Černočerné srdce
Robert Galbraith (p)
Detektiv Cormoran Strike / Cormoran Strike série
< 6. díl >
Šestý případ pro detektivní kancelář Cormorana Strika a Robin Ellacottové. Když do detektivní kanceláře vpadne rozrušená Edie Ledwellová, Robin Ellacottová neví, co si o nečekané návštěvě myslet. Spoluautorku animovaného seriálu Černočerné srdce prý neustále pronásleduje internetový uživatel s přezdívkou Anomie. Robin usoudí, že jí nemůže nijak pomoct, a vše pustí z hlavy. Za pár týdnů však přijde šok – mladou ženu totiž kdosi zavraždil na hřbitově Highgate, kde se celý seriál odehrává. Robin a Cormoran Strike se pouštějí do pátrání a brzy objeví zcela nové podoby zla.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 2024 , VoxiOriginální název:
The Ink Black Heart, 2022
Interpreti: Martin Zahálka
více info...
Přidat komentář
(SPOILER) Méně je někdy více. A zde to platí zcela určitě. Zbytečně natahovaná kniha, plná popisů i těch nejmenších detailů osob, zvířat, míst a hlavně pocitů, které se po pár stránkách v mírné obměně opakují. To, jak na konci autorka vyřešila zápletku, snad ani nedává smysl z hlediska prověřování alibi. Protože za joudy, co neumí vyšetřovat, už nejsou jen policisté z Metropolitní policie (jak jsme už zvyklí z minulých dílů), ale nově i MI5 a dokonce celá agentura Corma.
Jsem si říkala, jak dlouho tohle budu číst. Každý další díl je tlustší a tlustší. Jinak opět super čtení, mělo děj i spád. A díky velkému počtu postav, jen stěží uhádnout vraha.
Předchozí díl ze série jsem četla v dubnu 2023, tak jsem se obávala, že se budu ze začátku ztrácet a budou mi chybět souvislosti z předchozích příběhů. Autorka však na čtenáře v tomto smyslu myslela a na prvních stránkách nenásilně připomíná jednotlivé postavy a jejich aktuální rozpoložení ať už pracovním nebo soukromém životě. Za mě velmi příjemná maličkost, co čtenáři usnadní rozjezd a dopřeje užít si knihu na maximum.
Nový případ, který padne na bedra detektivní agentury je z virtuálního světa. Tým detektivů se pouští do pátrání, kde kombinují šetření v on-line světě sociálních médií a klasického pátrání. Téma nástrah internetu a vlivu sítí na mládež je velmi aktuální pro čtenáře všech věkových kategorií. V jednotlivých kapitolách nechybí tweety a rozsáhlé chaty z on-line hry, což geniálně dodává příběhu autenticitu. Smekám na kolik vrstev je příběh vystavěn, vše je doplněno podrobnými popisy prostředí i emocí jednotlivých účastníků. Díky tomu jsem byla příběhem dokonale pohlcena. Zmatená jsem však byla z velkého počtu postav, kdy k reálným účastníkům přibyly jména a přezdívky z internetových diskusí. Ze všech těch jmen a nicků mi šla chvilkama hlava kolem.
No... skoro 1200 stran je šílenství. Co bude příště? Apartní batůžek v ceně, protože to bude 2000 stran? Nedá se to vzít s sebou, když to položíte na stůl, musí se podložit, aby se kniha nelámala, o čtení v posteli už psala markulina711. A proč? Aby autorka mohla popsat výslech jednoho svědka na 10 stranách? Nejdřív se baví o tom, že se mají potkat, pak o tom, jak to zařídit, aby se potkali, pak o tom, jak to domluvili, pak o přípravě na schůzku, samozřejmě prostředí a všechny okolnosti na schůzce, co měl kdo na sobě, kdy si vzal převlek a kdy si ho sundal, kdo na koho myslel (Robin na Corma, nebo on na ni? ach!), jestli Corma bolela noha (určitě ano), pak záznam setkání, pak co si psali hlavní hrdinové na toto téma do zpráv a jaký z toho měli pocit. Bože!
Zápisy komunikace online jsem přeskakovala, podrobnosti jsem přeskakovala, dlouhé úvahy o pocitech jsem přeskakovala, vztahové věci jsem přeskakovala a nakonec jsem to s pocitem vyčerpání dočetla.
Mám spíš pocit jako po náročném úkolu, než že to byl zážitek, jaký bych si zopakovala.
Obsah průměrný. Napínavost nula. Zápletka průměr. Hrdina - netipla jsem ho, protože tam bylo tolik magorů, že jsem sotva tušila, kdo je kdo.
