Bez šance

Bez šance
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1990 1990

Bez šance / Unwind série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Unwind, 2007

PapayaD
21.08.2019 5 z 5

Po úžasné Smrtce jsem byla zvědavá na další autorovy knihy a bála jsem se, že mě Bez šance zklame. Nezklamala. Originální příběh vás nenechá odejít, musíte číst a číst, dokud knihu nedočtete. Soucítíte s postavami a fandíte jim, bojíte se o jejich osud. Stalo se jen mě, že jsem po celou dobu čtení musela přemýšlet o smrti?

whiolet
10.08.2019 5 z 5

Originální téma. Kniha mě po celou dobu nezačala ani jednou nudit. Bylo to super čtení

AjkaHynkova
02.08.2019 5 z 5

Drsný příběh. Snad se tohoto nikdy nedozijeme i když to je fikce.

Bórborka
02.08.2019 2 z 5

Ani nevím, kde začít.
Nejdříve bych začala, klady na této knize. Krásná obálka. Zajímavá myšlenka, ale nadruhé straně mince však vězí nedopracovanost samotné myšlenky. V ději byli díry a samotný příběh mě moc nenadchl. Autor píše svižně, ale spíše pro děti, jenže příběhově bych to dítě vůbec nedoporučila, což mě přivádí k otázce komu knihu doporučit. Po Smrtce mě tahle kniha vyloženě zklamala. Za snahu a námět 2*

adrianna0305
02.08.2019 2 z 5

Knize jsem dala šanci, ale po přečtení šla ihned na rozpojení. Kdyby se to rozpojování týkalo všeobecně lidí, třeba jako trest místo pobytu ve vězení, tak by to mohlo být akční i dystopické, takhle mi to přišlo jen infantilní.

kyticka152
30.07.2019 5 z 5

Knížka se mi opravdu líbila. Začátek mě trochu nebavil, ale potom jak se to rozjelo, tak to byla bomba. Moc se mi líbilo, že kniha byla vyprávěna více postavami a děj se překulil k tomu ke komu to bylo zrovna zapotřebí. Spisovatel vnášel do knihy moudra, ale ne zase tolik, aby se z toho stala přemoudřelá kniha. Také na mě dokázal přenést emoce skrz stránky - radost, znechucení, smích, strach... a přesně za to má můj velký obdiv. DOPORUČUJI K PŘEČTENÍ

pafca4
27.07.2019 2 z 5

z téhle knihy mám silně rozporuplné pocity. Na jednu stranu velice čtivé, svižné. Přečetla jsem knížku za dva dny. Ale co mi prostě vůbec nesedlo je hlavní myšlenka knihy. Kteří rodiče by nechali po třinácti letech soužití dítě rozebrat na orgány? To snad opravdu nějací psychopati, případně rodiče psychopatů, vrahů...ale těch zas tolik asi nebude. Ale normální rodič (i když to nemusí být skvělý rodič) by něco takového prostě neudělal. Takže prostě čtivé, ale nereálné, nelogické...

deedulka
25.07.2019 2 z 5

Asi nejsem úplně cílová věková skupina. Kniha o puberťácích, spíše psaná pro mládež, i když byla docela morbidní, mrazivá a depresivní. Čekala jsem vyspělejší a akčnější příběh, třeba něco na způsob Hunger games, Labyrintu apod. Tady to byly prostě děti a styl psaní tomu odpovídal. Střídání postav mi nevadilo, ale oblíbila jsem si z nich akorát Risu a Connora. Tohle prostě nebyl můj šálek kávy a spíš než wow efekt, to ve mně zanechalo nepříjemný pocit.

Silencia
24.07.2019 3 z 5

Ani 3* ani 4*. Něco mezi. Dystopie miluju, ale tohle bylo na můj vkus trochu zvláštní. Každopádně to bylo i tak super-zajímavý. Ale jak už někdo psal, nedokázala jsem se tak nějak do postav vcítit.

Kamik77
20.07.2019 5 z 5

No prosím, to byla paráda. I když po dočtení knihy mi je trochu těžko. Rozpojení za plného vědomí je dost kruté. Stačí myšlenka, že jdete na náhradní díly, ale plné vědomí? Ještě, že mi je víc jak náct. Doporučuji.

KSarlota
15.07.2019 5 z 5

Moc se mi libila.. scena vykresleni rozpojovani ocima prave rozpojovaneho byla silna. Výborná dystopie a dětech, které se snaží utéct před rozpojením a rozhodovat o svém bytí či nebytí samy.

NymphMaeve
15.07.2019 5 z 5

Úžasný dechberoucí příběh, dystopie každým kouskem, ale úchvatná. Autor mne již zasáhl sérií Smrtka a zde taktéž nezklamal. Od začátku do konce čtivé, napínavé a nápadité. Musím říct, že mi vůbec nedělalo problémy se zorientovat jak v terminologii, tak i v rozdílnosti světa. Vše je podané jednoduše, avšak samozřejmě. Příběh hlavních hrdinů je popsán z mužského i ženského hlediska skutečně věrně a důvěryhodně. Nebylo tam nic, co by mi vadilo, prostě nádherný zážitek z knihy. A nechyběl popis procesu rozpojení, za což jsem taky moc ráda. Mohla jsem si udělat lepší představu, jaký je rozdíl mezi smrtí a právě rozpojením. Kéž by vyšel další díl, konec láká k pokračování.

