Babička pozdravuje a omlouvá se

Babička pozdravuje a omlouvá se
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533018/bmid_babicka-pozdravuje-a-omlouva-se-65ddc103017fe.jpg 4 2039 2039

Audiokniha od Fredrika Backmana, autora celosvětově úspěšného románu Muž jménem Ove, jehož zvuková podoba obdržela cenu Audiokniha roku 2014 coby Absolutní vítěz. Každý sedmiletý dítě si zaslouží superhrdiny. Přesně tak to říká babička, která je ve svých osmasedmdesáti letech schopná vloupat do zoo, strašit sousedku sněhulákem, vzpírat se zatčení nebo vítat Jehovisty v rozhaleném županu Umí také vytvořit ten nejúžasnější pohádkový svět a své vnučce Else přichystá nezapomenutelné dobrodružství. V téhle honbě za pokladem je třeba doručit několik vzkazů s omluvou a zejména zjistit, že nic není takové, jaké se to na první pohled zdá být. Nejbližší sousedství, které působí jako důvěrně známé, je ve skutečnosti kouzelnou říší, jíž je nutno zachránit „Líbí se mi to ohromně a neskutečně. Plakala jsem miliónkrát, protože je to tak dojemné, tak citově zabarvené, tak úžasně napsané, že jsem chtěla být ta malá holčička. Je to nesdělitelný pocit a opravdu nádherný text,“ prohlásila o příběhu jeho vypravěčka Valérie Zawadská. A dodává: „Chtěla bych být takovou babičkou!“... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Min mormor hälsar och säger förlåt, 2013

Interpreti: Valerie Zawadská

Aleš.R
22.09.2024 5 z 5

Až nepříjemně dlouho to vypadalo, že si tentokrát Backman a já možná úplně neporozumíme a rozloučíme se s tím, že to bylo krásné, ale bylo toho dost.
Pak ale naštěstí opět vytáhl své osvědčené zbraně, znovu mě rozesmál i rozplakal a nakonec mohu zase jen obdivně pokyvovat hlavou.

(A jistě, Backman píše pořád stejně - Babička na mě ze všeho nejvíc působí jako velmi raná verze pozdějších Úzkostí, ale - jak by řekl Alf - copak je na tom doprdele něco špatnýho?!)

moonell
07.09.2024 5 z 5

(SPOILER) Každý sedmiletý dítě potřebuje superhrdiny.

Čtvrtinu knížky jsem probrečela, dvě čtvrtiny se smála nahlas a děsila spolucestující v různých prostředcích hromadné dopravy. Bála jsem se druhé knihy, toho, že Backman neudrží vlastní tempo. Udržel a ždíme pořád stejně.
V příběhu je spousta dobře načasovaných klišé, on to prostě umí napsat, i když by to jinde působilo kýčovitě. Pokládaly mě samostatný věty, náhodně umístěný doprostřed odstavců, jakoby mimochodem. A paradoxně nejvíc jedna replika z mnoha, která mě zastihla nepřipravenou.

„To přece není správné, Ulrico. Je to moje místo. Nikdo mi ho nemůže jen tak vzít...“

Andynka
26.08.2024 5 z 5

To byla tak krásná knížka, na kterou budu ráda spoléhat.
Knížka z pohledu dítěte, které nejraději žije ve světě fantazii.
Tenhle krásný svět mu ukázala babička. A nakonec je to celé tak krásně spojené s realitou.
Moc se mi líbilo to zpracování. Je to krásně psané. I když se přiznám, že bylo těžší se do toho příběhu dostat.
Mělo to všechno! Veselost, roztomilost, smutek... Opravdu krásná kniha.

