Brněnské Židovky
Naďa Horáková
Mocní a ubozí Markrabství moravského série
< 3. díl >
Nový moravský markrabě Jan Jindřich bojuje o záchranu svého klatbou postiženého manželství s Markétou Opavskou a sžívá se s Brnem, jehož součástí je i Židovská čtvrť Tamější rabín Izák, který vychovává kromě vlastních dětí i schovanku Hester, spolupracuje s „židovským“ rychtářem z řad brněnských patricijů a společně řeší zločiny, jichž se dopustili Židé na křesťanech a křesťané na Židech Žid Mordechaj a jeho dcera Noba přežili dva pogromy, ve Špýru a ve Vratislavi, a hledají útočiště v Brně, kde zatím žili Židé a měšťané ve vzájemné toleranci. Nová církevní nařízení pražského arcibiskupa však štvou křesťany proti Židům jako původcům všeho zla. Podaří se markraběti udržet v Brně nadále pořádek, nebo kněží vyprovokují neklidné, morem zkroušené Brňany k pogromu? Blíží se kritický den, Velký pátek roku 1350, který prověří sílu letitých vzájemných vztahů.... celý text
Romány Literatura česká Historické romány
Vydáno: 2023 , Audioteka , MOBA (Moravská bastei)Interpreti: Dušan Urban
více info...
Přidat komentář
Tahle série audioknih mě chytla. Nevěstky se mi líbily o fous víc, ale i tento příběh byl zajímavý. Body navíc za prostředí Brna. Neustále googlím, kde byla která brána, plácek či trh. Doporučuji.
Tuhle detektivní sérii mám moc ráda. Ani tentokrát jsem s ní nesáhla vedle. Baví mě, jak autorka barevně a přitom erudovaně popisuje tehdejší život ve středověkém Brně. Obzvlášť to, že se zaměřuje na ženy. Většina postav mi byla sympatická a držela jsem jim palce. Naštěstí ne všichni dopadli špatně. Opravdu krásné počtení.
Po prvních dílech jsem se těšila opět na zážitek z četby. Ale trochu mě kniha zklamala, zpočátku jsem se nemohla začíst, ale postupně děj začínal nabírat na napinavosti. Časy že 14. Století opravdu nebyly lehké snad pro nikoho, Brno nevyjímaje, ať se týkaly Židů nebo křesťanů. Jejich vztahy a příběhy mě fascinovaly.
Pro pragocentričku je historie Brna velkou neznámou. Nedokážu posoudit, kde v tomto příběhu končí známá fakta a začíná fiktivní příběh.
Zpočátku se mi zdálo, že mi je servírovaná další ,,nuda v Brně", šmrncnutá středověkými zločiny a krutými tresty, nad kterými můj rozum zůstal na chvíli stát.
Přehršel nic neříkajících historických postav mě rozladil a tím hodnocení posouval k bodu mrazu.
Zdání však klame :-)
Postupně jsem byla vtažena do víru příběhů.
Intriky, spekulace, láska, nenávist, chamtivost, okrajově i nastíněna situace Židů.
Neměli to lehké, mocní i ubozí Markrabství moravského.
A co svět světem stojí, nemají to lehké příslušníci židovské rasy.
Přestože k označení detektivka, thriller má tento příběh opravdu daleko, mě si ziskal.
Bonusem je shrnutí historických faktů v epilogu.
Nashledanou tedy u Jeptišky pro markraběte...
Doporučuji tuto sérii číst postupně a s menší časovou prodlevou, neboť postavy se zde prolínají, žijí si vlastním životem a tím prověřují čtenářovu paměť. Moje paměť selhala :-)
P.S.: Tímto Praha zdraví zbytek světa :-)
Audiokniha: sériově informativně, široce artikulovaně čte Dušan Urban.
Za mne jednoznačně nejslabší díl série (zejména první třetina knihy). Nakonec uděluji 4 hvězdičky.
Audiokniha :
Není to žádná středověká detektivka,jen popisující tehdejší život, který měl své zákony a pravidla...asi je opravdu velký rozdíl mezi poslechem a klasickým čtením ... když vám to někdo předčítá,je to úplně jiný zážitek a já si to skutečně užívám a těším se na další díly v audiu !!!
Další kniha z této série, podle mě nejslabší.
Předchozí díly se mi líbily mnohem víc. Celou knihou se prolínají židovské pogromy, ostatní dějové linky nejsou tak zajímavé.
Zajímavé čtení o soužití křesťanů a židů v Brně ve 14.století za vlády moravského markraběte Jana Jindřicha. Kniha je spojena i s vyšetřováním tehdejších zločinů (krádeže, prodej dětí) a jejich opravdu drsných trestů na základě práva útrpného.
I další díl této série mě opět velice rychle vtáhl do děje a mohla jsem sledovat život dalších obyvatel Brna v době vlády markraběte Jana Jindřicha. Autorka tentokrát čtenáři velice zajímavě přiblíží židovské obyčeje a náboženství. Kniha nevtíravě poukazuje na fakt, že to příslušníci židovské obce nikdy neměli lehké, protože odjakživa byli trnem v oku všech ostatních. Překvapily mě tresty, které se v té době nekompromisně udílely za různorodé zločiny - to byla teda fakt síla!
Hodnocení jako u předchozích dílů. Tentokrát rozvláčný začátek se spoustou postav. Poté se děj rozběhne, ale Židovek se týká jenom zlomek děje, i když celý román se kolem antisemitismu točí. Myslím, že podává celkem věrný obraz, trochu boří mýtus osvíceného přítele krále Karla, arcibiskupa Arnošta z Pardubic.
