Nakládačka
Garth Ennis
Ve světě, kde se oblohou prohánějí hrdinové v kostýmech a maskovaní mstitelé se plíží nocí, musí někdo dohlédnout na to, aby si „supráci“ moc nevyskakovali. A taky že dohlédne. Billy Řezník, Hughík, Mateřský mlíko, Francouz a Ženská jsou Banda: tým velmi nebezpečných individuí, operující pod CIA, z nichž každý je odhodlán bojovat proti nejnebezpečnější síle na Zemi – totiž supersíle. Některé superhrdiny je nutné sledovat. Některé je nutné krotit. A některé z nich – čas od času – je nutné prostě smáznout. Tehdy přichází chvíle pro Bandu. Temný mstitel Technorytíř a jeho exparťák Švihák mají problémy. Pořádné problémy. Zatímco jednomu se vymkla z rukou jeho děsivě nezkrotná nadrženost, druhý by mohl mít na krku vraždu. V příběhu s názvem Do držky je to na Hughiem a Billym Řezníkovi, aby ty problémy rozlouskli. Ve Skvostné pětiletce pak Banda putuje do Ruska, kde její korporátní protivníci spolupracují s mafií - a to na superspiknutí, které by se mohlo zvrhnout ve smrtonosnou melu. Zaplaťpánbů, že na straně našich hrdinů je hrdina zvaný Párek lásky…... celý text
Literatura světová Komiksy Sci-fi
Vydáno: 2013 , BB artOriginální název:
The Boys 2: Get Some, 2013
více info...
Přidat komentář
Tento komiks představuje neobvykle realistický pohled na superhrdiny. V jádru jsou to obyčejní lidé, kteří ovšem dostali do vínku superschopnosti, a tak se chovají přesně tak, jak by člověk čekal svou moc a slávu neustále zneužívají. Proti nim pak stojí The Boys skupina, která je má hlídat a bojovat proti těm nejhorším zvrhlíkům.
Komiks je občas zbytečně nechutný a vulgární a snaží se za každou cenu šokovat, zároveň má ale chytré zápletky a ke konci neuvěřitelně graduje. Pokud na něj máte žaludek, rozhodně ho můžu doporučit.
P. S.: většina z vás bude určitě znát stejnojmenný seriál. Ten je krásnou ukázkou povedené adaptace komiksové předlohy nenechává se jí zbytečně svazovat, ale zachovává originální jádro, díky němuž jsou The Boys tak populární.
Napínavější, atmosférické a správně nářezové. Dvojka Bandy krvavě pokračuje a člověk se dostává na politické pozadí se sloučeninou V. Pasáš s Technorytířem byla sice trochu slabší, ale Skvostná pětiletka tu dokonalost vytáhla rychlým tempem nahoru. Právě pětiletka mě zaujala politickým nádechem, satirou a atmosférickým vyšetřováním. Párek lásky pobavil. Upřímně, je dost škoda, že nakladatelé zařízli tuhle Ennisovu jízdu. Z Bandy jde totiž cítit velký potenciál a relativně originální děj. Chápu, surovost a vulgarita komiksu asi ne každému sedne, ale děj, který jde ruku v ruce s různými konspiracemi a perfektní satirou mě tak vtáhnul, že snad zkusím přelouskat anglické omnibusy, protože v našich končinách se českého tisku asi nedočkám. Velká škoda. Bandu si po tomhle čísle totiž nejde neoblíbit. Za mě kvalita nahoru a velký smutek za český konec. 9/10.
Pěkně bláznivé, stejně jako první díl. Řezník, je podle mě jedna z nějlepších komiksových postav ever :D :D
Tentokráte v Rusku. Méně brutálnější, za to víc příběhově stravitelnější. Tentokrát se jedná o krásnou detektivní hříčku s plno kecama, střevama a nahoty. Sedmička je zde v pozadí a máme před sebou spíš méně známé supráky. Konec naznačuje větší věci, ale bohužel, u nás se vydali jen dvě čísla, takže už jen anglicky.
...Let's go to Russia... banda se ocitá daleko na východě... zápletka je jednodušší a přímočará, krásně vykreslen Tek Knight a jeho problémy:-)... čteno v orig.
Mám moc rád autorovu tvorbu (často příjemně nekorektní), líbila se mi jednička Bandy i televizní série The Boys z roku 2018. Jenomže dvojka Bandy mne zklamala. Řezník protivnější než pondělí, absolutně nevyužitá Ženská, přehršel homofobních nadávek (když by jich pro vykreslení atmosféry bohatě stačila desetina). Rozmilý pětiletkař Vas ve skvostném rudém supráckém trikotu to nezachrání (ale za kouknutí určitě stojí :-).
S Ennisem v češtině člověk nemůže trefit blbě. Vyjímečný na něm je, že zároveň pracuje s takovou mírou absurdity, až sklouzává v některých pasážích do grotesky (u Hitmana víc, u Punishera spíš málo a Banda je tak někde ve středu), ale zároveň na lidské úrovni hrozně rozumí svým postavám a dokáže tohle pouto přenést i na čtenáře. Banda ale nabízí i něco navíc - jednak krásný aluze pro znalce superhrdinskejch žánrů, jednak dobrou porci detektivky, která hlavně v tomhle dílu má navrch. Obří škoda, že se to u nás nechytlo a dalších dílů se spíš nedočkáme (jakkoli po úspěchu seriálu začínám lehce doufat).
