Chalúpka strýčka Toma

Chalúpka strýčka Toma
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522758/bmid_chalupka-strycka-toma-Sao-522758.jpg 4 278 278

Slávny román, ktorý spôsobil revolúciu vo vnímaní otroctva na celom svete, verne zobrazuje postavenie otrokov na americkom Juhu päťdesiatych rokov 19. storočia. Tí ľudskosťou a duchovnou hĺbkou neraz prevyšovali svojich utláčateľov, napriek tomu však boli vnímaní ako tovar, ktorý nemá nijaké práva. Príbeh rozpráva o nesmiernej krutosti otrokárstva, ale aj o nádeji a odvahe tých, čo sa usilovali tento neľudský systém zmeniť. Slovenskému čitateľovi sa dostáva do rúk prvý kompletný preklad celého diela. Sledujeme v ňom osudy rodiny pána Shelbyho, váženého a zámožného muža, ktorý sa vlastnou vinou zadlží a hrozí mu, že príde o celý majetok. Jedinou možnosťou na záchranu je prijať ponuku obchodníka s otrokmi a predať mu svojho najcennejšieho otroka Toma a malého Harryho, syna manželkinej komornej Elizy. Tom, hlboko veriaci kresťan, sa podriadi, lebo rozumie, že v stávke je osud všetkých otrokov na statku pána Shelbyho. Eliza sa však odmietne vzdať svojho dieťaťa a zvolí si radšej útek. Román sa tak rozvetvuje do dvoch línií – jedna sleduje cestu Elizy a ďalších otrokov za vytúženou slobodou, druhá údel nešťastného Toma, ktorý sa ako tisíce ďalších príslušníkov podľa otrokárov menejcennej rasy borí so strastiplným životom.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Mladé letá
Originální název:

Uncle Tom's Cabin, 1852


více info...

Přidat komentář

Kokoska92
24.10.2024 5 z 5

„Každá povaha, která je schopná cítit opravdový zármutek, je schopna dobra. “

Knížka, která pomohla změnit chod dějin. Dojemný příběh, který vás nenechá chladnými a u jehož čtení si uvědomíte, jak se teď i přes různé starosti a nesnáze máme vlastně dobře, a že svoboda je ten nejcennější dar na světě.

Leyla
06.05.2024 4 z 5

Príbeh mi pripomína oskarový film 12 rokov otrokom, ktorému bola predlohou tiež kniha, príbeh Solomona Northupa.
Obe diela zanechajú silný dojem.


Marie60
05.03.2024 5 z 5

Souhlasím s předchozími komentáři.

MarťaVigo
23.01.2024 5 z 5

Smutný příběh, ale přesto věřím, že stojí za přečtení i v dnešních nadcházejících dnech...,myslím , že je to i poučné.

vmatusko
24.09.2023 5 z 5

Ďalšia z kníh, pri ktorej si človek uvedomí ako sa máme dobre. Čítanie o černošských otrokoch s ktorými zaobchádzali ako ani nie s ľuďmi bolo miestami náročné. Predstava že sa k človeku správajú ako k tovaru - kedykoľvek ho môžu predať, byť, vládnuť nad ním je drsná. Miestami sa mi tlačili slzy do očí - aký môže byť človek zlý.
Kniha mi pomohla rozšíriť si obraz o otroctve v minulosti, je napísaná pútavo, veľmi dobre sa čítala.

Jirka92333
11.08.2023 5 z 5

Velice smutný a dojemný příběh!! Stojí za to přečíst.

sajanka
21.07.2023 4 z 5

Strašně ráda jsem četla tuto knihu a dojímala jsem se nad osudy černých otroků.

MiJant
02.03.2023 4 z 5

Aj po 100 rokoch táto krásna knižka má čo povedať každej generácii... Schválne, skúste!!

visisb
21.02.2023

O velikosti románu nelze pochybovat. V druhé polovině 19. století šlo vskutku o bestseller, kniha se stala po bibli druhou nejprodávanější a dokázala vzbudit bouřlivé reakce jak mezi zastánci tak mezi odpůrci otrokářství. Lincoln měl při setkání s Beecher-Stowe údajně říct: "Tak toto je ta malá dáma, která zapříčinila tuhle velkou válku." (maje na mysli Americkou občanskou válku). To mi připomnělo, že podobnou moc pohnout světem přisuzovali v téže době v Rusku Turgeněvovým Lovcovým zápiskům. Cara Alexandra II. prý motivovaly ke zrušení nevolnictví (1861). V každém případě dosah vlivu Chaloupky je nedozírný, ačkoli dnes se o ní v USA už neučí. Dnešní čtenáři totiž román posuzují bez historického kontextu a tak jim paradoxně vychází, že je plný předsudků a stereotypů o Afroameričanech. Strýček Tom je pak v tomto čtení náboženským fanatikem, který na sobě nechá štípat dříví., snaha poskytnout otrokům vzdělání, je upírání jejich identity. Samotný podtitul knihy Život mezi nízkými je dnes pohoršující.

katerina3502
28.09.2022 5 z 5

Krásný příběh, dobře se čte, místy smutný a dojemný. Závěr byl pro mne celkem překvapivý.

