Cestička pavoučích hnízd

Cestička pavoučích hnízd
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12647/bmid_cesticka-pavoucich-hnizd-40R-12647.jpg 4 15 15

Kniha řazená mezi díla italského neorealismu. Calvino v ní líčí dobrodružství malého chlapce Pina, který stráví nějaký čas mezi partyzány a celou dobu sní o tom, že najde dospělého kamaráda, jemuž bude moci prozradit své tajemství: místo hluboko v lese, kde si pavouci stavějí svá hnízda. Již v této prvotině najdeme pohádkové prvky, které zůstanou konstantou v celé Calvinově tvorbě.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Il sentiero dei nidi di ragno, 1947


více info...

Přidat komentář

Taťka Hraboš
28.05.2024 5 z 5

Milé a poutavé vyprávění o dětském pohledu na život v Itálii v době druhé světové války. Prvotina, ve které autor jednoznačně ukázal své spisovatelské kvality – hlavně jeho schopnost charakterizace postav je úžasná, čtenáři vysloveně ožívají před očima. Osoba hlavního hrdiny pak do děje vnáší i další podstatný prvek, který četbu činí zábavnou, aniž by ubíral tématu na závažnosti – humor. Doslov v knize je samozřejmě poplatný době vydání, a proto je na něj třeba hledět s rezervou - spíše jako na svědectví o té době než o knize samotné.

Politre
13.09.2023 4 z 5

Působivá válečná novela s dětským hrdinou Pinem a jeho vnímání reality kruté doby bojů. Na to že autor napsal knihu ve 24 letech se jedná o vyspělý text, který je čtivý a syrový. Zabarvený doslov je doslova trapný, ale tak jsem se na závěr aspoň trochu zasmál, jelikož Calvinův příběh optimisticky rozhodně nekončí.


Hynais
10.05.2023 5 z 5

Jardadr ode mě dostal palec .... přesto s jeho komentářem nesouhlasím zcela. Za mě je ta kniha mimořádně zajímavá jak svým obsahem tak stylem. Když uvážím, že to psal třiadvacetiletý mladík s čerstvou válečnou zkušeností, tak klobouk dolů! Nejde jen o pohled dítěte, ale i o hru na pomezí dětského a dospělého světa, o skvělé využití zjevné reality, toho jak jeden svět nemůže do důsledku rozumět tomu druhému. A na čtenářích nechává autor odpovědi na dvě základní otázky: Co války způsobuje? A jak války destruují každého, koho se dotknou? A přitom je povídka/novela psána s lehkostí a vtipem ... Proto říkám: MIMOŘÁDNÝ POČIN!

jardadr
05.05.2013 3 z 5

Tak nebylo to od Calvina úplně to nejlepší, ale špatné to taky nebylo. Zajímavý pohled do světa dítěte obklopeného válkou, hrubostí a násilím. A sám ten desetiletý, nebo dvanáctiletý kluk je tím jak se k němu chovají lidé z okolí už tak prosáklý, že ač světem dospělých opovrhuje a považuje ho za nesrozumitelný, jednou pravděpodobně bude úplně stejný jako oni. Calvino tím naznačuje, že svět si zlým a špatným děláme sami. Dojemné byli okamžiky, kdy Pino toužil po tom hrát si jako jiné děti dětské hry, žít ve světe fantazie a ne kruté reality. Vždyť jeho nejoblíbenější hračkou, okolo které se všechno točí je ukradená pistole.
Doslova trapný byl naopak doslov. Kniha vyšla roku 1959 a to asi mluví za všechno. Autor doslovu pořád přemýšlí o Calvinově politickém převědčení, a jeho díla, ze kterých necítí žádný politický podtón považuje za zbytečná odbočení. Také Calvinovi vytýká, že se po roce 1956 odklonil od komunismu. Aby ne, do Československa ne, ale do Itálie se rozhodně dostaly zprávy o tom co se děje v Maďarsku a jen zaslepenec by nezačal mít pochybnosti...