PPardinio
16.08.2024 4 z 5

Autor používá při psaní knížek stále stejný rukopis, občas až moc viditelně a cíleně hraje na city, ale když ono se to tak dobře čte. Také v jeho Babičce do děje vstupují vážná témata, ale na mě celek působil spíše odpočinkově, protože na problémy nahlížíme dětským pohledem. Elsa je jako vypravěč fajn, ale občas jsem měl problém uvěřit její sečtělosti a inteligenci. Přeci jen jí bylo teprve skoro osm let :-) děkuji za postavy jako byl Alf, Vlčí srdce nebo Wors. Škoda, že jsem Babičku četl až po knížce Tady byla Britt-Marie, ale to je jen detail.

elexmil
31.07.2024

Vzdávám to. Z Oveho jsem byla nadšená, tady už ne. Ke knihám přistupuji tak, že do konce života jich už přečtu jen omezený počet, takže čtu doopravdy jen to, co mne baví. Tady jsem se ztrácela ve světě Miamasu, byť malá Elsa s rysy Aspergerova syndromu mi byla sympatická.

babicka_amalka
24.07.2024 2 z 5

no, evidentně jsme se v případě (nejen) této knihy s autorem "nepotkali" - nelíbilo se mi to, nebavilo mě to (zejména fantasy pasáže a vulgární mluva babičky); Backman se k mým oblíbeným autorům nepřipojí;

Čand@
23.07.2024

Sama by som neverila, že niekedy toto napíšem o nejakej Backmanovej knihe, ale ako sa vraví “nikdy nehovor nikdy “. Tento príbeh môj obľúbený spisovateľ bohužiaľ nenapísal pre mňa. Zrejme prekročil medze mojej fantázie. Aj mojej snahy dočítať ho do konca. Preto sa neopovažujem ani udeliť knižke hviezdičky.

KerliDepp
10.07.2024 4 z 5

Backmana jsem si oblíbila pro jeho originální psaní, které mě uchvátilo u knížky "Úzkosti a jejich lidé". Od této knihy jsem opět dostala něco výjimečného. Propojení fantasy s lehkou detektivní zápletkou po poučné s vtipným nádechem. Děkuju spisovateli za to. Babička Elze vypráví pohádkové příběhy, ve kterém každá postava z reálného světa má své "přestrojení" jako mystická bytost ze světa Miamas a každá postava z Miamasu má také svojí říši ze které pochází - říše bojovníků, snílků, hudebníků...Děj se zaplétá, rozplétá a zase proplétá. Kniha taky v sobě nese témata jako alkoholismus, násilí a drogy, závislost na kofeinu, obsedantně kompulzivní poruchu, šikanu a také autismus.
Občas mi ale některé věci vadili a třebaže to, proč furt chodila spát do té skříně? Jak může krmit psa čokoládou a koláčky? Alf jako dospělý člověk tomu dodal kapku, když mu na pití do misky nalil kafé. Chápu, že reálný příběh je obalený pohádkou a naopak ale některé záležitosti jsou už přes čáru.
Kdo vlastně dal kočár do chodby a oznámení? Nezodpovězených otázek je více, ale Backmanovi to odpustím.

MAU256
08.07.2024 4 z 5

Knížku jsme měla půjčenou už delší dobu z knihovny a pořád jsem její čtení odkládala. Ze začátku jsem se přemlouvala, jestli číst dál nebo knihu prostě odložit, vytrvala jsem a nakonec to za to stálo.

Kenan
06.07.2024 5 z 5

Ze začátku jsem byla trochu zmatená, ale čím víc jsem četla, tím víc se mi líbila.

misssicccka
06.06.2024 3 z 5

V podani Valerii Zavadske to musi byt pecka.
Bohuzel knizka neni uplne salek skveleho kafe pro me. Dukazem je, ze jsem ji na dva tri dny dokazaj odlozit. Pribeh je to skvely, silny. Je to vyborny napad. U me ale neco drhlo, asi ten fantasy svet. Babicka by treba rekla, ze jsou to fantazijni posuci ;)
Elsa je skvela a nejvic je jeji matka a Alf. Nejlepsi postavy.
Ale pan autor uz me dokazal vic potesit.

kob
07.04.2024 5 z 5

Určitě to nebude knížka pro každého, ale mě okouzlila. Byla úsměvná a dojemná zároveň a k tomu plná fantazie.

chlupydupy
03.04.2024 5 z 5

Krásně napsáno..kniha mě moc potěšila. Líbí se mi styl jakým autor píše, nemohla jsem se odtrhnout.

Kristy.Seb
02.04.2024 4 z 5

Být výjimečný je nejlepší způsob, jak být jiný.

Když můžeš, vyber si, za co chceš bojovat, když si ale boj vybere tebe, pořádně toho parchanta nakopni do pytlíku.

