Búrlivé výšiny

Búrlivé výšiny
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351762/bmid_burlive-vysiny-IOl-351762.jpg 4 4797 4797

Životný príbeh súrodencov Bronteových, ktorý už vstúpil do kolektívneho vedomia čitateľov na celom svete, bol smutný, ba až tragický, ich umelecký vývin živelný a dosť nezvyčajný. Ako deti chudobného dedinského duchovného vyrastali v kruhu výnimočne nadanej rodiny. Ale zo šiestich detí pána Bronteho, ktorý veľmi skoro ovdovel, sa dospelého veku dožili len štyri najmladšie a všetky štyri začali prejavovať literárny talent už v detstve, hoci ich schopnosti neboli rovnomerne rozdelené: od priemerného Anninho talentu cez potenciálne Branwellovo nadanie a veľký tvorivý dar Charlottin až k nepopierateľnej Emilinej genialite. Sestry Bronteové stáli pri zrode realizmu. Bol reakciou na romantizmus, ktorý zas tvoril protiklad ku klasicizmu a racionalizmu 18. storočia. Literárne dielo sestier Bronteových zaujíma v ranoviktoriánskej literatúre zvláštne a výnimočné postavenie nielen tým, že zákonite tvorí most - v istom zmysle syntézu medzi romantizmom a realizmom, pričom ich syntéza je posunutá k realistickému pólu, ale aj tým, že sestry nepociťovali povrchné uspokojenie ako ich súčasníci a nepodľahli ani falošnému optimizmu a samoľúbosti doby. Naopak, vo svojej tvorbe opisovali prudké náruživosti, s akými sa vo viktoriánskej literatúre vôbec nestretávame, dožadovali sa emancipácie ženy a dosiahli v nej aj určitý stupeň spoločenskej kritiky. Keď v minulom storočí vyšiel román Búrlivé výšiny, v Anglicku vládol sladkastý, naparfumovaný a neprirodzený sloh -vymyslené city romantických hrdinov sa prifarbovali cukríkovým kolorom a takzvané ženské romány - podľa G. Romieua — boli „ctihodným rumančekovým čajom a sentimentálnosťou ozdobenou belasými stužkami“. A tu zrazu dielo Emily Bronteovej ukázalo smelým umením rozpitvané srdcia, lásku nazvanú jej pravým menom, vibrujúcu, obnaženú náruživosť, neresti, nenávisť, zúfalstvo! Niet sa preto čo čudovať, že v prvej chvíli pokrytecká časť verejnosti vyhlasovala romány sestier Bronteových za „nemravné“. Až po Emilinej smrti pochopili všetci veľkoleposť tohto strašného a mohutného diela. Shorter ho nazval „najznamenitejším pomníkom ženskej geniality v devätnástom storočí“. Dobell vyhlásil Búrlivé výšiny za román celkom výnimočný a napísal: „Jeho moc je absolútna, titanská; od prvej do poslednej strany je hrozný a pravdivý... A ukrutný k čitateľovi. Sme ohromení, keď sa dozvedáme, že ho napísalo skromné, neskúsené dievča.“ Maeterlinck sa o autorke vyjadril: „Emily Bronteová nikdy nemilovala, nikdy nepočula na ceste krásny zvuk krokov milého, a jednako ona, ktorá umrela v dvadsiatom deviatom roku svojho života ako panna, lásku poznala, o láske hovorila, prenikla do jej najneuveriteľnejších tajov, takže tí, čo najväčšmi milovali, zavše sa spytujú, ako pomenovať svoj cit, keď sa od nej dozvedia o cestách a mystériách lásky, pri ktorej všetko je vedľajšie a bledé ... Usmievame sa nevinnosti, s akou krúži okolo vonkajších skutočností lásky, ale odkiaľ vie o skutočnostiach vnútorných, o všetkom, čo má náruživosť najhlbšie, najnelogickejšie, najneočakávanejšie, naj nepravdepodobnejšie a največnejšie pravdivé? Emily mala smelosť, náruživosť, voľnosť sveta vo svojej duši.“ Román Búrlivé výšiny možno chápať ako prorockú víziu sveta, rozčesnutého do obrovského chaosu, víziu založenú na protikladných požiadavkách srdca a rozumu, na silných ľudských vášňach na jednej strane a na všetkom, čo obmedzuje slobodu a dôstojnosť človeka na strane druhej.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Wuthering Heights, 1847

