Carrie

Carrie
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533078/bmid_carrie-65ddfe4c778ff.jpg 4 4254 4254

Když se rozhodnete šikanovat telekinetičku, počítejte s děsivou odplatou... Carrie Whiteová to měla v životě těžké. Vyrůstala bez otce pod ubíjejícím dohledem své matky, náboženské fanatičky, a spolužáci na střední se s ní zrovna nemazlili. Nešťastné děvče se stalo vysmívanou obětí ostatních dětí, která často nenacházela zastání ani u dospělých. Ovšem pravda o tom, jak moc „jiná“ ve skutečnosti byla, vyšla najevo až v průběhu maturitního plesu, kdy se krutý žert na její účet zvrhl v krvavou lázeň. Tragická událost, která navždy poznamenala život obyvatel města Chamberlain ve státě Maine, se záhy stala předmětem vyšetřování, jehož závěry autor svým čtenářům předkládá zároveň se samotným příběhem Carrie – dívky obdařené telekinetickými schopnostmi, která se vinou nešťastných okolností proměnila v anděla smrti... První vydaný román amerického mistra hororu se dočkal již několika filmových adaptací, z nichž tou nejznámější zůstává snímek Briana De Palmy se Sissy Spacekovou v titulní roli. „Samotná Carrie je fascinující postava: archetyp (zraněná dívka s paranormálními schopnostmi), k němuž se King později opakovaně vracel a který si čtenáře snadno podmaní.“ – James Smythe, The Guardian . „Stephen King nemohl svou autorskou dráhu začít lépe! Bravurně napsaná sonda do světa šikanované dívky.“ – Robin Červeňák, Fantasya.cz... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Carrie, 1974

DuncanIdaho
14.02.2023 5 z 5

Carrii jsem měl v dlouhodobém plánku k přečtení. Když přišlo téma King v ČV, tak jsem ji hned přečetl. Děj dobře líčí, jak je dívka přivedena matkou i okolím k psychickému zkratu. I do hororu se dá vložit psychologie.

Charming
11.02.2023 5 z 5

Od této knížky jsem se nemohl odtrhnout. Je tak skvěle napsaná, že jsem si připadal být její součástí.

kniznivila
01.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Šikana, puberta, první láska, fanatická máma, emoce vzteku, bolesti, pláč. Ach, tolik bych si přála Carrie pomoci, vyslechnout jí. Čtenář zde stojí před dilematem: je děsivá prapodivná Carrie, která ovládá telekinezi, nebo fanatické náboženství a krutost spolužáku na střední?
Úžasná kniha.

Kamčučák
31.01.2023 3 z 5

Carrie. Moc pěkná knížka, vyloženě to není žádný krvák a rozhodně jsem se u toho nebála. Kniha se četla velmi příjemně a rychle. Tak vzhůru na další knihy od toho autora.

LenkaMacak
28.01.2023 3 z 5

Přečteno po Zelené míli a musím říct, že to není můj šálek kávy. Jsem ráda, že jsem se do ní v rámci čtenářské výzvy pustila, ale nejspíše je to má poslední kniha od S. Kinga (minimálně na nějakou dobu). 3/5 ⭐️

BaPe895
28.01.2023 4 z 5

Nadčasový příběh od mistra hororu a napětí,který byl i vícekrát zfilmován.

Kanylka
27.01.2023 2 z 5

Knihu jsem přečetla v rámci "čtenářské výzvy" musím se přiznat, že tenhle žánr není můj šálek kávy.

Tereziee
20.01.2023 3 z 5

Carrie jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě. Kniha je krátká a příběh je zajímavý, ale pro mě byl trochu plytký. Dost rušivé mi přišly novinové a knižní vsuvky. Víc bych ocenila pohled do mysli Carrie. Od autora mám přečtený ještě Řbitov zvířátek, ale asi úplně kamarádi nebudeme.

M.C.SMITH
20.01.2023 5 z 5

Přečteno velmi rychle a snadno. Kniha mne bavila a musím říci, že je mnohem lepší než filmové zpracování - viděla jsem jak původní z roku 1976 tak i ten novější z roku 2013. A kniha je prostě lepší. (Jako ve většině případů.)
Četlo se mi lehce, bylo to napsáno srozumitelně a pro mne poutavě. Takže jsem knihu slupla jako malinu.
Knihu jsem četla kvůli výzvě, ale myslím, že se k ní v budoucnu vrátím.

