Bedřich Smetana - Životopis

Bedřich Smetana - Životopis
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/531619/bmid_bedrich-smetana-zivotopis-65c3654d41eac.jpg 4 32 32

V jubilejním Roce české hudby si připomínáme výročí narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824–1884). Už děti ve škole se o něm učí, že položil základy české národní hudby, je to po generace omílané klišé. Pavel Kosatík studiem pramenů došel k závěru, že faktů o Smetanovi je k dispozici možná dost, ale že jsme je, s ohledem na potřeby té naší doby, dostatečně nepromysleli. Autor nesouhlasí už s tou hlavní, nejčastěji předkládanou tezí o Smetanovi jako jen zakladateli české hudby. Vidí v něm představitele hudby evropské. Myslí si, že světová hudba u nás nezačala vznikat až s Antonínem Dvořákem, ale už s Bedřichem Smetanou. „Jen“ se to za něho ještě neumělo do toho světa dostat, a pak s tou teorií o jeho toliko české hudbě se na to možná dost nemyslelo. Nikdy není pozdě věci začít napravovat a vhodná chvíle pro to může být právě teď. Je škoda, pokud svět zná ze Smetany jen Prodanou nevěstu, Vltavu a smyčcový kvartet Z mého života. Do světa zrovna tak patří Dalibor, Hubička a Dvě vdovy, celá Má vlast, cyklus „švédských“ symfonických básní a také množství brilantních skladeb psaných pro klavír. Mějme Bedřicha Smetanu více rádi. Pusťme si ho z povědomí do vědomí. A pak do světa.... celý text

Přidat komentář

bukiet
včera 5 z 5

Pracovat v divadle, spolupracovat na inscenacích všech osmi Smetanových oper a nepřečíst si v Roce české hudby nejnovější životopis zakladatele české národní hudby, by bylo hanebné. Nejprve jsem si poslechl rozhlasový výběr z Kosatíkovy knihy, navnaděn samotným autorem, který se přišel podívat na jednu z oslavencových oper a po skončení představení měl krátké setkání s diváky. A když vyšla nedávno celá audiokniha, neváhal jsem ani vteřinu. Líbí se mi věcný styl vyprávění Smetanova života, bez senzacechtivostí, naopak se snahou ukázat, že tento český národní skladatel, je i skladatelem světovým. Je příznačné, že první polovina knihy je více životopisná a až ve druhé půlce se dostaneme k autorově hlavní tvorbě. Smetanovi dlouho trvalo, než pochopil že je více hudebním skladatelem než hudebním virtuosem. Lze souhlasit s autorem, že tomuto pánovi bychom se měli více věnovat a umožnit nejen sobě, ale celému světu poznávat jeho tvorbu. Knihu namluvil člověk s velmi příjemným hlasem a s obrovským vztahem k hudbě, pan Jakub Hrůša, jeden z nejvýznamnějších současných světových dirigentů.

michall17
26.10.2024 5 z 5

Kniha mne velmi zaujala a líbila se mi..Je to vlastně první kniha o Bedřichu Smetanovi, kterou jsem četl. Občas mi sici také vadily gramatické a stylistické chyby, ale celkový dojem je velmi kladný..


maryzka
31.05.2024 3 z 5

Vzhledem k tomu co jsme se o Bedřichu Smetanovi učili , dokonce občas se v televizi vysílali jeho opery jako ,, Prodaná nevěsta" Libuše tak mi nějak neunikl. Přečetla jsem si knihu vzpomínek jeho vnučky ,, Z jabkenické myslivny a jednou navštívili jeho muzeum v Jabkenici, které bylo dlouho pak zavřeno. No, ale bylo to jiné- nikdy jsme třeba nevěděli jak Bedřich Smetana zemřel. Bedřich Smetana šel využit v každé době alespoň v Čechách. Propagovala ho první republika, protektorát zkrátka se u nás našel v každé době. Ale dozvěděla jsem se mnoho zajímavého a je to docela dobrá kniha.

