Červenka

Červenka
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501979/bmid_cervenka-63g-501979.jpg 4 3963 3963

Harry Hole série

Případ ilegálního obchodu se zbraněmi, který budete číst jedním dechem. 3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry během návštěvy prezidenta Billa Clintona v Norsku omylem postřelí jednoho agenta americké tajné služby. Ke svému údivu je ale povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy. Do doby, než narazí na stopu pašeráků zbraní vedoucí až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a kolotoč událostí se roztáčí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe, 2000

kklepkaa
20.02.2015 5 z 5

Nemám slov. Kam se autor posunul od Netopýra přes Šváby až po Červenku je úžasné. Skvělý příběh, skvěle napsáno. Bavily mě obě časové linie, i když ze začátku jsem v tom měla hrozný bordel. A navrch jsem se dozvěděla něco málo z norské historie. Autor si naprosto skvěle pohrál i s historickou částí, naprosto věrně popsal bojiště i postavy. Jsem opravdu nadšená. A nakonec vše bezvadně zapadlo na své místo jako obrovská skládačka. Myslím, že to nebude dlouho trvat a pustím se do dalšího dílu.
EDIT: po dočtení celé série, si myslím, že Červenka se povedla snad nejvíc ze všech dílů. Rozhodně doporučuji!

bukiet
08.02.2015 3 z 5

Být to moje první kniha o Harrym Holeovi, byla by také knihou poslední. Naštěstí čtu chronologicky, tak jen doufám, že tohle bylo malé vybočení z řady.

Acinore
08.02.2015 4 z 5

No, má to vše, co má špičková knížka mít :) jen je to zdlouhavý, obsáhlý, propletený...ostatně asi jako život co? :D normálně mám přečteno za pár hodin, tohle mi trvalo pár dní a pokaždý úplně vycuclo, až člověk usnul :D ale holt je to autorův styl, tak proč ne...ostatní příběhy Harryho Holea si asi nechám ujít :)

Odehnalka
04.02.2015 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem! Zatím hodnotím jako nejlepší nejen ze série, ale i jako nejlepší dílo, které jsem zatím od pana Nesba četla. Tohle prostě mělo grády! Naposled jsem u knihy nadávala bezmocí u "Pod kopulí" od S. Kinga. Doporučuji, protože tohle člověka fakt dostane.

pagac17
02.02.2015

Autor nás zavádí do prostředí fungování norské policie. Hlavním hrdinou je kriminalista Harry Hove. Rozvíjí se poutavý a napínavý příběh úspěchů a neúspěchů policejních orgánů, který končí zabráněním atentátu na prince Norska. Pro mě je obsah a fabulce autora velmi užitečná, protože se dotýká i válečné doby, ve které Norsko dobrovolně kapitulovalo Říši a ještě k tomu vyslalo dobrovolníky do válečné řavy dobývání Leningradu. Od té doby se prolíná i příběh válečného veterána, který se mstí těm Norům, kteří podporovali neonacismus a i po válce se jej snažili obnovit. Je to malá učebenice dějepisu. Od světové války po jejím ukončení a její důsledky na demokratický vývoj v Norsku. Ta fabulace autora je čtivá a zajímavá, nenechává čtenáře v klidu a drží naopak v napětí. Nelze mi její obsah krátce komentovat. Její obsah je značný. Byl jsem s ní spokojen.

Mergirus
26.01.2015 3 z 5

Tato kniha mě zpočátku příliš nenadchla - příliš dějových rovin a osob. Ale po čase se příběh rozvinul a já se nemohla odtrhnout.

Blanchi
24.01.2015

zajímavé prolínání přítomnosti a minulosti, hlavně období 2.světové války. Čtenář musí být stále ve střehu, v které době se nachází.

marca_m
19.01.2015 5 z 5

Červenka je dost specifickým dílem série s Harry Holem, velkou část tvoří pasáže z druhé světové války. Právě kvůli vyprávění v několika různých liniích je to asi nejnáročnější kniha od JN co se týče sledování děje a postav. Červenka rozhodně stojí za přečtení.

Salonka
18.01.2015 4 z 5

Zrada je prvou knihou, ktorú som od nórskeho autora Jo Nesbøa čítala.

Musím povedať, že sa mi veľmi páčila. Bolo to vzrušujúce čítanie, myslím, že intenzívne podnecuje čitateľa zamýšľať sa nad postavami, vývojom deja (dejových línií) a špekulovať spolu s vyšetrovateľom H. Holem. Možno paradoxne mi nebol sympatický práve on, bol dobrým inšpektorom (hoci mal aj šťastie, najmä na dobrých kolegov), ale nesedel mi tak ľudsky. Prakticky ktorákoľvek iná postava, či už kladná alebo záporná, mi bola akosi knižne sympatickejšia ako on. Možno zmením názor pri čítaní ďalších knižiek, kde Hole vystupuje.

