Cesta na popraviště - Příběhy z Evropy
Vladimír Šindelář
Cesta na popraviště série
< 2. díl >
Obraz justice na evropském kontinentu od středověku až po nepříliš vzdálenou minulost přibližuje Vladimír Šindelář souborem příběhů nejen ze sousedního Německa či revoluční Francie, ale i z Anglie, Itálie, států Pyrenejského poloostrova či skandinávských zemí. Také v těchto zemích staré trestní právo neusilovalo o nápravu delikventa, nýbrž o obnovu spravedlnosti tím, že pachateli byla způsobena nevratná fyzická újma, protože cílem trestu byla odplata a zastrašení. Docházelo zde i k justičním omylům a zela propast mezi právem a spravedlností, trestní praxe zohledňovala skupinové zájmy, trest motivovalo politické rozhodnutí, nikoli kriminální čin. Snad nejvíce je to patrné na dějinách Velké francouzské revoluce: nejprve skončili na popravišti šlechtici, pak měšťané, kteří si hráli na revolucionáře, a nakonec samotní revolucionáři. Příběhy lidských osudů z celé Evropy zaznamenávají nejen okolnosti skutků, průběh událostí a způsoby exekucí, zobrazují také postoj společnosti a její cit pro obsah slova spravedlnost, což například dokládá odlišný průběh tzv. čarodějnických procesů v Německu a ve Švédsku. Kniha navazuje na první díl Cesty na popraviště, věnovaný hrdelním procesům v českých zemích.... celý text
Přidat komentář
Cesta na popraviště je především sbírkou dobře známých, méně známých i neznámých příběhů o trestu smrti v minulosti lidstva; především v novověku, kdy se popravovalo jak o závod z důvodů čarodějnických procesů či francouzské revoluce. I přes můj obdiv ke katovské rodině Sansonů, mě poněkud mrzel dost velký prostor pro dění a příběhy z Francie, což bylo způsobeno jistě hlavně mou antipatií k této zemi. Velmi zajímavé však bylo čtení o severoevropských zemích, které už před mnoha staletími k věcem přistupovali trochu odlišněji oproti zbytku kontinentu. A tak Šindelářova kniha nabízí místopisně i časově bohatý výlet do Evropy, který je plný krví nasáklých příběhů a neveselých osudů i napětí. Přesto se jedná o čtivý soubor plný stravitelné a přehledné faktografie, k níž se jistě vyplatí vracet, pokud člověka toto téma zajímá.
Štítky knihy
Evropa soudní procesy trest smrti popravy soudnictví trestní právo
Autorovy další knížky
2001 | Cesta na popraviště |
2015 | Kriminální příběhy ze staré Šumavy |
2004 | Paměti pražského kata |
2013 | Cesta na popraviště - Příběhy z Evropy |
2006 | Po bitevních polích Jižních Čech |
Myslim si, že se autorovi povedlo velmi ctivou formou přiblížit fungování justice a způsoby poprav. Kniha mě hodně zaujala a určitě si seženu příběhy z českých zemí.