Café Groll
Jan Štifter
Originální a čtivá novela o mladém lékaři, který dostal na starost lékařský dohled nad lehkými dívkami v prvorepublikových Českých Budějovicích. Rok 1920. Mladý lékař Rudolf Slíva plánuje otevřít ordinaci a zahájit svou praxi. Mezi zavedenými lékaři však není vůbec jednoduché se prosadit, nováček tedy nastupuje na uvolněné místo lékařského dohledu nad dívkami z veřejných domů. Z popisu práce brzy osobně pozná všechny místní podniky i prostitutky, které v nich pracují. Nejvíce času ovšem tráví v jednom podniku – Café Groll v Kasárenské ulici s vyhlášenou kurtizánou Annou Václavíkovou. Ta záhy změní nejen jeho život, ale zasáhne do osudů dalších slečen i samotné madam. V novele Jana Štiftera se v atmosféře prvorepublikových nevěstinců odehrává souboj zkušeností a prožitků se skutečností a pravdou, která je často jen zdánlivá, protože nikdy nevíme všechno.... celý text
Přidat komentář
Opět autor, jehož knížky jsou na jistotu, bavil mě doktor, bavily mě lehké děvy. Kdyby byla kniha delší, nezlobila bych se, ale hvězdičku neubírám.
Knihu jsem si přečetla vlastně úplnou náhodou. Sháněla jsem ji v knihovně, protože si ji chtěla přečíst kolegyně, která se inspirovala odkazem v nějakém časopisu. Nakonec jsme si ji v práci přečetli tři a musím říct, že se nám všem líbila. Závěr mě tedy dostal, takový by mě ve snu nenapadl a jsem ráda, že autor nepokračoval dál, a to domýšlení nechal na nás čtenářích. I když zde to domýšlení moc pozitivní nebylo. Dalším kladem knihy jsou nádherné ilustrace. Celkově je to taková malá a milá knížka zajímavého obsahu. Moje první setkání s autorem, ale už se chystám k tomu, že nezůstane posledním.
Tahle útlá knížka v sobě ukrývá zajímavý příběh. Mladý lékař se stane ženským lékařem a pečuje o dívky lehkých mravů zejména z proslulého nevěstince Café Groll v Budějcích. Některé dívky vstoupí do jeho života nejen jako pacientky, ale také třeba jako první sexuální zkušenost v podobě Magdaleny nebo legendy Grollu, překrásné Anny, kterou chce mít každý, ale mladému lékaři není dopřáno ji spatřit.
Příběh je čtivý, bavil mě, klidně mohl být delší. Líbilo se mi, že autor se zabýval také dobovými reáliemi, popisoval pocity a myšlenky postav, že kniha zkrátka nebyla jen o proslulém "bordelu".
Tohle bylo krásné, až mě mrzelo, že to byla jen krátká novela, příběhu by slušel propracovaný román. Bylo zajímavé i to, že to nebylo všechno plně dokresleno, ale to, jak to vlastně dopadne, bylo ponecháno na fantazii čtenáře.
Lékař Rudolf vzpomíná na roky, kdy se staral o prostitutky v nevěstincích v Českých Budějovicích. Velice čtivá novela mého oblíbeného autora. Myšlenky mladého doktora, jeho touhy a k tomu život lehkých žen. Jejich sny, jejich starosti. Co je vlastně dohnalo k tomu, aby se živily vlastním tělem? Číst cokoliv od Štiftera je za odměnu.
Moje třetí kniha od autora a líbila se mi úplně nejvíc. Zajímavé téma a vztahy, vztahy, vztahy a trocha historie. Její atmosféra na vás nezadržitelně dýchá a pohltí vás. Co mě třeba překvapilo, že jedna prostitutka snila o tom, že se jí stane, až vyroste. Každopádně je celý příběh k zamyšlení.
Pořád trochu tápu, jak si vysvětlit ten konec s Annou Václavíkovou, ale možná to je schválně takové. (Viz poslední věta v anotaci.)
Kraťoučká kniha, která se dobře čte. Velmi mě bavilo poznávat ,,lepší nevěstinec,, a zajímavý život jejich doktora. Klidně bych brala i více stránek, kniha mě mile překvapila. Konec byl celkem překvapivý a rozhodně bych chtěla vědět víc.
Striedanie časových rovín príbehu Štifterovi proste ide. Bavili ma obe časové linky: prostredie verejných domov v období 1. Československej republiky a tiež počiatky kolektivizácie po "Víťaznom februári" 1948.
Takéto knihy mám rada, ktoré ma nútia ponoriť sa do príbehu, uvažovať nad ním, akoby sa naozaj stal...