Hakate
28.08.2022 4 z 5

Pěkná kniha, pěkný příběh, velmi dobře se čte.

pydla
09.08.2022 5 z 5

Vezmu-li v potaz, že tato kniha byla v 19.stol. vydána jako kniha pro děti, pak bych musel přidat ještě jednu hvězdičku. Neuvěřitelně silný, krásný a lidský příběh o otroctví černochů v Americe, jejich strádání i bezmoci, včetně pohledů na věc z obou stran a víře v lepší časy. Neodpustím si i pokřivenost církve.
Četl jsem vydání z roku 1977 Albatrosem, s ještě kudrnatě bohatou češtinou, což už dnešní mládež neosloví, ale za mě, dokonalé.

Čmeláček
18.06.2022 5 z 5

Výborná kniha, četla se skvěle. Sice zase mimo žánry, které čtu obvykle, ale nevadilo mi to.

Falgen123
12.06.2022 5 z 5

Tak to byla síla. Kolikrát jsem chtěla knihu odložit, protože jsem jako rodič nemohla přes slzy číst dál... Jako dítě pro které je knížka určena bych ji tak nedocenila. Až když má člověk vlastní děti tak čte i mezi řádky jaké utrpení musely prožívat postavy zvlášť když si uvědomíte že to se dělo denně a autorka psala z autentických zkušeností... V té době přímo žila a nedovedu si představit jakou musela mít odvahu když tuto knihu psala... Doporučuji!

Miliarda
30.01.2022 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, jež líčí hrůzy otrokářského režimu a strasti, kterým jsou jeho oběti vystavovány. Obrovským plusem je barvitost jednotlivých postav, kdy strýčka Toma si nejde nezamilovat stejně jako komornou Elizu a její rodinu, naopak pana Legreeho by čtenář nejradši usmrtil již při jeho "vstupu na scénu". Přes veškeré v knize popsané hrůzy je však hlavním tématem popis emocí jednotlivých protagonistů a jejich pohnutek a tužeb, což po celou dobu funguje nesmírně dobře. Třešničkou na dortu je pak hořkosladký, ale asi nevyhnutelný konec, který knihu mistrně uzavírá. Pro čtenáře se zájmem o tuto tématiku je Chaloupka strýčka Toma naprostá povinnost.

Janadvorackova
27.01.2022 3 z 5

170 let starý příběh a pořád svým způsobem aktuální.
I když dnes místy trochu opačně, mírně zašmodrchaně a někdy dost hystericky.

Co by asi hrdinové knihy řekli na různá dnešní hnutí, etnické hudební styly :), obsazenost věznic, (ne)vzdělanost a útěky přes moře.
Nemůžu si pomoci, prolíná se mi to.

PetrKral
21.09.2021 5 z 5

I dnes, skoro po 200 letech pořád silný příběh.

Zuzvil
09.07.2021 4 z 5

Jsem vděčná, že se díky skupince #klasikomilove dostávám ke knížkám, ke kterým bych pravděpodobně nikdy nepřišla. Kromě dokonalé knížky Tajemná zahrada přišla i tato nádhera, nedávám plný počet jen z důvodu těžkopádnosti textu, je krásný, ale opravdu by potřeboval nový překlad do "současnější" podoby. Jinak byla knížka plná všeho co správná knížka mít má, alespoň za mě, také to pro mě byla nejobsáhlejší knížka, která se věnuje otroctví a nevolnictví. Za mě můžu určitě vřele doporučit, hodně mi to v některých částech připomínalo nedávno dočtenou knížku Katka z pera polské autorky.

georginaa
13.05.2021 4 z 5

Knihu jsem dostala ve 12 letech a v té době jsem to moc nepochopila. Ležela mi celá léta v knihovně a tak jsem po plno letech po ní sáhla a přečetla. Musím říct, že dnes mě kniha velice bavila, je vidět, že každá kniha má svůj čas.

klarenzi
16.04.2021

Nedočetla jsem. Ne proto, že by za to nestála. Naopak. Ale proto, že se ve mě budily pocity úzkosti. A jako mámě ve mě kniha působila taková sevření, že jsem ji odložila. Silná kniha, ke které se jednou chci vrátit ️