Lovana
19.01.2023 3 z 5

Mé první setkání s králem hororu a upřímně úplně nevím, co si mám myslet.. Slyšela jsem hodně rozporuplných názorů na knihu, někteří ji milují a nedají na ni dopustit, jiným se nelíbila, nebavila je nebo ji ani nedočetli… Já jsem asi někde mezi.
Ze začátku jsem měla dost problém se začíst a pochopit přeskakování mezi různými časy, ale postupem jsem si na to zvykla a pak už mi to nedělalo problém. Mrzelo mě, že než došlo k tomu hlavnímu, tak už jsme si stihli udělat poměrně dobrý přehled o tom, co se teprve stane, protože v různých „knihách“, článcích a rozhovorech, které se uskutečnily až po té události bylo zmíněno dost věcí, které se v knize vlastně zatím ještě nestaly… V době kdy jsem se konečně v knize i trochu zorientovala, tak se mi začala i lépe číst, ale přestože je knížka poměrně krátká, tak mi trvalo dost dlouho ji přečíst.

Hodnocení 3*/5*

tereza1198
15.01.2023 3 z 5

Tuhle knihu jsem četla kvůli výzvě. A bylo to zdlouhavé a nudilo mě to. Náboženský fanatismus, samé zatracení, šikana. Tam snad nikdo nebyl normální. Obyčejné holky přeci v kruhu neřvou a nehází na jinou holku věci (nebo jsem vždycky měla štěstí na normální lidi). Ale já být Carrie, tak z toho také zešílím. Konec byl šílený. A člověk si říká, jak málo stačilo, aby Carrie zažila životní obrat a měla lepší život. Chudáci nevinné oběti.

Merlin_CZ
13.01.2023 5 z 5

přečteno téměř jedním dechem :D kdysi jsem viděl i film, ale na knížku to prostě nemá.
Kinga mám rád a i když někomu nemusí sedět ty podrobné popisy, mě to baví :)

marekB78
12.01.2023 3 z 5

Knihu jsem četl do výzvy a upřímně, jsem rád, že to mám za sebou... 176 stránek vám může připadat jako 400, když vás kniha nechytne... A to byl pro mě případ této knihy. Vadily mi ty vsuvky, ale pro někoho to může být zpestření. Prostě asi si rozmyslím, než začnu dalšího Kinga...

Miška74
10.01.2023 4 z 5

Moje první knížka od Kinga. Viděla jsem film, ale musím říct, že knížka je skvělá. Líbilo se mi to prokladani novinovými články a zprávami, působilo to tak mnohem autenticneji. Co mi přece jen trochu vadilo, je použití závorek ve kterých je vnitřní hlas člověka. Z toho důvodu ubiram hvězdičku.

ArkAngel
10.01.2023 3 z 5

Carrie je moje první setkání s Kingovou spisovatelskou tvorbou, kdy jsem si jí zvolil především kvůli oné netypické formě, do které se promítají novinové články apod. Komparovat se tak dá celkem i s Čapkovou Válkou s mloky, ale kvalitativně jí nesahá ani po kotníky. Poselství je samozřejmě jednoduché: nikdy nešikanuj někoho s nadpřirozenými schopnostmi, nebo ti zabije celou rodinu, sousedy, psa a vypálí celé město. Vlastně pomalu každá postava v knize je nějakým způsobem nesympatická, jen aby se daly činy Carrie tak trochu ospravedlnit. Jinak mi ale vadila Kingova práce se závorkami a občas podivným odsazením. Jestli to tak má i v další tvorbě, tak to potěš.

Maraiser
06.01.2023 3 z 5

Nevím, čím jsem starší, tím víc mi styl vyprávění Kinga připadá zmatený, nedokáži se do toho vnořit. Není to takové to "nemohl jsem se odtrhnout".

Janadvorackova
06.01.2023 4 z 5

Je fajn, že autorova žena část příběhu vytáhla z koše a donutila ho jej dopsat.
Jeho pozdější věci jsou někdy dost zmatené a divně pánbíčkářsky líznuté. U Carrie je ještě vše v pořádku. Uvěřitelná, děsivá, definitivní.
Umět se pomstít hezky osvobodí duši.

rozaaalie_
05.01.2023 4 z 5

Světoznámý příběh o jedné zcela obyčejné dívce s neobyčejnými schopnostmi. Příběh Carrie je znám snad všem fanouškům krále hororu, Stephena Kinga. Já se k němu ale dostala až nedávno a musím říct, že i po těch letech čekání na zaprášené poličce za to opravdu stál.

