Bohové Efesu
Ivana Špičková
Román Bohové Efesu se odehrává v 1 st. p.n.l. v římské provincii Malá Asie. Volně navazuje na knihu Ve stínu arény a sleduje osudy Brasidia, kterému se podařilo vybojovat v aréně svobodu a odjíždí do Efesu, aby našel svou rodinu. Jeho rodina musela uprchnout z Milétu po nespravedlivém soudním procesu a ani v Efesu nemusí být v bezpečí. Napětí situace zvyšuje politická nestabilita oblasti, kde vytáhl na své vítězné tažení pontský král Mithridatés a většina měst se začala přidávat na jeho stranu. Řím se ale rozhodne udělat vše pro to, aby svou bohatou provincii neztratil a vytáhne proti Mithridatovi do boje. Po trpké zkušenosti s otroctvím a arénou chce Brasidias konečně začít skládat zpátky svůj starý život a dívá se do budoucnosti s nadějí, válka, která se začne šířit provincií jako plamen, ale nakonec dostihne i jeho.... celý text
Přidat komentář
Ke knize Bohové Efesu jsem si hledala cestu delší dobu. Ne proto, že bych od ní neměla patřičná očekávání (první díl knihy - Ve stínu arény byl pro mne vskutku velmi milým překvapením). V životě knihomola jsou však zkrátka momenty, pro které po konkrétní knize nesáhnete hned. Když se ohlédnu zpět, uvědomuji si, že jsem sebe samotnou zbytečně dlouho ochuzovala o skvělý příběh…
V prvním díle se Brasidias shodou nepříznivých okolností ocitá v gladiátorské škole lanisty Longina. Díky pevné vůli však dostává příležitost, aby se vydal do Efesu a pokusil se znovu najít svou rodinu.
Brasidiova cesta má však i své obchodní poslání. Jeho úkolem je vydat se do Pamfýlie a nalovit dostatečné množství levhartů pro Longinovy hry. Je více než zřejmé, že se jeho putování neobejde bez nesnází, nebezpečí a nástrah, které bude muset společně s přáteli, kteří ho doprovází, překonat.
Po návratu z nebezpečné výpravy se snaží žít životem spořádaného obyvatele Efesu. Avšak díky nepříznivě se vyvíjející politické situaci je Brasidias nucen opět sáhnout po svém meči….
Na začátku závěrečného hodnocení bych ráda vyzdvihla především vypravěčské umění autorky Ivanky Špičkové. Příběh je opět čtivý, popisy prostředí, situací i charaktery postav jsou i tentokrát skvěle vykresleny. Pokud ke knize usednete, nebude pro vás těžké proniknout do děje a začíst se. V pasážích, které se zabývají Brasidiovým životem v Efesu, vám autorka v podstatě předkládá obraz každodenního života lidí na konkrétním místě v určité době. Mohlo by se zdát, že se v této části knihy budete nudit. Opak je však neměnnou pravdou.
Stejně jako v předchozím díle mi nebylo příjemné zpracování textu- příliš malá písmena, mnoho textu na stránce. Občas se objevily gramatické a stylistické nedostatky. Některá souvětí jsem musela přečíst i několikrát za sebou, abych správně pochopila jejich význam.
Výše zmíněné nedostatky lze však autorce velmi snadno odpustit. Rychle zapomenete, že jste se v průběhu čtení u některé pasáže zamračili a umanuli si, že takhle by to tedy rozhodně nešlo Pokud máte chuť sáhnout po čtivém historickém románu, budou knihy Ivany Špičkové volbou, které určitě nebudete litovat.
Přečetla jsem všechny dosud vydané knihy této autorky. Dobré čtení. Těším se na její další historický román Strom života.
Doporučuji k přečtení.
Na knihu jsem se těšila jako na pokračování Ve stínu arény a nezklamala mne. Na rozdíl od prvního dílu, který byl hodně soustředěný na dění kolem arény je děj rozvitější a zavádí nás na různá místa - třeba do Athén nebo do hor Tauru, ale stěžejní děj se odehrává v Efesu a pak boje Říma proti Mithridatovi, kde se odráží historické reálie té doby. Mně osobně se nejvíc líbily pasáže, které se týkaly přímo Brasidia, hlavně celá bitva u Chaironeie a události po ní, bylo to velmi dramatické a chytlo mě to za srdce. Docela příjemně mne pobavily i některé erotické pasáže a moje oblíbená je krásně romantická scéna s potápěním u vraku obchodní lodi. Dýchlo na mě z toho to moře a pobřežní vítr a večeře na pláži. Myslím, že kniha má opravdu všechno podstatné - napětí, lásku i politické a vojenské dění té doby, takže hodnotím plným počtem bodů.
Volné pokračování mého oblíbeného románu sice nepřekročilo pomyslnou laťku, nasazenou knihou Ve stínu arény, ale i tak je to velmi zdařilé čtivo. Jsem moc ráda, že jsem si jí přečetla.
Více jsem se rozepsala na svém blogu :)
Štítky knihy
starověký Řím historické romány Malá Asie
Autorovy další knížky
2017 | Strom života |
2014 | Ztraceno v písku |
2010 | Slovem a mečem |
2014 | Ve stínu arény |
2015 | Bohové Efesu |
Tak dávám tři hvězdy a to jen kvůli tomu, že mám rád historii. Jinak co se týče příběhu- postavy se pohybují na obrovském území a na to, kolik se toho děje, se neustále potkává pár nám známých postav, neustále na sebe náhodně narážejí. Přišlo mi to neuvěřitelné. A příliš jdoucí po akci.
Ještě jsem si kdysi koupil Strom života, ale nevím, zda mu dát vůbec šanci, když je to taková velekniha.