Balzac a Stendhal o realismu

Balzac a Stendhal o realismu
https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82997/bmid_balzac-a-stendhal-o-realismu-ndZ-82997.jpg 4 6 6

Kritický rozbor Stendhalova románu "Kartuziánský klášter v Parmě", jejž uveřejnil Honoré de Balzac r. 1840, kdy ještě byl Stendhal málo známým spisovatelem. Na celkem pochvalný rozbor odpověděl Stendhal Balzacovi dopisem, v němž mu vysvětluje svůj pracovní postup, hlavně otázku formy. Stejně jako Balzac se stal Stendhal kritikem své doby, odkrývaje rozpory společenského řádu měšťácké třídy, i když jeho hrdinové ještě nedovedou najít východisko ze svízelné situace zaviněné prostředím zbohatlých francouzských měšťáků v době ponapoleonské restaurace.... celý text

Přidat komentář

los
10.04.2022 2 z 5

Balzakův rozbor Stendhalova románu jako zajímavý dobový pramen, o realismu se čtenář moc nedozví, zato o ději Kartouzy parmské ažaž;

doporučuju z tohoto vydání (ČS 1950) vyrvat redaktorskou předmluvu (pokud tedy zrovna nepotřebujete typickou ukázku dobového diskursu nebo se nechcete trpce zasmát)

siena
23.07.2016 5 z 5

O existenci recenze Stendhalova románu "Kartouziánský klášter v Parmě" z pera Honoré de Balzaca, a následném autorově dopise, jsem se dozvěděla z knihy S. Zweiga Balzac. Toto obšírné pojednání vyšlo v roce 1840 v Revue Parisienne, kterou řídil sám Balzac, a která se bohužel stala jednou z jeho "neúspěšných" podnikatelských aktivit.
Kartouzu parmskou jsem četla za mých gymnaziálních let, patřila k “mým“ romantickým románům té doby. Byla jsem tedy zvědavá jak na něj nazírá velký Honoré de B. Teď už mohu říci, že se začínám opět těšit na další, nové čtení:) Balzac mne provedl románem do nejmenších detailů a zakoutí, a ještě více “otevřel“ svět Stendhalových hrdinů. “...Všichni, jimiž je Itálie drahá, kteří ji studovali nebo pochopili, budou číst Kartouziánský klášter v Parmě s rozkoší. Duch, genius, mravy a duše této krásné země žijí v tomto dlouhém dramatě, stále zajímavém, v této rozsáhlé fresce, tak dobře vylíčené, tak živě kolorované, která hluboce působí na srdce a uspokojuje nejvybíravějšího a nejnáročnějšího ducha...”.
V Stendhalově odpovědi vyniknou rozdíly obou autorů v přístupu k literatuře, ke stylu psaní a i v jejich nazírání na svět, na společnost. Přesto v obou textech je patrný velký respekt, který k sobě chovali.
A abych pokračovala v tomto knižním řetězení, mám už připravené Stendhalovy Římské procházky...


Autoři knihy

Honoré de Balzac
francouzská, 1799 - 1850
Stendhal (p)
francouzská, 1783 - 1842