Barnabáš Rudge
Charles Dickens
Barnabáš Rudge je pro českého čtenáře objevenou novinkou. Dickens jej otiskoval hned po dokončení Starožitníkova krámu v letech 1840-1841 na pokračování v týdeníku Hodiny pana Humphreyho. Pod vlivem Waltera Scotta už v roce 1836 přislíbil svému vydavateli historický román s podtitulem ,,Příběh o nepokojích osmdesátého roku". Podle Anguse Wilsona je Barnabáš Rudge ,,nejvýzralejším ze všech Dickensových děl a znamenitým románem o jedincích polapených v hrůzách masové aktivity". Osudy všech vystupujících postav, spletených dohromady tajemnou vraždou urozeného pána a jeho sluhy, jsou líčeny na pozadí protipapežských nepokojů. Ty se v roce 1780 změnily v drastické povstání, které na několik dnů tvrdě opanovalo Londýn a jeho nejbližší okolí. Román poskytuje vše co může Dickensův čtenář od svého autora očekávat.... celý text
Přidat komentář
Mám za sebou poslední román z Dickensovy edice. Barnabáš se mi v první půlce četl s obtížemi a pořád jsem se do příběhu nemohl dostat. Jamile se ale nespokojenci dali do pohybu, společně s nimi jsem se začal dobře bavit. Kniha obsahuje vše potřebné pro dobrý historický román - hrdiny na obou stranách, dlouho utajované tajemství, několik zamilovaných linek, proradných záporáků a či případných zmrtvýchvstání. Barnabáš je po dlouhou dobu pouze vedlejší postavou, která nedostává moc prostoru. Teprve s blížícím se koncem se děj začíná točit kolem něj.
Rozvláčnej text, po přečtenejch 300 stranách jsem si myslel, že druhou půlku knížky nedočtu...
Charlie byl spisovatelský génius, což jeho knihy dělá náročnou četbou. Cesta těmi stránkami ovšem přináší velkou odměnu. Barnabáš Rudge patří mezi mé oblíbenější, i když bych vlastně těžko dělal nějaký žebříček Charlieho děl.
Gordonovské nepokoje v Londýně, na Charlieho poměry menší počet postav, spousta narážek a souvislostí společenských, kritizující sdělení a poučení. Epickou záležitostí je pak popis samotných násilností a útok na vězení v Newsgate či pasáž, kdy se Barnabáš s matkou setká se samotným lordem Gordonem, nebo smrtelná nenávist mezi Haredalem a Chesterem, která má v autorově podání víc vrstev, než jen tu osobní. Výčet toho, čeho si na Dickensovi nebo konkrétně Barnabášovi cením, by byl dlouhý. Na závěr však musím vyzdvihnout ještě postavu, kterou jsem si hluboce zamiloval. Tou postavou je samozřejmě Barnabášův společník havran Grip.
85% chvilkami jsem už myslel, že to nedočtu. Rozvleklý dickensovský styl už mě rozčiloval. Ale stálo to za to.
Dokázal bych si knihu představit i bez té detektivní zápletky, byť dobře spojuje většinu postav. Líčení londýnských nepokojů je skvělé a Dickens mu svými kritickými názory vdechl i důležité ponaučení.
Štítky knihy
anglická literaturaAutorovy další knížky
1966 | Oliver Twist |
2010 | Vánoční koleda |
1960 | Nadějné vyhlídky |
2015 | David Copperfield |
1961 | Kronika Pickwickova klubu |
Zajímavý román, jako vždy u Dickense s barvitými postavami, zasazený do u nás málo známé historie londýnských nepokojů roku 1780 (viz Gordon Riots).