Druhé pokračování se mi líbilo trochu méně než jednička. Ale pořád je to velká zábava a velká škoda, že další díly již nevyšly, protože byly načrtnuté některé dějové linky, jejichž dokončení se v češtině zřejmě nedočkáme.
Druhá Banda je znatelně slabší, než první díl. Ennis se snažil o více detektivní pojetí, které je sice jindy fajn, ale sem i to moc nesedělo. Kriminalistika se do tohoto komiksu nehodila, já chtěl vidět, jak Banda masakruje zase nějaké arogantní supráky, slyšet nějaké černé hlášky a smát se u toho. Zde jsem četl, kdo je homosexuál a jak se mají Rusové. Ale přesto mě komiks velmi bavil. Méně, než jednička, ale stále na poměry komiksu dost. Skvělá jízda se zajímavými zápletkami a postavami. Je škoda, že další díly už nevyšly, Banda je skvělá. Určitě si jí dočtu alespoň v originále.
Pokračování bylo stejně dobré jako první díl. Užila jsem si to od první do poslední stránky. Komu se nelíbilo je blázen a asi si s ním nebudu rozumět...
Není to tak vtipné jako Hitman ani tak epické jako Preacher, ale zábava pořád dobrá, i když na ennisovskou autorskou sérii ja to lehce slabší kousek. Hláškově vydařenější je causa Technorytíř.
\"Hoj! Píčusové!\" Řezník ja jeho Banda se v Nakládačce vydávají po stopách Technorytíře a pak do matičky Rusi. Ennis se vyžívá ve posměšcích a čím víc se vyznáte v komiksovém univerzu tím větší legranda to je. Očividné odkazy na Dardevila, Batmana a pár dalších jsou jen třešničkami na dortu v obrovské konspirační válce, která probíhá na pozadí toho všeho. I ta nevybíravá mluva mi přirostla k srdci. Chci pokračování.
Autorovy další knížky
2004 | Jako pára nad Texasem |
2005 | Syn člověka |
2013 | Karty jsou rozdaný |
2004 | Punisher 1 |
2016 | Darkness Kompendium: Kniha 1 |
První díl jsem četl anglicky, ale to se počítá, takže druhý už jsem si dal v češtině a musím vyjádřit lítost, že se to takhle seklo a další díly už nevychází, a to ani po vysílání úspěšné seriálové adaptace. Bohužel taky musím říct, že český překlad je někdy dost krkolomný, jindy ale i docela vtipný, takže se to vcelku průměruje. No a samotný příběh je... dost svérázný.
Banda měla být jeden z komiksů, který se vymyká všem superhrdinským konvencím a přináší drsný naturalismus superhrdinskéh osvěta, který možná funguje víc jako náš reálný svět, než komiksy od Marvelu nebo DC. Nicméně velmi brzy se to kouká a pak to působí, že se celý komiks jen snaží šokovat až přehnanými sexuálními scénami, vulgaritou a někdy až blbými poznámkami. Ve své době to asi bylo dost šokující a husté, ale v dnešní době už to zapadá do průměru "antihrdinských" komiksů. Nicméně to je pořád o level dál než většina podobných.
Co se týče děje, tak ten je rozdělený na dvě kapitoly, a to část s Technorytířem a Švihákem, dál pak na ruskou Pětiletku. První příběh se zabývá tím, co je pro bandu typické, a to snahou zdiskreditovat Vough. Příběh má jakýsi queer podtext, ale nevím, do jaké míry o tomhle tématu vypovídá, když se rovným dílem gayů zastává, rovným je uráží. Technorytíř a jeho zvláštní úchylka je sice originální ,ale jeho osud je dost mimo. Švihák je pak typickým záporákem, který je jako většina Vough superhrdinů. Ve druhém díle naopak exceluje Párek lásky a je jen na vkusu čtenáře, jak ho přijme. Na mě měl moc blbých hlášek, někdy až příliš mimo, ale vlastně se mi líbil a byl tam hodně osvěžující a sloužil jako dost vtipný prvek. Naopak Banda je v tomhle díle trošku otravná a Hughie je taková kombinace zoufalce, sprosťáka a ňoumy. Určitě mě neoslovil tolik jako některé jiné postavy. Ve druhém díle se i vyskytuje dost dobrá nymfomanická záporačka, která má dost dobrá plán. Možná až škoda, že jí to Billy zkazí.
Celkově je to super čtení, ale už u druhého dílu je znát nějaký stále opakovaný vzorec. Epizodní postavy jsou jak kdy, ale nejhorší je, že Hughie je prostě typ postavy, co někoho osloví a někoho vůbec. Celkové pojetí je ale dobré, i když už zkrátka z minulé dekády. Ve své době originální a prozíravé, dneska vcelku tuctové s přehnanou snahou šokovat a působit "jinak".