A záver je vskutku skvelo vypointovaný, stále sa ním umáram. Svojou nejednoznačnosťou mi pripomenul novelu od Sándora Máraia "Sviece zhoria do tla".
4,5 hviezdičiek a odporúčam.
"Maminka prohlásila, že mě nedala studovat proto, abych se staral o kurvy, a tatínek se smál a říkal, že budu nejšťastnější chlap na světě, protože uvidím tolik dámských přirození, kolik ani pan farář nemá ve štosu u vstupu do kostela svatých obrázků. A Římov je poutní místo, takže se tisknou ve velkém.
Já se těšil. A tak jsem tu práci vzal."
Tak tato kniha se mi hodně líbila! Klasický Štifter, krásně napsáno, na konci pointa, kterou bych nečekala. Příběh ze zajímavého prostředí nevěstince pro "lepší lidi".
Milostný příběh z netradičního prostředí českobudějovických nevěstinců z doby první republiky. Uvěřitelně vykreslené prostředí a poměrně sympatický hrdina, který má pečovat o zdraví dam, které si na své kráse a milostném umění založily živobytí. Můžete mít pevné odhodlání, můžete se snažit držet si profesionální odstup, zatnout paty, zuby i nehty, ale stejně není možné se ubránit všelijakým myšlenkám a představám. A nejsvůdnější představy se týkají toho, co nikdo nikdy neviděl. O čem kolují jen zvěsti a narážky, co může v každé duši nabýt přesně takových kontur, které si daný pán vytvoří právě sám sobě na míru. Pak je ztracen. Blouzní, prahne, propocený nemůže spát. Ale po čem? Po chiméře nebo skutečné ženě?
Krásná kniha, díky které jsem objevila úžasného autora. Jeho styl je naprosto fascinující, knihu jsem nemohla odložit. Vůbec by mě nenapadlo, že by někdo napsal tak úžasnou knihu o "vykřičeném domě". Při čtení mi v uších zněl hlas pana Kaisera, kterým promlouvá ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále. Přesně takovou atmosféru ve mně příběh o Café Groll vyvolával. Doba dávno zavátá časem se objevovala ve vzpomínkách stárnoucího lékaře se vší krásou, neřestí i touhami. Druhá rovina příběhu už byla méně barevná a smutnější. Ovšem největším šokem pro mě byl závěr knihy. Tady se veškerá poetika vytratila a zůstal jen... smutek. Úžasná kniha, krásný styl 5*
(5/24)
Ano, bylo to poetické vyprávění o době první republiky a o bordelu na úrovni v Českých Budějovicích. Disharmonické tóny do příběhu vnášel rok 1949, kdy lékař, dříve dohlížející na horizontální pracovnice, vzpomínal na doby již minulé. Ale úplně do kolen mě dostaly poslední dva odstavce, ty jsou opravdu husté!
Já mám ty štifterovy knihy prostě děsně ráda. To se tak skvěle čte. Přišlo mi ale že to téma mělo mega potenciál, klidně bych četla o Rudolfovi, Salomene a Anně dál a dozvěděla se víc. Každopádně za mě bezva čtení.
Tady asi nebudu úplně objektivní, protože jako budejčák všechna místa zde popsaná důvěrně znám, ale co už... Přirozenost a lehkost s jakou Jan Štifter píše je naprosto dechberoucí.. Doslova na několika stránkách se člověk seznámí s lidmi a má dojem že je zná celý život.Já mám to štěstí, že jsem si po přečtení mohl ona místa projít a nechat se v nich opět vtáhnout do příběhu.. A přesně takovou sílu má autorovo psaní.. Lidé znovu ožívají a vyprávějí vám své příběhy.. Díky, po dlouhé době česká próza, která mě opravdu chytla za srdce!
Tak tento literární počin je dokonalost. Vytkla bych tomu leda to, že kniha není delší.
Koncepčně naprosto výjimečné!
Prolínání časové osy příběhu a koneckonců i vypravěče. Naprosto bezchybná první osoba.
Jsem nadšený z familiárního vyprávění, které nepostrádá hloubku, chytrost, nonšalanci, ale i vrozenou přízemnost.
Příběh popisující lidskou přirozenost. Famózním způsobem odhaluje způsob života v jistých kruzích, které možná většina lidí přijímá jako urážku vlastní osoby.
Vyústění krátkého příběhu nepostrádá překvapení.
Moje literární srdce objevilo klenot, který by se mohl vystavovat společně se skutečnými klenoty na Pražském hradě. Až jednou nebude nikde k mání.
