Bílá Voda

Bílá Voda
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509778/bmid_bila-voda-limitovana-edice-Iep-509778.jpg 4 2854 2854

Literární událost v limitované edici s ilustracemi Jaromíra 99. Snad o žádném románu českého autora se v posledních letech nemluvilo tolik jako o dlouho očekávané Bílé Vodě Kateřiny Tučkové. Výpravná limitovaná edice jistě potěší všechny čtenáře této autorky, ale její provedení ocení také knižní nadšenci se smyslem pro design. Román nově doprovázejí černobílé ilustrace Jaromíra 99, který se ve své tvorbě opakovaně vrací do rodného prostředí Jesenicka a Rychlebských hor. Nikdo jiný nedokáže zachytit atmosféru zapomenutého kraje s pohnutou minulostí tak působivě jako on. Kniha vychází v celkovém nákladu 2 500 kusů. Bílá Voda. Pustá vesnice skrytá ve stínu pohraničních hor, kam kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny Marie. Dnes sem přijíždí Lena Lagnerová, aby se zde skryla před svou minulostí. Namísto kláštera s početnou řeholní komunitou tu však najde pouze několik řádových sester, vedených svéráznou řeholnicí Evaristou. Ta přišla do Bílé Vody o poslední zářijové noci roku 1950, kdy komunistický režim odvlekl v rámci Akce Ř všechny řádové sestry do sběrných klášterů. Stejně jako všechny řeholnice byla nasazena na nucené práce a k tomu vystavena i ponižování v komunistickém kriminálu. Evaristini věznitelé však její vírou ani věrností řeholi neotřásli. Naopak. Pouze v ní upevnili odhodlání se jim postavit. S tím však přišla nutnost postavit se i režimu zaprodané církvi… Lena, probírající se písemnostmi bělovodského kláštera, však brzy zjišťuje, že tím Evaristin dramatický příběh pouze začíná, a záhy také pochopí, že démoni obcházející minulost místních řeholnic nezmizeli, a navíc jsou součástí i jejího vlastního osudu.... celý text

martiline
16.03.2023 5 z 5

Jedna z těch NEJ knih ... Nemohu ani napsat ten správný komentář. Já prostě nemám slov. Dostane se vám pod kůži ... po dva dny jsem četla až do dvou hodin do rána, protože prostě nešlo přestat číst.
Takhle moc už mne dlouho nic nechytilo ...

jes09
16.03.2023 5 z 5

Za mě neskutečné dílo! Více není potřeba psát..

yellowbanna
16.03.2023 5 z 5

Téměř 700 stran napěchovaných fakty i krásnou literaturou. A člověk čte a skoro nedýchá. A za každou stránkou si říká, jak málo ví o historii a světě kolem nás. Knížky Kateřiny Tučkové ve mně vždy vyvolají kromě mnoha jiných pocitů i úctu k těm, kdo procházeli časy tak těžkými, že si to lze jen stěží představit, byť nad jejich popisem. A pokoru a vděčnost, že už si o těchto časech můžeme jen číst.

michall17
14.03.2023 4 z 5

Knihu jsem konečně po třech měsících přečetl. Hodnocení 4* dávám hlavně za téma..jinak bych asi trochu ubral na počtu stránek a objemnosti textu(min o třetinu). Některé pasáže- kapitoly mě trochu nudily a jine zase naopak..jinak velmi slušné dílo..

lištička123
13.03.2023 5 z 5

Skvělé napsaná kniha, spousta informací, přesně tak,jak to od této autorky mám ráda. Je za ní cítit spousta práce.

packlik
08.03.2023

Po dlouhé době se mi dostal do ruky pořádný knižní špalík a jsem vlastně ráda, že jsem knihu měla v elektronické podobě.
Rozhodně je znát, že autorka strávila spoustu let přípravou a sbíráním materiálu. Děj si mě chytil hned od počátku a držel opravdu až do konce. Jen k závěru už mě trochu nudily vložené citace dokumentů, ačkoliv děj posouvaly a měly svůj význam.

Celkově knihu ráda doporučím k přečtení, protože téma internace řeholnic je originální, něco se skrze román dozvíte a zaslouží si 5*.

Karolína18
07.03.2023 5 z 5

Bílá voda je jedna z nejlepší knih, které jsem kdy četla. I díky svému rozsahu má snad vše, co se do kniha dá dostat. Je multižánrová a velmi připravovaná. Nedovedu si představit jak rozsáhlý výzkum jejímu napsání musel předcházet, ale zanechává ve mně opravdu moc. Nejvíce asi vzteku, na všechna bezpráví, kterých se na nevinných lidech dopustil minulý režim, pak také na lidskou zlobu a zášť. Kniha dokonale sedí k mému názoru na komunistické praktiky, a tak je i výborným demonstrativním nástrojem všeho, co se dá o komunismu předat dál. Lidi se umí chovat jako zrůdy a v Bílé vodě se toto tvrzení stupňuje s takovou silou, že občas čtenáře připraví i o dech. Postavy vylíčené v knize mě fascinovaly, ať už kladným či záporným způsobem, každopádně byly hodně komplexní. Moc se mi líbilo zprostředkování příběhů všech zúčastněných. A ani mi nevadilo, že vše nešlo úplně logicky vysvětlit, především skutky spojené s Mariahilf. Opravdu velkolepý čtenářský zážitek. Na těch bezmála 700 stranách se odráží neskutečné umění autorčino. Smekám. I když bylo čtení mnohdy opravdu náročné, určitě se ke knize vrátím.

petula22
06.03.2023 5 z 5

Velká poklona autorce, příběh Leny zakomponovaný do událostí spojených s klášterem Bílá Voda. Začátkem jsem se trochu prokousávala, ale pak už jela jedna stránka za druhou.

slaska77
05.03.2023 5 z 5

Nevím, proč mě knihy Kateřiny Tukové zatím míjely, tahle si ale našla cestu z místní knihovny a rozhodně velký čtenářský zážitek. Osudy řeholnic odsunutých do integračního kláštera za horama, vodama... do Bílé Vody, osudy podzemní církve a její kněžky, příběh mladého otce Jana i průvodkyně celou knihou Leny, to vše umně propojeno do jednoho kompaktního celku. Úžasné. Rozhodně není potřeba se bát dotace téměř 700 stránek, rychle to uběhlo. Doporučuji!