Není nic spatneho na tom, být jiný než ostatní. Odlišní lidé mají schopnost měnit svět.

Největší moc smrti nespočívá v tom, že dokáže ukončit lidský život, ale že lidé, kterým se prozatím vyhýbá, už nechtějí žít dál.

Člověk musí něčemu věřit.

Lidi se že svejch příběhů musej vypovídat, jinak je to zadusí.

Život je totiž složitý i snadný zároveň.

Jsem z knihy nějaká zmatená. Spoustu věcí mi asi uniklo, a celkově jsem si dávala lidi a události dost složitě do souvislostí. Jinak se to četlo příjemně ale.

Neo1tex
31.03.2024 3 z 5

Mluvil autor někdy v čase kolem psaní téhle knihy s nějakým osmiletým dítětem? Nebo ho zahlédl aspoň v parku? Nemyslím si...

Kniha o přemoudřelé a nesmírně otravné dívce a baráku plném exotů. Není to špatná kniha, jde to číst a i dočíst. Když tedy pominu nesmírně patetický a bolestivý závěr, který se asi pokouší o dojemnost, ale množství klišé na stránku tvoří tak hutnou konzistenci, že se jí lze jen stěží pročíst.

Po Ovem je to zklamání. Tam udržel autor svoji snahu dojímat na uzdě. Tady se ale rozjel nekontrolovaně a naplno.

bookcase
30.03.2024 5 z 5

Posloucháno jako audio, paní Valerie Zawadská je úžasná vypravěčka a Frederik Backman skvělý autor, tohle kombo jsem si užila na sto procent.

manka71
26.03.2024 5 z 5

Moje první kniha od tohoto autora a hodně mne to mile překvapilo. Je to psáno srdcem.

Varjohukka
21.03.2024 5 z 5

AUDIOKNIHA
***
Tak tohle poslouchání jsem si hodně užila. Bylo to vtipné, bylo to dojemné, bylo to napínavé. Místy jsem se smála jako blázen, místy jsem brečela jako želva. Moc příjemně namluvené.

Andulino
11.03.2024 4 z 5

(SPOILER) Jak moc jsem se na dalšího Backmana těšila. A jaké bylo moje zklamání, když jsem zpočátku nebyla vůbec nadšená! Příběhy z Miamasu mě jaksi nudily, nedocházelo mi, jak souvisí s hlavním příběhem. Když jsem se dozvěděla, jak to je s názvy jednotlivých království, byla jsem dojatá. A při poznávání jednotlivých obyvatelů domu jakbysmet. Každý z nich má svůj životní příběh, svoje trápení, svoje důvody, proč je takový, jaký je. A ač někteří uživatelé psali, že postavy nejsou uvěřitelné (Ředitel školy tolerující šikanu? Terapeutka, která nedokáže vyhledat pomoc? Babička, která vnučku uvrhne do nebezpečí?), já věřím tomu, že právě tyhle paradoxy, přehlížení a nelogické chování jsou to, co mezi lidmi vždycky bylo, je a bude. Elsu jsem si oblíbila, k šikaně stačí málo, jedna jediná věc, na kterou někdo upozorní a která se obecně nelíbí, a stanete se kořistí, stejně jako Elsa. Její smutek po odchodu babičky byl tak bolestivý, obzvlášť když jsem si v takové situaci představila samu sebe, představa mě drásala dokonce i v mém dospělém věku, natož v sedmi letech. Dojalo mě i zlomené srdce Elsy kvůli worsovi, ač samozřejmě celá postava worse byla velmi tajemná a nebylo jasné, kde se vzal, kde bydlel, komu patřil a jak moc mystický/obyčejný byl. Ano, Ove byl pro mě silnějším příběhem. To však nic nemění na tom, že tak jako tak jsem v knize opět našla spoustu moudrosti a laskavosti a jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla.

Kaaacik
02.03.2024 5 z 5

Tohle bylo krásný !!!! Oveho jsem si zamilovala - Britt Marii taky - oba krásné lidské příběhy a bála jsem se, ze už se Backman bude opakovat, ale není to tak - tohle bylo tak krásné podání života detskym světem a fantazii - těším se už teď na další jeho díla !!!