Bez lásky

Bez lásky
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527312/bmid_bez-lasky-65664726be83c.jpg 4 183 183

Georgia nebola nikdy zamilovaná, nikdy sa s nikým nebozkávala, dokonca sa jej nikto ani len nepáčil – ale ako každá šialená romantička je presvedčená, že jedného dňa sa objaví ten pravý. Začína štúdium na univerzite a verí, že tu nájde lásku. Keď však spôsobí zmätok medzi kamarátmi, sama seba sa pýta, prečo je romantika pre iných taká prirodzená, ale pre ňu nie. Georgia je zmätená viac ako kedykoľvek predtým, až napokon zistí, že pravá láska neznamená len romantický vzťah.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Loveless, 2020

spencer
16.12.2022 5 z 5

Hlavní hrdinka Georgia začíná studovat na vysoké škole. Na rozdíl od jejích vrstevníků nikdy nebyla zamilovaní ani se s nikým nelíbala. Všichni kolem ní jí neustále opakují, že až přijde ten správný čas, potká tu správnou duši a vše bude, jak má být. Za pomoci své spolubydlící se vydá lásce naproti, jenže ji tato výprava kromě zklamání akorát přiměje přemýšlet nad tím, proč se zdá být láska pro ostatní tak jednoduchá, zatímco pro ni ne.

Jak už nejspíš víte, jedním z hlavních témat této knihy je asexualita a aromantičnost. Když se s hl. hrdinkou Georgiou poprvé setkáváme, nemá o žádném z těchto pojmů nejmenší ponětí, což akorát dokazuje, proč je tak důležité psát tituly s touto tematikou. Cesta k jejímu sebepoznání je skvěle zachycena a jsem si jistá, že celý její příběh poskytne útěchu mnohým lidem, kteří se cítí zmatení a stále ještě objevují svou sexualitu stejně jako Georgia.

Co se týče postav, nejenže si je snadno všechny zamilujete, ale také oceníte, že každá z nich má v příběhu svou roli. Určitým způsobem jsou všichni na cestě k Georgiině sebepřijetí nápomocní a proto si moc vážím toho, jakým způsobem autorka ve svém vyprávění vyobrazila přátelství. Dívá se na něj z mnoha úhlů a ukazuje, že i mezi přáteli je dost velká láska.

Bez lásky je skvělým příkladem toho, proč je reprezentace různých sexualit v knihách důležitá. Poskytuje porozumění těm, kteří si procházejí něčím podobným a ostatní více informuje a dovedu si i tvrdit, že i o tomto tématu vzdělává.
Doporučuju všemi deseti.

#spolupráce #humbookblogeri

emmanovotna
13.12.2022 5 z 5

Za mě úžasná kniha, několikrát mě dohnala k slzám! Příběh je to krásný a musím říct, že skvěle popisuje, jak je vlastně přátelství neskutečně silná láska!

katerina0952
04.12.2022 5 z 5

(Varování: silně subjektivní recenze.)
Tak tohle mě rozsekalo! Alice Osemanová prostě umí. Srdcerváči jsou miloučká srdcovka, na kterou nedám dopustit. „Bez lásky“ mi však přijde mnohem závažnější a dospělejší. Tématem, pojetím, stylem psaní, věkem postav. Krátké kapitoly ubíhají jedna za druhou.
Přiznávám, že netuším, jak bych knížku prožívala, kdybych se s ní tak moc neztotožňovala. I když na druhou stranu si myslím, že může být obohacující pro kohokoli, kdo je jen trochu otevřený pohledu na sexualitu, hledání sebe sama a kdo chce trochu nahlédnout do lidské duše.
Pro mě nečekaný objev roku a velký palec nahoru za téma, které se v knihách ani filmech zatím moc neřeší. A pokud jste citlivky jako já, mějte po ruce kapesníčky a nečtěte ve veřejné dopravě. ;)

Mae
28.11.2022 5 z 5

Nejlepší a v češtině zatím jediné pořádné knižní ztvárnění aromantismu a asexuality. Miluju!

kate9326
25.11.2022 5 z 5

Super, líbilo se mi víc než Heartstoppers, možná proto, že jsem sama této orientace /asexuálka/ takže chápu, jak se daná postava cítí a jak uvažuje.
Přečteno nejdříve v angličtině, ale překlad v pohodě.
Určitě 10/10. A ne, asexualita není podmínkou :-).