Nehraju hry,nesleduju emo seriály nechatuju, nepoužívám instáč ani Twitter... Takže 3/4 knihy bylo pro mě čiré utrpení, či spíše španělská vesnice. Zbytek se utopil v záplavě postav a přezdívek a zdvojených a ztrojených účtů jednoho uživatele. Prostě Mordor. A fakt už mě nebaví šestý díl tajit dech nad tím, jestli se Robin konečně dotkne ruky Corma a že snad Cormoran jí konečně řekne jakým rytmem tluče jeho srdce. A opravdu musí být cca 50 stran věnováno škubání zbytku svalu a oděrkám pahýlu a různým protetickým finesám? A to nemluvím o tom,že pravidelně když jde do tuhého, tak se Cormovy problémy vyhrotí a on zas pomalu hopská o berlích. A ta gramáž je šílená, do kabelky na čtení v autobuse se to pronese a do postele se ta bichle taky nehodí. Jak vám to spadne na tvář, když povolí unavené ruce, tak vám to přerazí nos.
Jakkoliv je to čtení napínavé, dobrodružné a místy dokonce úsměvné, přece jsem z něj měla nepříjemný, mrazivý a úzkostný pocit. Pramenil z vědomí, jak hrozně moc je nebezpečný anonymní virtuální svět, když se jim člověk nechá pohltit a věří všemu co tam kdo napíše.
Košatost knihy mi nevadila, mám ráda komplikovanější příběhy.
Jediné nad čím si lámu hlavu je to, pokud budou i další díly tak obsáhlé, že si asi budu muset pořídit další knihovnu.....
Jako každý rok si přeju Cormorana k Vánocům a jako každý rok, pomalu nespím, než nedočtu.
Bylo to boží, do poslední chvíle jsem neměla tušení, kdo to na konec bude.
Tam, kde jsou členové pospolité společnosti v dostatečném a zároveň dostatečně dlouhém vzájemném kontaktu, tam je stav anomie vyloučen.
Jelikož kniha má 1152 stran, rozhodl jsem se opět pro audioknihu ve skvělém podání Martina Zahálky. Díky tomu jsem si užil jak vzájemný vztah hlavních hrdinů a jejich příběh, tak i případ a jeho vyšetřování.
Audioknihu doporučuji.
Kniha tradičně výborná - začala jsem číst mezi jednou a druhou odpoledne (škoda, že jsem si nezapsala přesný čas - bylo by to do Guinnessovy knihy rekordů ;) a skončila jsem 3:55 ráno - nedalo se přestat!
Takhle vypadá dokonalost. Pokud hledáte rychlý odpočinkový příběh na tři večery, tak kniha pro vas není, ale pokud máte rádi totální splynutí s životy hrdinů, s jejich emocemi, s jejich vztahy a s jejich povahami, pokud chcete nejen vyřešení detektivní zápletky, ale chcete v podstatě prožít pár týdnů s Cormoranem a Robin, budete uneseni. Autorka je geniální, dokonale vystihne lidi a jejich povahy, jejich konverzace, jejich životy. A ta detektivka kolem, ta je samozřejmě taky parádní a do poslední chvíle napínavá.
Tak si říkám,co autor/ka s těmi dvěma plánuje... Jinak kniha dlouhá, trochu to ztrácí napětí, ale cca od strany 700 už to jede.
Musím se přiznat, že se mi do dalšího dílu vlastně ani moc nechtělo --- 1152 stran?! Tohle je rozhodně velké mínus a myslím si, že takových stran ani v tomto díle není potřeba.
Ale :) Tento díl mě po dvou předcházejících, které pro mě byly zklamáním, velmi potěšil. Super téma a super zpracované téma! (Vztahovou linku nehodnotím, to mi snad ani nestojí za to a budu ji prostě ignorovat stejně jako v knize..). Četlo se to opravdu samo a vlastně jsem celý příběh přečetla mnohem rychleji, než bych u takového rozsahu očekávala. Ano, vybraný styl vyšetřování se v tomto případě opravdu nehodí, ale byla to zábava a navíc tak autorce děj dobře "fungoval", takže asi proč ne, že :D
A použití přepisů chatů pro popis části děje mi přišlo geniální. Ani se mi to nečetlo nijak zvlášť špatně a to jsem knihu četla jako eknihu v telefonu.
Takže za mě tentokrát spokojenost a vlastně se těším na nový díl. I když na ty počty stran tedy ne..
A tohle byl zase nejlepší díl série o Cormoranu Strikovi, jako to píšu pokaždé, když z ní přečtu další knihu :) Ne fakt, Černočerné srdce je mistrovství na mnoha úrovních. Skoro to vypadá, jako by Rowlingová trávila čas v pochybných internetových diskusích, tak moc jsou chaty z hry autentické. A tweety, z těch mi bylo při čtení úplně úzko, jak moc zobrazují skutečné chování nevychovaných na bývalém Twitteru. Ale s tím má nejspíš spisovatelka sama bohaté zkušenosti, ze kterých stačilo pouze čerpat.
