakonec panovníkem Japonska. Sám jsem katolík, ale i mne tato kniha mnohokráte přivedla k vlastnímu pousouzení životní filozofie, křesťan v 16 století kontra buddhista v 16. století, jaké svině byli i tehdejší církevní mocnáři, jací lvi se před japonskými panovníky tvářili jako beránci. Jak to nakonec dopadne, to už si přečtěte sami. Kniha má velice dobře vystavěný děj, kde se neustále něco děje, i přes silný samurajský kodex, mnohdy vítězí ambice a touha po moci, intrik je zde velmi mnoho. Když knihu čtete, ocitáte se zároveň ve feudálním Japonsku a smrt hrozí z každé strany dnes a denně. Jednoznačně pět hvězd a doporučení. Ještě, že mám knihy Taikó a Musaši, ale na ty dojde až jindy. :-)

dasa6360
22.05.2024 5 z 5

Autora i knihu mi kdysi doporučil jeden můj kamarád, čímž mu velice děkuji! Ačkoliv jsem ji četla už před lety, stále je pro mě mistrovským dílem s napínavým a dojemným příběhem, který mi přinesl detailní vhled do jedné z nejzajímavějších kultur světa. Clavell v něm popisuje japonské zvyky, náboženství, společenské struktury i morální hodnoty.

I přes velký rozsah je to velmi čtivá a poutavá kniha. Clavell měl navíc schopnost vykreslit veškerou složitost lidských emocí a kulturních střetů opravdu do detailu, a tak se pro mě Šógun zařadil mezi knihy, na které nikdy nezapomenu.

Corwin11
18.05.2024 5 z 5

Prostě Clavell. Úžasné čtení od začátku do konce.

thorir
02.05.2024 5 z 5

„Což není člověk pouhý květ nesený větrem a jen hory, moře, hvězdy a tato země našich bohů jsou skutečné a věčné?“

Monumentální román, o kterém bylo napsáno snad již vše a cokoliv dalšího je pravděpodobně nadbytečné. Přesto bych si dovolil zde přidat několik svých dojmů a tímto zakončit tento zcela výjimečný čtenářský zážitek. Příběh netřeba příliš komentovat, je dostatečně známý. Píše se rok 1600, anglický lodivod John Blackthorne přežije ztroskotání lodi u japonských břehů, je zachráněn a zajat, a následně se stává účastníkem zásadních politických událostí, svou odvahou a výjimečnými schopnostmi si získává přátele i nepřátele. Je figurkou na šachovnici japonských feudálních lordů. Poznává a učí se japonskou kulturu, tolik odlišnou od té západní, evropské. Je součástí epického boje o moc a vládu nad ostrovní říší.

Příběh je fenomenální. Naprosto mě to odzbrojilo a nenacházím další superlativy. Protagonisté jsou vykreslení do nejmenšího detailu, zejména pochopitelně John Blackthorne, neboli Andžin-san, lodivod. Postupné odhalování a poznávání japonských reálií té doby, poznávání kulturních odlišností, poznávání zcela jiné morálky a jiné životní filozofie, postavené na budhistických zásadách, tvoří neoddělitelnou část příběhu a je jedním z klíčových prvků výjimečnosti textu. Při čtení jsem ten kulturní šok místy sám pociťoval velmi silně. Dalším klíčovým prvkem jsou neuvěřitelně silné charaktery, předně, jak jsem již zmínil, Andžin-san, ale též Mariko-san, Toranaga-sama, Jabu-san. Ti všichni mají úlohu na šachovnici. Ti všichni, a mnozí další, čtenáře velmi silně chytnou a nepustí. Mimochodem, dalším zcela klíčovým prvkem příběhu je vztah Andžina a Mariko, aniž bych chtěl cokoliv prozrazovat, protože to postupné odhalování je stejně tak součástí zážitku, jako příběh samotný. V každém případě je tato příběhová linie to nejsilnější z celé knihy. Vlastně, charakter Mariko-san často září tak, že zastiňuje ostatní, vč. Andžina, až si čtenář klade otázku, kdo je vlastně protagonistou.

Výprava do říše samurajů, do země sakur rozkvetlých pod posvátnou horou Fudži je ve všech ohledech mimořádně silným čtenářským zážitkem. Příběh je nezapomenutelný, odzbrojující, povznášející a naplňující. Text je nesmírně čtivý. Všudypřítomný kontrast mezi banální krutostí a japonskou poetikou, mezi životem a smrtí, mezi svobodou a povinností, odvahou a odhodláním, tradicí a odpovědností je intenzivní a nelítostný. Japonská estetika, etika, morálka, tradice, oddanost, střet budhismu a křesťanství, karma a bušidó dýchají z každé stránky. Je to dlouhá kniha a patří k těm, u kterých se po přečtení sice dostaví oprávněný pocit naplněnosti, ale zároveň též pocit jakéhosi prázdna, ve smyslu „co dál“? Sedíte a přemýšlíte kam dál, protože svět se změnil, vaše vnímání se změnilo, vy jste se změnili. Jste úplnější, jste bohatší, je to jedinečný zážitek, výjimečný zážitek. Doporučuji všem.

„Život je jenom sen uprostřed snu.“