Kristynakaja
30.05.2024 5 z 5

Knihy od Pavla Kosatíka mám ráda a když jsem se dozvěděla, že vyšel nový Smetana, hned jsem si ho objednala v předprodeji.
Kniha je opravdu skvělá, přenese nás do Smetanovy doby, od narození přes celkem neúspěšná studia na gymnáziu, vzdor proti otci, první lásky, rodinné tragédie... Bylo toho ve Smetanově životě tolik, že se při četbě opravdu nenudíte :-)
Abych jen nechválila - velmi mi vadily gramatické a stylistické chyby v textu. Myslím, že podobné knihy by si zasloužily svědomitější korekturu.

ddkk
26.05.2024 5 z 5

Životopis Bedřicha Smetany, stejně jako další Kosatíkovy knihy, patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy z literatury faktu četla. Jako vždy fundovaný životopis tohoto velikána nejen české, ale i světové hudby je napsaný čtivě, v kontextu doby a událostí, s mnoha dalšími zajímavostmi týkajícími se soudobých osobností, jakými byli především Liszt a Wagner, kteří Smetanu nejvíce osobně i profesně ovlivnili.

Bylo mi mnohdy smutno při čtení o jeho osudu, o rodinné tragédii a smrti jeho nejbližších, o nepochopení jeho druhé ženy, o těžkém prosazování jeho geniální hudby v malém českém hudebním rybníčku...přála jsem mu oddanou přítelkyni Fröjdu Benecke ve Švédsku i věrnou Elišku Krásnohorskou...žasla jsem, co dokázal napsat za posledních deset let života v úplné hluchotě...a zatrnulo mi, když jsem četla o jeho tragickém konci...

Jsem vděčná Pavlu Kosatíkovi za jeho otevřený, nic neskrývající a o to vzácnější skutečný životopis našeho prvního světového hudebního skladatele, Bedřicha Smetany.

Doporučuji.

Re@ding_9-wine
07.05.2024 5 z 5

Velmi přístupně, čtivě, vtipně, ale zároveň "poctivě" (rozuměj pracující s dobovým kontextem a materiály, deníky, sekundární literaturou apod.) napsaný životopis. Postava BS přede mnou opravdu ožila. Byl to opravdu člověk z masa a kostí, poznala jsem, co měl rád, jak žil, jak tvořil. No a když je náš velikán v textu párkrát titulován jako Fritzínek (tak mu doma říkali), je to už "jen" třešnička na dortu. :)))

milan.valden
21.04.2024 4 z 5

Letos uplynulo dvě stě let od narození skladatele Bedřicha Smetany (1824 - 1884) a při té příležitosti vyšel jeho nový životopis z pera Pavla Kosatíka (*1962), který má za sebou již celou řadu úspěšných biografií takových osobností, jako T. G. Masaryk, Jan Masaryk, Pavel Tigrid, Pavel Kohout, Emil Zátopek, Jarmila Novotná, Věra Čáslavská, Olga Havlová, Ferdinand Peroutka a další. A už bylo načase, aby vyšel „nový Smetana“, protože ty předchozí už přece jen vyšly dávno: životopis od Václava Holzknechta v roce 1979, monografie Hany Séquardtové v roce 1988 a popularizační kniha Zdeňka Mahlera spíše pro mládež Nekamenujte proroky v roce 1989. Jaký je autor Mé vlasti, Prodané nevěsty, Dalibora, Libuše a dalších oper či mnoha klavírních a jiných skladeb, zakladatel české národní hudby v Kosatíkově knize Bedřich Smetana – Životopis (vydala Euromedia Group – Universum)? Temperamentní, energický, pracovitý, citlivý, emotivní, silně eroticky založený s velkou potřebou milovat, naopak málo nábožensky založený, soucitný, dobrák od kosti, náruživý tanečník a ještě náruživější klavírista. Měl zálibu v lovu a honitbě, měl silný smysl pro rodinu, nelpěl na věcech a majetku, neholdoval tabáku ani alkoholu, miloval škubánky. Neměl velké diplomatické schopnosti, byl velmi náročný na sebe sama, k sobě přísný a se svými díly často nespokojený, ale na druhou stranu si byl čím dál jistější svojí tvorbou a její hodnotou. A dá se říci, že vnitřně to byl šťastný člověk – i přes všechny tragédie (smrt tří dcer a první manželky), nepovedené druhé manželství, různé neúspěchy a těžké prosazování své hudby, útoky, které musel snášet právě kvůli své hudbě, hluchotu, která ho sužovala od roku 1874 (ale nezabránila mu naštěstí, aby dál skládal). Z Kosatíkovy knihy vychází plnokrevný obraz nejen velkého skladatele, klavíristy a dirigenta, ale i člověka se všemi jeho klady a zápory, jehož bychom neměli považovat úzce za „národního skladatele“ a tvůrce české hudby, ale především za geniálního komponistu, který chtěl z české hudby učinit hudbu světovou a který vstřebával nejmodernější hudební proudy té doby, ať už to byla tvorba Berlioze, Liszta (s nímž se přátelil) nebo Wagnera. Kvůli tomu byl vystaven nepochopení a útokům, že skládá „německou hudbu“ nebo že je wagnerián a že česká hudba má vypadat jinak (ale jak, na to praktickou odpověď nedával vlastně nikdo). Je údělem géniů a novátorů, že se prosazují těžce, Smetana není výjimkou. Je dobře, že Pavel Kosatík vidí Smetanu jako představitele evropské hudby; že se domnívá, že světová hudba u nás nezačala vznikat až s Antonínem Dvořákem, ale už se Smetanou. Teď by bylo ještě dobré, kdyby si to více uvědomil český posluchač a kdyby si to více uvědomili i ve světě, kde znají vlastně jen Vltavu, Prodanou nevěstu a smyčcový kvartet Z mého života.

