Búrlivé výšiny

Búrlivé výšiny
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351762/bmid_burlive-vysiny-IOl-351762.jpg 4 4797 4797

Životný príbeh súrodencov Bronteových, ktorý už vstúpil do kolektívneho vedomia čitateľov na celom svete, bol smutný, ba až tragický, ich umelecký vývin živelný a dosť nezvyčajný. Ako deti chudobného dedinského duchovného vyrastali v kruhu výnimočne nadanej rodiny. Ale zo šiestich detí pána Bronteho, ktorý veľmi skoro ovdovel, sa dospelého veku dožili len štyri najmladšie a všetky štyri začali prejavovať literárny talent už v detstve, hoci ich schopnosti neboli rovnomerne rozdelené: od priemerného Anninho talentu cez potenciálne Branwellovo nadanie a veľký tvorivý dar Charlottin až k nepopierateľnej Emilinej genialite. Sestry Bronteové stáli pri zrode realizmu. Bol reakciou na romantizmus, ktorý zas tvoril protiklad ku klasicizmu a racionalizmu 18. storočia. Literárne dielo sestier Bronteových zaujíma v ranoviktoriánskej literatúre zvláštne a výnimočné postavenie nielen tým, že zákonite tvorí most - v istom zmysle syntézu medzi romantizmom a realizmom, pričom ich syntéza je posunutá k realistickému pólu, ale aj tým, že sestry nepociťovali povrchné uspokojenie ako ich súčasníci a nepodľahli ani falošnému optimizmu a samoľúbosti doby. Naopak, vo svojej tvorbe opisovali prudké náruživosti, s akými sa vo viktoriánskej literatúre vôbec nestretávame, dožadovali sa emancipácie ženy a dosiahli v nej aj určitý stupeň spoločenskej kritiky. Keď v minulom storočí vyšiel román Búrlivé výšiny, v Anglicku vládol sladkastý, naparfumovaný a neprirodzený sloh -vymyslené city romantických hrdinov sa prifarbovali cukríkovým kolorom a takzvané ženské romány - podľa G. Romieua — boli „ctihodným rumančekovým čajom a sentimentálnosťou ozdobenou belasými stužkami“. A tu zrazu dielo Emily Bronteovej ukázalo smelým umením rozpitvané srdcia, lásku nazvanú jej pravým menom, vibrujúcu, obnaženú náruživosť, neresti, nenávisť, zúfalstvo! Niet sa preto čo čudovať, že v prvej chvíli pokrytecká časť verejnosti vyhlasovala romány sestier Bronteových za „nemravné“. Až po Emilinej smrti pochopili všetci veľkoleposť tohto strašného a mohutného diela. Shorter ho nazval „najznamenitejším pomníkom ženskej geniality v devätnástom storočí“. Dobell vyhlásil Búrlivé výšiny za román celkom výnimočný a napísal: „Jeho moc je absolútna, titanská; od prvej do poslednej strany je hrozný a pravdivý... A ukrutný k čitateľovi. Sme ohromení, keď sa dozvedáme, že ho napísalo skromné, neskúsené dievča.“ Maeterlinck sa o autorke vyjadril: „Emily Bronteová nikdy nemilovala, nikdy nepočula na ceste krásny zvuk krokov milého, a jednako ona, ktorá umrela v dvadsiatom deviatom roku svojho života ako panna, lásku poznala, o láske hovorila, prenikla do jej najneuveriteľnejších tajov, takže tí, čo najväčšmi milovali, zavše sa spytujú, ako pomenovať svoj cit, keď sa od nej dozvedia o cestách a mystériách lásky, pri ktorej všetko je vedľajšie a bledé ... Usmievame sa nevinnosti, s akou krúži okolo vonkajších skutočností lásky, ale odkiaľ vie o skutočnostiach vnútorných, o všetkom, čo má náruživosť najhlbšie, najnelogickejšie, najneočakávanejšie, naj nepravdepodobnejšie a največnejšie pravdivé? Emily mala smelosť, náruživosť, voľnosť sveta vo svojej duši.“ Román Búrlivé výšiny možno chápať ako prorockú víziu sveta, rozčesnutého do obrovského chaosu, víziu založenú na protikladných požiadavkách srdca a rozumu, na silných ľudských vášňach na jednej strane a na všetkom, čo obmedzuje slobodu a dôstojnosť človeka na strane druhej.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Wuthering Heights, 1847

Anre3
03.05.2014 3 z 5

Pěkný popis postav a okolí ve kterém se děj odehrává. Přijde mně, že je to takový trochu psychologický román. Některé postavy jsou opravdu zvláštní. Nejvíce sympatickou osobou se mně zdála asi Nelly. Kniha skončila nejlíp, jak mohla.

Hanka_Bohmova
02.05.2014 3 z 5

Snad je to mou tupostí vzhledem k romantickým příběhům (rozhodně ne všem), mám pocit, že jsem četla úplně jinou knihu, než popisuje většina komentářů. Romantika?! Nepřišla mi během čtení na mysl. Zpočátku jsem byla zvědavá, jak se rozehraná situace vyvine, později převládal pocit, že snad čtu absurdní drama, černou grotesku. Dospělí lidé? - interakce party pětiletých spratků. Nepopírám hodnotu negativního zobrazení, může dobře posloužit - ale zde bylo vše natolik odtržené od reality, že jsem nenašla nic, co bych si z této knihy mohla vzít.