I přes značný počet tiskových a korektorských chyb (ale u Moby to člověk prostě čeká), jsem si čtení užil.
Stejně jako u dvou předchozích dílů, i tady se čtenář setkává s markrabětem Janem Jindřichem a jeho manželkou Markétou a dalšími známými postavami. Tento díl je však doplněn židovskou komunitou, která se díky třem zločinům dostává do popředí a musí si zajistit svoji bezpečnost před křesťany, kteří nejsou úplně nadšení, že také obývají město Brno... Ačkoliv motivy zločinů byly zajímavé, tak mi tento díl tolik nesedl jako první dva. Snad buse poslední čtvrtý lepší :-)
Velmi ctive a srdce Brnaka opet zaplesalo. Dej se tentokrat toci kolem zidovske ctvrti a jejich vztahu s mestem. Autorka se podle doslovu inspirovala tremi skutecnymi soudnimi pripady, ktere se v te dobe (ne ovsem ve stejnem roce) v Brne staly a zajimave okolo nich vystavila dej knihy. Nejedna se ani tak o historickou detektivku - protoze pachatele jsou od zacatku znami - jako spise historickou "soudnicku" - s pravem utrpnym k tomu.
Knížka mě bavila. Byla bych ráda, kdyby autorka přidala ještě nějakou do této série - Mocní a ubozí Markrabství moravského. Ostatní knížky od autorky mě už tolik nezaujali.
Dočteno na druhý pokus. Před několika měsíci mě kniha vůbec nezaujala, teď přečtena jedním dechem.
Velmi hezky zpracované historické téma z dob Karla IV. Základem románu jsou tři "zločiny", které se staly v Brně.
Pěkný historický román, mnoho postav, ale orientovala jsem se v nich dobře. Nechybí ani soudy a odsouzení, útrpné právo, kat a trest. Ke cti mocným města Brna patří snaha udržet vztahy mezi Židy a Brňany na přijatelné úrovni, i když v mnoha případech za tím stál strach z postihu Karla IV.. Židovky tam také mají svůj prostor, ale ne tak veliký, jak by se podle názvu knihy očekávalo. Milovníci historických románů zklamáni nebudou.
Čím více knih jsem do autorky o středověkém Brně přečetla, tím víc mám pocit, že své bydliště vůbec neznám. Knihy jsou úžasné. Čtu je vždy jedním dechem.
Paní Horákovou jsem doposud neznala a její historickou sérii už vůbec ne. Takže jsem naskočila do třetí části a nelituju. Jak zmiňují mnohé komentáře, kniha si nehraje na klasickou detektivku, působí spíše jako historické pojednání, které je pro lepší čtivost doplněno detailnějšími osudy, jednáním i city některých postav.
To ale nic nemění na faktu, že knížka podává zajímavý obraz města Brna za vlády Karla IV. a že název knihy opravdu příliš nekoresponduje s obsahem. Osudy Židů v českém království ale určitě zaujmou - já jsem třeba vůbec netušila, že jejich provinění měl soudit pouze král a že město, které nezabránilo pogromu na svou židovskou komunitu, bylo přísně finančně potrestáno (i když chápu, jak účelové tohle nařízení bylo; koneckonců je to v knize několikrát zmíněno). Z tohoto pohledu - a v kontextu tehdejší evropské politiky - zaslouží občané a hlavně radní města Brna určitě uznání.
Překvapily mě přísné tresty, zvláště u prvního zločinu. Ekonomická a především právní samostatnost třeba paní Maruše svědčí o významném zrovnoprávnění žen-podnikatelek, řekli bychom dnes. A kolik ženských hrdinek v epilogu zemřelo při porodu - nějak se nechce věřit ujišťování, že je to naprosto přirozená záležitost a netřeba se jí obávat; byly doby, kdy tomu tak rozhodně nebylo . . .
Takže já určitě doporučuju!
Asi nejlepší díl, spíš už 4,5*. Zase se nejedná o detektivku, ale o historický román, v jehož rámci je popisováno mimo jiné několik kriminálních případů. Hodně též pomohlo to, že se spisovatelka oprostila od stylu románů pro ženy. Chlapi už nejsou jen omezení surovci, jak tomu bylo především v 2. díle. Co bych vytkl je zbytečně široký záběr, kdy pak nezbývá prostor pro detailnější popis. Klidně bych si uměl představit i 2 knihy. Třeba osamostatněním Unsova příběhu.
Autorovy další knížky
2012 | Brněnské nevěstky |
2013 | Ženy na pranýři |
2008 | Bestie z Karlštejna, aneb, Kronika hříšného kněze |
2014 | Brněnské Židovky |
2020 | Korálky z klokočí |
Když tak čtu poznámky o korektuře, jsem ráda, že si nechávám tuto sérii číst, tudíž mohu hodnotit plným počtem bodů :)
Poslouchá se to moc hezky, a až zamrzí, když je konec.
Ačkoli to do děje patří, drakonické tresty, s nimiž se tu setkáme u odsouzených, působí dosti děsivě, ač se autorka v detailech nevyžívá. Je to třetí kniha této série, kterou jsem přečetla a mám rozečtené/rozposlouchané Ženy na pranýři a nejsem si jistá, kdy se která z knih odehrává. Časová osa historická (markraběcí pár od klatby do smrti Markéty Opavské) by měla teoreticky začínat v této době, kdy byl pár v klatbě. Ale různé dějové linky zase nasvědčují jinému časovému uspořádání. Každopádně to není nic, co by nějak příliš vadilo :)