Postavy, ať už kladné, záporné nebo pohybující se v 'šedé' zóně mě naprosto uchvátily. Každá jedna z nich. Ať už se jednalo o samotnou Carrie, její zmagořenou matku, spolužáky ze školy nebo přihlížející blížící se katastrofy. Kingův styl psaní mi prostě sedl a donutil mě s určitými lidmi soucítit a nad jinými plivat nadávky. I přes fakt, že jsem kdysi dávno viděla filmovou adaptaci jsem se ani trochu nenudila. Pasáže z fiktivní biografické knihy zaměřující se na život Carrie navíc příběh prokládaly ústřižky z budoucnosti, což čtenáře dokázalo udržet v pořádném napětí, protože tam častokrát padaly i informace, které se v příběhu teprve měly odehrát. Trochu mě občas zaskočilo, když některá část doslova vyzradila hlavní plot twist, který se v příběhu zatím nestal. Když se nad tím ale zpětně zamyslím, vlastně to mělo určité kouzlo. To vědění, že se něco stane, a že se vlastně všichni, jak na nefunkční horské dráze řítí vstříc nevyhnutelné zkáze a nikdo nemůže udělat nic, co by tomu zabránilo.

Co mě však na knize uchvátilo nejvíc, byl text v závorkách. Tyhle kratší pasáže znázorňovaly myšlenky/pocity/vnitřní dialog postav. Většinou v nich chyběla jakákoli forma diakritiky, ale o to byly reálnější a lidštější. Byla z nich cítit jakási surovost, která mě ale neskutečně fascinovala. Taky v nich figurovala určitá dávka poetičnosti a bavilo mě, jak moc se u daných postav lišily. Prostě taková třešnička na dortu.

Carrie bych určitě doporučila i lidem, co se neradi bojí, ale zároveň mají rádi psychologické thrillery a příběhy plné napětí.
4,5/5*

(bookstagram: @rozaaalie_)

Shanib
04.01.2023 4 z 5

Má první knížka od Kinga, kterou jsem si kdysi dávno vybrala, protože seděla do povinné četby ve škole. Pamatuji si, že se mi děj líbil, mělo to dobrý spád a napívané to bylo tak akorát, aby to zůstalo vkusné a zároveň jsem byla nervózní jak to dopadne.
Bohužel je to zatím také má poslední kniha od autora, protože jsem kdysi zkusila jednu jeho novější a nebylo to dobrý. Ty popisy mě ubíjeli nudou. Těžko věřit, že to napsal jeden a ten samý autor

85098211
02.01.2023 5 z 5

Od autora jsem už přečetla poměrně dost knih a tentokrát jsem se v rámci letošní Čtenářské výzvy vrátila k jeho počátkům, protože tato kniha je jeho prvotina. A musím uznat, že už tenkrát (před téměř padesáti lety) byl jeho styl osobitý. Samozřejmě je to horor, ale pro mne ne zcela plnokrevný. Spíš se zároveň jedná také o dobrý psychologický náhled do duše jedné týrané dívky. Carrie je sice zvláštní a od svých vrstevnic se dost liší - což je pochopitelně důvodem toho, že se z ní stal outsider - ale mně jí bylo opravdu hodně líto. Ve škole se jí zastane pouze jedna z jejích učitelek. Dívka kromě toho zažívá neskutečně tvrdou a despoticky fanatickou výchovu ze strany vlastní matky. Proto je poměrně logické, že musí dojít k nejhoršímu, když se několik jejích spolužáků rozhodne ji ponížit až na dřeň...
Něco mi zde ale na chování Carrie vadilo. A sice, že se pomstila i nevinným lidem, kteří se na její šikaně nepodíleli. Ale to už byly (a předpokládám, že zde se jednalo o autorův záměr) vedlejší oběti... Kniha je ovšem výborně napsaná, čtenář se u ní nenudí ani na chvíli, proto si plný počet zaslouží. No a já si nyní dám od autora pauzu. Přesto věřím a jsem si tím stoprocentně jistá ;-), že některou z jeho knih zase časem vezmu do ruky.