petulasmidova
07.08.2020 3 z 5

Nejsem úplný zastánce klasických knih a tak jsem se bála jestli tuhle knihu vůbec přelouskám. Ale musím říct, že navzdory mému očekávání, mě kniha opravdu bavila a líbila se mi a myslím, že bych si ji i někdy přečetla znovu.

nada3314
26.07.2020 3 z 5

Já jsem to dokázala! Měsíc mi trvalo než jsem knihu přečetla. Moc dobře se mi nečetla. Jsem ráda, že to mám za sebou. Několikrát jsem knihu chtěla odložit a přesunout do políčka nedočtených. Byla by to první má letos nedočtená kniha. Příběh jako takový je nadčasový, to se mu nedá upřít, ale ten jazyk, kterým je kniha napsána mě neoslovil, jsem už zvyklá na něco modernějšího.

smithynka
22.07.2020 5 z 5

Krásná kniha, která se velmi dobře četla. Příběh byl zajímavý.
Po přečtení knihy jsem si řekla, že je kniha plná psychopatů. Ale ráda si ji někdy přečtu znovu.

Fidoo
14.07.2020 5 z 5

Krásný příběh se vším, co k románům patří. Nesmrtelná láska, zuřivá touha, ponížení, pýcha i pomsta.

Zelvicka03
11.07.2020 4 z 5

Kniha se mi moc líbila...

ladyxx
07.07.2020 4 z 5

Ne zcela typická romantická literatura. Podle jednoho citátu může z velké nenaplněné lásky být pouze velká nenávist, a to můžeme sledovat v této knize. Heathcliff si řekl, že když nemůže být šťastný on, nebude šťastný nikdo jiný, a zasvětil svůj život nenávisti a pomstě vůči lidem ve svém okolí. Poučením pro nás může být, že mu to nepřineslo uspokojení. Děj je dosti popisný, ale díky vybranému jazyku se čte docela dobře. Na rozdíl od některých jiných děl romantické literatury nejsou charaktery postav vyjádřeny pouze v kladných superlativech, naopak se zdůrazňuje jejich zbabělost/povýšenost/vulgárnost/zuřivost apod., což je alespoň realističtější. Ponurá atmosféra skotských vřesovišť je úžasná.

Wasylka79
03.07.2020 4 z 5

Mě se kniha líbila zase něco trochu jiného než co se běžně dostane v každém knihkupectví.V knize je láska,zrada no vlastně téměř vše naco si vzpomenete,žene vás to číst dál a dál.

Set123
30.06.2020

Jak?! Jak se vám povede napsat každou postavu tak, aby byla příjemná asi jako rozhovor s Okam… ehm totiž... s nepříjemným politikem? Chápu, že se to podaří u jedné, či dvou postav, ale u všech? Vážně? Snažím se vzpomenout na jednu jedinou příjemnou postavu a napadá mě nakonec jedna. Pan Liton, ten měl alespoň úroveň (občas). Josefa a jeho hlášky nepočítám.

Ale jinak? Jinak to byla lepší kniha, než jsem čekal. Pravda, chování a emocionální pohyby většiny postav byly logické, asi jako kdyby je psal pan Kafka a ona „láska“ – a vyberte si kterýkoliv z případů – byla také poněkud zvláštní, ale budiž.

Knize nejde odepřít bravurní um, se kterým vás vtáhne do děje a hlavně pak do velice atmosferické krajiny kolem Větrné Hůrky a Drozdova. Příběh je temný, okolí je temné a temné počasí knize nepřidává. Přihoďte k tomu spoustu – jak jinak – temných postav a získáte knihu, která vás na ty dva dny velice dobře zabaví, i přes to, že nad postavami budete sténat.