Je fascinující, do kolika rovin se v Černočerném srdci autorka pustila. Cormoranova detektivní agentura řeší případ kyberšikany, proto se Robin zapojuje do internetové hry, kterou ale vede jiná skupina lidí než seriál, podle kterého vznikla. Pachatel spravuje hru, ale oběť se podílela pouze na seriálu. A Strikova agentura musí kroužit kolem všeho dohromady a ještě pátrat mezi lidmi, kteří nemají nic společného ani s jedním a se zavražděnou scenáristkou si byli blízcí v běžném životě.
Nechme stranou, jestli by agentura bez zkušenosti s řešením kyberšikany mohla takový případ vůbec dostat na starosti, a pokud ano, jak moc by bylo vhodné prostě do toho vlítnout jako do běžné sledovačky, tedy vytipovat si podezřelé, chodit za nimi v přestrojení a zaznamenávat si, jestli něco neťukají na notebooku, zrovna když pachatel chatuje. Každopádně napsané je to natolik poutavě, že věrohodnost postupu je mi fuk. Doporučuju, dávám sto procent.
Tak to bylo dlouhé. Moc dlouhé. Místy jsem se ztrácel v té kupě přepisů internetové diskuse. Zbytečně se člověk vydává na cestu pátrání po pravdě. Kupa vedlejších cestiček. Ale jasně, je to detektivka. Ale pořád říkám, že detektivka by měla být tak max do 300 stran. co se týče vztahu hlavní dvojice- proplesknout, přivázat do křesel proti sobě a vše si vyříkat. Tohle chození kolem sebe jako kolem horké kaše, mi lezlo na nervy. A hodně. Kolik to má mít dílů? Doufám, že další nebude ještě tlustší?!
Opět jsem se přesvědčila, že některé věci na internetu jsou zcela zbytečné pro život, naopak životy ohrožují. Kniha dlouhá, na můj vkus až moc, postav opravdu mnohem více než na orloji a než bylo třeba. Četlo se to dobře, ale bylo to předlouhé a to tlusté knihy opravdu miluji. Zkusila jsem ze začátku jako audio, ale zvládla jsem 19 kapitol a prostě mi to nešlo, asi na vině bylo velké množství postav, které jsem si nemohla pořádně zapamatovat a měla jsem ve všem chaos. Audioknihy asi nebudou pro mě to pravé, zkusila jsem před lety a nyní jsem si tuto skutečnost ověřila. A kdy se konečně prolomí ledy mezi Robin a Strikem? Už by to chtělo něco víc ...
Ten hnus z internetových diskusí a sociálních sítí na mě kapal z každé stránky. Anomie jako prototyp online šikanátora, který nezůstane pouze u internetového hrdinství, byl dobře „ujetej magor“.
Propletení příběhu s krajně pravicovými extremisty a uměleckou komunitou bylo super, příběh měl šťávu.
Bavilo mě to, šestá kniha a pořád mě to hodně baví. Vůbec mi nevadí, že to má přes 1100 stránek, Galbraith umí psát.
Poslechnuto jako audiokniha a moje hodnocení, dobré ale za mě zbytečně dlouhé, rozvláčné, strašně moc postav :-( Musel jsem se někdy nutit to doposlouchat....
Zatím asi v sérii pro mě nejlepší kniha. I když spousta postav a nejrůznějších odboček nakonec poměrně jednoduché rozuzlení i když pachatele jsem vůbec neodhadla. I když celou dobu jsem přemýšlela, kdo z podezřelých může mít tolik času.
Poslech jako audio dá ještě víc zabrat k tomu, aby se člověk vyznal v tom kdo je kdo . Přesto pro mě zatím nejlepší knížka z této série.
zbytečně rozvláčné, až otravné... proč ? mimochodem, chtěla bych se dočkat toho až se ti dva dají konečně dohromady - kroužení už bylo dost
Štítky knihy
vraždy záhady internet psychologické romány konflikty sociální sítě pátrání detektivové vyšetřováníAutorovy další knížky
2014 | Volání Kukačky |
2015 | Hedvábník |
2008 | Harry Potter a relikvie smrti |
2001 | Harry Potter a vězeň z Azkabanu |
2004 | Harry Potter a Fénixův řád |
Za mě opět velmi povedený a napínavý příběh. Autorčina schopnost psaní a vymýšlení zápletek je prostě obdivuhodná. Už se moc těším na další díl. :-)