1alena1
03.03.2023 4 z 5

Knihu jsem přečetla jen díky tomu, že jsem byla nemocná a nesměla jsem nic dělat, knihu mám již delší dobu, ale oddalovala jsem čtení pro její váhu (nedá se vozit autobusem a číst v hromadné dopravě).
Obdiv autorce za tolik prostudovaného materiálu, ale od druhé poloviny knihy už jsem na historické dokumenty přestávala mít sílu.... Je to velmi zajímavé téma, perzekuce církve v padesátých letech ( a i později) byla opravdu katastrofální a klobouk dolů před těmi, kteří se nevzdali.
Kniha mi nepřipadá jako román, který by měl ten správný spád, ale spíš jako studium určité doby a určité vrstvy společnosti. Doporučuji k přečtení, i když to není lehké čtení.

IvčaH76
02.03.2023 3 z 5

Hodně špatně se mi to četlo. Neudržela jsem pozornost. Z knih od autorky je tahle nejhorší.

Fallenyard
28.02.2023 5 z 5

Vynikající román, od něhož se nešlo odtrhnout. Emocionální horská dráha, nesmírně čtivé, syrové a srdce drásající. Přiznávám, že ke konci se vývoj samotného příběhu hlavní hrdinky trochu vlekl a místy byla ta účelovost hodně výrazná, nicméně poselství předáno a to v nádherné formě.

iz67
28.02.2023 3 z 5

Tučkovou mám rád a na to, jak tahle kniha je tlustá, jsem ji prelouskl hravě. A je víc než chvályhodné, že se pustila do takového opusu. Přesto pateticnost a topornost, jak díla, tak i jazyka, je něco, co mi prožitek z četby strašně kazí. Umělecky mi to sráží knihu na úroveň čítankové četby. Ale snad je to jen můj problém.

Vydra57
27.02.2023 4 z 5

Znám geografické reálie a setkala jsem se i s některými řádovými sestrami .Takže děj se mě osobně dotýkal. Silná je hlavně první polovina , kde vystupuje do popředí bestialita komunistického režimu vůči kněžím a náboženským řádům. Totalita , jediná pravda , moc v rukou primitivů a prospěchářů je obecně jedno z největších nebezpečí pro lidskou společnost a je potřeba se jim vždy včas aktivně postavit . Ale pro mě je poselstvím knihy , že i silný jedinec , natož člověk slabý, odolá nebezpečí a nátlaku lépe , má-li pevné svazky v komunitě/rodině , než ten ,který je single.

Lotti
26.02.2023 3 z 5

Knihu jsem právě odložila, konečně se mi ji podařilo po dlouhé době dočíst. Prvních asi 150 stran jsem měla značný problém přelouskat, ale ani poté mě příběh nedokázal zcela pohltit a vtáhnout do děje. Jako celek na mě tedy bohužel toto dílo nezapůsobilo, některé pasáže a linky mi nadto připadaly překombinované a uměle naroubované, duchovní rovina pak jako věřícímu člověku vcelku toporná a stěží uvěřitelná. Zpočátku jsem měla z osobních důvodů také problém s přenesením poutního místa Mariahilf k Bílé Vodě, nicméně až po zaklapnutí knihy mi došlo, jak se spojení těchto míst vzhledem k popisovaným událostem přímo nabízelo.
Oceňuji tak zejména poctivou přípravu autorky a také rozšíření povědomí o likvidaci řeholních řádů a klášterů.
Z děl autorky to u mě však zatím vyhrávají uvěřitelnější "Žítkovské bohyně".

Káťa484
26.02.2023 5 z 5

Trochu náročnější čtení, ale stojí za to číst. Díky autorčiným dílům se čtenář dozví o zajímavých místech a s nimi spojených dějinách naší republiky.

Anibag
25.02.2023 5 z 5

Byla to dřina přečíst! Kniha je brilantní a je na ní poznat, že napsání byla dřina mnohonásobná. Děkuji autorce za její práci. Hvězd dávám 10!

helenkan
23.02.2023 5 z 5

Smekám klobouk před autorkou. Lehké čtení to rozhodně není, ale stálo to za to.

Agatha84
22.02.2023 4 z 5

Připojím se ke všem těm, kteří v románu postrádali duši.
Za precizní literární ztvárnění, za práci s jazykem, prameny nemohu hodnotit níže než na 4*. Trochu mě mrzí závěrečné rozuzlení týkající se toho, co vše je vlastně fikcí.... takže se vlastně necítím ani nijak obohacena. Naopak mám po více než týdnu radost, že knihu vrátím do oběhu. Nerada se ke čtení nutím a přemlouvám. Tady jsem musela.
Nebavilo mě to. Nejen pro to, jak příliš nesouzním s církví Jako takovou, ale především pro děj samotný. Pokud bych se soustředila jen na osudy jednotlivců, cítím až jakousi nezralou naivitu příběhu, která mi pak ne zcela koresponduje s tou zbývající suchopárnou dokumentární částí.

Iv8
21.02.2023 5 z 5

Výborná práce! Ani si nedokážu představit, kolik úsilí musela kniha autorku stát. Je to opravdu obdivuhodné. Díky.