Talys
13.07.2019 5 z 5

To tedy byla jízda, téměř se od toho nedalo odejít. Kniha je plná emocí - bezmoc, strach, veliký hněv, ale i naději a soucit ve světě, kde se chyby neodpouští a život jednotlivce bez rodiny má nulovou hodnotu, pokud neumí něco výjimečného, a tak životy mnohých končí ještě dříve než měly možnost vůbec začít. "Měli jste víc než patnáct let na to, abyste dokázali, co ve vás je, a neudělali jste to. Neobviňujte svět z vlastních mizerných rozhodnutí."

Chytuš
05.07.2019 5 z 5

Tak u téhle knížky jsme si to s dcerou prohodily. Původně jsem půjčila pro ní, jelikož jsem jí (zcela mylně) pokládala za typickou YA literaturu, byť s přidanou hodnotou slušného a rozhodně neotřelého dystopického nápadu. Dlouho, předlouho ležela v jejím pokoji, snažila se jí přelouskat, ale nešlo jí to, prostě se nedokázala začíst a vzdala to. Takže přišla řada na mě. Musím říct, že i pro mě byl začátek prostě neuchopitelný, zřejmě pro to, že jsem na celou situaci nahlížela optikou současnosti, společnosti, jak jí máme nastavenou teď. To je ale skoro stejná chyba, jako považovat tuhle knížku za typickou YA. Je jasné, že z našeho současného pohledu je popsaná společnost naprosto nepochopitelná. Ale pokud se nad nastíněnými podmínkami zamyslíte, tak už to z pohledu téhle budoucí společnosti tak nelogické není. Počatý lidský život je posvátný a nesmí být za žádnou cenu zmařený. Každé dítě má právo na to narodit se. Má právo na prožití dětských let. Ale pak přijde puberta. A problémy - nejen s hledáním své identity (všichni víme, s čím je takové hledání vlastní identity spojené, že), ale tady i s tím, že pokud hledáte příliš divoce, hrozí vám rozpojení. Pokud nemáte rodiče a ani žádné vynikající nadání, máte rozpojejí také jisté. A to je asi jediný YA prvek - hrdiny jsou logicky dospívající. Ale dál už máte pekelně dobře skloubenou akci, napětí, zvraty, skoro až hororové prvky (popis rozpojení) a k tomu filozofické otázky, které vám při čtení budou vířit hlavou. A to je mnohem víc, než může nabídnout nějaká YA tuctovka!

tami1
22.06.2019 5 z 5

Za mě lepší než Smrtka.
Mrazivý pohled na společnost v době, kdy lidstvo překonalo smrt a nemoci. ČLOVĚK se ale nikdy nezmění!

janyska13
07.06.2019 5 z 5

Tohle mělo hodně věcí co jsem zrovna potřebovala. Akce, napětí, zvraty, konec.... Prostě pecka!

Tereszka
25.05.2019 3 z 5

Nuže, asi poplavu proti proudu, ale první polovina knihy je nuda, nedokázala jsem se ani do jediné postavy pořádně vcítit, nevěřila jsem jim jejich emoce a nějak jsem měla stálou touhou podívat se pod pokličku procesu rozpojení.
Když se kniha posunula na “hřbitov”, doufala jsem, že zde najdu ty momenty zatajeného dechu, ale ani tady mě to nepřesvědčilo.
Není divné, že se tam ten Lev vždycky objevil jako zázrakem?
A máme tady poslední část. Asi tu nejzajímavěší a zároveň nejkratší. Která mi sice osvětlila samotný proces, ale ani tady mě bohužel natolik nepohltila, abych byla z knihy nadšená.
Byla to moje první young adult a asi od tohohle žánru na nějakou dobu
upustím, asi to není to práve ořechové pro mě.

alsae
23.05.2019 4 z 5

Originální námět ze kterého běhá mráz po zádech, líbilo se mi, že byl příběh vyprávěn různými postavami. Přece jen už nejsem úplně cílová skupina čtenářů 15+, ale i tak se mi kniha líbila.

Martina166
09.05.2019

Dobrá kniha, ale Smrtka se mi líbila více. Na tu opravdu nezapomenu. Na tu ne.

mynamail
30.04.2019 5 z 5

Jelikož jsem již četla Smrtku, tak jsem bez váhání sáhla i po tomto titulu. A četl se mi lépe. Příběh mi více utíkal, možná i proto, že byl poněkud méně "drastický" - dá-li se to tak vůbec říct. Connora jsem si přímo zamilovala. Vzhledem k tomu, co jsem četla v předchozích komentářích, tak jsem čekala, že proces rozpojení mě přinutí knížku na chvíli odložit. Ale naopak: přišlo mi to hezky popsáno, bylo to takové jemné, vnímavé, soucitné, skoro se mi chce napsat hezké - i když si samozřejmě uvědomuji, jak absurdní a špatný a hrozný celý ten výmysl rozpojení je. K části týkající se Hřbitova a Admirála možná autora inspirovala jistá historická událost, kdy taky jedinec pomáhal zachraňovat jiné lidi (děti), .... těžko říct.