LadaLil
16.04.2024 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Přestože se jedná o literaturu faktu a není tu žádný dialog, četla jsem jedním dechem. Dozvěděla jsem se velké množství jak věcí, které jsem někde zaslechla, tak i úplně nových. Hloubka, do které Kosatík prozkoumal Smetanův život, je prostě úctyhodná. Rozhodně knihu doporučuji, protože jak si autor přeje v závěru knihy, pojďme ze Smetany udělat to, co si zaslouží – světového skladatele.

Apo73
16.04.2024 5 z 5

Pavel Kosatík prostě umí psát. Nedá se nic dělat. Na každou jeho knihu je možné se těšit. A podobně, jako tomu bylo u Jiný TGM i tady si nebere slavného génia a národní hudební modlu do sametových rukaviček. Nejde o to jej nějak pomluvit nebo ponížit, ani o intelektuální principiální opozičnictví vůči mainstreamovým interpretacím. Jde prostě k pramenům a dokáže suverénním, publicistickým stylem vylíčit nejrůznější peripetie Smetanova života. Jistě, paní Štráfeldová (s konkurenčním životopisem) se do toho položila více jako do docudramatu a vymyslela i dialogy, a jistě to udělala podle předchozích zkušeností dobře (nečetl jsem). Ale na Kosatíkovi oceňuji, že se drží svého stylu, nedopouští se naprostých fabulací, jen možných dedukcí a návrhů, jak o věci přemýšlet. Neříkám, že se v nich nemýlí nebo nějak neposouvá, já hodnotím celek a prožitek, který je prožitkem ze suverénního vyprávění. Navíc Český rozhlas namluvil tento text (výběr) ještě před vydáním knihy, což je podle mne správná cesta, jak jí udělat reklamu a jak se může rozhlas chovat. (A to nemluvím o skvělé čtyřdílné rozhlasové minisérii Pavla Molka...)
Zkrátka podle mne je třeba mít Kosatíkova Smetanu doma v knihovně, hned vedle Jiného TGM. Oba pánové totiž k sobě tak nějak patří. Zakotveni v 19. století, ale oba jej dalece přesáhli, každý po svém. A Pavel Kosatík k tomu má drajf o tom hutně vyprávět. Skvěle!

Tída
08.04.2024 5 z 5

Výborně napsáno a načteno. I když jsem o Smetanovi věděla dost, při poslechu mi víc připadal jako člověk z masa a kostí, a já se dozvěděla hodně nových informací. Tohle byla velká paráda, děkuji autorovi a ČRo za tenhle skvělý počin.

Isew
03.04.2024 4 z 5

Nahlédnutí do neradostného života jednoho z našich nejlepších hudebních skladatelů. Konec 19. století byl plný inspirujících osobností, které tento národ obohatili. Bedřich Smetana byl jedním z nich. Neměl to lehké a vlastně od začátku své kariéry mu byly do cesty kladeny překážky. Možná i proto je jeho hudba tak úchvatná. Nejsem velkými milovníkem oper, proto je tolik neocením, ale jeho symfonické básně jsou úžasné. A i kdyby nenapsal nic jiného než Vltavu, zasloužil by si stát na národním piedestalu.

Kopta
01.04.2024 4 z 5

Audio ČRo: Hezky převyprávěný příběh velikána a jeho přiblížení. Bylo hezké toho být součástí ještě před vydáním.