Po dočtení Jakuba Fatalisty jsem byl poněkud nervózní při zjištění, že kniha je vlastně vyprávěním staré služebné, ale ona na rozdíl od Jakuba neměla neukojitelnou touhu příběh trhat a přerušovat, takže to bylo také příjemné. Autorka navíc psala krásným jazykem, sem tam nějaká archaická forma, nějaká zvláštní věta… A to bylo velice příjemné.

No prostě se jedná o velice atmosferickou knihu, kterou vzato kolem a kolem asi mohu doporučit, sám se k ní však již nejspíš nevrátím. Popis občasného chování žen byl na mě až moc realistický, až moc bolestivý…

P.s. v komentáři níže je zmiňováno slovo „pochmurný“. Ano, to sedí dokonale.
P.p.s. Ohledně kladnosti, nebo zápornosti postav. Někdo zde zmiňoval, že "žádná nebyla zcela kladná". To není přesné vyjádření. Já bych řekl, že: "některé nebyly úplně záporné".

Edona
19.06.2020 5 z 5

Pochmurné četbě Větrné hůrky jsem se dlouho vyhýbala. Ale větry nad mokřady přinášejí tolik tajemství, lásky a nenávisti, že se kniha skoro nedala odložit. Opravdu to člověka vtáhne do děje. A to i přesto, že jsou zde téměř samí antihrdinové. Pyšní, sprostí a zatrpklí. Jako čtenář toužíte znát proč. A tak čtete a zapadáte více a více do bezútěšného a hořkého příběhu tří rodin spjatých osudem.

Za mě je Větrná hůrka právem mou další oblíbenou klasikou. Velmi ráda ji budu doporučovat dál a rozhodně jsem knihu nečetla naposledy.

Venny345
13.06.2020 3 z 5

Něco tajemného a neidentifikovatelného mě neustále tlačilo dopředu, i když jsem se někdy ocitla v uzlu jmen, ze kterého jsem se nedokázala jen tak vymotat. Zajímavé dílo, vskutku...
Věděla jsem, že romantismus v literatuře nebude úplně to pravé ořechové pro mě, ale chtěla jsem to přeci jen zkusit, abych to mohla říct s jistotou. Teď už tedy můžu.
Uznávám, že tento román musel ve své době vyvolat rozporuplné reakce, natož když ho napsala žena, která, si kvůli tomu musela nechat mužský pseudonym. Toto dílo je jedinečné, ale se svou tajemnou krásou čeká na jiného čtenáře, než jsem já.

darkchipmunk
29.05.2020 5 z 5

Mnohem lepší než Jane Eyre od autorčiny sestry. Žádný happy end a dokonale ctnostná hlavní hrdinka, zato těžko snesitelné, ale vášnivé, uvěřitelné postavy, vzájemné trýznění, nenaplněná touha. Prostě pravá romantická depka. Takto jsem na střední pochopila, co znamená romantická literatura. Žádný idylický kýč.

m_martina
23.05.2020 2 z 5

Knihu mi před lety doporučila moje starší sestra, která ji doslova milovala. I já jsem si tedy knihu přečetla, ale její nadšení jsem sdílet nedokázala. A i když u většiny jiných knih se shodneme, u této se náš vkus rozchází.

cérka
20.05.2020 5 z 5

Rozhodla jsem se nečekat na důchod :), a už teď se vrátit k pár knihám, které mě před pár lety hodně oslovily.

Na Větrné hůrce, klasika všech klasik, a pokud bych měla jen vzpomínat na dojmy z první četby, nešetřila bych chválou ani hvězdičkami. Ovšem, také bych nikdy nevěřila, že se mi za ta léta až tak moc změnil vkus. Bože, jak mě byly všechny postavy nesympatické a protivné!

Kniha pro mne zůstane i nadále pro své nesporné kvality v knihách, které doporučuji k přečtení. Autorka skvěle propracovala charaktery postav. Postav protivných, namyšlených, pyšných a zraněných, které mě svým, pro dnešní dobu těžko pochopitelným chováním doháněly málem k šílenství. Lásku, nešťastnou, zničující, komplikovanou a až za hrob. No a krajinu, po které bych se chtěla někdy projít.