Dočetla jsem čistě jen z úcty k autorce. Pokud není chyba na mém přijímači, pak si říkám, že snad celá ta konstrukce byla motivována snahou psát "úplně jinak", proti tehdejšímu kánonu. Pak tedy neupírám autorce body za odvahu, ale pro mě a dnes žalostná ztráta času.

fistatko
08.04.2014 5 z 5

Jedna z mých oblíbených knížek. Vracím se k ní pořád dokola.

alexpo
07.04.2014 3 z 5

No já nevím, tolik jsem o tom četla, dvakrát i viděla různé filmové podoby, a přestože mně obvykle nevadí číst knížku až po zhlédnutí filmu, byla jsem tak trochu zklamaná. Na mě je ten příběh přepjatý, příliš patetický nebo co.

anibeni
25.03.2014 5 z 5

Této knihy jsem se tak trošku bála - číst v dnešní době starý anglický román asi není úplně in. Ale já to chtěla zkusit, takže jsem byla sama překvapená, jak rychle mě to vtáhlo do děje... Ze začátku jsem měla trochu problém poznávat osoby, ale to odeznělo... Takže jsem postavy poznávala, milovala i nenáviděla, a to doslova... Strašně se mi líbil popis krajiny, kterou jsem úplně viděla před sebou, stejně tak jako Nelly, která kdyby mi zaklepala u dveří, pozvu jí dál a schovam se jí do náruče.. Oproti tomu Heathcliffa jsem fakt nemohla ani vystát a nezachránila to ani jeho celoživotní láska k jediné osobě... Kniha pro mne byla krásným čtecím zážitkem, který mě na chvilku přenesl o pár set let zpět...

MrsFantasia
23.03.2014 5 z 5

Klasika je často překvapivě hezká. Příjemná. Milá.
A tahle kniha? Splňuje vše. Je napínavá, přiměřeně vtipná, má působivou zápletku i zajímavé postavy. Možná jsem chvíli zápasila s tím, že jsem si nedokázala najít oblíbenou postavu. A možná to i za tím účelem bylo psáno.
Mít ráda Kateřinu? Nemožné. Sebestředná, krutá a často až zlá. Přesto na ní bylo cosi tak podmaňujícího, že jsem Heatcliffa z celé duše chápala.
A on samotný. Ano, měla jsem tendenci v něm, stejně jako Isabela, hledat to dobře schované dobro. Ale to se možná ani najít nedalo. Ano, svou krutostí se ke Kateřině hodil. A přesto byl krutý jen kvůli ní.
Zas tolik jsem o knize nevěděla, takže mě skutečně překvapilo, když hlavní hrdinka zemřela kdesi v polovině. Ale tím kniha de facto začala, odstartovala se ta správná jízda.
Mladší Kateřina? Měla jsem tendence ji omlouvat, mít ráda. A pak jsem ji viděla v konfrontaci s Haretonem a začala jsem ji skutečně nesnášet. Vlastně, v důsledku, byl Hareton jediná postava, kterou jsem skutečně měla ráda. A proto jsem byla tak moc ráda za ten konec, pro něho nakonec šťastný.
Vše bylo velice působivé. Zvláště pak ty drobné momenty, které ukázaly, že Heatcliff není jenom stroj, že má city. Zvláště jsem pak ocenila počáteční scénu s oknem, a pak hodně ty v sadu.
Prostě krásná, netradiční symfonie písmenek, kterou jsem si skutečně užila.

Lodja
06.03.2014 3 z 5

Na Větrné hůrce jsem četla, protože se mi líbil název. Jeli jsme na zájezd do Anglie, já jsem nevěděla, co s sebou za knihu do autobuse, tak jsem si vzala Na Větrné hůrce. Knížku jsem za ten týden přečetla a když jsem si o ní doma něco dohledávala, nestačila jsem věřit svým očím. Jednak jsem zjistila, že slečna spisovatelka je spřízněna s autorkou Jany Eyrové, což mě překvapilo (ano, jak mladá a nezkušená jsem tehdy před půlrokem já byla) a taky jsem si téměř všude na netu mohla přečíst, že se jedná o temné psychologické, mistrně napsané dílo, což mě překvapilo ještě víc.
Já jsem v Anglii četla poměrně dobrý román s působivým koncem, ale postavy mi přišly hrozně nevýrazné. Takové chodící mrtvoly, u kterých, když je potřeba dokázat dobrosrdečnost, řeknou "Miluji tě" a když ta strašlivá zlá povaha, řeknou "Nenávidím tě". Téměř všechny mi byly ukradené a nějaký vnitřní boj či rozervání jsem při čtení rozhodně nepociťovala.
Taky mě poměrně zklamala celá forma knížky - čekala jsem, že vyprávění příběhu bude jenom na začátku a potom se do něj pan Lockwood už pořádně vloží. To jsem ale čekala nadarmo. Vždyť přece vyprávění příběhů, ať jsou sebepoutavější, přece nemůže být tak zajímavé jako ta příhoda sama.