Veľmi sa mi páčili retrospektívne pohľady na udalosti druhej svetovej vojny, v ktorých autor názorne a do istej miery poučne ukázal udalosti (ne)dávno minulé, takisto naznačil úlohy Nórska v druhej svetovej vojne s premietnutím politických tendencií, nálad a vášní do súčasnosti (teda rokov 1999 a 2000, v ktorých sme sa pohybovali).

Na mnohých miestach som ocenila autorovu originalitu (nechcem však prezrádzať) a cit pre akurátne vykreslenie rôznorodých situácií - verila som mu každé slovo. Jo Nesbø píše strhujúco a sugestívne - keď vás vtiahne do deja, už vás nepustí, udrží vás v napätí, občas dojme až zarmúti, často prekvapí.

Jednoducho odporúčam. :-)

Bineši
14.01.2015 5 z 5

Tohle je zatím nejlepší kniha, kterou jsem od autora četl.
Děj byl napínavý, nepředvídatelný, plný překvapení. Skvěle byly propojeny jednotlivé dějové linie.
Zajímavé byly pasáže ze zákopů války, propojení s neonacisty i královskou rodinou, popis vztahu Norů ke své válečné minulosti. Ocenil jsem i drobné detaily, jako byly například ornitologické vložky zakomponované do příběhu.
Co se mi v Července osvědčilo bylo to, že jsem si od začátku na záložku vypsal jména a k nim o koho se jedná, jinak nevím, jak bych to dával :-)
Trochu mě ale štve, že zatím v každém díle (čtu sérii postupně) autor nechá oddělat mě nejsympatičtější postavu, snad to nebude takto pokračovat dál.

gallovl
09.01.2015 4 z 5

Kdyby to nebyl Nesbo, asi bych nedočetla, protože jsem se dost ztrácela v tom množství jmen.
Na druhou stranu jsem si rozšířila obzory o situaci v severské zemi za 2. světové války.

stopni
08.01.2015 5 z 5

Výborná severská detektivka, v které autor neustále čtenáře mystifikuje, svádí ho na scestí, ale na konci jistě čtenář ocení geniální kompozici knihy...:-) Vřele doporučuji...

soukroma
05.01.2015 5 z 5

Červenku jsem četla před 8-9 lety (první vydání, moje první kniha od autora a o kultu HH ještě nebylo ani zdání) a tehdy jsem z ní měla trochu rozporuplné pocity (dlouhá, zvláštní, se znepokojivými informacemi o dění v Norsku za 2. světové války). Nicméně s odstupem musím za sebe uznat, že pro mě byla mnohem přijatelnější - napínavější, zajímavější a čtivější - než autorovy moderní super-thrillery.

Endy17
05.01.2015 4 z 5

Nesbo je vždycky sázka na jistotu, i když Červenka je trošku netradiční. Retrospektivní pohledy do druhé světové války a návraty zpět na přelom druhého a třetího tisíciletí provádí čtenáře celým dějem a zpestřují tak příběh. Pokud by se někomu zdálo, že v závěru zlo zůstalo nepotrestáno a konec je tak malinko otevřený, doporučuji přečíst si další knihy s případy Harryho Holea...

Barry013
04.01.2015 5 z 5

Netopýr i Švábi byly dobré, ale Červenka už je opravdu o level výš. Případ související s událostmi, které se odehrály již v období II. světové války mě pohltil. Také se mi líbí nástup záporáka, který se bude pravděpodobně objevovat i v dalších dílech. Takže hurá na Nemesis... 90%

Beruska18
28.12.2014 4 z 5

Knihy o HH nečtu popořadě, ale jak se mi je podaří ulovit v knihovně :-). Červenka je zatím 4. kniha, kterou jsem od Nesba četla a opět nezklamala, čtivý příběh s překvapivým rozuzlenim ...... jen jsem se trochu ztrácela v tom množství jmen......

ondrash77
28.12.2014

Je docela možné, že se najdou čtenáři, které Červenka zklame. Románu sice nechybí napětí ani velké finále v závěru, přesto se nějaké velké akce nedočkáme. To samé platí o krvavých scénách, kterými například Sněhulák doslova překypoval. Místo prvoplánových přestřelek, honiček a kaluží krve tady slovo dostává nejasný skličující pocit.

Evus
23.12.2014 5 z 5

Zatím asi nejlepší Nesbo, příběh působí reálně a je hlavně velmi čtivý.

CeP
11.12.2014 5 z 5

Má první kniha od tohoto autora.
Zjevil se můj nový oblíbený :)

zuzi1162
11.12.2014 5 z 5

Čtu HH na přeskáčku, tak jak mi přijde pod ruku v knihovně a zatím jich mám za sebou jen pět, ale tahle mi přijde zatím nejlepší a to nemám ráda válečné romány, takže je to opravdu dobré. Předtím jsem četla Sněhuláka a oproti tomu je Červenka opravdu hodně dobrá.