Příběh je skvělý, ale bude pro další čtenáře čím dál víc složitý a nepochopitelný. Autorka opravdu žila v jiné době a mladší čtenáři uvyklí sociálním sítím už těžko pochopí složité a mnohdy nepochopitelné chování a uvažování hlavních hrdinů.

Říká se, že nikdy nevstoupíš do stejné řeky. Já se o to pokusila a řeka už opravdu nebyla stejná.

Pár soukromých postřehů:
Hareton, chlapec, který si v této knize získal mé srdce a kterému jsem celou dobu fandila ;).
Josef, ten bídák byl po celou dobu pořád stejně protivný, ale ty jeho nadávky mě fakt bavily ;).

Lucik100
16.05.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih své doby. Žádná z postav nebyla vlastně zcela kladná a přesto jsem si je všechny oblíbila.

Nyangumi
14.05.2020 3 z 5

Jeden z mála románů, kde se mi protivily snad všechny postavy, jejich jednání a pohnutky. Takže mi bylo celkem jedno, jak to s nimi dopadne. Nehledě na ústrky a neradostné dětství by Heathcliff potřeboval občas nakopat a jeho Kateřina studenou sprchu. Přesto nemůžu na knihu zanevřít kvůli popisům krásné přírody blat a čtivému slohu autorky.

Vendula0808
12.05.2020 5 z 5

Strasne dlouho jsem mela tuhle knizku rozectenou. Ne a ne se do ni zacist, az ted s odstupem casu jsem ji konecne prisla na"chut" . Je to -na me, docela drsna knizka, trochu az strasidelna chvilkama ale pribeh je vazne zajimavy. Driv mi vadily nektere pasaze, ktere me trochu desily. Hlavni hrdina je opravdu zvraceny ale nakonec me pribeh tak pohltil ze mi je lito ze jsem knizku uz docetla ????

pavla.ba
10.05.2020 5 z 5

Moc krásný pochmurný příběh o nešťastné lásce.

666Jitka
08.05.2020 5 z 5

Četla jsem již na gymnáziu doslova jedním dechem. Moc se mi líbila temná atmosféra celého příběhu, komplikované vztahy, kam až může člověka dovést nenávist a jak složitá může být láska ...

Abroš
03.05.2020 5 z 5

Kniha mi byla kdysi doporučena a nevěděl jsem do čeho jdu.Nelituji.Moc pěkná kniha.Film ani zdaleka nenavodí pocity obrazotvornosti z knihy.Světová klasika

AnnieR.
30.04.2020 4 z 5

„Stačí dobré srdce, a budeš krásný, kdybys měl tvář třeba jako uhel černou. Zlé srdce zohyzdí sebekrásnější obličej ještě víc, než kdyby byl od přírody nehezký."

Kniha byla skvělá, přesně tak jak jsem čekala. Ze začátku se mi hůře četla, za chvilku jsem si zvykla a vše šlo jako po másle.
Věřím, že tato kniha a tento styl není pro každého. Já si brzy osvojím každý styl psaní, toť má výhoda.

Příběh skvělý, jen nešťastný. Všechny postavy jsem nesnášela až na Haretona (toho jsem si oblíbila hned), zároveň jsem je zbožňovala. Možná by to byl jiný příběh, kdyby postavy vedl někdo jiný. A kdyby je vedl někdo jiný, možná by to nebyl stejný Heathcliff, stejná Kateřina,.... a to by nám všem chybělo. Jejich chování vytvářelo charakter postav a takhle je všichni milují. Heathcliff je zlý, arogantní, sobecký a hlavně ďábelský!! a jen proto, že nezískal tu dívku. A kvůli tomu, to všechno vznilko.

Knihu jsem četla poprvé, a nevím, zda ještě někdy budu. Ale jen z toho důvodu, že je ta kniha tak smutná až mě bolí srdce.