Sice moc nechápu zařazení Na Větrné hůrce do té nejnablýskanější síně slávy anglické literatury, ale budiž, tato knížka mi zkrátila nekonečné přejíždění autobusem sem a tam a já jsem jí za to vděčná.

Ewinky
01.03.2014 5 z 5

Kniha, kterou jsem četla už několikrát a nikdy mě neomrzí a vždy v ní naleznu něco nového.

Chris13
21.02.2014 4 z 5

Kniha, která zůstane v (alespoň mojí) hlavě napořád. Jakmile někdo v mé blízkosti vysloví jméno Nelly, hned se nechám unést na Větrnou hůrku k Heathcliffeovi, Katce a spoustě dalším postavám, kterými je příběh hojně zasypán. Jsem ráda, že jsem se prokousala drobet nezáživným začátkem a dostala se až tam, kde se začíná rozplétat vskutku neuvěřitelný příběh.

Manyna
19.02.2014 4 z 5

Kniha na klidné zimní večery, kdy si tak zalezete pod deku a čtete a čtete...

Sádina
17.02.2014 5 z 5

Třikrát jsem nebyla schopná se překousat přes začátek a jsem ráda, že jsem se k tomu nakonec dokopadala, protože poté jsem knihu přečetla jedním dechem. Dokonalé vykreslení postav i krajiny. Skvělý psychologický román, vřele doporučuji :).

Bunburistka
16.02.2014 5 z 5

Musím říct, že jsem od této knihy měla velká očekávání. Než jsem si ji přečetla, věděla jsem jen přibližně, o čem by měla být. Absolutně nelituji, že jsem si ji přečetla. Celou dobu jsem očekávala, jak tato kniha dopadne a ten konec, ten jsem opravdu nečekala. Myslím, že tuhle knihu by si měl přečíst téměř každý alespoň jedenkrát za život. Doporučuji ! :)

juliekrocova
14.02.2014 5 z 5

Nádherná kniha. To napětí po dobu celého čtení, když nevíte, co se dál stane.. Naprosto mě nadchla tato kniha a těším se, až se k ní zase někdy vrátím.

Viky.Tejralova
11.02.2014 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha!! Ani nechápu, jak se tolik děje vešlo do tak malé knihy. Stala se mou obrovskou oblíbenkyní!! :-)
A musím říct, že konec mě také překvapil...

(SPOILER:celkem příjemně..mě překvapil ten konec :-D ) :-D

Hokkejka
10.02.2014 5 z 5

Na začátku jsem se špatně orientovala mezi postavami a nevěděla jsem, kdo je kdo. Poté mě ale kniha vtáhla do děje. Některé postavy jsem vážně nesnášela, ale nenašel se nikdo, koho bych naopak měla opravdu ráda. Snad jen Hareton mi byl již od začátku sympatický a bylo mi ho líto. Jo a vzít si vlastního bratrance mi přijde fakt úchylné, i když je to i dnes zákonem normálně povoleno.

Martinka 135
06.02.2014 4 z 5

Pro mě skvělý psychologický román. Autorka navíc měla odvahu rozhodnout se prorazit jako spisovatelka v její době (ano, samozřejmě pod pseudonymem, jinak to ani nebylo možné, přesto jí patří můj velký obdiv). Trochu jsem se obávala, aby kniha nebyla ve stylu "druhá Austenová", což mne nadmíru děsilo (kýčovité romantické příběhy 1× na sto způsobů mne opravdu neuchvátily), ale mé očekávání se naštěstí nenaplnilo. Je to neuvěřitelné, ale oblíbila jsem Heathcliffa i přes jeho zvrácenou povahu. Skvělé, skvělé, skvělé.

miuk
17.01.2014 2 z 5

Perfektní kniha. Poprvé jsem ji četla jako náctiletá a byla jsem okouzlená. Teď jsem si ji přečetla jako třicetiletá a jsem v šoku. Zlo, nenávist, intriky...Kniha je bravurně napsaná, perfektní psychologické vykreslení postav.

fruitbueno
15.01.2014 5 z 5

To si člověk říká: Jak můžu některou z postav takhle přes papír nenávidět? A je fakt, že tu nenávist tam schytá skoro každý... Od služebné přes Katku a postupně všichni další. Mistrovské dílo a zároveň knížka, kterou není radno vytahovat při podzimní depresi :)

K.M.
10.01.2014 5 z 5

Úžasná kniha napsaná přesně pro zimní večery.

Aneneta
09.01.2014 4 z 5

Neuvěřitelně pochmurné čtení. Kniha není smutná tím, že by umřel oblíbený hrdina, jako u mnoha knih - spíše naopak. Postavu, které je mi na prvních stránkách líto, po zbytek čtení nenávidím a přeji si, aby zemřela. Většinu postav knihy jsem upřímně nenáviděla. Když se konečně naskytl někdo, koho bych snad mohla mít ráda, ocitl se v blízkosti Heathcliffa a stala se z něj nesnesitelná osoba.