Jsem hrdý na pana Štiftera a jím vytvořené postavy: Rudolfa, Libušku, Magdalenu, Salomenu a Annu Václavíkovou.
Ztratit se v kráse lidí a slov je znepokojující.
Pan Štifter s vámi tento zázrak provede velice snadno...
Čtivá novelka s atmosférou Hrabalova Obsluhoval jsem anglického krále, která těží z čtenářsky vděčného období první republiky, má ale několik slabých míst. Hlavní hrdina je na doktora docela ňouma, chová se místy nelogicky, nejvíc mi ale neseděl konec. Byla Anna vymyšlená? Proč by se bohatá dědička před útěkem ze země zdržovala pomstou? Nechal se autor až moc unášet mužskými fantaziemi? Strávila jsem s ní pár příjemných hodin, ale řekla bych, že mi kniha na dlouho v hlavě neutkví.
(SPOILER)
(Nicht nur) Männer sind Verbrecher, und einige nicht einmal lieb...
Vlastně mám docela ráda princip nespolehlivého vypravěče a s ním spojená překvapení.
Jenže tady toho nesedí příliš. Hlavní postava lékaře je rozporuplná; je současně mamánkovský i zhýralý, naivní i cynický, vzdělaný i buranský – a podobně jsou na tom i ostatní protagonisté. Dobře, mohou být podivínští, ale co motivy jejich jednání? Pověsil by chudý vesnický kluk, vděčný svým rodičům za to, že ho nechali vystudovat, svou profesi i poslání ze dne na den na hřebík? A co bohatá dědička nebo lékárníkova dcera? Zavřely by oči a přikrčily se, kdyby je někdo obral o veškerý majetek? Zůstali by zkrátka všichni letargičtí? A uchýlili by se k podrazům, lžím a pomstě v období, kdy se nad nimi stahují mračna? Nedělám si iluze o české společnosti, ale přece doufám, že aspoň někdo měl a má v sobě zbytky cti. Anebo duši. V to ostatně jistě věří i autor, který účastníkům téhle podívané vtisknul prorocké sny – ty byly nenápadné a líbily se mi, stejně jako styl psaní.
Závěrečná šokující zápletka nesedí fakticky. Metoda podvržených dokumentů, na základě kterých byli lidé zatýkaní, byla vlastní nacistům, kteří tak předstírali právní rámec svých hrůzných činů. Nově nastoupivší samozvaní komunisté se takovými detaily nezatěžovali. Stíhali nepohodlné prostě proto, že směli. Měli své špehy a křivá svědectví, ale tenhle postup by nespíš nepoužili, možná i proto, že všem, kteří válku zažili, byl dobře znám. Pokud se s nimi spojila emigrující představitelka vyšší střední třídy, jen aby se pomstila za desetiletí prošlou nešťastnou lásku, jsme už u brakové literatury.
I výborný vypravěč se chce někdy pobavit, případně spěchá zaplatit složenky. Ale bezcitnost přítomná v maličkostech (třeba ten novinový "toaletní" papír s nekrologem) je podle mě zbytečná. A nebo je autorovi vlastní, což by mě mrzelo ještě víc.
Nenechte se ošálit poetickou atmosférou s nádechem nostalgie, která na první pohled panuje ve vyhlášeném nevěstinci Café Groll. Anděl svádí ďábla, ďábel anděla, ale za krajkovými podvazky a hedvábnými košilkami se skrývá tvrdý byznys a neúprosná realita všedního dne. To vše nahlíženo pohledem mladého začínajícího lékaře, jehož touhy, očekávání i první životní prohry se prolínají z životními osudy budějovických obyvatel 20. let minulého století.
Vzpomínková část běží paralelně se současností, odehrávající se na počátku 50. let, kdy už začíná být jasné, že z krásných nostalgických časů zbude sotva pár zaprášených vzpomínek a zažloutlých fotografií. A co víc - nezapomeňte, že staré hříchy vrhají dlouhé stíny a nikdy nevíte, jak vám osud (nebo spíš ďábel) zamíchá karty.
Štítky knihy
lékařské prostředí česká literatura prostituce kavárny první republika, 1918-1938 rozhlasové zpracování České Budějovice novely nevěstince české rományAutorovy další knížky
2018 | Sběratel sněhu |
2022 | Paví hody |
2016 | Café Groll |
2020 | Světlo z Pauliny |
2014 | Kathy |
Velmi zajímavá kniha, překvapila mě. Opravdu čtivě napsaná, příběh hezky plynul, a hlavně byla plná překvapení (aspoň já jsem nečekala některé zvraty). Bavil mě hlavní příběh i dokreslení doby.